Z1ËB1KZËGSCHE COfJMlL voor liet arrondis- sement Zierikzee. 1885. No. 30. Woensdag 22 April. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ft,Franco per post ft, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 i'egels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, ile redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIE RIK ZEE, 2 1 April 1 8 8 5. In de jongste bestuursvergadering van het Neder- landsch Gymnastiek-Verbond is, volgens het Maand bericht, o. m. het volgende besloten Aan de gymnastiek-vereeniging Achilles" te Enschedé is op haar verzoek toegestaan eene partiëele verbonds- uitvoering in te richten, waartoe zullen worden uit- genoodigd de vereenigingen uit de vijf noordelijke provinciën. Als officiëel vertegenwoordiger op het turn feest te Dresden is aangewezen de heer P. C. Adrian. Omtrent het turnfeest te Antwerpen is vastgesteld, dat de heer Jit.ta, voorzitter, het Verbond officiëel zal vertegenwoordigen, terwijl de secretaris belast is met de hoofdleiding der Nederlandsche turners (reünie, optocht enz.) en de heer Adrian het Verbonds-vaandel onder zijne hoede zal nemen en het steeds vertoonen daar, waar zulks vereischt wordt. Alle deelnemende turners zullen voor hun feestkaart bij het bestuur van het Nederl. Gymn.-Verbond, vooraf f 1 moeten storten, welk bedrag echter bij tegen woordigheid in Antwerpen terug ontvangen wordt. Zij, die zich hadden aangemeld en niet tegenwoordig zijn, verliezen hun recht op teruggave. Verder deelt het bestuur aan de leden mede, dat reeds enkele vereenigingen met een 20-tal leden hunne medewerking hebben toegezegd, zoodat het Nederl. Gymn.-Verbond ongetwijfeld met eenige honderden flink zal vertegenwoordigd zijn. Het 25e jaarlijksch verslag van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs is dezer dagen verschenen. Het fonds tot het verleenen van voorschotten voor den bouw of herbouw van Christelijke scholen bleef nog steeds onvolteekendnog 56 aandeelen blijven beschikbaar. Aan 3 scholen zijn hypothecaire voor schotten verstrekt, te zamen f 9100 en 4 scholen wachten tot er gelden in kas zijn. Door welwillende beschikking van het hoofdbestuur der Unie werd de kas der vereeniging dit voorjaar weer gestijfd met een bijdrage van f 8501,89, alzoo bijna f 200 meer dan het vorige jaar. Dat deze Unie- gift hoogst welkom is, blijkt uit de rekening van den penningmeester. Het gaat toch met de financiën geheel den tegenovergestelden weg van dien der Unie-collecte. Het getal leden en begunstigers vermindert gaandeweg. In 1880 bedroegen de bijdragen van leden en be gunstigers f 4000 meer dan nu, terwijl de uitgaven zeer toenamen en voor dit jaar 60,000 wel te boven zullen gaan. Als oorzaak van die verflauwing der be langstelling wordt opgegeven, dat men over 't algemeen liever zijne gift aan het lokaal-comité van de Unie dan aan de vereeniging doet toekomen. Hetgeen men aan de vereeniging bijdraagt, komt in de algemeene kas. Uit die kas ontvangt nu wel de school haar subsidie, maar dit bekomt zij toch ook, indien men geen lid is. De stuivers-vereenigingen leverden in het afgeloopen jaar eene bate op van ruim f 3600. Alzoo ook hier eenige teruggang. Alleen 's Gravenhage, waar de ijver steeds toeneemt, bracht f 2000 bij elkander. Eene verloofde dienstmaagd te Surhuisterveen kwam, naar de N. Rott. Ct. bericht, te Buitenpost aan 't gemeentehuis tot de ontdekking, dat zij, hoewel in de gemeente Achtkarspelen geboren, niet in het register van den burgerlijken stand was te vinden. Dienten gevolge kon zij ook niet officiëel »de bruid" worden. Zij vernam, dat er heel wat zou moeten gebeuren voor deze zaak in orde zou kunnen