ZlimkZIISCHI COURANT. voor het arrondis- semeiit lierikzee. 1885. No. 36. Woensdag 13 Mei. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Buitenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1,— Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. I.AKEXM W. Binnenland. ZIE RIK ZEE, i 2 Mei 1 8 8 5. Elkerzee, 9 Mei. De Nederlandsche driekleur, die van alle huizen wapperde, verkondigde dat den 8sten Mei 1.1. in deze gemeente een belangrijk feest gevierd werd. De heer J. Schalkwijk, heemraad van het waterschap Schouwen sedert meer dan 40 jaren, vierde zijn BOsten verjaardag. Met zeldzame trouw en met onverzwakte lichaamskracht neemt de heer Schalk wijk nog steeds zijne plichten waar, die hem zijne verschillende betrekkingen opleggen. Maar bovenal heeft hij zich verdienstelijk gemaakt door den vroeger calamiteusen polder van Schouwen in een bloeiend landschap te herscheppen, waarom dan ook Z. M. den Koning, zijne verdiensten erkennende, reeds voor eenige jaren hem met de orde van de Eikenkroon begiftigde. Hiervan gewaagde in hartelijke taal de heer De Jonge, voorzitter van het bestuur van het waterschap Schouwen c. adie als eenig man, vergezeld door een aantal dames en andere belangstellende personen, den jubilaris kwam huldigen, en hem bij deze gelegenheid een sierlijk monumentaal geschenk van zilver aanbood. De Nederlandsche regeering is, naar de Haagsche Courant bericht, uitgenoodigd tot deelneming aan een den 15 September a.s. te Bern te houden congres tot bescherming van het auteursrecht. De Middelb. Ct. bericht, dat de heer G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp bezwaar gemaakt heeft de benoeming tot algemeen voorzitter der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland aan te nemen. Er zal dus eene nieuwe benoeming moeten plaats hebben. Een slijter in wijn en gedistilleerd te Alkmaar, tevens winkelier in sigaren enz., verkoopt, naar aan de Amst. geschreven wordt, sedert 1 Mei, den datum der inwerkingtreding van de gewijzigde drankwet, flesch- jes van verschillende grootte, gevuld met jenever en zorgvuldig gesloten met een kurkje; het etiquet draagt ten opschrift: »Genever" Uk (Heemskerk), 1 Hk, 1 Hk enz. «Wanneer nu iemand een half Heemskerkje vraagt, dan betaalt hij daarvoor 4'/2 cent of liever 6'/2 cent, maar ontvangt 2 cents terug, indien hij het fleschje (een gewoon »apothekertje") terugbezorgt; dat fleschje (zoo'n half Heemskerkje) houdt veel meer in dan een «borrel" in een kroeg voor 5 of 6 cent. Nu ligt het voor de hand, dat jongens, zelfs beneden den leeftijd van 16 jaar, en anderen, die zich geneeren voor de toonbank een borrel leeg te drinken, een Heemskerkje koopen, en dat op hunne wandeling in de plantsoenen of als zij elders onbespied zijn, te verorberen. 't Is treurig, maar waar!" Men meldt, dat de minister van marine eene com missie van zeeofficieren heeft benoemd, ten einde een verslag uit te brengen over de maatregelen, die genomen kunnen worden om ingeval van oorlog de mobilisatie der marine in de stelling Helder te doen geschieden. Aan de commissie is geheimhouding opgelegd. Naar wij vernemen werd Zaterdag 1.1, aan het Dept. van Binnenlandsche Zaken met de betrokken ministers eene conferentie gehouden tot vaststelling der instructiën voor den heer Ruijsch, die Nederland als deskundige zal vertegenwoordigen op de te Rome te houden Sani taire conferentie. Naai- het N. v. d. D. meldt, kan het dividend over 1884, dat de Maatschappij Zeeland uitkeert, op 6 pCt. geschat worden. - Den 16 Juni a.s. zal te Tholen eene tentoonstelling gehouden worden van paarden, runderen, schapen, varkens, pluimgedierte en zuivel-producten. Zestien muziekgezelschappen zullen medewerken om van deze tentoonstelling een waar feest te maken. Naar men ons mededeelt, moet de Leidsche gift- mengster bij de aanteekening van cassatie tegen haar veroordeeling geenszins gedreven zijn door den wensch naar vermindering van straftijdals wij goed zijn ingelicht, heeft zij integendeel verklaard, met het levenslange der straf zeer tevreden te zijn, omdat men dan weet, waaraan men zich heeft te houden en niet meer over den tijd, waarop men zal los komen, zich het hoofd heeft te breken. Naar men verzekert, is zij echter tot het besluit omtrent de cassatie gekomen door de overweging, dat zij het nu hier in Den Haag heel goed heeft en niet weet of zij het in Den Bosch wel even aangenaam zal krijgen. D. Het heeft te Alblasserswaard in den nacht van 9 op 10 Mei sterk gevroren; het is te vreezen, dat de appelboomen, welke juist in vollen bloei staan, daar door erg benadeeld zullen zijnook zijn er vele aard appelen afgevroren. De kersen en andere steenvruchten, zoomede de meeste peren, zijn reeds gezet, zoodat men hoopt, dat de nachtvorst daarop geen invloed heeft gehad. Zoo dit bevestigd wordt, kan van deze vruchten een buiten gewoon ruime opbrengst verwacht worden. Het melken der koeien. Vijf pCt. en in veel ge vallen nog meer kunnen bij het melken gewonnen worden zegt een Amerikaansch blad wanneer men streng volgens de onderstaande regelen te werk gaat: 1°. Men drijve nimmer met overhaasting naar j en van de weide (deze regel geldt natuurlijk alleen voor die boerderijen, waar het vee 's nachts op stal i gehaald wordt); 2°. men melke precies op dezelfde uren, b.v. om 5 uur des morgens en om 6 uur 's avonds3°. men behandele de koe tijdens het melken zeer vriendelijk, hoe vriendelijker men is, des te beter laat de koe de melk schieten; 4°. als men eens aan het melken is, doe men het met de noodige voortvarendheid en melke den uier schoon uit; 5°. men spreke niet en denke nergens anders aan zoolang het melken duurt. Wat ziet men daarentegen maar al te dikwijls in de practijk? 