Z1ER1KZEESCHE CRI RAM. voor het arrondis- ><èïx sement Zierikzee. 1885. No. 31. Zaterdag 25 April. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post fi,— Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKE5IMAN. ZIE RIK ZEE, 2 4 April 1 8 8 5. De regeering heeft eene nieuwe wet op den kinder arbeid ingediend. Daarbij wordt de arbeid van kinderen beneden 12 jaar verboden. Onder arbeid wordt verstaan elke werkzaamheid in of voor eenig bedrijf. Alleen huishoudelijke diensten, nl. die werkzaamheden, welke in een huishouden buiten eenig bedrijf kunnen voor komen, zijn vrijgelaten. De veldarbeid is onder het verbod begrepen met deze uitzondering, dat voor kinderen boven 10 jaar dit verbod telken jare kan worden geschorst, voor ten hoogste zes weken, door Gedep. Staten op verzoek van den gemeenteraad, voor iedere gemeente waar de belangen van den landbouw dit noodig maken gedurende den oogsttijd. De wet strekt thans de bescherming ook uit tot kinderen boven 12 jaar, door te bepalen, dat kinderen tusschen 12 en 14 jaar geen andere dan veldarbeid mogen verrichten, dat alle kinderen beneden 14 jaar niet langer dan 8 uur en kinderen van 14 tot 16 jaar niet langer dan 10 uur daags mogen arbeiden en dan nog met 2 uur vasttijd op de helft van den werktijd. De aanvang van arbeid door kinderen beneden 16 jaar mag niet vroeger zijn dan 6 uur 's zomers en 7 uur 's winters en het einde niet later dan 8 uur 's avonds 's zomers en 7 uur 's winters. Zondags moeten zij allen een rustdag hebben. De West-Indische maildienst, die in 't vorig jaar werd opgericht en den 27 Maart de eerste maande- lijksche reis deed, leverde in het afgeloopen jaar, eensdeels door de nog onvoldoende medewerking van belanghebbenden en de nieuwheid der zaak, anderdeels door den algemeenen slechten toestand, geen goede resultaten. Evenwel leverden de afgeloopen reisreke- ningen, waaronder begrepen alle kosten van adminis tratie en van assurantie der stoomschepen, nog een voordeelig saldo van f 548,951/2 op. De rente van de obligatiën, benevens de assurantie-premiën op alle eigendommen behalve de stoomschepen, hebben echter tengevolge, dat de exploitatie sluit met een nadeelig saldo van f 7212,72, waar tegenover zou kunnen worden gesteld, dat tengevolge van eigen assurantie een fonds van f 6766,95 Y2 is gevormd. Ter voldoening aan art. 18 der statuten is, behalve de bovenvermelde f 7212,72 op de winst en verlies rekening, gebracht eene som van f 37416,87 voor afschrift op de schepen, zijnde 5 pCt. van den kostprijs van af het oogenblik, dat de schepen in dienst zijn gekomen. Tengevolge daarvan sluit de rekening over 1884 met een totaal verlies van f 44634,59. Het hoofdbestuur van de Nederl. bond voor algemeen kies- en stemrecht heeft bekend gemaakt, dat het plan voor een demonstratie voor het algemeen stem recht, thans, nu het ontwerp-grondwetsherziening is ingekomen, eenigszins moet worden veranderd. Het optreden zal nu niet kort voor de opening der Staten- Generaal moeten plaats vinden, maar kort voor de voorgestelde wijzigingen in de grondwet in behande ling komen. Komt er echter in dit zittingjaar niets van een wijziging der Grondwet, dan blijft de demonstratie bepaald op den Zondag vóór de opening der Staten- Generaal. In hoofdzaak heeft het hoofdbestuur vastgehouden aan een groote demonstratie te Den Haag. Voor plaatselijke bewegingen moeten geen kosten worden gemaakt, maar alles moet er op worden aangelegd de demonstratie te Den Haag tot een groote nationale te maken. Het hoofdbestuur heeft voorts eenige wenken ge geven, volgens welke