Buitenland. De smidsgczellen-vereeniging »St. Eloy" heeft, als tegenspraak op de verklaring, dat er dit jaar geen werknood zou hebben bestaan, geconstateerd, dat het cijfer der werklieden aan de fabriek te Feijenoord van 1300 tot G00, het weekloon van f 700,000 in 1883 tot f 508,000 in 1884 is gedaald, en de fabriek de stationskap voor Amsterdam tegen een aanzienlijk verlies moest aannemen om haar arbeiders aan het werk te houden. Bij de verpachtingen van de wei- en hooilanden onder de gemeente Oosterhout, behoord hebbende tot de domeingoederen van wijlen Z. Iv. H. Prins Frederik, welke in de laatste dagen der vorige week plaats hadden, zijn wegens de bezwarende voorwaarden, die daarbij aan de pachters werden opgelegd, vooral in de eerste dagen vele perceelen opgehouden en voor enkele zelfs geen bod gedaan. Den laatsten dag zijn de meeste perceelen afgedaan, doch tegen zeer lage prijzen. De heer M. J. Linckens deelt in Floralia het volgende mede Wanneer men een eikel aan eenen draad vasthecht, en in een glas gedeeltelijk met water gevuld hangt, zoodat hij een c.M. hoog boven het water is, zoo zal de eikel na verloop van een paar maanden bersten, uitspruiten en tot op den bodem van het glas eenen rechten stengel met fraaie kleine groene bladeren voortbrengen. Een jonge eik, die op deze wijze voor den schoorsteen of op eene bloemtafel groeit, is waarlijk een aardig en belangwekkend gezicht. Men meldt ons dat een aanzienlijk getal bewijzen van instemming ontvangen is door de heeren die, volgens eene onlangs in ons blad opgenomen circulaire, wenschen op te richten eene vereeniging tot bestrijding der knoeierijen in den boterhandel. De constitueerende vergadering heeft gisteren te Amsterdam plaats gehad. Zij, die zich nog willen aansluiten, hebben daartoe gelegenheid door hun naam op te geven aan den heer J. Rinkes Borger te Leiden. liet gerechtelijk beslag, rustende op de goederen van Jeanne Lorette, de vrouw die den moord op den Japanschen zaakgelastigde Sakurada pleegde, is op geheven, zoodat die goederen uit de woning aan den Kanaal weg te 's Hage naar haren vader te Molenbeek St. Jean zijn vervoerd. De vader van Jeanne Marie Lorette heeft door zijn advocaat rar. D. S. van Emden te 's Gravenhage laten protesteeren tegen den verkoop van de portretten zijner minderjarige dochter. Dit protest is beteekend aan de photografen Van Kampen, Wolrabe jr. en Hols wilder en gegrond op de stelling, dat hij, die door een photograaf zijn portret laat vervaardigen, dezen hierdoor niet het recht toekent dit in den handel te brengen en zeker niet op de wijze en onder de omstandigheden waarop dit door genoemde photo grafen is geschied, zoodat hunne handelingen als onrechtmatig zijn te beschouwen. De onderhandelingen tusschen de Duitsche Rijn- oeverstaten en Nederland en Zwitserland, over de zalmvisscherij in den Rijn, zijn nu zoover gevorderd, dat men het over den grondslag voor eene wettelijke regeling der quaestie is eens geworden. De hoofdzaak, welke eindelijk door de verschillende partijen werd goedgekeurd, is het vaststellen van een spaartijd in den herfst. Zoodra de regeeringen haar meening over het verkregen resultaat hebben meegedeeld ver moedelijk zullen zij haar zegel wel hechten aan de besluiten der afgevaardigden zal de conferentie nog eene bijeenkomst houden, ten einde de laatste hand aan de overeenkomst te leggen. Jtlbl. Daar de invoer van Duitsche schapen en geiten in Engeland en de uitvoer van schapen naar Engeland uit Duitsche havens wederom is toegelaten, zijn de commissarissen des Konings in de onderscheidene provin ciën van regeeringswege gemachtigd, onder de door hen te stellen voorwaarden dispensatie te verleenen van het verbod tot doorvoer van schapen en geiten van buitenslands komende. Verzoeken tot het erlangen van zoodanige dispensatie moeten gericht worden tot den commissaris des Konings in de provincie waarin de belanghebbende woont. Staatscourant. Het D. v. N. vertelt, dat 13 Haagsche meisjes, van '13 tot 16 jaar, die voor haar pleizier een dag te Amsterdam hadden doorgebracht, des avonds aan het station te laat kwamen voor den laatsten trein. Aan jammeren en schreien was toen geen gebrek en een paar rechercheurs van politie, vol medelijden, telegrafeerden naar 's Hage en gaven de meisjes eene veilige rustplaats in het hoofdbureau van politie, vanwaar het