/Illtlk/IISCIil COI IIAM. voor het arrondis- Atêsx sement Zierihzee. 1885. No. 2&. Woensdag 15 April. 88ste jaargang NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stokken, de reductie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aau den uitgever H, LAKEIVHAN. Zierikzee, 14 April. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad is, op verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer J. G. van Santen als leeraar aan de H. B. S. alhier. Voorts is besloten tot opheffing der najaars-paarden- markt en om de voorjaars-,paardenmarkt niét te houden op den eersten Donderdag in Juni, maar op den daaraan voorafgaanden Woensdag. Men leest in de Indische Gids: Er zijn in Indië verschillende bekwame onderwijzeressen, die voor eigen rekening uit Holland zijn overgekomen, maar zich in de hoop, door het Gouvernement geplaatst te worden, bedrogen zien. Ook meisjes, die in Indië de vereischte examens hebben afgelegd, solliciteeren te vergeefs. Toch gaat men in Holland voort, onderwijzeressen voor rekening van den lande naar Indië te zenden Met nadruk zij hier herhaald, dat alleszins geschikte candidaten, die reeds op Java zijn en wier overtocht den Staat niets gekost heeft, vruchteloos plaatsing vragen. Ziedaar weer een staaltje van de zaakkennis, waar mede het Departement van Onderwijs wordt beheerd en van de standvastigheid, waarmede naar bezuiniging wordt gestreefd! Naar men zegt, zal de algemeen bekende Badhoeve, de model-boerderij, door wijlen den heer Amersfoordt in de Haarlemmermeer gesticht, in Juli a.s. publiek worden verkocht. Door den dood van Mr, Eug. van Oppen te Maas tricht, die Donderdag is vermoord, bevinden zich de regenten der Heutz-stichting te Venlo in verlegenheid. Vrijdag zouden zij n.l. gezamenlijk voor de rechtbank te Roermond verschijnen als bevoorrechte schuldeischers in het bekende faillissement, om dan de verloren kapitalen uit de massa vooraf terug te krijgen. D. v. Z.-H. Een der Indische runderen, de Sappi, welke onlangs door het Natuurkundig Genootschap «Natura Artis Magistra" te Amsterdam aan de Rijks-Landbouwschool ten geschenke waren gegeven, is Zaterdagnamiddag gedood. Terwijl men het dier voor een ploeg wilde spannen, werd het zoo dartel, dat zijn geleider niet bij machte was hem vast te houden. In dolle vaart rende het dier brullende door Wageningen rond, ge volgd door tal van personen om hem weder op te vangen. Eerst na veel moeite gelukte dit, doch toen men het dier stevig gebonden wilde vervoeren naar zijn stal, rukte het zich bijna weder los. Om onge lukken te voorkomen, want eene talrijke menigte was op de been, werd nu het woedende dier afgemaakt. In de inrichting der vereeniging tot bevordering van inwendige zending" te Doetinchem zijn thans 66 kweekelingen geplaatst om tot predikant in de Ned. Herv. Kerk te worden opgeleid. De inrichting wordt aanmerkelijk vergroot, ten einde nog 30 a 35 jongelingen te kunnen opnemen. Voor deze vergrooting is door 4 personen eene som van 10,000 toegezegd, zoodat het benoodigde bedrag reeds voor de helft bijeen is. Behalve de vele overgangen van lagere naar hoogere klassen, zijn weder 12 jongelingen naar Utrecht gegaan, waaronder één, die van uit de 5de klasse staatsexamen deed. Dit twaalftal heeft de plaats inge nomen, welke door ouderen, die hun proponets-examen deden, voor hen geopend was geworden. Het tekort was 2000 minder dan verleden jaar. Voor deze stichting werd in het afgeloopen boekjaar ontvangen 29,839.06. Uitgaven 30,147.70. Nadeelig saldo f 248,64. De Levensverzekering-Maatschappij Dordrecht" te Dordrecht hield Woensdag 8 April hare gewone jaar- lijksche vergadering in haar kantoorgebouw. Vertegenwoordigd waren 215 aandeelen, uitbren gende 85 stemmen. Na opening der vergadering door den commissaris- voorzitter, mr. H. A. Nebbens Sterling, werden de notulen der vorige na voorlezing goedgekeurd en geteekend. Daarna brachten directeuren verslag uit over het afgeloopen jaar, waaruit blijkt dat nieuwe polissen werden afgegeven tot een bedrag van 1,013,433 kapitaal, tegen 664,761.25 gedurende het voor gaande boekjaar. De sterfte onder de verzekerden bedroeg 79.6 °/0 van de verwachte. De uitgifte van nieuwe aandeelen werd zooveel mogelijk beperkt, zoodat slechts 8 aandeelen van 5000 geplaatst werden tegen den koers van 11 zijnde 10% storting en 1 agio. Na het opmaken van het verslag werden 10 aandeelen van f 5000 onder dezelfde voorwaarden uitgegeven, terwijl de plaatsing van aandeelen na het vaststellen dezer balans zal bevorderd worden. Uit de naar de voorschriften der Life Assurance Companies Act 1870 opgemaakte rekeningen blijkt, dat, na afschrijving van f 24,566.34 oprichtingskosten, van 5 °/0 der gebouwde en ongebouwde eigendommen en van het meubelair, zijnde 4749,32, van 3600 voor uitgaven, die>nog niet verantwoord konden worden, over het afgeloopen vijfjarig tijdvak, behalve de ma thematisch berekende premie-reserve, nog afgezonderd is: 2128,56 risico-reserve en 2342,931/2 effecten reserve. Hierna blijft een zuiver winst-saldo van 14,096.25 over. Overeenkomstig het praaadvies van commissarissen werd de door hen goedgekeurde rekening vastgesteld en besloten het winstsaldo, volgens