Spanje. De coalitie der dynastische liberalen en republikeinen voor de gemeenteraadsverkiezingen heeft boven ver wachting succes gehad, ofschoon de pressie der regeering zelfs voor Spanje buitengewoon is geweest. De bladen zien daarin eene ernstige waarschuwing voor het gouvernement. De organen der katholieke en conser vatieve partijen sporen de regeering aan tot eene energieke politiek. Engeland. Het vooruitzicht op het behoud van den vrede, zegt de Dctily News, zal geen invloed hebben op de voor stellen tot verhooging dei- belastingen. Indien de vrede definitief is verzekerd, zal er iets op de uitgaven voor het leger worden bespaard, maar een groot gedeelte van het buitengewoon crediet zal worden gebruikt, om de vloot te versterken en indien er dan nog over blijft, zal dit tot annortisatie van schuld worden aan gewend. Uit Bombay wordt gemeld, dat daar liet besluit der regeering, om zoo mogelijk een oorlog te vermijden, met groote voldoening is vernomen. De trouw der inboorlingen zal er niet door lijden, want een oorlog zou de hervormingen, clie door Ripon zijn aangevangen, vertragen. Perzische bladen hebben uit Kaboel vernomen, dut de Emir Abdoerrharnan, dadelijk nadat hij van de ontmoeting met den onderkoning was teruggekeerd, aan zijne ministers heeft medegedeeld, dat, indien het vrede bleef, hij onverwijld de noordelijke grens van Afghanistan zal versterken. Dit was tot nog toe on mogelijk, omdat de grens niet zeker was. Niet alleen Ilerat, maar ook Ba Ja Moerghab, Maimena, Khodja Saleh en Balkh zullen worden versterkt. F r a n k r ij Ir. De indirecte belastingen in Frankrijk hebben in April frs. '1,519,800 meer en sedert '1 Jan. frs. 2,180,000 meer opgeleverd dan in dezelfde tijdperken van 1884. Zij bleven echter voor de maand met frs. 2,300,000 en voor de 4 maanden met frs. '10 millioen beneden de raming. De commissie van initiatief tot onderzoek van de voorstellen, om het ministerie-Ferry in staat van be schuldiging te stellen, heeft jl. Donderdag een der aanvragers, den afgevaardigde Laisant, gehoord. Deze motiveerde zijn verzoek met de volgende gronden 1°. schending van de constitutie2°. te late mededeeling der telegrammen uit het uiterste Oosten aan de Kamers en aan het land; 3°. persoonlijke redenen, zelfs van financiëelen aard, hebben misschien deze vertraging veroorzaakt (beursspeculatiën), en 4°. interventie van den minister Jules Ferry in de rechtstreeksche leiding der militaire operatiën. De commissie zou Vrijdag den afgevaardigde Delafosse hooren, die ook een verzoek heeft ingediend, om het vorig ministerie in staat van beschuldiging te stellen. De senator Schoelcher heeft een brochure geschreven tegen het zenden van recidivisten, die in Fransche gevangenissen hun straftijd hebben ondergaan, naar Cayenne en Nieuw-Caledonië. Schoelcher zegt o. a., dat Frankrijk het recht niet heeft in die koloniën een bevolking van misdadigers te vormende kosten van het onderhoud raamt hij op jaarlijks 125 millioen francs en het zou beter zijn, dat geld te gebruiken, om de recidivisten te doen arbeiden aan werken van openbaar nut. Uit een officiëele opgave blijkt, dat in 1883 van de '179,289 behandelde gevallen van mis drijven, in '172,270 veroordeeling der beschuldigden werd uitgesproken. Van de '172,270 veroordeelden waren 82,732, dus bijna de helft, recidivisten. Belgie. In de Kamer heeft de heer ICerckhove van Den- terghem den minister de Moreau verweten, dat hij in het voorjaar van 1884 op verschillende plaatsen in zijn kiesdistrict, invoerrechten