gezelschap des morgens naar 's Hage vertrok. Naar wij vernemen is gevankelijk naar Leeuwarden ovei gebracht Pieter Bruinsma, winnaar van dechampion- medaille op de Groote Wielen. In eene twist met een veekoopman, waarbij aan Bruinsma verweten werd, dat hij die medaille niet eerlijk gewonnen had, heeft hij den veekoopman doodgeschopt. Uit Leeuwarden schrijft men thans: Van alle zijden wordt nu het gerucht, alsof Pieter Bruinsma gevankelijk naar Leeuwarden gebracht zou zijn, tegengesproken. De geheele beschuldiging moet niets dan een ver zinsel zijn. P. G. Ct. Bij de te 's Hage plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter vervanging van den heer Wintgens, is gekozen de heer R. A.W. Sluiter (liberaal) met 868 van de '1725 geldige uitgebrachte stemmen. De candidaat der tegenpartij, de heer A. baron Schimmelpenninck van der Oije van Nyenbeek, heeft 849 stemmen bekomen. De Min. van W. H. en N. brengt in de St.-Ct. ter kennis van belanghebbenden, dat van 24 Mei tot 2 Juni a. s. te Brussel een internationaal congres zal worden gehouden ter bespreking van de belangen der binnenlandsche scheepvaart. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij de heeren A. Gobert, rue de la Victoire 212 en L. Cavens, rue de la Régence 75 te Brussel, en bij het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te 's Gravenhage, de Schippers- vereeniging Schuttevaer te Bolsward, de Schippersver- eeniging Het Noorden te Groningen en de vereeniging tot bevordering der stoomvaartbelangen te Nijmegen, aan welke een exemplaar van het programma is gezonden. In de laatst gehouden gemeenteraadszitting te Vlis- singen werd door den heer A. Smit medegedeeld, dat hij op zijn verzoek ontslag als burgemeester had bekomen en voornemens was in de eerstvolgende ver gadering het voorzitterschap van den Raad neder te leggen. De heer W. Laman Trip heeft in dezelfde zitting zijn ontslag als lid van den Raad ingezonden, wegens zijne benoeming tot burgemeester van Leerdam, Voorts werd in deze zitting door dr. I. van der Beke Calenfels het voorstel tot afschaffing der kermis ingediend en de beslissing daarvan tot een volgende vergadering aangehouden. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Zaterdagmiddag is te Hilversum brand ontstaan in de schotsch weverij op de fabriek der heeren Gebrs. van der Heijden, in de Veerstraat. Daar het vrij groote gebouw geheel van hout is en volgepropt was met houten weefgetouwen en brandbare grondstoffen, liet de brand zich zeer dreigend aanzien, doch werd door spoedig en krachtig optreden van het gezamenlijk werkvolk en de brandweer in ruim een kwartier bedwongen, niettegenstaande de vlam reeds het dak uitsloeg. De schade, hoofdzakelijk door het water veroorzaakt, bedraagt ongeveer f 2000. Een stoomtram van Bury naar Rochdale is Zaterdag gederailleerd en niet minder dan twintig passagiers zijn door dit ongeval gekwetst, waarvan eenigen zeer ernstig. Te Parijs heeft een 20jarig jongeling zich een kogel door de borst gejaagd, omdat zijne moeder weigerde hare toestemming te geven om dienst naar Tonkin te nemen. Deze zelfmoord had in een koffiehuis plaats in gezelschap van twee vrienden van den zelfmoordenaar. Zondagmiddag tegen 5 uur lag in de Seine te Parijs een man tegen den stroom te worstelen. Donderden menschen stonden op een brug om het vreeselijk schouwspel aan te zien, doch niemand waagde het hulp te bieden. Eindelijk sprong een man over de leuning van de brug in de diepte en trachtte den drenkeling te grijpen. Deze wilde echter niet gered zijn en bood den hardnekkigsten tegenstand. Thans volgde een tweede redder, n.l. een groote New-Found- lander sprong in de rivier en zwom naar de beide mannen. Deze slaagde er in beiden naar het droge te slepen, terwijl de redder den wanhopigen drenkeling in bedwang hield. Te Brussel heeft zich een wisselagent, De Yos genaamd, uit de voeten gemaakt. De vorige week Donderdagmorgen verliet hij zijn woning, zonder te j zeggen waarheen hij ging. In den namiddag zond hij uit Leuven aan een zijner bedienden een schrijven, meldende, dat hij des avonds niet zou terugkeeren wegens zaken, die hem elders riepen. De Vos kwam ook werkelijk niet terug en ook den volgenden dag liet hij zich wachten. Gedurende zijne afwezigheid opende de bediende de brieven, die aan zijn patroon geadresseerd waren. Hieronder waren verscheidene