Burgerlijke Stand te Zierikzee. vervangen. Socialistische afgevaardigden, als Musini en Costa, moedigen de 'opstandelingen aan en doen alle pogingen tot verzoening mislukken. Er is dan ook niet veel acht geslagen op de circulaire van den prefect van Cremona, Giacomelli, die de boeren heeft gewaar schuwd tegen het drijven van valsche menschenvrienden, tegen ongerijmde beloften en het zaaien van verdeeld heid tusschen landeigenaars en werklieden. Even weinig succes hebben de pogingen tot verzoening gehad, welke door leden der uiterste linkerzijde zijn aangewend. Aan de Gazetta d'Italia wordt uit Tripoli gemeld Allerlei geruchten zijn hier in omloop. Men zegt, dat de Franschen eindelijk besloten hebben, het Tripoli- taansche grondgebied in bezit te nemen, nu Italië het niet wil hebben. Bijna elke week komen hier onder verdichte namen generaals en kolonels aan, die de stadbezichtigen, conferentiën hebben op het con sulaat en daarna langs een anderen weg vertrekken. Het gerucht wil, dat het Frarischë consulaat 2000 handteekeningen verzamelt om de bescherming van Frankrijk te vragen; doch hier bevindt zich een Arabier, die gereed is met het verzamelen van 5000 hand teekeningen om de bescherming van Italië te ver zoeken. Hieruit blijkt, dat onze invloed grooter is. De dagbladen hebben verhaald, dat de Tripolitaansche stammen een Tunesischen stam op de grenzen aan gevallen hebbenmaar te Tripoli weet niemand daar iets van. De nieuwe Fransche consul-generaal wordt dezer dagen verwacht. De Turksche regeering heeft het kamp buiten de stad vergroot; het schijnt, dat er Turksche troepen moeten aankomen. JDixitsolilancl. De Nordd. Allg. Ztg. meent, dat de dépêche van generaal Komarolf duidelijk doet zien, dat bij Pendjeh niet de Russen, maar de Afghanen de aanvallers zijn geweest, liet blad beweert, dat de Engelsche oorlogs- vóörbereidselen niet ernstig zijn gemeend, maai' alleen moeten strekken om aan de opgewonden openbare meening eenige voldoening te geven. In de Duitsche havens aan de Oostzee, zegt de Voss. Ztg., slaat men met spanning den loop gaande van het Engelsch-Russisch conflict. Indien de oorlog uitbreekt, dan zullen de Russische havens dadelijk worden geblokkeerd. Het is in den laatsten tijd mode, zegt het blad, met minachting te. spreken van de Engelsche vloot, maar als het ernst wordt, zal men spoedig zien, dat die vloot zeer geducht is en wij geloovën ook niet, dat zij in een oorlóg met'Rusland tót werkeloosheid zou gedoemd zijn. De vergelijking met den tocht der geallieerden tijdens den Krimoorlog gaat niet op. De houten schepen van dien tijd moesten zich tot blokkade en ongevaarlijke bombardementen bepalen, maar de tegenwoordige ijzeren kolossen zouden den strijd met de batterijen van Kroonstad kunnen opnemen. Schepen als de «Inflexible", de «Devastation" en de «Rupert", die voor de Oostzee zijn bestemd, voeren kanonnen van 40-80 ton en Engeland heeft vele zulke schepen. De Russische vloot kan in open zee aan de Engelsche niet het hoofd bieden. Bovendien kan reeds op het laatst dezer week een sterke Engelsche vloot in zee steken, terwijl de Russische schepen op zijn vroegst in Mei kunnen gereed zijn. De Russische marine zal natuurlijk met torpedo's werken, maar deze dienst is zeker niet beter dan de Engelsche ingericht.' Ook is de vrees voor Russische kapers zeer overdreven. Zoo de oorlog uitbreekt, voordat de Rus sische havens vrij zijn van ijs, kunnen de Engelschen verhinderen, dat een enkele kruiser de Oostzee verlaat en de Zwarte Zee kunnen zij evenzeer-sluiten. De enkele