Z1ËR1KZEËSCI1E (.01 KAM voor het arrondis- jiét*. senient lierihzee. 1885. No. 34. Woensdag 6 Mei. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD ZELFMOORD. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f'1,Franco per post 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Hu wel ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men niterl k een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. I,AKF,\MA'V. Het is onrustbarend, zooals het aantal zelf moorden toeneemt 1 We hebben gedurende een lange reeks van jaren met groote nauwgezetheid de berichten dienaangaande nagegaan en de uitslag dier waarnemingen zijn allertreurigst. We herinneren ons tal van zelfmoorden in vroegeren tijd, maar weinige zijn er, waarmede die uit den tegenwoordigen tijd kunnen ver'- j geleken worden. De meeste toch hadden plaats of in oogenblikken van tijdelijken waanzin öf in oogenblikken van wanhoop en berouw. Hoezeer te betreuren en te veroordeelen, is toch een zelfmoord als die van den door na- j berouw en wanhoop verteerden Judas Iscariot wel te verklaren en een dergelijke daad onder die omstandigheden gepleegd, bewijst toch nog, dat er eenig deel van bet goede beginsel is overgebleven, dat het zedelijk gevoel niet geheel is gedood. Het radelooze bedrogene meisje, die haar schande onder de koele golven gaat be graven die rampzalige, die zijn familie tot oneer of tot den bedelstaf heeft gebrachtze mogen te veroordeelen zijndat ze zoo diep te beklagen zijn is een reden om verschoonender wijze te getuigen dat er meer dan menschelijke moed noodig is, om het noodlot het hoofd te bieden en dat daarom de zelfmoord, bij gebrek aan zedelijken moed, vaak zelfs door valsche schaamte, een natuurlijk gevolg der omstandigheden was en daardoor eenigermate te verontschuldigen. Maar in dergelijke gevallen was de daad het gevolg van eene plotselinge opwelling, van een besluit zonder overleg, uitgevoerd op het oogen- blik, dat de gedachte daaraan opkwam. Het verlies van fortuin was tot voor weinige jaren zelden oorzaak van zelfmoord, dan alleen wan neer de fortuin plotseling of onder zeer bij zondere omstandigheden was verloren, in de eerste plaats door het spel. Het was in 1858 dat éen geval van zelf moord we spreken in dit artikel alleen van Nederland het land met ontzetting vervulde. Het was van een fabrikant, die, na langen tijd met geldgebrek te hebben geworsteld, een laatste poging tot herstel van zijne financiën waagde, en toen niemand hem hielp, zich doodschot met zooveel overleg en zooveel maatregelen, die het welslagen van zijn heilloos plan moesten be vorderen. Men stond verbaasd dat iemand zoo welberekend zich voorbereidde om vrijwillig uit het leven te scheiden. Ware hij ter dood ver oordeeld, hij zou allicht om gratie gesmeekt ware hij door eene zware ziekte aangetast, hij zou de hulp der bekwaamdste artsen ingeroepen hebben. Maar toch, ook al die toebereidselen konden in zenuwachtigen haast, met de kracht der wanhoop genomen zijn, en daarvan blijkt helaas niets bij de tallooze, met groot overleg voor bereide zelfmoorden in onze dagen. Aan den schrijftafel, waaraan hij jaren zat, te midden van al het vroolijk gedruisch en de levenwekkende bedrijvigheid van een werkzaam leven, zet zich een man neder, nog in de kracht des levens, hij neemt een vel papier als gold het eene handelsoperatie, schrijft een briefje, waarin hij mededeelt, dat hij zich op eene nauw keurig aangeduide plaats gaat verdrinken en zoo bedaard als ging hij naar de beurs of naar het kantoor, begeeft hij zich naar die nood lottige plek en weinige oogenblikken daarna heeft hij opgehouden te leven. Een groot koopman staat op van zijn stoel, steekt een sigaar aan, neemt hoed en stok, groet zjjn compagnon, loopt pratend met een vriend de straat langs, zegt hem, dat hij zijn tred zal moeten verhaasten om den trein nog te halenhij bereikt het station, ziet naar treinen, die komen en gaan en in het volgende oogenblik heeft hij zich voor den trein geworpen, die hem vermorzelt. Een jongmensch brengt den avond in woeste vermaken door, zijne zoogenaamde vrienden roemen zijn geest, eene opgesierde deerne vleit hem en betuigt hem hare liefde, tegen het aan breken van den morgen gaat hij een wandeling doen om, gelijk het heet, zijn brandend hoofd te verkoelen en plotseling doet een pistool schot hem dood nedervallen. Zie, dat alles is meer dan verschrikkelijk 1 Dat is thans dagelijksch werk, het is aan de orde van den dag en waarom? Zeg niet dat het is omdat het geloof ver mindert, dat de vrees voor eene eindelooze straf hier namaals afneemt, dat de stem van het geweten wordt verdoofd, wordt weggeredeneerd; immers ook mannen van geroemde vroomheid, van veel geloof, van groote deugd