op landbouw-producten en vee noodzakelijk noemde, en niettemin de portefeuille voor landbouw enz. aanvaard heeft en behoudt in het Kabinet, hetwelk zich onbewimpeld tegen die in voerrechten heeft verklaard. De heer ICerckhove hield vol, wat reeds door den heer Rolin Jacquemyns was betoogd, dat de Jandbouw-ingenieurs, die de minister wenschte aan te stellen, uit de studenten der landbouw- afdeeling aan de katholieke universiteit te Leuven zouden worden genomen om als agenten der clericale partij onder de landbouwers werkzaam te zijn. Spreker beriep er zich op, dat de bisschoppen, toen die aftleeling in 't leven geroepen werd, hun besluit o. a. aldus hebben gemotiveerd: »Het doel dezer instelling is, een onderwijs te scheppen, om te voldoen aan de behoeften van mannen, die zelf wel niet geroepen zijn om den grond te bebouwen, maar die dien bouw zullen leiden en daarop toezicht houdenvooral echter geroepen zullen zijn, om ten plattelande den invloed van den godsdienst en van de conservatieve denkbeelden te handhaven; om, cloor het gezag eener practische kennis en door hunne bekendheid met de ware belangen der platte- andsbevolking, grooten moreelen invloed te oefenen, en om op die wijze, door hunne raadgevingen en diensten, de steunpilaren te worden van de ware be ginselen der zedelijke orde en de bevorderaars van allen waren en nuttigen vooruitgang op stoffelijk gebied." Italie- Over de koloniale politiek werd in de Kamer ge ïnterpelleerd door de heer en Camporeale; Cairoli, Branco en Derenzf. De heer Mancini, minister van buiten- landsche zaken, herhaalde zijne vroeger afgelegde ver klaringen, die hierop neêr' kwam: »De expeditie naar de Roode Zee werd met een zeer ingetogen en be scheiden programma ondernomen, en een politieke qhaeètie of een financiëele mot-.ielijk beid kan er niet uit voortkomen. De expeditie naar Congo is slechts uitgesteld. De onderzoekingsreiziger Cecchi bevindt zich op weg naar de mondingen der Ju ba, om daar na sporingen te doen. De betrekkingen met de beheerschers van Abessinië, Choa en Achussa laten niets te wenschen over. De expedition naar de Roode Zee hebben niet meer dan twee millioen lire gekost. Wat betreft ltalië's vriendschap met Engeland, het stipt vasthouden aan het bondgenootschap met de mogendheden van Midden- Europa en het politieke'evenwicht in de Middellandsche Zee, heeft de minister niets te voegen bij hetgeen de Kamer bij een vorige gelegenheid van hem ver nomen heeft. De regeering blijft bij haar besluit, zich te onthouden van elke politiek, die tot gevaarlijke avonturen zou kunnen leiden." De minister van oorlog betoogde, dat uit een militair oogpunt het een fout zou zijn naar ICeretn te gaan, daar deze plaats krachtens tractaat aan Abessinië behoort, waarmede dus oorlog zou moeten gevoerd worden. De strijdkrachten in Massoeah zijn ontoereikend, doch Italië heeft zich voorbereid op drie mogelijke gebeurtenissendat Soedan door Engeland wordt opgegeven, dat Egypte door Engeland wordt ontruimd en dat Italië in de noodzakelijkheid komt den Mahdi te bestrijden. Italië moet bewijzen, dat het weet te vechten, en de onwaar heid aantoonen van de in Europa verbreide meening, dat het altoos terugdeinst voor opofferingen van bloed en geld. De lieer Camporeale stelde voor de regeering uit te noodigen tot overlegging van de diplomatieke correspondentie. Door de heeren Cairoli en Derenzi werd een votum van wantrouwen in het kabinet voor gesteld. Op verzoek van den beer Mancini werd de discussie