ZIERIKZEESCIIE COIRtM. voor het arrondis- a sement Zierikzee. 1885. No. 26. Woensdag 1 April. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. >Ct. 68'/8 801 Vie 101»|1B 101 s/4 102'/2 573/16 43 is/,, 983/„ 83 'h 96' 875/,« 809/ig 127 66'J, 663/, 67 1395/le 92 95% 55=/,. 90'|a 91"/n 743/, 583|a f 1,21*/» - 2^46 f - 6,50 - 6'25 - 5,— - 5,25 - 5,- - 4,- I - 7,— - 11,— - 10, - 8',50 j „ierikzee, stuks. Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men niterl'jk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. I.AKENMAN. liitbooi'de van den GOEHO VltlJDAG zal de Courant van a s. Vrijdag niet verschijnen. ZIERIKZEE, 3 1 Maart 1 8 8 5. Volgens eeh brief uit de Kaapstad van den corres pondent van het W. W. van 25 Februari 1.1., is op een kerkvergadering te Pretoria besloten tot een vereeniging van de Ned. Hervormde en de Ned. Ge reformeerde kerken, onder den titel van Gereformeerde kerk, terwijl al de dienstdoende predikanten der vereenigde kerk geacht zullen worden gelegitimeerd te zijn. Ofschoon de gemeenten nog op dat besluit moeten worden gehoord, heeft men toch reeds te Pretoria enelders die vereeniging door godsdienst oefeningen erkend en gevierd. De gewone vergadering der Vereeniging voor de Statistiek in Nederland wordt op Zaterdag 11 April te Amsterdam in Eensgezindheid gehouden. Te half één ongeveer beginnen de voordrachten door de leden te houden, en wel door prof. Pekelharing van Delft, over de «opleiding van leerlingen in werkplaatsen en fabrieken" (het vorig jaar uitgesteld) en door mr. N. G. Pierson, over de «daling van graanprijzen en hare gevolgen." Aan de leden is tevens verzonden No. 1. der Bij dragen van het in 1884 opgerichte Statistisch Instituut, dat te Amsterdam is gevestigd. De directeur, prof. A. Beaujon, geeft daarin verslag van den toestand en de werkzaamheden van het Instituut. Daaruit blijkt o. a., dat die instelling, behalve met het bewerken van de bouwstoffen voor het Jaarboekje, zich heeft bezig gehouden met de statistiek der inkomstenbelasting van Amsterdam, de statistiek der arbeidsloonen, de statistiek van de prijzen van voorname handelsartikelen, die van de coöperatie, enz. Verder bevat No. 1 der Bijdragen een opstel van mr. J. G. Naber, secretaris der Vereeniging en tevens van het Instituut, over de inrichting onzer handels statistiek, en een eerste van dr. Wijnmalen, over de statistiek in onze koloniën in Azië; eindelijk een register op de consulaire verslagen. Het Vad. schrijft, naar aanleiding der beslissing, door de Kamer genomen omtrent de wijziging dei- drankwet: «De Kamer scheidde na een strijd, die in zeldzame, mate de hartstochten heeft opgezweept. Van het bekende Als de drank is in den man, Is de wijsheid in de kan zouden wij voor deze gelegenheid willen maken Is de drankwet in de Kamer, Dan ligt wijsheid in den hamer. Gelukkig begreep de president dat Vrijdagavond." Nauwelijks heeft de heer Schleijer met zijn «Volapük" de wereld in beroering gebracht of daar komt professor P. Steiner met een voordracht over een Gemein-eder Weltsprache Pasilinguawelke in Heuser's Verlag te Neuwied het licht ziet a 30 Pfg. Steiner's Pasi lingua moet met «Volapük" niets gemeen hebben; hij wil geen nieuwe, moeielijke taal bij de bestaande voegen, maar een wereldtaal, die geschoeid is op de taaieigens der meest gesproken levende talen en welke men uit de grammatica, die hij tegelijk met een woordenboek spoedig in het licht zal geven, gemakkelijk in 12 uren kan aanleeren Wij zijn