toch plaatselijke demonstraties zullen worden verkregen. De afgevaardigden der afdee- lingen, die naar Den Haag trekken, moet uitgeleide worden gedaan door alle leden. Op het stationsplein samenkomende, kan voor de noodige drukte worden gezorgd, vooral wanneer het vertrek op Zaterdagavond of Zondagmorgen wordt bepaald en vooraf aan 't plan algemeene bekendheid wordt gegeven. De voorzitter der afdeeling kan dan een kort woord spreken, waarna, onder de kreet: Leve het algemeen stem recht! Leve de Volkswil! de trein met de afgevaar digden vertrekt. Alles is aldus zeker ten beste beschikt, maar men zal nu toch, naar 't ons voorkomt, moeielijk kunnen spreken van een spontane uitdrukking van den volks wil, bij dergelijke geforceerde en voorgeschreven for maliteiten. Het plan is gevormd voor de oprichting van een vereeniging voor den herdruk van gereformeerde theo logische werken. Reeds zijn de statuten in het Jicht verschenen. Zoodra de vereeniging 200 leden telt, treedt zij werkend op. Dan zal vooreerst een uitgave worden bezorgd van de meest belangrijke gedeelten der «Politica Ecclesiatica" van Voetius. Ieder lid der vereeniging betaalt jaarlijks f 5, en ontvangt daarvoor een deel van ten minste 25 vel druks, 4°. formaat. Mogelijk verlies op de uitgave komt, evenals mogelijke winst, voor persoonlijke rekening van de bestuurders der vereeniging, die de uitgave bezorgen. De bestuurders zijn, voor de eerste maal, de hoogleeraren Rutgers, Kuyper en Hoedemaker. Zeker is bet onlangs te Parijs en te Brussel ver schenen werk van Auguste Reynaert, lid en oud secretaris der Belgische Kamer van Vertegenwoordiging: Histoire de la discipline parlementaire niet van gewicht ontbloot, en terecht doet de schrijver in zijn voorbericht uitkomen, dat niet alleen in de samenstelling der parlementen, maar vooral ook in den gang der parlementaire beraadslagingen, het volkskarakter zich afspiegelt. Ook aan de Nederlandsche Staten-Generaal werd een hoofdstuk toegedacht, waarvan wij met belang stelling kennis namen. Dit hoofdstuk vangt aan met de zeker nog niet door ieder vergeten rede, waarmede de nestor der toenmalige Tweede Kamer, de heer Wybenga, in '1879 wijlen den heer Dullert toesprak, en waarin deze nog steeds krachtige grijsaard met de hem eigen bonhomie en oprechtheid dien heer toevoegde: »Ook ontaarden onze beraadslagingen bijna nooit in hatelijke personaliteiten." De heer Wybenga herinnerde er toen ook aan, dat de president onzer Tweede Kamer nooit van de schel behoeft gebruik te maken om de orde te handhaven, en dat nooit een voorzitter der Nederlandsche Kamer zich heeft be hoeven te dekken of eene zitting te schorsen, om de gemoederen tot bedaren te brengen en de rust te herstellen. Vleiend valt, reeds om die reden, het oordeel over de Nederlandsche volksvertegenwoordiging uit. Om de eigen woorden van den heer Rijnaert te bezigen, de schrijver van dit boek laat zich over haar dus uit: »Si pour les nations parlementaires il existait un prix de vertu, récompensant la liberté sans exces, la sagesse sans pruderi, la placidité sans marasme, la modération, la convenance, la gravité, l'urbanité du débat, en un mot toutes ces nobles qualités si rares de nos jours, et cependant toujours si indispensables a toute assemblee délioérante, la Ilollande serait au premier rang des concurrentes." Zullen wij ook in de toekomst altijd die lofspraak waardig blijven? W. v. h. R. De commissie van officieren, die in het vorige jaar een bezoek heeft gebracht aan verschillende militaire bakkerijen in het buitenland, heeft geadviseerd een