CONCERT, Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. GEMENGDE- n MANNENZANGVEREENIGUSG AANBESTEDING DELF WERK Voor den Parijschen gemeenteraad hebben Zondag vier verkiezingen plaats gehad. In het 5e arron dissement, quartier de la Sorbonne, werd gekozen de autonomist Deschamps. In het 9e arrondissement, quartier de la Chaussce d'Antin, werd gekozen de conservatieve candidaat Berry, wiens verkiezing vroeger van onwaarde was verklaard, met '1271 stemmen, tegen 1137, welke de republikeinsche op zieh ver- eenigde. In het 18e arrondissement, quartier de la Chapelle, moet herstemming plaats hebben, hier ver kreeg de radicale candidaat de meeste stemmen naast hem stonden nog een autonomist en een revolutionair socialist (werkmans-candidatuur). In het 13e -arron dissement, quartier de la Gare, moet ook herstemming plaats hebbendaar verkreeg de socialistische candi daat de meeste stemmen; tegen hem traden in het strijdperk een radicale republikein, een revolutionair socialist, een werkman, die zich als zoodanig candidaat gesteld had, en een opportunistdeze laatste verkreeg het minste aantal stemmen. Belgie. Aan den burgemeester van Brussel, de heer Karei Buis, is een album overhandigd, als de hulde van den gemeenteraad, hem aangeboden wegens zijn houding in den vorigen nazomer. Het album is in rood marokijn gebondenop de eerste bladzijde is de toost, op het feestmaal van 20 December door het oudste lid, den heer Delpaire, op den burgemeester uitgebracht, ge- lithographeerd, terwijl verder daarin alle portretten zijn opgenomen van de gemeenteraadsleden, zoowel van hen, die tot 1 Januari 11. zitting hadden, als van hen, die met dien datum als lid in functie zijn ge treden. In den raad verzocht de heer Allard het college van dagelijksch bestuur, dat het zich tot de regeering zou wenden, ten einde mededeeling te ont vangen van het dossier stukken der administratieve enquête over de gebeurtenissen van den vermaard ge worden 7en September, nu de minister Thonissen in de Kamer verklaard heeft, dat hij zelf nog niet wist, wat hij er mede zou doen. Na de beschuldigingen, tegen de gemeentelijke autoriteiten ingebracht, hebben deze recht op het volle licht over de zaak, en indien men die beschuldigingen kon staven, zou het resultaat der enquête wel niet geheim gehouden zijn. Aan het verzoek van den heer Aliard zal door het college worden voldaan. De Senaat heeft Dinsdag zijne werkzaamheden weder hervat. De minister van buitenlandsche zaken deed aan de senatoren een dergelijke mededeeling aangaande den Congo-staat, als de heer Beernaert in de Kamer van Volksvertegenwoordiging heeft gedaan. Hij bracht hulde aan het initiatief van den koning en aan het talent der diplomaten, die België op de conferentie te Berlijn vertegenwoordigd hebben. Hierna werd be sloten aan den koning ook een adres van gelukwensching te zenden. Na een debat van zes weken heeft de Kamer de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Onderwijs aangenomen met 68 tegen 20 stemmen. De Kamer heeft daarna tot 14 April vacantie genomen. OixitsolilandL. Een niet onbelangrijk bedrag is ingekomen voor het huldeblijk, dat aan prins Bismarck bij gelegenheid van zijn 70en verjaardag door het Duitsche volk zal worden aangeboden. Zooals wij medegedeeld hebben, bestond reeds eenige verdeeldheid omtrent den aard van het huldeblijk, dat gegeven zou worden, daar het centraal-comité zich verklaard had voor den aankoop van een landgoed, dat vroeger aan de familie Von Bismarck had behoord. Om deze reden zag men dan de vergadering van het centraal-comité, welke Maan dagavond gehouden is, met belangstelling tegemoet, daar het comité dan verslag zou uitbrengen van zijne handelingen. Uit de mededeelingen is gebleken, dat door het Duitsche volk in het geheel voor 2,330,000 Mark is geteekend. Het comité heeft besloten de helft der ingekomen bedragen