van De Vos zelf, waarin hij aan zijn familie mededeelde, dat hij besloten was zich het leven te benemen. Hij had het hem toevertrouwde geld, waaronder ook de borgstellingen van zijne bedienden, met het beursspel verloren. Niemand heeft tot nog toe iets van hem vernomen. Een man, die voor 't Centraal-station te Amsterdam niet spoedig genoeg achteruitging, omdat hij zoo graag den Koning wilde zien, werd door zeven agenten ge arresteerd. Egypte. De Standard verneemt uit Soeakin,/ dat generaal Graham heeft besloten om langs den weg van Berber op te rukken en op zijn tocht zareba's en blokhuizen te laten aanleggen. Aanstaanden Woensdag gaat de eerste tocht naar Handoeb. De twist met de spoorweg arbeiders is geëindigd en het werk wordt thans met kracht voortgezet. Aangaande Osman-Digna wordt gemeld, dat hij met eenige honderd man naar eene plaats tusschen Erkowit en Sinkat is gevlucht. Intusschen laten de Soedaneezen in de onmiddellijke nabijheid der Engelschen, deze laatsten niet met rust; dit blijkt voldoende bij de verkenningen, welke uitgevoerd worden. Daarbij worden echter geen of weinig ver liezen geleden. Een telegram uit üongola van 4 April meldt, dat een groot deel van het leger van Kordofan den Mahdi heeft verlaten om naar zijn land terug te keeren. De manschappen verklaarden, dat zij nu lang genoeg onder de wapenen waren geweest en het doel van den veldtocht bereikt was. De Mahdi had de afvalligen met troepen achterna gezetenmaar na een heet gevecht had de valsche profeet met veel verlies den terugtocht moeten aannemen. JE n g- e I a n d. In antwoord op een brief van den heer Richard, waarin werd aanbevolen het geschil tusschen Engeland en Rusland aan de arbitrage eener onzijdige mogendheid te onderwerpen, heeft de heer Gladstone geschreven, dat men de hoop niet behoeft op te geven, dat langs den gewonen diplomatischen weg eene gewenschte oplossing kan worden verkregen. De Spectator gelooft, dat de overwinning der Chineezen in Tongkin, indien zij werkelijk zoo groot is, als de berichten doen vermoeden, een groote politieke verandering in Achter-Azië zal teweegbrengen. Voor Rusland, voor het Indische gouvernement, voor Japan, voor ieder land, dat grens- of tractaat- quaesties met China kan hebben, is dat van het hoogste gewicht. Alle gedachten aan vergrooting ten koste van China moeten worden opgegevenwant indien China kan vechten, is geene Europeesche mogendheid sterk genoeg om zeker te zijn van succes. Men kan evengoed een terrier onder tienduizend ratten loslaten. Alle van China afhankelijke staten, als: Corea, Annam, Nepaul, Birma en Thibet zijn veilig, want geene mogendheid zal om hen te bezitten, den kolos willen in beweging bréngen, die tot nog toe zoo slaperig of zwak scheen te zijn. En wanneer China in het vervolg over tractaten klaagt, zal het met een ander oor worden aangehoord dan vroeger. De reis van den prins en de prinses van Wales naar Ierland, waarover zeer veel gesproken en ge schreven is, is Dinsdag aangevangen. In gezelschap van zijn twee oudste zonen, de prinsen Albert en Victor, is het vorstelijk echtpaar Dinsdag over Holy head naar Dublin vertrokken. Naar aanleiding van deze reis bevat de Times een hoofdartikel, waarin zij de beste uitkomsten van 's prinsen bezoek aan Ierland te kennen geeft. Ook Daily News wijdt er een hoofdartikel aan, waarin gezegd wordt, dat de troonopvolger den dank der natie verdient voor dit blijk van standvastigheid en zelfverloochening. R/tislancl. Ofschoon in gouvernementele kringen en in de dagbladen de overtuiging wordt uitgesproken, dat de vrede niet zal worden gestoord, worden de maatregelen voor een oorlog onafgebroken voortgezet. Een aanzienlijke macht infanterie en kavallerie is bij Askabad ge- echeloneerd. De 20e infanterie-divisie heeft bevel ontvangen, zich gereed te houden om van Vladikaukas op te breken. Een regiment Terek-kozakken is reeds naar het Transkaspisch gebied vertrokken. De daarheen gezonden troepen zullen eene afzonderlijke armee vormen onder bevel van generaal Komaroff. Frankrijk. De Indép. Beige, ofschoon zij deelt in de algemeene sympathie voor den heer Brisson, verbergt haar leedwezen niet, dat in het nieuwe kabinet de radicale linkerzijde domineert. Geen der bekende leiders van de gambettisten is er in opgenomen; deze hebben

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2