proef te nemen met het malen van het graan tot meel. Te Den Haag zullen in de garnizoensbakkerij de daarvoor noodige machines geplaatst worden. Wanneer deze proef tot goeden uitslag leidt, zullen de machines ook in de andere groote militaire bakkerijen aange bracht worden. Men schrijft uit Westelijk Zuid-BevelandNiettegen staande de hooge winden de stijgende zonnewarmte merkelijk temperen, hebben de veldgewassen sedert eenige dagen goede vorderingen gemaakt. Ofschoon de behoefte aan April-regen meermalen wordt be sproken, zoo kunnen de vruchten hem nog goed ont beren, wijl de akker rijk van vocht is voorzien. Het koolzaad begint algemeen in bloei te komen. Erwten en boonen zullen binnenkort worden gewied. Ook het vlas begint hier en daar boven te komen. Het zaaien der wortelgewassen heeft een aanvang genomen. Hoewel op sommige plaatsen met rundvee wordt gegraasd, leveren de boomgaarden en weilanden in 't algemeen nog weinig voedsel op. Ook daar zou warm weer evenals op het bouwland veel groei bevorderen. De fruitboomen zijn in de laatste dagen sterk ontwikkeld. Wanneer geen tegenspoed wordt ondervonden, dan zal hun oogst meer dan middelmatig kunnen wezen. Bij gelegenheid der wereldtentoonstelling te Ant werpen, wordt er ook een internationale wedstrijd van voortteelende dieren uitgeschreven door den Bond der landbouwmaatschappijen van België, onder het bescherm heerschap van het Gouvernement. Het deelnemen aan dien wedstrijd moet voor Neder land van groot belang worden genoemd. Bij het programma worden voor Hollandsch ras de volgende klassen en •o^Wovingen vermeld 9e kl. Stieren, hebbende meer dan 6 tanden, van volwassen dier. Ie prijs gouden medaille en 800 frs., 2e prijs zilveren medaille en 600 frs., 3e prijs id. en 500 frs., 4e prijs id. en 400 frs., 5e prijs id. en 200 frs., 6e prijs id. en '100 frs. 10e kl. Stieren, hebbende niet meer dan 6 tanden, van volwassen dier. Ie prijs gouden medaille en 500 frs., 2e prijs zilveren medaille en 400 frs., 3e prijs id. en 300 frs., 4e prijs id. en 200 frs., 5e prijs id. en 150 frs., 6e prijs id. en 100 frs. 11e kl. Koeien van allen ouderdom. Ie prijs gouden medaille en 700 frs., 2e prijs zilveren medaille en 500 frs., 3e prijs id. en 400 frs., 4e prijs id. en 300 frs., 5e prijs id. en 200 fr., 6e prijs id. en 150 frs. 12e kl. Vaarzen, hebbende niet meer dan 6 tanden, van volwassen dier. Ie prijs gouden medaille en 500 frs., 2e prijs zilveren medaille en 400 frs., 3e prijs id. eu 300 frs., 4e prijs id. en 200 frs. (De koeien moeten in staat van volle melkgeving of dracht zijn.) Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, dat dezer dagen het programma ontving, heeft op zijne vergadering besloten, de inzending van rundvee op die tentoonstelling zooveel mogelijk te be vorderen en zal op Woensdag 29 April 1885, des namiddags te 2 ure, te Hoorn eene vergadering met leden der Maatschappij houden, die voornemens zijn op die tentoonstelling in te zenden. Het hoofdbestunr denkt de spoorkosten van het rundvee naar Antwerpen en weder terug voor rekening der maatschappij te kunnen nemen en zal de inzenders zooveel mogelijk hulp verleenen. De aangifte van in zending zal op de vergadering kunnen geschieden. Door den Koning zijn benoemd tot gedelegeerde commissarissen van de Nederlandsche Regeering bij de Internationale tentoonstelling te Antwerpen, de heerenM. Hijmans van Wadenoijen, te 's Gravenhage jhr. mr. E. W. Berg, secretaris van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, te 's Gravenhage

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1