ZII RIkZTOIIF voor het «rrondis- sement Zierikzee. 1885. No. 29. Zaterdag IB April. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Buitenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f d,Franco per post f Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de reductie betreffende, gelieve inen uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever lï. LAKE1VMAN. lïij deze Courant behoort een liijvoegsel. Binnenland. ZIE RIK ZEE, 17 April 1 8 8 5. Bij de op 16 April 1885 door het Dagelijksch Bestuur van 't Waterschap Schouwen gehoudene aan besteding van het leveren, verdeèlen en storten van 960 scheepston stortsteen aan de Zuidzijde en 600 scheepston dito aan het Noorderstrand, alsmede van het maken en plaatsen van twee zink- of kraagstukjes aan de einden der rijshoofden voor den Zouten Haard, met leveling en bestorting van 820 scheepston stort steen, volgens bestek No. 104, dd. 26 Maart 1885, in 2 perceelen, bij enkele inschrijving, zijn aannemers geworden van het le perceel: Arie Marius Langeveld te Hardinxveld voor f 3549 en van het 2e perceel: Pieter Vink te Noordgouwe voor f 3648. Volgens de Midd. Ct. zal de maatschappij «Zeeland'' waarschijnlijk een belangrijke uitbreiding ondergaan. Onder dngteekening van 25 Maart 1885 is tusschen de stoomvaart-maatschappij «Zeeland", de «London- Chatham en Dover Railway-Company" en de «Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen" een nieuwe overeenkomst aangegaan, waardoor alle vroeger geldende verbintenissen zijn opgegeven. Daarbij hebben de drie genoemde maatschappyen zich verbonden (ieder voor zooveel haar betreft) om aanvankelijk gedurende achttien jaren den bestaanden nachtdienst tusschen Vlissingen en Queensborourgh met de daaraansluitende treinverbindingen op den bestaanden voet in stand te houden. De grondslagen der personen- en goederen- tarieven zijn vastgesteld op een wijze, die het mogelijk maakt, om steeds rekening te houden met de ver anderde omstandigheden en eischen van het verkeer. De «London-Chatham en Dover Railway-Company" heeft zich verbonden om te Queensborough volgens een aan de overeenkomst vastgehecht plan een nieuwe pier met stationsinrichtingen in de Medway uit te bouwen. Sterk door deze overeenkomst, wil de maatschappij «Zeeland" haar dienst uitbreiden en ook een dagdienst in het Jeven roepen. Geschiedt zulks, dan zullen de inrichtingen te Queensborough, overeenkomstig datzelfde plan, binnen den in de overeenkomst bepaalden termijn worden uitgebreid. De uitbreiding hangt echter af van de medewerking van onzen staat. De maatschappij wenscht de volgende overeenkomst te sluiten De «Zeeland" verbindt zich om voor den dagdienst drie nieuwe stoomschepen onder Nederlandsche vlag in de vaart te brengen. De maatschappij zal voor het overbrengen van den brievenpost genieten negentig ten honderd van het bedrag der transietrechtén, dat volgens de nu be staande of later vast te stellen internationale bepalingen, door de buitenlandsche postbesturen aan het Neder- landsch postbestuur zal verschuldigd zijn, wegens het vervoer over zijn grondgebied of wegens dat langs den zeeweg, zoo daarvoor eventueel betaling mocht genoten worden, van de brievenpost, afkomstig van of bestemd voor buitenlandsche postbesturen, welke met den dagdienst zal worden overgebracht. Het bedrag der bedoelde transietrechten wordt door het Neder landsche postbestuur aan de maatschappij medegedeeld. De brievenpost van of voor Nederland wordt, zoolang de bij art. 1 vermelde overeenkomsten betrekkelijk den bestaanden nachtdienst van kracht blijven, dooi de maatschappij kosteloos overgebracht. Het bedrag, hetwelk de maatschappij op deze wijze zal ten goede komen, is belangrijk. Aan transietvervoer is o. a. in 't afgeloopen jaar ongeveer f 50,000 dooi den staat ontvangen. De minister van justitie heeft aan de commissarissen des Konings eene aanschrijving gericht in zake de Zondagswet. Daar de wet verouderd en niet meer passend is voor hedendaagsche begrippen, gebruiken en toestanden, moet de intrekking dier wet of hare vervanging door eene andere plaats hebben. Alvorens daar tusschen eene keuze te doen, vraagt de minister de voorlichting der commissarissen des Konings; waarbij hij zonder hun in het minst te willen beperken, de volgende vragen als leiddraad aanbeveelt I. Behoort in den tegenwoordigen toestand met betrekking tot de Zondagswet verandering te worden gebracht II. Zoo ja, door eenvoudige intrekking der wet van 1 Maart 1815, Staatsbl. No. 21, of door invoering eenet' nieuwe Zondagswet III. Van welke beginselen behoort die nieuwe wet uit te gaan? 1. Is vaststelling van een wettelijken rusttijd, behoudens noodzakelijke uitzonderingen, hetzij ge durende den geheelen Zondag, hetzij gedurende een deel daarvan wenschelijk of noodzakelijk? 2. Is een verbod van openbaren arbeid in het algemeen wenschelijk, of alleen voor zoover die arbeid en ook niet-openbare hinder toebrengen zou aan de openbare godsdienstoefening? 3. Behooren het verkoopen in winkels, het venten op de openbare straat en het houden van publieke vermakelijkheden te worden beperkt? 