/IFBIk/l HSCm. COURANT. 1885. No. 33. Zaterdag 2 Mei. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- sement Zierikzee. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAREiVMAlV. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ZIERIKZEE, 2 Mei 1 885. Men leest in het D. v. Z. H. Het Postcongres te Lissabon heeft, behalve de reeds medegedeelde wijzigingen, nog de volgende beslissingen genomen Briefkaarten met antwoord betaald worden in het verkeer met alle landen der Unie toegelaten. De surtaxe van '10 centimes per enkel port voor brieven, onderworpen aan een zeeport van 5 frs. per kilogram, is opgeheven. De afzender zal het recht hebben, een ter post bezorgden brief, vóór de uitreiking aan den geadres seerde, terug te vorderentenzij de binnenlandsche wetgeving er zich tegen verzet, wordt aan het verzoek voldaan. Invoering van expresse-bestelling, in het verkeer met die landen, welke zich daartoe bereid verklaren, tegen vooruitbetaling van een vecht van 30 centimes. De kosten van bezorging buiten den kring der postkan toren komen voor rekening van den geadresseerde. De verzending van goud, zilver, edelgesteenten of kostbaarheden wordt toegelaten, voor zoover de binnen landsche wetgeving der betrokken staten dit toelaat. Het bedrag, waarvoor aangifte van waarde bij brieven met aangegeven waarde wordt toegelaten, is uniform bepaald op frs. 10,000. Frauduleuse aangifte doet het recht op schadeloosstelling bij verlies vervallen. Voorts is uitgemaakt, dat art. XXI van het reglement in dien zin is op te vatten, dat van ongefrankeerde brieven, aan zeeport onderworpen, het geheele port behoort verdubbeld te worden. De nieuwe bepalingen treden '1 April '1886 in werking. Een oud plan van den heer Galman, om het IJ te overbruggen, is thans weder opgevat, blijkens een adres, aan Z. M. den Koning en aan den gemeenteraad te Amsterdam gezonden door de heeren J. Galman, waterbouwkundige, Charles de Hoog, assuradeur en W. II. Nolthenius, gepens, ritmeester der huzaren, aldaar, benevens J. A. H. Huart, gepens. officier van adm. ie ld. K. N. M., te Baarn. In dat adres wordt o. a. gezegd »dat de overbrugging zal bestaan uit vaste dijken, aan de noordelijke en zuidelijke wallen, ter hoogte van 3 meter en in het midden ter hoogte van 9.80 meter, met eene kruinsbreedte van 15.50 meter, over eene lengte van 340 meter, te storten uit zand, met taluds van twee op één. In het midden daarvan te plaatsen eene dubbele ijzeren draaibrug, breed 7.50 meter, slaande over twee openingen van 18 meter. Tusschen den vasten wal en draaibrug wederzijds te plaatsen eene dubbele bascule van gelijke breedte, slaande door een doorgang van 10 meter. De bascule- hruggen zijn omgeven door gebouwen, welke binnen werks voorzien van gemakkelijke trappen, om bij de opening der bruggen geen oponthoud aan de voetgangers te veroorzaken. De brug, die op hare kruin eene breedte heeft van 15.50 meter, is aan de oost- en westzijde voorzien van trottoirs van 4 meter breedte, in het midden de straatweg van 7.50 meter. Wederzijds de trottoirs ingesloten door sierlijk hekwerk, waarachter de flauwe taluds met zodenbekleeding of beplanting. Aan de overzijde het eilandje op te hoogen langs het Noordhollandsch kanaal met een breeden straatweg, loopende tot voorbij de schutsluis Willem III", aan welks einde eene dubbele draaibrug over de sluis van voldoende breedte. De helling der brug staat gelijk (0.04 per meter) aan die van den Arnstel bij de Iloogesluis. De groote doorvaart is gelijk aan die te IJmuiden, de bovenkant van den fundeeringsvloer is 7.85 meter onder A.P. en die der basculebruggen 5 M. onder A.P. verzoekers willen die overbrugging, na hare geheele voltooiing binnen een te bepalen tijd, kosteloos aan het rijk of de gemeente Amsterdam overdragen, op voorwaarde dat hun, adressanten, eveneens kosteloos, worden afgestaan alle gronden aan het rijk. en de gemeente Amsterdam toebehoorende, gelegen in de Buiten-Volewijkslanden en in den Ham (Buiksloter en Nieuwendammer Ham) in den geest, zooals door de teekening wordt aangeduid en vermeld op de bijge voegde bijlage, met vergunning om aldaar te mogen bouwen." Voor eenigen tijd dischte een onzer bladen het volgende verhaal op omtrent den heer W. Henry. Deze zat aan een table d'hóte naast een dik heer, die door zijn anderen buurman gewaarschuwd werd voor den goochelaar, maar daarom lachte. Bij het dessert vroeg de heer Henry een brood aan den kellner en stelde voor, een goocheltoertje te verrichten. Zijn buurman gaf hem verlof en zeide: »toover weg alles wat gij wilt, maar geef het later terug." Toen werd het brood opengesneden en er een sok uitgehaald, tot gi'oote verbazing van de dischgenooten, maar vooral van genoemden lieer, die thans eerst ontdekte, dat een zijner sokken hem ontbrak. Prinses Hendrik der Nederlanden, die uit Nederland naar Oldenburg vertrok, ten einde daar een paar dagen te vertoeven, werd reeds Woensdag te Dessau verwacht, waar haar bruidegom, prins Albert van Saksen-Altenburg, reeds een paar dagen de gast van het hof is. Van Dessau zal het bruidspaar naar Berlijn gaan. Het huwelijk zal den 6den Mei in het paleis van prins Frederik Karei van Pruisen, den vader der Prinses, worden voltrokken. Aldus luidden de beschik