1°. een jongen houdt de koe, die niet goed stil staan wil, vast en dreigt haar voort durend met een stok, dat hem zeer handig afgaat; 2°. 's morgens melkt men zeer vroeg, 's avonds zeer laat, met een tusschentijd die nu eens 15 en dan weder slechts 9 uren duurt; 3°. bij wijze van be groeting dient de melkmeid aan de koe een stomp toe met het melkblok of met haar klomp en houdt het dier voortdurend door schelden in bedwang 4°. men melkt langzaam en zorgeloos en houdt nu en dan eens op, terwijl er voortdurend gebabbeld en gekheid gemaakt en soms melk vermorst wordt. Ten slotte ontvangt de koe nog een ribbestoot tot afscheid. Geen wonder, dat, alles bijeengerekend, de eigenaar van de koe in de plaats van 20 kan melk er dikwijls slechts 49 krijgt en de koeien bovendien veel spoediger dan anders afnemen in het melkgeven. Men vindt tegenwoordig bacterieën op verschillende plaatsen waar men die vroeger niet vermoedde. Zoo maakt o. a. de beëedigde chemist dr. Jeseiich te Berlijn bekend dat deze wezentjes een vruchtbaren bodem tot ontwikkeling vinden aan de patentsluitingen, die tegenwoordig veel voor bierflesschen worden gebruikt. Bij het openen dezer sluitingen gaat dikwijls een weinig bier uit de opening der flesch, blijft aan den rand van den hals en aan de sluiting vastzitten en droogt daar uit. Juist deze aanslag van bier vormt, volgens gedane microscopische onderzoekingen, een vruchtbaren bodem tot ontwikkeling van bacterieën, en dat dit nu niet zeer verkieslijk is, zal zeker gaarne ieder toestemmen. Ongelukken, Hampen, Misdaden, enz. Zaterdag nacht is ingebroken in de Gereformeerde kerk in de Janstraat te Haarlem en uit een gesloten kistje, dat in de consistoriekamer stond, ongeveer f 30 ontvreemd. De dief of dieven hebben zich toe gang verschaft door overkliinming van den poortmuur naast de kerk en door het opschuiven van een raam op de binnenplaatsdaarna is met geweld een groote kast opengebroken, waarin het kistje met geld was geplaatst. Iemand, die Donderdagavond door de Anjelierstraat te Amsterdam liep, werd eensklaps ge waar, dat een voorbijganger 't op zijn uurwerk gemunt had. De eigenaar greep naar de plaats waar 't geweest was en ontdekte, dat de handige dief het horloge reeds had gekaapt en er mede aan de haal was. Alhoewel de dief even vlug op de beenen als met de vingers scheen te zijn, werd hij toch door den bestolene in gehaald, die hem aan een agent van politie over leverde. De eigenaar kreeg zijn uurwerk terug en de straatroover schoot er zijn vrijheid bij in. Zaterdag nacht is een geweldige brand ontstaan in een gebouw gelegen naast en behoorende aan den stoom- oliemolen van den heer O. aan den Leidschen weg te Utrecht. Het vuur nam zoo snel in omvang toe, aange wakkerd dooi' den wind en gevoed door de aanwezige brandbare stoffen, dat de vlammen weldra den oliemolen en het daarneven gelegen pakhuis en kantoor aan tastten, zoodat een half uur daarna de molen reeds instortte. Door den betrekkelijk grooten afstand kon de brandweer niet spoedig genoeg ter plaatse zijn, om veel meer dan het woonhuis en de machinekamer te kunnen sparen, te meer daar de waterleiding daar ontbrak. Aan het Noorderstation te Brussel is een belangrijke diefstal gepleegd. Dieven, die tot heden onbekend zijn gebleven, hebben een zak met brieven gestolen. Zij hebben de aangeteekende brieven, die zich in den zak bevonden, geopend en de bankbiljetten er uitgenomen. De nummers der gestolen bankbiljetten zijn bekend en het is waarschijnlijk dat de dieven van hun buit niet zullen profiteeren, daar alle wisselsagenten van de nummers des vermiste bankbiljetten, zijn op de hoogte gesteld. Egypte. Uit Soeakin hebben de Engelschen een aanval gedaan op Takoel, dat bezet was door Mohammed Adam Sardoen, een der trouwste aanhangers van Osman Digna. De vijand, ongeveer 700 man sterk (naar men beweert de eenige goed georganiseerde macht, welke thans nog het veld houdt), werd overrompeld en met een verlies van 50 man aan dooden op de vlucht gejaagd. Aan den kant der Engelschen werden één officier en twee man gewond. Ouitsolila nel. In de zitting van den Rijksdag van jl. Woensdag werden de voorstellen van den sociaal-democraat Kayser en den Duitsch-vrijzinnige Richter, respectievelijk strek kende om, bij invoering van dë beursbelasting, op te heffen de belasting op het zout en die op de petroleum, verworpen. De beursbelasting was daarmeê zonder eenige toevoeging aangenomen.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1