te bestemmen tot den aankoop van het landgoed Schönhausen en de andere helft ter beschikking van den prins te stellen om ze in het openbaar belang aan te wenden. Op deze wijze zijn de beide partijen tevreden gesteld. Men zegt, dat de keizer voornemens is aan graaf Herbert Von Bismarck bij gelegenheid van den 70en verjaardag van zijn vader den titel van prins te ver- leenen. jE n e 1 a n d. Het Londensche genootschap tot ondersteuning van noodlijdende vreemdelingen vierde de vorige week Donderdagavond onder groote deelneming zijn 78e stichtingsfeest. De Turksche gezant Musurus-pacha voerde het presidium en stelde een toost in op de koningin en de leden der koninklijke familie, waarop de Japansche gezant volgde met een dronk op de buitenlandsche souvereinen, die het genootschap finan cieel ondersteunen. In de voorlaatste rede, door graaf Munster gehouden, wees de Duitsche gezant op het internationaal karakter van het genootschap, in den zin van universeele broederschap, die den noodlijdenden medemensch de broederhand reikt, van welk geloof en van welken landaard hij ook wezen moge. De voor zitter liet daarop in de laatste toost, gewijd aan den bloei van het genootschap, niet na een welsprekend beroep te doen op aller milddadigheid ten behoeve van het weldadigheidsfonds. Aan de inschrijving werd dan ook ruim deelgenomen. De lijst sloot met een totaal van 3325 pd. st., waaronder de jaarlijksche bijdragen der souvereinen. Hoe aanzienlijk ook de inzameling moge zijn, zij is toch te nauwernood toereikend voor de behoeften, Verleden jaar werd aan 261 personen voor meer dan 2000 pd. st. wekelijksche onderstand verstrekt, aan 5489 personen hulp verleend tot een bedrag van '1700 pd. st. en bovendien nog aan passage gelden voor naar hun land terugkeerende personen 200 pd. st. betaald. Bij de regeering is, volgens eene mededeeling van den heer Gladstone in het Lagerhuis, nog geen ant woord ontvangen van Rusland op de belangrijke mede deeling van Lord Granville, i. d. 16 dezer, over de Afghaansche grensregeling. Hij gelooft niet, dat eenig onnoodig uitstel zal plaats hebben in het antwoord, 't welk waarschijnlijk de strekking zal hebben om dadelijk te beslissen, of de onderhandelingen te Londen moeten geschieden, dan wel of een voorloopig onderzoek zal gehouden worden over de vraag waar de plaats van bijeenkomst zal zijn, gevolgd dooi' een enquête der commissie, zooals Engeland wenscht. Lord Edmund Fitzmaurice deelde op een vraag van den heer Gibson mede, dat de commissie voor het Suez-kanaal op 30 Maart zal bijeenkomen. Uit de te Londen openbaar gemaakte diplomatieke stukken blijkt, dat lord Granville eerst bezwaar maakte tegen het kiezen van Parijs als plaats van bijeenkomst der commissie voor het Suez-kanaal; hij had deze liever te Londen ge wenscht. De heer Waddington bracht daarop in het midden, dat Frankrijk, Duitsch- land eri Oostenrijk zich tegen het bijeenkomen der conferentie te Londen zouden verzetten, waarop lord Granville toegaf. Gemeugd Buitenlaiidsch Nieuws. In Japan is het denkbeeld in overweging om het Latijnsche alfabet in te voeren. Het Japansche schrift is zoo moeielijk om te leeren, dat ook de taal daar door voor velen onoverkomelijke bezwaren oplevert. De uitvoering van het plan zal niet gemakkelijk zijn, maar de voordeelen, die men daarvan voor de uitbreiding van kennis en beschaving verwacht, zijn zeer aanzienlijk. Zaterdag hielden de anarchisten te Saint-Ouen bij Parijs eene vergadering, met het doel om aan Guercy, den redacteur van de Cri du Peuple, wien de gebroeders Ballerich in het bureau van genoemd blad hebben aangevallen wegens een voor hen beleedigend artikel, een eere-revolver aan te bieden. Daar Guercy op zich liet wachten, begon men onrustig te worden en de vergadering zou met een kloppartij geëindigd zijn, wanneer Guercy niet onverwacht in de zaal was verschenen en