kingen, maar het is zeer wel mogelijk dat hierin nog verandering komt, daar de officiëele afkondiging nog niet plaats vond. Dit is echter zeker dat het huwelijk in den zeer beperkten kring der koninklijke familie en zonder groote hoffeesten zal voltrokken worden, liet paleis van prins Frederik Karei, een der grootste van Berlijn, biedt anders voortreffelijke gelegenheid voor groote feesten. Na het huwelijk zal het vorstelijk paar niet terstond naar Albrechtsburg vertrekken, maar zal eerst een uitstapje naar München doen. De exploitatie van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam was over 1884 ongunstig. Tegenover een winst van 5916 in 't vorig jaar staat 6280 verlies in 1884. Aan contributiën werd 3000, aan lokaal huur 13,000 minder ontvangen. De entrées waren 12,000 hooger door de Bilse-concerten, doch die kosten 20,000. De ontvangsten warencontributiën 63,477, entrées 66,408, buffet 15,696, diversen 10,772, lokaal 9585. Balans en rekening werden goedgekeurd. De directe verbinding van de N. R.-S. en de locaal- spoorweg ZevenaarWinterswijk te Zevenaar, heeft haar beslag gekregen. Zeer ten gerieve van het publiek zijn beide directiën het thans eens geworden, en de stationschef van de N. R.-S. te Zevenaar is reeds benoemd tot stationschef van de locaal-spoorweg. Door het bestuur der vereeniging tot christelijke verpleging van krankzinnigen is het bouwen van twee paviljoens met keuken en waschhuis op het landgoed Veldwijk", nabij het station Ermelo-Veldwijk, de voorgaande week te Utrecht aanbesteed, toegewezen aan de heeren J. Jac. de Boer en E. Groening, te Steen wijk, voor de som van 39.750. Door een aannemer uit Haarlem, was ingeschreven voor 55.555. Men schrijft uit Middelburg: Na de verkwikkende regens der laatste dagen is het buiten als door een tooverslag veranderd. Niet alleen dat het boomgewas en de heesters reeds met een, hoewel nog niet geheel ontwikkelden, bladertooi prijken, maar vooral op de velden is de goede invloed van den regen duidelijk te zien. Al de gewassen ver- toonen een betere kleur dan die roodgele, waardoor bleek hoeveel de jonge planten leden van den guren Noorden- en Noordoosten-wind. De reeds gekiemde zaden, die door de harde korst van den bouwgrond niet konden doorbreken, hebben dat beletsel over wonnen. Oveval vevtoonen zich nu aardappelen, haver, gerst en, in de moezerijen, wortels, ajuin enz. Ook de wei- en hooilanden verlangden erg naar zacht weder en wat meer vochtigen dampkring, want de jonge grasspruitjes zijn door de hevige nachtvorsten in het voorjaar gestorven en met een droge en koude weers gesteldheid vormen zich moeielijk nieuwe spruiten. Het oude boerenspreekwoord»droge Maart en natte April, dan hebben de boeren hun wil", kan dit jaar wel van toepassing zijn, althans wanneer we binnen eenige dagen verlost worden van den Noordenwind, die nog veel kan bederven. Hier en daar ziet men eenig vee buiten, doch de verstandige boer zal daarmee wel zeer voorzichtig zijn, met de wetenschap, dat juist in het voorjaar de kiemen tot verschillende ziekten bij het rundvee kunnen ontstaan, en veroor zaakt worden door het te vroeg verlaten van den stal. Daar het zich laat aanzien dat er niet veel gras en hooi zal zijn, geldt het rundvee en ook de paarden op de veilingen minder dan in vorige jaren en is de handel slap. De marktprijs der tarwe is ietwat hooger geworden, doch de meeste boeren hebben reeds al hun voorraad moeten verkoopen om aan hunne financiëele verplich tingen te kunnen voldoen. Om het onkruid kwijt te raken is het een goed voorjaar geweestmoge nu daarop eens een goede zomer en een goede oogst volgen 1 Voor de feestviering te 's Hage van ridders der Militaire Willemsorde beneden den rang van officier is het volgende programma opgemaakt: Ontvangst tusschen '1 en 3 ure in den Kon. Zoöl. Bot. Tuin om 4% ure feestrede; om 5 ure optocht in deze volgorde: 1. piket huzaren, 2. muziek der jagers, 3. peloton grenadiers, 4. de Kon. Vereeniging het Eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven met banier, 5. muziek der schutterij, 6. de feestvierende ridders, 7. peloton jagers, 8. piket huzaren. In de rijks-postspaarbank zijn gedurende de maand Maart ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen Bedrag der inlagen 370.479,32, der terugbetalingen 252.920,605, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald 117.558,715. Aan het einde der maand Februari was ten name der verschillende inleggers ingeschreven 4.997.337,565, zoodat de som der inlagen op 31 Maart bedroeg 5.114.896,28. In den loop der maand Maart zijn 2483 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven, en 814 boekjes geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 97,649 in omloop waren. De Tijd verwondert zich, dat men er niet aan schijnt te denken, aan de ministeriëele crisis eene oplossing te geven, door den heer Heemskerk de portefeuille van financiën over te laten nemen. Voor binnenlandsche zaken zijn talentvolle candidaten aan te wijzen, candidaten, die bij mogelijke toetreding tot dit kabinet het zeer zouden versterken. Hoe dit zij, veel zal de zomerzitting der Tweede Kamer niet brengen. Dat is het eenige ernstige gevolg der tamme crisis.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1