4. Welke voorschriften zijn noodig omtrent her bergen en dergelijke inrichtingen? Mochten eenige gemeentebesturen gehoord worden, dan wenscht men ook van hunne rapporten kennis te nemen. De min. van binnenlandsche zaken, overwegende dat volgens ingekomen ambstberichten verschijnselen van cholera asiatica in het oosten van Spanje zijn waargenomen, heeft de Spaansche havens aan de Middellandsche zee, met uitzondering van die der Balearische eilanden, besmet verklaard. Het hoofdbestuur van het Ned. Bond voor Algemeen Stemrecht bereidt een groote demonstratie voor, waarschijnlijk te houden, op Zondag 20 September, daags vóór de opening dei- Kamerzitting. Met het Haagsch gemeentebestuur wordt overleg gepleegd over de beste wijze, om die demonstratie wederom zoo ordelijk mogelijk te doen plaats hebben. Men schrijft uit Wageningen: De ontginning van heidevelden is voor Gelderland en andere provinciën van ons land nog steeds van veel belang. In 1802 heeft men daarover reeds brochures geschreven en nog is de toestand dezelfde. Mr. J. H, Schober te Putten (Veluwe), heeft zich nu bereid verklaard, op de aan staande algemeene vergadering der Geld.-Overijs. Maat schappij van Landbouw, in Juni en Juli alhier te houden, de volgende vraagpunten in te leiden 1°. Is het in het welbegrepen belang der gemeenten, de ontginning van heidevelden krachtig te bevorderen? 2°. Wat staat de ontginning van heidevelden in den weg? 3°. Hoe de hinderpalen het best te bestrijden en te overwinnen? Volgens den heer Schober heerscht nog algemeen het geloof, dat een boer niet zonder heideveld kan boerenware dit zoo, dan kon er van heide-ontginning weinig komen, en daarom behoort dit eerst te worden uitgemaakt. De Nederlandsche Boekhandel zal op de 2 Mei a.s. te openen Antwerpsche Tentoonstelling goed vertegen woordigd wordeneen veertigtal uitgevers, waaronder de voornaamste, nemen er aan deel, en door de goede zorgen der commissie belooft de vaderlandsche pers een goed figuur te maken in de Nederlandsche afdeeling. Reeds is de heer Leendert Hansma, van Dokkum, aan wien door de commissie het doorloopend toezicht voor deze inzending is opgedragen, naar Antwerpen ver trokken om al het voor de Tentoonstelling bestemde in ontvangst te nemen en zal spoedig door de com missie van onze vereeniging worden gevolgd, ten einde een en ander in de doelmatig ingerichte étalages te rangschikken en aan het geheel een zoo aantrekkelijk mogelijk uiterlijk te geven. De daarvoor ingerichte^salon is 15 meter lang en 7 meter breed. Men schrijft aan de N. R. Ct. «Bekend is, dat houtasch vooral, doch ook turf en zelfs cokes-asch, geschikt zijn tot het bemestenv van weiland. De asch doet niet alleen het mos verdwijnen mos is steeds een bewijs aan arme weide maar ook de slechtere grassoorten maken allengs plaats voor betere, zoete weide en witte klaver, welke vervanging bespoedigd wordt door even voor het eggen van den met asch bestrooiden akker zoodra de winter voorbij is een gemengd graszaad uit te strooien. Het middel werkt uitstekend en kost weinig of niets. In den laatsten tijd heeft men ook opgemerkt, dat de roode ijzerertsgrond, zooals die in vele streken der Drentsche venen voorkomt en verkocht wordt, een zeer uitstekende mest is voor weidegrond. De «oergrond" schijnt inderdaad zelve eene aschsoort te zijn, van overoude tijden waarschijnlijk aanwezig. Een proef op weiland met deze nieuwigheid gaf het verrassende resultaat, dat terwijl de laatste weken alle grasland even dor en schraal stond door het koude weder de met dezen grond bestrooide akker tegelijkertijd een fraai groen tapijt was, waarop de schapen met goed succes konden grazen." Ongelukken, Rampen, Nisdaden, enz. Het Oostenrijksche barkschip «Mercurius" is met 11,000 kisten petroleum aan boord den lOen dezer te Salonica afgebrand. Te Gladbach, waar pas eèn dubbele moord op kinderen gepleegd is, heeft men nu weder een 28jarige jonge dochter, die naar de fabriek ging, waar zij werkzaam was, op straat doodgestoken. De moordenaar is gevat. Italië. Reeds meermalen is gewaagd van onlusten onder de landelijke bevolking in de provinciën Cremona en Mantua. De daglooners verlangen vermeerdering van loon. Verleden jaar reeds had de werkstaking dei- maaiers in Polesina en Somelliha den droevigen toestand der landbouwers in het scherpste licht gesteld. De ellende op het platteland in Italië is met die in Ierland of in Egypte te vergelijken. De pachter exploiteert meêdoogenloos het werkvolk, hij wordt trouwens door de schatkist zelf even meêdoogenloos geëxploiteerd. Dit jaar hebben zich bij de maaiers ook de koehërders en bouwknechts, benevens de arbeiders in de rijstvelden gevoegd, zoodat de regeering het noodig achtte tusschen- beiden te komen. Zij heeft troepen gezonden en in de gevangenissen te Mantua honderden boeren laten opsluiten; de rechtbanken houden voortdurend zitting om de schuldigen te oordeelen. Geene dezer strenge maatregelen intusschën schijnt de werkstakers af te schrikken. Zij hebben commissiën van weerstand ge vormd, en de gearresteerde leiders zijn door nieuwe

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1