benieuwd wat deze «Pasilingua" welker voorgangsters alle te gronde gingen te beteekenen heeft. Zij moet al veel om 't lijf hebben wil zij het zoover brengen als Volapük het in vier jaren gebracht heeft. Naar men verneemt zuu de heer C. Reijers, predikant bij de Ned. llerv. gein. te Nieuw-iïelvoet, plotseling overleden zijn. Evenals zijn vader, die predikant te Brouwershaven was, genoot de heer Reijers van Nieuw- Helvoet de achting van allen, die hem kenden. De gemeenteraad van Nieuwer-Amstel heeft eenparig goedgekeurd een adres aan Gedep. Staten, waarin de bekende grensregeling met Amsterdam noch in het algemeen belang, noch voor de volksgezondheid, noch voor Amsterdam noodig, daarentegen voor Nieuwer- Amstel schadelijk wordt geacht en in strijd met billijk heid en vecht. H. M. de keizerin van Oostenrijk heeft dr. Joh. G. Mezger, met zeer vleiende bewoordingen de onder scheidingsteekenen overhandigd van groot-officier met de ster in de orde van Frans Joseph, hem door Z. M. den Keizer verleend. Het te Lissabon gehouden internationaal postcongres heeft, na bijna anderhalve maand arbeidens, zijn werkzaamheden geëindigd. Het heeft geen groote besluiten genomen. De wijzigingen in de bepalingen der «Union postale", door eenige landen voorgesteld, zijn meest alle afgestuit op de tegenkanting der groote Mogendheden. Aangenomen is een voorstel van Italië tot het invoeren van «livretten van identiteit", opdat aan de postkantoren vreemdelingen gemakkelijker hun collis of het bedrag hunner postwissels kunnen op- eischen. Het werd alleen door Engeland bestreden. Tevens is een ontwerp aangenomen voor een inter nationalen postdienst tot het invorderen van quitanties, handelspapieren, facturen en obligatietitels. Het bedrag voor deze stukken is echter voorloopig tot slechts 1000 frs. beperkt; het zal in postwissels overgemaakt worden en men zal 10 centimes per titel benevens de kosten van den postwissel en de zegelrechten be talen, Hiertoe hebben Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Frankrijk, België, Luxemburg, Portugal, Egypte, Zwitserland en Rumenië zich verbonden. Een Portügeesch voorstel over een internationalen postdienst voor adverteotiën en abonnementen op bladen, is naar het permanent internationaal bureau te Bern verzonden, evenals een Fransch voorstel voor internationale post-spaarkassen. Het volgend algemeen postcongres zal over vijf jaren gehouden worden, en wel, op voorstel van Rusland, te Weenen. Tegenwoordig worden, volgens het N. v. d. D., hij de rijkstelegraaf tusschen Amsterdam en 's Gravenhage proeven genomen met het telegraaf-systeem van Es- tienne. Het voornaamste waarin dit systeem van dat van Morse afwijkt, bestaat daarin, dat, terwijl gelijk bekend is het Morseschrift uit combinatiën van punten en strepen bestaat, bij dit nieuw toegepaste systeem voor het seinen van eene streep een niet langere tijd noodig is dan voor het seinen eener punt, tengevolge van een bijzondere inrichting van de electromagneet, in verband met een vernuftig uitgedacht stelsel van schrijfstiften, De tijd, benoodigd voor het overseinen der telegrammen, wordt daardoor nog korter. Naar wij vernemen, is de verdienstelijke acteur H. Spoormans, die geruimen tijd aan het Nederl. Tooneel verbonden was en aan wiens ernstig streven steeds hulde werd gebracht, in den ouderdom van 29 jaren overleden. Eerlang zal men te Linschoten genoodzaakt zijn weder een verdelgingskrijg tegen de kraaien te be ginnen. Telken jare is de strijd tegen