kruisers, die mochten ontsnappen, zouden boven dien, overal Engelsche oorlogsschepen vinden. Engeland. Naar de Observer verneemt, begint de Britsche regeering liet verloop van den opstand in 't Noord westen van Canada met eenige bezorgdheid gade te slaan. Een afdeeling van 350 man marcheerde in den avond van den lien van Swift Current naar de rivier, om daar Maandagochtend op stoombooten en andere vaartuigen scheep te gaan en Gatling-kanonnen rneê te nemen. Het garnizoen te Prince-Albert bevindt zich in volle zekerheid. Indianen-benden van de Ameri- kaansche zijde hebben een inval gedaan in Zuidelijk Manitoba, waar zij verscheiden huizen plunderden en in asch legden. Van Winnipeg zijn troepen afgezonden om de Indianen terug te slaan. Een meer gerust stellend bericht komt van Crowfeet, het hoofd der Zwartvoet-Indianen, die aan Sir. John Macdonald, den eersten Minister van Canada, seinde, dat bij loyaal zou blijven aan de «groote moeder", d. i. aan Koningin Victoria, en de blanken niet zou bevechten. Mijn lieden, zegt bij, zullen geen bloed vergieten, maar rustig op hun plaatsen blijven. Generaal Middleton bericht per telegraaf, dat hij dagelijks gemiddeld 21 mijlen'aflegt en reeds dicht bij Hum bold is genaderd. Hij beschikt over 800 man en dacht Woensdag of Donderdag zijn eerste, naarbij hoopte, beslissende ontmoeting met den vijand te hebben. Galigniani's Messenger meldt-, dat voor eenige dagen te Londen een internationale socialisten-ver gadering gehouden werd, gepresideerd door Gustave Gatz, lid der vereeniging van Parijsche werklieden, aanhangers der Commune. In deze vergadering waren tegenwoordig gedelegeerden van de revolutionaire comités te Genève, Berlijn, Weenen, Petersburg, enz. Onder de aanwezigen bevond zich ook de Russische nihilist Hartmann, die bij zijn verschijnen met gejuich werd ontvangen. De redevoeringen waren uiterst heftig, vooral die van Leine (uit Montceaules-Mines), Metzier (uit Berlijn) en Hartmann. Laatstgenoemde vertelde o. a., dat, trots de waakzaamheid der Russische politie, hij onlangs onder een valschen naam Petersburg be zocht heeft. B e 1 g i e. Naar aanleiding van het Maandag door baron Gericke van Herwijnen gevierde feest van zijnen vijftigjarigen staatsdienst schrijft het Journal de Bruxelles«Sedert den heer Falk hebben wij te Brussel geen populairer Nederlandsch gezant gekend. Herhaaldelijk en gedurende vele jaren bij ons hof geaccrediteerd, heeft baron Gericke eene Belgische gehuwd en ook zijne kinderen zijn in België getrouwd. Nooit zijn Nederlands be langen beter, noch met beminnelijker doorzicht ten aanzien van onze eigene belangen alhier vertegen woordigd. Een man van veel ondervinding en van uitgelezen vormen, schranderen, gematigden, voor waarts strevenden geest, is hij werkelijk een band geweest tusschen de twee landen. Ondanks zijne vijftig jaren dienst is hij lichamelijk en geestelijk nog vol frissche kracht. ,Wij rekenen er op, hem nog lang in ons midden te zien. De heer Gericke en zijne echt- genoote, eene ongemeen gedistingeerde vrouw, zijn een sieraad van de hoofdstad." Gemengd Buiteiilandscli Nieuws. Een godsdienstige revival, die eenige achtereen volgende dagen plaats had in het stadje Wells Bottom in Ohio, Ver.eenigde Staten van Noord-Amerika, eindigde in een tumult, waarbij 3 personen gedood en verscheidene zwaar gewond zijn. De dominé vervoerde de vergadering tot hooge opgewondenheid, door te verkondigen dat een bekend ongeloovige, genaamd Dongel, den Heere Jezus gezien had en bekeerd was. Mejuffrouw Mills, een licht opgewonde