komen. Hare ouders zijn beiden reeds overleden, en personen, die haar vader goed hebben gekend, vinden 7t volstrekt niet onwaarschijnlijk, dat de man indertijd, toen hij deze dochter ging «aangeven", zijne eigenlijke boodschap aan 't gemeentehuis eenvoudig heeft vergeten. De faillietverklaring van de Haagsche Bankvereeniging (Felix Polak en Louis Wolff) heeft in de allereerste plaats ten gevolge gehad, dat op last der justitie de kantoren der firma en de inboedel van de parti culiere woningen der vennooten zijn verzegeld. Een vluchtige enquête moet aan het licht hebben gebracht, dat de balansen over de laatste zeven jaren niet te vinden zijn. Het passief zou zeer aanzienlijk zijn, men spreekt zelfs van 4 a 6 millioen gulden. Afgescheiden van de bankierszaak, dreef de vennoot Polak als gedelegeerde in de Staatsloterij ook handel in gesplitste loterijbriefjes. Vele houders van loterijbriefjes hebben zich bevreesd gemaakt, dat het bedrag van een eventueelen prijs in plaats van aan toonders dier bewijzen te worden uitbetaald, in den faillieten boedel zou gebracht moeten worden Tot geruststelling van de spelers kan echter met eenigen grond worden medegedeeld, dat niet alleen de origineele loten in veiligheid zijn, doch dat de zaken van het loterijkantoor bij de volgende trekking van de catastrophe geen stoornis zullen ondervinden, daar de loterijhandel door daartoe geautoriseerde personen zal worden voortgezet. Wolff pleegde te Antwerpen den zelfmoord in het Hotel du Cheval Bronze. De staking van betaling door het bankiershuis Jacobsen, Kauffmann en Co. te Parijs met een passief van ruim 6.000,000 fr. heeft, volgens de H. Ct., den val na zich gesleept van de «Haagsche Bank vereeniging en Co." in de Papestraat aldaar, een handelslichaam, dat onderscheidene jaren aldaar heeft bestaan na te zijn ontstaan uit het wissel- en effecten kantoor gedreven door den heer F. Polak, die later in vereeniging met den heer L. Wolff het directeurschap van de Bank voerde. Omtrent het passief bestaat nog geen zekerheid. Onderscheidene ingezetenen zijn echter duchtig in de zaak betrokken, anderen hebben op het bericht van de déconfiture van het Parijsche huis, van welks i'elatiën met de «Haagsche Bankvereeniging" zij op de hoogte waren, zich bijtijds 't zij geheel, 't zij gedeeltelijk kunnen dekken. Wat aan de zaak een meer ingrijpend karakter geeft en vooral de tusschenkomst der justitie schijnt te hebben teweeggebracht, moet de desolate toestand zijn, waarin het waarborgfonds zou verkeeren van de Nederlandsche Gas- en Verwarmingsmaatschappij, waarvan L. Wolff onlangs bij numerieke meerderheid van stemmen tot directeur was benoemd, terwijl F. Polak haar thesaurier was en als zoodanig bedoeld fonds, dat een aanmerkelijk kapitaal bedroeg, beheerde. De Raad van Toezicht der Maatschappij verlangde in de jongste dagen na het bekend worden van de Parijsche krach zich van de aanwezigheid van het waarborgfonds te overtuigen en dit, gevoegd bij de run op het genoemde bankiershuis van ingezetenen, die zaken daarmede Ioopende hadden, heeft, nadat pogingen tot redres op familieleden van den directeur L. W. schipbreuk hadden geleden, medegewerkt tot den definitieven val van de «Haagsche Bankvereeniging," welker bestaan door het faillissement van het Fransche huis toch reeds voor drie vierden in de waagschaal was gesteld. Het verslag van «Bethanië", herstellingsoord voor verzwakte kinderen te Zeist, over 1884, doet zien, dat ook in dit jaar de inrichting weder in ruime mate nut afwierp. Voor 137 jeugdige patiënten werd in dit jaar, het twaalfde van 't bestaan der inrichting, plaatsing gezocht, waarvan 103 konden worden op