duizenden dezer dieren aangebonden, maar overwonnen zijn ze tot heden nog niet. liet weekblad De Diamant deelt mede, dat de onlangs in de ICaapsche mijnen gevonden groote diamant van 475 karaat, onder leiding en opzicht van den heer J. Metz, op zijn fabriek in de Rapen burgerstraat te Amsterdam zal geslepen worden. Binnenkort wordt daarmede aangevangen. Er wordt een speciaal atelier gemaakt, opdat de bewerking van dien buitengewonen steen in alle rust en veiligheid zal kunnen geschieden. Deze diamant, die 475 karaat weegt, is, volgens de mededeelingen van dat vakblad, de grootste van dien aard in de gansche wereld, en overtreft in witheid van kleur al zijne voorgangers. De «Groote Mogol" die zich in de Keizerlijke schatkamer van Perzie bevindt, weegt geslepen, slechts 285 karaat. De «Orloff", die de spits van den Keizerlijk Russischen scepter vormt, weegt 195 karaat. De »Koh-i-noor", het eigendom van de Koningin van Engeland, woog in zijn eersten vorm en Indisch slijpsel 116ya karaat, en na in den brillantvorm overgebracht te zijn, weegt hij lQ23/4 karaat. De «Regent", een der Fransche kroondiamanten, weegt thans 1367/8 karaat. Men was gedurende twee jaren bezig dezen steen te slijpen, en verbruikte daarbij voor 20,000 fr. aan diamantpoeder. De «Ster van het Zuiden" werd ook te Amsterdam, als ovale brillant voortreffelijk geslepen, en weegt 1257/lc karaat. Daar de kunst der diamantbewerking tot een zeer hoogen trap van volmaaktheid geklommen is, en veel van een goede leiding en ervaring afhangt, kan men aannemen, dat deze steen veel minder dan zijne groote voorgangers, aan gewicht zal verliezen, dat zijne bewerking spoediger zal van de hand gaan en er alle kans bestaat, dat hij de grootste geslepen diamant der wereld zal blijven. Ter gelegenheid der Internationale tentoonstelling te Antwerpen zal aldaar een congres worden gehouden tot regeling der Internationale ruiling van afdrukken en afgietsels van kunstvoorwerpen aan alle regeeringen zijn uitnoodigingen tot deelneming gezonden. Op eene openbare vergadering van dierenbescherming werd eene jonge dame ten zeerste geprezeu, die een jong verlaten katje met de flesch had groot gebracht, «Het zou ook wat, zeide een student, die nogal dorstig was en diep in schulden stak, met de flesch heb ik een menigte van beeren groot gebracht." De Minister van Oorlog heeft bepaald dat van de lichting der militie voor 1885, die 11000 man be draagt, waarvan 600 voor den dienst ter zee bestemd worden, zullen worden ingedeeld 8220 bij de infanterie, 375 bij de cavalerie, 2230 bij de artillerie en '175 man bij het korps genietroepen. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Zondagmiddag ongeveer 4 ure, ontstond te Brouwers haven brand in de schuur van den landbouwer C. Gast; in een kort oogenblik was de schuur met derzelver inhoud, een groote partij hooi, eene prooi der vlammen. Twee daarbij staande hooistapels zijn mede door den brand vernield. Door de onmiddelijke hulp der brand weer mocht het gelukken de aangrenzende schuur van den landbouwer Ct. van Schelven te behouden, hoewel de brandweer den geheelen nacht op het terrein aanwezig is geweest. Het verbrandde was niet verzekerd. Volgens gerucht, is de brand ontstaan door het aansteken van een vuurtje door kinderen. In het hospitaal te Limoges stierven in de vorige week op een en denzelfden dag twee zieken. De een, Momot, werd eenige dagen later des morgens begraven,

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1