vrouw, sprong op een bank en gaf een luiden schreeuw. Groote opgewondenheid volgde. Het orgel begon te spelen en dominé Dodge riep het volk toe om zoo hard te schreeuwen als ze-kónden, zoodat de Heere het nieuws van de overwinning op den Duivel zou kunnen hooren. Het bevel werd letterlijk gehoorzaamd en het volk weid stapelgek door gods dienstige waanzin. Het binnenste van de kerk werd geheel vernield, de preekstoel en de bijbel aan stukken gescheurd en de dominé door een raam geworpen. Dongel werd door de vrouwen opgenomen en door de kerk gedragen. De opgewondenheid duurde tot des morgens voort, toen alles, wat vervoerbaar was, stuk was geslagen. Den volgenden dag werd Dongel razend gek en bracht al zijn geld naar de dominé. Denzelfden avond in het biduur sprak hij den dominé aan als Judas Iscariot, beval hem van den preekstoel te komen en bracht hem een moorddadige slag toe met een knuppel, waarmee hij hem de hersenpan stuk sloeg. Daarop viel hij met denzelfden knuppel het volk aan en verwondde er verscheidene. Eene vrouw werd doodelijk getroffen. Het- gevecht werd toen algemeen en ettelijke personen werden vreeselijk geslagen. In Kalamazoo worden dezer dagen ook «revivals" gehouden, maar tot heden hebben wij vandaar van zulke betreurenswaardige voorvallen niets vernomen. Eene jonge vrouw levend begraven. Mary Cox, een algemeen beminde jonge dame te Springfield in West- Virginië, Noord-Amerika, werd onlangs plotseling hevig ongesteld. De geneesheer oordeelde dat morphine het beste geneesmiddel voor haar was en schreef haar zulks voor. Ze nam er echter te veel van in en later werd gezegd dat ze dood was. Twee dagen later werd zij begraven. Bij de begrafenis beweerde eene dei- aanwezige vrouwen dat Mejuffrouw Cox niet dood was en smeekte dat men een geneesheer zou laten balen, 't welk evenwel niet geschiedde. Op het gerucht echter, dat zij mogelijk schijndood zou geweest zijn, werd den volgenden dag het graf geopend, en tot ieders afgrijzen werd bevonden dat zij levend begraven was geworden. De voering was van de binnenzijde der doodkist afgescheurd en het hoofdkussen was in flarden. Het arme meisje had letterlijk alle kleederen van haar lijf getrokken. Hare handen en armen waren bloedende en verwond, de lippen waren doorgebeten en het haar was met handenvol uitgerukt. Het meisje was in de doodkist weer tot zichzelve gekomen en had klaarblijkelijk wanhopend geworsteld om zich te bevrijden. Volgens het jaarverslag van bet Fransche centraal meteorologisch departement, zijn van de weersvoor spellingen verleden jaar 90 pCt. uitgekomen. In 1881 was dit met 81, in het jaar daarna met 83 en in 1883 met 87 pCt. het geval. Van 189 aan de havens geseinde waarschuwingen waren 128 volkomen, 24 grootendeels door de uitkomst gerechtvaardigd. Slechts 2 stormen kwamen onverwacht. Dit laatste was dit jaar mede het geval met den storm van 22 Maart, welke groote schade aanrichtte te Cherbourg. Krachtens eene-tusschen Londen, Parijs en Washington tot stand gekomen overeenkomst is eenige weken geleden het Arnerikaansche seinbureau begonnen met waarschuwin gen te geven betreffende ijsbergen, zoodat schepen, van Frankrijk naar Amerika koers zettende, intijds zuidwaarts zullen kunnen afwijken. Schepen naar New-Foundland bestemd, zullen naar gelang van om standigheden hunne reis kunnen bespoedigen of ver tragen. Wat binnenlandsche waarnemingen betreft, zal het observatorium van Mount-Ventoux, bij Avignon, 1920 meter boven den zeespiegel, eerlang in werking zijn. Een hulp-observatorium, ter hoogte van 1567 