het voorstel van directeuren, te verdeelen, zoodat aan aandeelhouders een extra-dividend van 7 over het bedrag hunner storting wordt uitgekeerd. Het dividend over het afge loopen boekjaar wordt daardoor 12 en over het laatste vijfjarig tijdvak dooreengenomen ö4/10 per jaar. De volgens rooster aftredende commissarissen jhr. J. G. C. P. Vrijtholf en prof. dr. W. Kapteijn werden daarop met 79 en 80 stemmen herbenoemd. Vervolgens werd besloten het getal commissarissen met één te vermeerderen en als zoodanig met aige- meene stemmen gekozen Z.Ex. K. van der Heijden, oud-gouverneur van Atjeh enz., te 's Gravenhage. Daarna werd besloten den werkkring der Maat schappij tot Indië uit te breiden en art. 3 der statuten voortaan te lezen»De werkzaamheden zullen zich uitstrekken over het Koninkrijk der Nederlanden en verder over de landen, door directeuren in overleg met commissarissen aan te wijzen." Bij het bestuur der Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam is, in antwoord op zijn bekend vertoog, van den Russischen minister van financiën een telegram ontvangen, luidende »Het belastingontwerp is ingediend, maar nog niet onderzocht en nog niet bekrachtigd. De lijst dei- waarden, welke niet aan de belasting zijn onderworpen, zal openbaar en medegedeeld worden. De keizerlijke regeering zal al hare verbintenissen stipt nakomen." In de IJselstreken, waar men vele boomgaarden vindt, is de stand der vruchtboomen zeer gunstig 't koude, droge weder verhindert gelukkig de te spoedige ontwikkeling der bloemknoppen. Vele fijne vruchtboomen staan reeds in vollen bloei, doch hebben nog zoo goed als niets van de nachtvorsten geleden. Een nieuw beursplan voor Amsterdam is ontworpen door den heer W. P. W., die het plan bij den heer Buffa ter bezichtiging zal stellen en ter toelichting een brochure geschreven heeft. In dit geschrift, dat getiteld is: «Memorie van toelichting tot het ontwerp Boulevards en Beurs", gaat de schrijver van het denkbeeld uit, dat de nieuwe beurs toch niet op het aangewezen gedeelte op het gedempte Damrak komen zal. Volgens het ontwerp van den schrijver zou zij in de Warmoesstraat worden geplaatst, dat de bekende bezwaren tegen het officiëele plan zou wegnemen. Er zal echter nog wel heel wat water door den Rijn stroomen, eer men 't over dat nieuwe beurs gebouw eens is. In de afdeelingen der Eerste Kamer werd het wetsontwerp over de drankwijziging algemeen gunstig ontvangen. De meerderheid der leden, die aan het onderzoek deelnamen, zagen in de verscherping der repressieve maatregelen om het misbruik van sterken drank tegen te gaan, werkelijke verbeteringen. Ten opzichte van de wijzigingen in de preventieve bepalingen der wet gebracht bestonden zeer uiteen- loopende meeningen. Sommige leden keurden het af, dat het verbod voor de gecombineerde neringen om na 1 Mei a.s. met verkoop van sterken drank voort te gaan bij dit wetsontwerp werd verzacht of eigenlijk werd opgeheven. Andere leden daarentegen verklaarden zich ingenomen met de verzachting der preventieve bepalingen, al was ook in dit opzicht niet aller wensch bevredigd en al hadden sommigen liever gezien, dat aan de gecombineerde neringen op den bestaanden voet de voortzetting van dit bedrijf waren vergund geworden. Ook werd deze opmerking gemaakt ten opzichte van de confiseurs en banketbakkers. Vele leden hadden gewenscht dat de Regeering deze gelegenheid zou hebben te baat genomen om aan de Wet eene meer gelijkmatige werking voor het geheele Rijk te verzekeren. Eindelijk wenschte de Commissie van Rapporteurs de Regeering in overweging te geven, om bij aanneming van dit wetsontwerp in het Staatsblad tegelijk met de wijzigingswet, den tekst der geheele wet te doen afdrukken zooals zij na de ondergane wijzigingen luidt. De leden der Commissie, die optrad bij gelegenheid van mevrouw Kleine's veertigjarig jubilé, en zij, die zich thans bij hen hebben aangesloten, wenschen de aandacht hunner land- en stadgenooten te vestigen op de voorstellingen, door de Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel in eenige plaatsen van het Rijk te geven, ten einde de gevierde kunstenares in de gelegenheid te stellen om op waardige wijze afscheid te nemen van het publiek. Zij verwachten, dat hare talrijke vereerders gretig die gelegenheid zullen aangrijpen om het hunne bij te dragen, opdat mevrouw Kleine een onbezorgden tijd van rust kunne intreden. Zij verklaren zich genegen om de tolken te zijn der sympathie van het Nederlandsche volk in deze en willen aan belangstellenden gaarne nadere inlichtingen verstrekken. De voorstellingen zullen plaats vinden14 April te Zwolle,* 15 id. te Leeuwarden,* 16 id. te Groningen; 23 id. te Utrecht24 id. te Arnhem27 id. te Gouda; 28 id. te 'sHage; 29 id. te Dordrecht; 30 id. te Middelburg; 1 Mei te 'sHage; 4 id. te Amsterdam. Als een bewijs dat sommige landlieden er een bij zondere maag en smaak op nahouden, kan dienen, dat op een der Paaschdagen een boerenknecht te Vierakker voor 1 de weddenschap aannam, om voor die som 13 eieren te verorberen met de schalen. Hij won het met glans en heeft er tot heden geen last van gehad.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1