genomen; het cijfer der verpleegden was grooter dan in eenig jaar sedert de opening en overtrof dat van 1883 met 15. Onder de opgenomenen zag men een 27-tal niet voor de eerste maal. Met Mei 1885 wordt het nieuwe gebouw van Bethanië in gebruik genomen, dat ongeveer 10 minuten voorbij de oude localen in het bosch, achter het Zeister Park, aan den breeden slotlaan is gebouwd. Geheel omringd van dennenboomen, verheft zich daar het nette vierkante gebouw, een paar meter boven den grond, en wanneer men de voordeur binnengaat, vindt men rechts de beide ruime vertrekken voor den dokter, links een wachtkamer, daarnaast de kamer der directrice, met een kamertje daarnevens, om som tijds kleine patiënten in haar onmiddellijke nabijheid te kunnen houden. Achter is een ruime speel- en leerzaal en daarnevens nog een vertrekbovendien is er op deze verdieping een geïsoleerde kamer, met afzonderlijken ingang van buiten, voor het geval dat er eene besmettelijke ziekte mocht voorkomen. Uit de speelzaal komt men met een trap in den tuin. Het sousterrain bevat de eetzaal; aan de speelkamer gelijk, wat grootte niet wat hoogte aangaat; vervolgens de ruime keuken, keldei's, bergplaatsen en nog een vertrek eindelijk twee badkamers met verwarmingstoestel. Twee trappen voeren van de eerste naar de tweede ver dieping; een hoofdtrap en een, in geval van brand tot noodhulp bestemd, aan de andere zijde. Boven zijn in het midden twee groote slaapzalen, beide verdeeld in twee afdeelingen, met een klein vertrek tusscben beide, waardoor eene helpstei- beide kan overzien en bewaken, elk met 10 slaapplaatsen, dus voor 40 kinderen bestemd (zijnde 4 meer dan in het oude lokaal); maar bovendien zijn daarnaast twee met de slaapzalen door deuren verbonden vertrekken, waar nog een 4-tal kinderen kunnen worden geplaatst, voor wie het wenschelijk is, dat zij niet met de andere samen slapen. Verder vindt men boven nog 2 kamers voor de directrice en andere doeleinden bestemd. De ruime zolder bevat vijf afgeschoten vertrekken, voor den suppoost met zijne vrouw en de helpsters. Verder staat daar een groote en kleine vergaderbak, om het huis en de badtoestellen van water te voorzienbij gebrek aan water kan dit door een perspomp worden opgevoerd. Voor luchtverversching is in geheel het gebouw op onderscheidene wijzen gezorgdvooral doordien alle gangen doorloopend zijn, aan beide zijden voorzien van ramen, die kunnen worden geopend terwijl de vertrekken, die dit het meest behoeven, bovenramen hebben, in den gang uitkomende en die kunnen worden opengezet. De privaten zijn voorzien van closets en alle afvoer van onrein water zóó ge regeld, dat daardoor de gezondheid niet kan worden benadeeld. De tuin is ongeveer een hectare groot, waarvan een gedeelte tot moestuin is ingericht. Een ruime houten schuur met steenen voet, wordt voor den moestuin nedergezetzij zal aan twee koeien des winters tot stal dienen en verder tot bergplaats en wasscberij. Langs de geheele breedte van voren wordt een drie meter breed dak gemaakt, op pilasters steunend, dat tot overdekte speelplaats bestemd is. De kosten van den bouw werden niet geheel ver kregen. Behalve de f 30,000, die in 't vorige jaar door giften, toezeggingen en eigen fondsen aan het bestuur verzekerd waren,- bleek nog f 13000 noodig te zijn voor de volledige inrichting van het gebouw. Daarvan is nog omstreeks f 1000 in giften verkregen, f 2575,22 y2 als opbrengst van een bazar, die door eenige dames werd georganiseerd: het overige is als hypotheek opgenomen, waardoor de nieuwe inrichting gedurende 20 jaren met een jaarlijksche uitkeering

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1