meter, is in aanbouw. Te Montrose, Engeland, werden dezer dagen op last der admiraliteit, proeven genomen met de door mr. Gordon uitgevonden «levensredding-bommen". Elf granaten, elk met een galon olie gevuld, werden zee waarts afgevuurd. Het was op dat oogenblik juist zeer stormachtig op zee. Nauwelijks had de uit de springende granaten stroomende olie liet water aangeraakt, of de hooge golven waren als door tooverslag verdwenen en de zee tot op een grooten afstand glad als een spiegel geworden. De marine-oflicieren, die de proef bijwoonden, verklaarden ze unaniem voor uitstekend geslaagd. Een student te Napels, die gedropen was en bijgevolg zijn examen moest overdoen, telegrapheerde aan zijne vrienden «Schitterend geslaagd. Met algemeene stemmen hebben de examinatoren het bis gevraagd. Volgens een door The Manchesier Guardian be vestigd bericht, heeft de Koning van Saksen aan de Britsche Regeering het prachtstuk van zijn schilderijen galerij te Dresden, de beroemde Raphael'sche «Madonna di San Sisto", te koop aangeboden, voor 150,000 pond sterling. Bismarck is tegenwoordig een der grootste grond bezitters in Pruisen. Varzin, dat hij gekocht heeft met het geld, dat de Noord-Duitsche Bond hem in 1867 heeft geschonken, is eene heerlijkheid in Acbter- Pommeren, die uit zeven ridderhofsteden is saamgesteld. Het bracht 15 jaar geleden 16,000 Thaler op en Schönhausen dat hem op zijn 7Oen verjaardag is geschonken, ofschoon niet zoo groot, is door zijne gunstige ligging niet minder productief. In den laatsten tijd is de waarde van Varzin nog aanzienlijk gestegen, door aankoop van land, de oplichting van een bloeiende papierfabriek en door gemakkelijker spoorwegverkeer. Friedrichsruhe, een geschenk van het Duitsche rijk, brengt hem jaarlijks 80,000 thaler op, zoodat Bismarck alleen van de hem geschonken goederen een jaarlijksch inkomen heeft van 360,000 Mark. Zijn tractement als rijkskanselier is 54000 Mark en als oud-minister van Lauenburg heeft hij een pensioen van 9000 Mark. De heer Soyez, fabrikant van emailwerk te Parijs, heeft aan de commissie van enquête merkwaardige inlichtingen over het vervaardigen van «oud email" gedaan. «Het wordt mij dagelijks besteld", zeide hij, «en ik maak het, op voorwaarde dat ik er op mag zetten, dat het naar den een of ander is gecopiëerd. Maar dat wil men niet. Die stukken worden naar Amsterdam gezonden; vandaar gaan zij naar Frankfort en op veilingen vinden zij altijd liefhebbers. Men bracht mij eens een stuk om te repareeren. Het stelde den rnoord van den hertog van Guise voor. »Ziet gij er kans toe?" werd mij gevraagd. «Zeker", zeide ik, «ik zal het nauwkeurig" bijwerken, precies zooals ik het heb gemaakt". »Gij? En ik heb het voor 10,000 frs. gekocht; het was zwart en vuil; gij weet niet, welk eene moeite ik heb gehad om het schoon te krijgen." «Ja, zoo doen zij, maar ik kan u nog de teekening laten zien." «Ik ken te Amsterdam," zoo ging de heer Soyez voort, «een verzamelaar, wiens naam ik niet zal noemen, die misschien voor twee millioen oude snuif- doozen en emails van Limoges, van Leonard Limousin en van Pierre Raymond heeft. Hij heeft voor een tafelbord van den laatsten, om een dozijn te com- pleteeren, 3000 frs. gegeven. Dat bord heb ik verkocht voor 150 frs. en mijn merk-T. S. staat er op." Van 1017 April 1885. Overleden: D. Geluk, 71 j,, vrouw van H, Leeuwe. C. den Boer, 54 j., weduwn. A. Verschuur, bijna 7 j., z. Als levenloos aangegeven: Een dochter van J. G. de Zwarte en A. Heijboer.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2