over beide voorstellen verdaagd tot Donderdag. Donderdag voerde o. a. de heer Crispi het woord. Hij bracht ter sprake, dat de Fransche generaa'l Boulanger een tocht had gemaakt langs de grens van Tunis en Tripoli. Iedere poging van Frankrijk om zijne heer schappij in die richting uit te breiden, zeide hij, zou het geduld der Italianen uitputten. Gemengd Buiteiilaixlscli Nieuws. J.l. Maandagavond werd te Londen in het Lagerhuis eenige opschudding veroorzaakt door dat een tinnen doos van eenigszins verdacht voorkomen door het parlementslid Wolff op de banken van de vierde partij" gevonden werd. De doos werd voorzichtig in de stemzaal gebracht en daar door den portier kloek moedig geopend. Zij bleek niets dan Liebigs-vleeschextract te bevatten. In de vorige week moest een gendarme een gevangene per spoor naar Blankenese transporteeren, toen deze, op het oogenblik dat de trein in volle vaart was, uit den coupé op den weg sprong. Onmiddellijk sprong de moedige gendarme den vluchteling na en arresteerde hem opnieuwmerk waardigerwijze hadden de beide springers hoegenaamd geen letsel bekomen. Een gezelschap kunstenaars" kwam op zijne reis door Noorwegen in het stadje Laurvik aan en loofde 500 kronen uit aan dengene, die »den beer zou kunnen omgooien." Een der toeschouwers hij had, daar het Zondag was, toch niets te doen kreeg lust de kans te wagen, meldde zich aan en was zoo gelukkig, den beer ter aarde te werpen. Het kunstenaars gezelschap, dat zoo iets niet verwacht had, weigerde inmiddels te betalen. De man, die natuurlijk de 500 kronen niet wilde laten glippen, bracht de zaak voor den rechtei' en deze veroordeelde het gezelschap tot betaling der uitgeloofde 500 kronen, alsmede in de kosten, welke ook nog wel een paar honderd kronen zullen beloopen. De heer Walter Wilson, die winkelier in manu facturen en zijden stoffen te Glasgow is, heeft eene splinternieuwe reclame bedacht. Voor het raam van zijn »Colosseummagazine" te Londen exposeerde hij onlangs, te midden van onder scheidene no.uveauté's, een gesloten en goed verzegelden pot, die met erwten gevuld was en waarnaast deze mededeeling lag: »Hij of zij mijner geëerde klanten, die het aantal erwten, dat zich in den pot bevindt, met juistheid weet te raden, ontvangt eene premie van honderd pond sterling. Wordt het aantal niet geraden dan ontvangt de persoon, die het meest nabijkomend cijfer opgaf, vijftig pond en de overige vijftig ponden worden in dit geval onder acht opvolgende aspiranten verdeeld." In de vorige week werd de pot, in tegenwoordigheid van een groot aantal vroegere en nieuwe klanten, op plechtige wijze geopend en de erwten werden geteld. Zekere mevrouw Somerville ontving de premie vari vijftig pond, daar natuurlijk niemand liet juiste j aantal geraden had, dat 7955 stuks bedroeg. Het heet dat niet minder dan veertigduizend personen hun geluk in het raden beproefden en natuurlijk, om als klanten te kunnen worden beschouwd, ook iets kochten. Wanneer men nu aanneemt, dat ieder kooper vijf shillings heeft besleed, 'dan kan men gerust aannemen dat de heer Wilson bij die ontvangst van tienduizend pond sterling geen onaardig zaakje heeft gemaakt. Te Madrid heeft een jong geneesheer, dr. Ferran, de geheele wereld in rep en roer gebracht door een uitvinding om de gevreesde cholera te bestrijden. Dr. Ferran, die tijdens de jongste epidemie te Toulon was, beweert een middel te hebben gevonden om de ziekte door inenting onschadelijk te maken. De inenting geschiedt op den benedenarm en veroorzaakt