Z1ËR1KZËJ5SCHE COUR .4 UT. voor het arroidis- seinent Zierikzw. 1885. No. 85. Zaterdag 9 Mei. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Pr ij s per drie maanden f 1 1F r anco per post '1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met. Bijblad 10 Cent. P R IJ S DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboort ti en Doodberichten van 1 6 regels 60 Cent.. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald. '25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uitcrl k een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKIAMAV. ZIERIKZEE, 8 Mei 1 8 8 5. Bij de op den 7 Mei 1885 door het Dagelijksch Bestuur van Schouwen gehoudene aanbesteding van het schoonmaken der waterleidingen van het Water schap Schouwen, gedurende de jaren 1885, 1886 en 1887, bij enkele inschrijving, in zes perceelen, volgens bestek No. '105 dd. 46 April '1885, zijn aannemers geworden van perceel 3, district Flaauwers, Hendrik Bcrrevoets Hz. te Kerkwerve, voor f 230 per jaar; perceel 4, district Koudekerke, Johannes Verboom te Serooskerke, voor f '120 per jaar; perceel 5, district Scharendijke, Maiinus Kloet Cz. te Duivendijke, voor f 123 per jaar; perceel 6, districten Langendijk en Brouwershaven, Thonis van der Weele te Duivendijke, voor f '160 per jaar. Zijnde de perceelen 1, district Zuidhoek, en 2, Borrendamme, niet gegund. Bij de firma Nijgh Van Ditmar te Rotterdam ziet het licht de derde, herziene en vermeerderde druk van het Algemeen Adresboek van Nederland, ten dienste van handel en nijverheid Bewijst reeds de betrekkelijk korte tijd, waai in van dit werk een derde druk noodig is gebleken, op hoe hoogen prijs het door den handel wordt gesteld, wij twijfelen niet, of die waardeering zal nog in omvang toenemen, nu de nieuwe uitgave, afgezien van de ver betering wat uiterlijken vorm betreft, met enkele hoogst belangrijke en tevens voor het practische leven gemakkelijke aanvullingen is verrijkt. Wij bedoelen niet alleen, dat de namen der gemeenten nu provincie- gewijze zijn opgenomen, maar vooral het opnemen van de Consuls en Consulaire Agenten, de Kamers van Koophandel, Brievenpostetij, Telegraphie, voornaamste bepalingen omtrent het recht van zegel, het zegel tarief, enz. Bovendien mogen de in het Fransch, Engelsch en Duitsch gestelde woordenlijsten der in het Adres boek opgenomen beroepen worden beschouwd als een duidelijk bewijs van een juist inzicht der bewerkers in de behoeften van het dagelijksche handelsleven. Overtuigd van den grooten dienst, welke met dit Adresboek, de vrucht van eenen omvangrijken arbeid en van veel moeiten en zorgen, aan handel en nijver heid wordt bewezen, meenden wij niet te mogen nalaten, het met een enkel woord allen belanghebbenden aan te bevelen. De industrie uit den vreemde om de nieuwe cel gevangenis te Groningen met portland-cement te bedekken, is op hooge kosten gekomen en slecht uitgevallen. Zulke bedekkingen in zuidelijke landen vlak gelegd, worden met eenige duimen water bedekt om ze voor zon en wind te beschutten, hier was zulks onmogelijk, omdat het dak spits was gezet, 't Gevolg was, dat, ook wegens de uitzetting van de ijzeren liggers, waarop de bedekking van portland-cement steunt, het dak scheurde en lekte als een zeef. Men heeft de voegen met menie, manicot (loodkalk) enz. aangevuld, zoodat het dak er nu mooi zwart en rood gestreept uitziet. De Minister van Koloniën heeft de heeren H. Kleijn van de Poll, oud-resident op Java, te Utrecht, en J. Spanjaard, hoogleeraar in de taal-, land- en volken kunde van Ned.-Indië, te Delft, benoemd respectievelijk tot lid en voorzitter en tot lid en secretaris der com missie, welke dit jaar belast zal worden met het afnemen in Nederland van het zoogenaamd groot Oost- Indisch ambtenaars-examen. In de Standaard lezen wij Deputaten-vergadering. Algemeene verkiezing is er dit jaar niet. Ook, naar het zich laat aanzien, geen Kamerontbinding. Hieruit zou volgen dat er dit jaar geen Deputaten- vergadering gehouden wierd. Toch bestaat hier wel kans op. De rooster van aftreding bepaalt namelijk dat voor dit jaar 1885 o. a. aftreedt dr. Kuyper, die tevens voorzitter is. En nu zegt art. 4 wel, »dat, ingeval van ontbinding, de aftreding van comité-leden niet op de tusschentijds saam te roepen vergadering plants heeft, maar op de eerste normale vergadering, die daarop volgt," d. i. in casu op de gewone vergadering in 1886, zes weken voor de dan komende algemeene verkiezingen. Maar zoo we wel zijn ingelicht, heeft dr. Kuyper zich tot het comité gewend, met bericht, dat hij van deze verlenging van zijn mandaat als voorzitter geen gebruik wenscht te maken, en reeds dit jaar dit speciale mandaat wenscht neder te leggen. Op advies van prseses en assessoren zal alsnu door het comité moeten besloten worden, om nog dit jaar een Deputaten-vergadering saam te roepen, ten einde niet een nieuw lid (dit kan alleen op de gewone Deputaten-vergadering), maar een nieuwe voorzitter worde benoemd. Aanleiding tot dezen stap schijnt gelegen te zijn in het van meer dan ééne zijde geuit verlangen, dat dr. Kuyper de anti-revolutionaire partij verplichten mocht, door zich terug te trekken. Een vreemd verschijnsel deed zich te Beesd voor, toen in de laatste dagen het