hebben zich in vroeger tijd van het leven beroofdhoewel zeker niet onder zoo vreeselijke omstandigheden. Maar de oorzaak zit dieper en is verder verspreid. De aanleiding tot zelfmoord is als een ziekte- aanleg, teweeggebracht door de toenemende karakterloosheid en oneerlijkheid, d. i. door het zinneloos najagen van genot en weelde, door het daartoe strekkend onvergeeflijk zwendelen, het drijven van een soort handel, die niets is dan gewetenloos dobbelspel. Daar worden waren gekocht, die nooit geleverd worden, waren ver kocht die niet bestaandaar worden regeeringen en particulieren aan het werk gezet, om door hun invloed en hun welsprekendheid, veelal onder de schoonstklinkende opwekkingen, geld te vorderen van lichtgeloovigen en eenvoudigen. De bepalingen voor het beheer der saamge- brachte penningen zijn algemeen en duister en daarom voor allerlei uitleggingen vatbaar en wanneer de arme bedrogenen eindelijk op de met zooveel omhaal van woorden in de statuten omschreven „algemeene vergadering" de ver pletterende tijding vernemen, dat hun zuur ver diend geld verdwenen is in den zak van ge- wetenlooze speculanten, dan ontvangen ze van den voorzitter de verblijdende tijding, dat alles zeer zeker terecht zal komen, als er maar meer geld is. En de arme bedrogenen gelooven wat duizenden vóór hen geloofden, ze offeren ook het laatste gedeelte van hun schat en ook dat zal dienen om de onzinnige weelde der specu lanten te betalen en de bezitters der „aandeelen" zullen weldra niets meer bezitten. De zelfmoord wordt voorbereid op de „voorloopige vergadering", op de „constitueerende vergadering", op de beurs, op liet kantoor. De buitenlandsche loterijen, de aandeelen-handel in ver verwijderde onderne mingen, de verlokkende zalen van weelde, de eafé-chantants, ja laat de regeering een middeleeuwschen maatregel nemen, laat ze een oogenblik „vaderlijk handelen en den lands kinderen die schadelijke vermaken ontzeggen. Heel Neerland lijdt onder de rampen van die scheppingen van negentiende-eeuwsche bescha ving. Het is de taak der lands-regeering in het algemeen belang maatregelen te nemen, waar door aandeelen-gezwendel en café-cbantants- afzetterij worden bemoeielijkt, worden tegen gegaan. Als de regeering het recht heeft den landzaten het leven te vragen voor de verdedi ging des lands, over hunne lichamen beschikt om besmetting te voorkomen, den bouw hunner huizen en de opvoeding hunner kinderen bij de wet regelt, zelfs hunne spaarzaamheid regle menteert, dan heeft ze zeer zeker het recht en de plicht maatregelen te nemen, die de eerlijkheid van eenigen, de goedgeloovigheid van anderen en het leven van velen aan minder gevaar bloot stellen, dan thans het geval is. Binnenland. ZIE RIK ZEE, 6 Mei 1 88 5. Het ontbreekt de regeering niet aan adviezen tot afbreking van het arts-examen en wijziging der ge neeskundige wetgeving. Zoo bevat thans het Weekblad voor Geneeskunde wederom een advies van dr. Baudet, waarin groote teleurstelling wordt uitgesproken omtrent het rapport aangaande de opleiding der aanstaande geneeskundigen van de H.H. Pekelharing, Kühn en Küthe. Vooral geldt zijn strijd tegen dat rapport het behoud der niet-academische examina en de weinige beslist heid, waarmede de commissie omtrent sommige punten advies uitbracht. De heer Baudet meent, dat het kwaad, door het rapport gesticht, alleen verholpeu kan worden door openlijk de quaestie uitvoerig te bespreken vóór de algemeene vergadering der Maatschappij van Genees kunde. Na bestrijding van verschillende der bekende adviezen der door de Maatschappij benoemde Commissie, komt de heer Baudet tot de volgende conclusie: De Maatschappij van Geneeskunde dringe bij de regeering aan a. Op wijziging der wet van 28 April '1867 (Stbl. No. 102), zoodat daarin de cursus van het gymnasium voor aanstaande genees- en natuurkundigen op vijf jaar wordt bepaald b. op wijziging van het leerplan der gymnasia, zoodat in de vijfde klasse de wis- en natuurkundige vakken aan afdeeling b afzonderlijk onderwezen worden en op wijziging van het eind-examen-programma, zoodat natuurkunde en scheikunde voor afdeeling b daarin worden opgenomen c. op wijziging derzelfde wet van 28 April 1876 (Stbl. No. 102), zoodat art. 13 luide: Zij, die het eind-examen aan de hoogere burger school, met vijfjarigen cursus, met goed gevolg hebben afgelegd, ondergaan tot het verkrijgen van het ge tuigschrift, in art. 11 en 12 genoemd, alleen een examen in de gronden der latijnsche taal, van welk examen de omvang door ons hij algemeenen maatregel van inwendig bestuur wordt vastgesteld; d. op intrekking van art. 'Sb, art. 4, art. 6 en art. 7 der wet van 25 Dec. 1878 (Stbl*. No. 222)

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1