binnen twee of drie uur een plaatselijke ontsteking. Na verloop van vier of vijf uur stijgt de temperatuur van den patient tot 37 en 40 graden en wordt hij zwak, verliest den eetlust en krijgt hevige diarrhee. Na 24 uren verminderen deze verschijnselen en na 48 uren zijn ze geheel verdwenen. Latere inentingen bleven steeds zonder gevolg, zelfs met een driedubbele hoeveelheid. Dr. Ferran nam de proeven op zichzelven en andere menschen, alsook op dieren, maar geen enkelen keer volgde de dood. De baccillen, waarmede de inenting geschiedt, werden verkregen door de komma-baccillen van Koch, met zekere scheikundige stof te vermengen, waardoor de baccillus achtereenvolgens de verschillende tijdperken zijner ontwikkeling doorloopt. In een dezer toestanden ontdekten Ferran de eitjes, welke de ziekte doen ontstaan en voortplanten en waarmede hij de menschen en dieren inentte. Hoe de zee alles uitwerpt. Men herinnert zich, dat verleden jaar de »Daniël Steinmann" met '124 passagiers vergaan is. Een der omgekomenen was zekere heer Michaelsen, die voor zijn vertrek naar Amerika een ton gouds en onderscheiden voorwerpen van waarde bij een bankier te Hasie (in Denemarken) tegen behoorlijk bewijs in deposito had gegeven. De bankier, die niet dacht dat het bedoelde bewijs ooit weer te voorschijn zou komen, weigerde de uitbetaling van de gedeponeerde gelden en waarden aan de erfgenamen van Michaelsen. De Deense he regeering trok zich de zaak aan en gelastte haar consul te Halifax, geen middel onbeproefd te laten om het belangrijke papier weder meester te worden. Alle pogingen bleven tot dusver vruchteloos, tot dezer dagen aan de kust van Nova Scotia, in de nabijheid der plaats waar de stoomboot was vergaan, een kleine koffer aanspoelde, die een menigte brieven en papieren bevatte. Zij bleken te hebben toebehoord aan den heer Michaelsen en onder de stukken was het kostbare bewijs. De consul ontcijferde den inhoud en telegrafeerde dien naar Kopenhagen. Er bestaat een plan om het bekende reuzenstoomschip 9Great Eastern" van Engeland naar Antwerpen te ver voeren ten einde aldaar gedurende de internationale tentoonstelling als logementschip dienst te doen. Tegen de uitvoering van dit plan worden echter van Belgische zijde ernstige bezwaren geopperd, ter wille van do belemmering, die de scheepvaart op de Schelde zou kunnen ondervinden, wanneer dat schip bij den overtocht op de rivier eens aan den grond mocht vastraken, welke vrees geenszins ongegrond is, wanneer men bedenkt dat de sGreat Eastern" een lengte heeft van 680 voet, en de Schelde op sommige punten niet meer dan 600 voet breedte heeft. Zoowel het Belgisch als het Nederlandsch loodswezen zullen dan ook wel eenige bezwaren opperen om, bij aanvraag daartoe, het schip van een loods te voorzien en is het wel niet denkbaar dat men in dat geval op eigen rekening het schip zonder loods de reis zal laten ondernemen Wegens diefstal van sigarenpuntjes stond dezer dagen een heer uit Wüstegiersdorf terecht. Hij had in een koffiehuis een bak met opgegaarde sigarenpuntjes opengebroken en geplunderd, ten behoeve van eene vereeniging, welke deze soort van afval verzamelt voor een weldadig doel. De koffieliuishouder eischte schade vergoeding en daagde den navolger van St. Crispijn, die ten voordeele van de armen stal, voor het gerecht. Het O. M. eischte 3 maanden gevangenisstraf; maai de rechtbank veroordeelde hem allleen tot eene geld boete van 30 mark en de kosten.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2