vee uit de stallen naar de weiden gedreven werd. Nauwelijks waren zij in de vrije lucht, of verscheidene hunner braken een poot. Dit was niet alleen in dit jaar hier, maar ook in andere Linge-dorpenook aan den Waalkant te Her- wijnen en bij Leerdam, en aan den Diefdijk tusschen Gelderland en Zuid-Holland. Somtijds kan de gebroken poot nog gezwachteld en hersteld worden, maar in de meeste gevallen helpt dat niet, en moet het beest afgemaakt en het vleesch voor een spotprijs verkocht worden. Opmerkelijk is het ook, dat dit ongeluk in de meeste gevallen aan ossen overkomt en betrekkelijk weinig aan melkkoeien. De vereeniging Nederlandsche Rundvee-Stamboek zal eene algemeene vergadering houden op 20 dezer, des voormiddags 10 ure, in het hotel Krasnapolsky te Amsterdam. Bij het graven op een stuk grond, toebehoorende aan den heer A. Gelderman te Oldenzaal, is een zakje met 36 zilveren Spaansche matten gevonden. Op den eenen kant leest men de woorden: «Dominus mihi adjutor," op den anderen: »P. H. S. D. G. Hispz, rex. dux. B. F." en het jaartal »1571." Aan de internationale conferentie tot bespreking van maatregelen tegen de cholera te Rome, zal van regeeringswege worden deelgenomen door deri Nederl. gezant te Rome, mr. Westenberg en den referendaris dr. Ruijsch van het Min. van Binnenl. Zaken. De bepalingen, waarbij het bezichtigen van forten, stellingen en inundatie-liniën - o. a. aan de leden der Volksvertegenwoordiging - is toegestaan, worden blijkens de jongste aanschrijving ook tot kazernes en andere militaire gebouwen uitgestrekt. Aan de commandanten en chefs van die stellingen en gebouwen is evenwel opgedragen, zich bij het geven van toestemming tot bezichtiging, vooraf van de identiteit der bezoekers te overtuigen. Het huwelijk van de voormalige prinses Hendrik der Nederlanden met prins Albert van Saksen Altenburg, heeft Woensdag in het paleis van prins Frederik Karei, in tegenwoordigheid van den keizer en alle leden der koninklijke familie, alsmede van de te Berlijn aangekomen vorstelijke gasten, dus in den engsten familiekring, plaats gehad. Het burgerlijk huwelijk werd reeds des vooimiddags om '10 uur door den Altenburgschen minister Von Leipziger, in het paleis aan het Wilhelmsplein in tegenwoordigheid van de ouders der bruid en de naaste familiebetrek kingen voltrokken, terwijl de kerkelijke plechtigheid des namiddags om half twee geschiedde door den hofprediker dr. Kogel. De gezangen der liturgie werden door het domkoor uitgevoerd. Na afloop der trouwplechtigheid volgde er een feestmaal, waartoe 100 uitnoodigingen waren rond gezonden. Hieraan namen de keizer, de koninklijke prinsen en prinsessen met gevolg, de vorstelijke gasten en andere hooggeplaatste personen deel. Na het diner verlieten de jonggehuwden Berlijn om een korte huwelijksreis te doen. Door den uitgever H. W. van Marie is een vlugschrift in het licht gegeven, waarvan zich de schrijver Quietus noemt. Het draagt den titel »De staatkundige partijen in Nederland." Eert beknopt overzicht van ons staatsbestuur vormt de inleiding, die echter niet in rechtstreekschen samenhang is met het eigenlijke werk. Dit laatste vooral zal met belangstelling worden gelezen. Quietus toch, op een zeer onpartijdig standpunt zich plaatsende, geeft daarin de politieke geloofsbelijdenis van de conservatieve, de liberale, de anti-revolutionaire, de katholieke en de sociaal-democratische partij, door erkende leden van die verschillende lichtingen hem opzettelijk voor dit doel gezonden of aan eenige hunner werken ontleend. Het dienstmeisje, dat door den kantonrechter te Schoonhoven tot eene geldboete van een gulden of een dag gevangenisstraf werd veroordeeld, omdat zij drie krijgslieden, welke haar kwetsende woorden toe voegden, met een emmer water een gedeeltelijk nat pak bezorgd had, ontving van vijf onbekende Rottcr- damsche bewonderaars een postwissel van 5 gulden, ter bestrijding van de onkosten, die haar gedrag ten gevolge heeft gehad. Een alleraardigste briefkaart strekte dezen postwissel ten geleide. Te Utrecht is een commissie gevormd tot herdenking- van het 250jarig bestaan van de hoogeschool aldaar, welk feest in '1886 zal worden gevierd. De commissie heeft aan verschillende ingezetenen een schrijven gericht, waarin zij tot een samenkomst worden uitgenoodigd, ten einde zoodoende met vereende krachten tot het ge noemde doel te komen. Men schrijft uit Zwijndrecht: Hoewel de tuiniers zich aanvankelijk gevleid hadden, dat de hagelslagen geen noemenswaardige schade zouden aangericht hebben, bleek deze hoop ijdel te wezen. Het veld bood heden dan ook een tooneel van ver woesting en wanorde aan; allerwegen waren de jonge gewassen dooi1 de groote hagelsteenen verbrijzeld en de arbeid van zoovele dagen was in een oogwenk verwoest. Ook de vruchtbootnen hebben veel geleden opmerkelijk is het echter, dat men op naburige plaatsen, op niet meer dan een half uur afstand, in 't geheel geen hagelbuien gehad heeft. Van wege het departement vari oorlog zijn reeds toebereidselen gemaakt tot het leggen van telegraaf kabels voor eene permanente telegraphische verbinding tusschen de verschillende verdedigingswerken langs de rivier de Merwede.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1