op de tribune plaats genomen had. Hij dankte, ondanks het tumult, dat in de zaal was, voor de revolver en eindigde zijn speech met nog even de politie, de bourgeoisie en de regeering door te halen. De werkstaking in de Borinage (België) is gedeeltelijk geëindigd. Dinsdagmorgen hebben twee derden der mijnwerkers te Quaregnon het werk hervat. Nabij Frameries is de toestand nog minder gunstig. Een klein gedeelte der mijnwerkers is Dinsdagmorgen in de mijnen afgedaald. Velen wenschten wel het voorbeeld van dit kleine deel te volgen, doch de vrees voor de voornaamste opstokers heeft hen weerhouden. De algemeene opinie is, dat de werkstaking weldra geheel zal afgeloopen zijn. De honger begint zich te doen gevoelen en de aalmoezen beginnen minder te vloeien. In enkele plaatsen hebben in den nacht van Zaterdag en Zondag dynamiet-ontploffingen plaats gehad, die door kwaadwilligen zijn veroorzaakt. Deze ontploffingen hebben alleen materiëele schade voortgebracht. Aan het ministerie van Posterijen en Telegrafen te Parijs zijn dezer dagen eigenaardige proefnemingen met de telephone genomen. Dank zij eene uitvinding, onlangs door den heer Ochorovitch gedaan, konden de gasten des ministers, ongeveer zestig in getal, de geheele uitvoering der »Rigoletto" in de groote opera hooren, zoo goed alsof zij in de schouwburgzaal gezeten waren. De muziek en de zang klonken door het vertrek, zoodat ieder alles volgen kon zonder, gelijk anders, het oor aan den toestel te moeten leggen. De bevolking van Stockholm is in de laatste 28 jaren meer dan verduhbeld. In het laatst van 1856 bestond zij uit 100,049 inwoners en in 1884 uit niet minder dan 205,129 inwoners. Schoolnieuws. De 40e algemeene vergadering van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap zal op 29, 30 en 31 Juli te Arnhem gehouden worden. Op deze vergadering zullen de volgende paedago- gische onderwerpen besproken wordena. Al de ijver, die besteed wordt aan het opmaken van statistieken van het schoolverzuim, strekt ten nadeele van ons onderwijs. In te leiden en te bespreken door den heer J. Schippers van Den Haag. b. De toelating van leer lingen op de school. In te leiden door den heer D. Boswijk van Arnhem, c. In welke opzichten kan ons (lager) onderwijs tot een vroegeren toestand terug gaan zonder achteruit te gaan? In te leiden door den lieer F. Gediking van Den Haag. d. Welken invloed heeft het middelbaar onderwijs sedert zijn wettelijke regeling op het lager onderwijs uitgeoefend? In te leiden door den heer J. van der Hoeven jr. van Amsterdam, e. Wat moeten wij voor onze volksschool van de naaste toekomst wenschen In te leiden door den heer C. H. den Hertog van Amsterdam, f. School lucht buiten de school. In te leiden door den heer II. Hinse van Amsterdam. Aan de Groen-van-Piinstererschool te Doetinchem tot opleiding van onderwijzers voor christelijke scholen, welke in 1878 werd opgericht, zijn thans 10 leeraren verbonden. Verleden jaar hebben drie jongelieden met goed gevolg examen afgelegd, dit jaar zullen weder verscheidene der leerlingen zich aan het examen onder wérpen. Een 24-tal der kweekelingen hebben met de onderwijzers-acte de school reeds verlaten. Hun aantal bedraagt thans 23. De dagschool, aan de inrichting verbonden, telt 22 leerlingen. De ontvangsten bedroegen het vorig jaar f 15027,15 en de uitgaven f 15,517,005, nadeelig saldo f 489,855. Er worden pogingen aangewend om «beurzen" aan de inrichting te verbinden. ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 27 Maart. «Mystery", kapt. Dorrell, van Londen naar Cape! le a/d. IJsel. «Excelsior", kapt. Butcher, van Londen naar Dordrecht. Van 20—27 Maart 1885. Geboren: Een zoon van J. Smit en L. Gilden. G. J. Bakker en J. van der Wekken. B. Heuseveldt en E. C. Harthoorn. dochter B. G. van Enck en M. Cappelle. te geven door D. H. EZERMAN, met welwillende medewerking der op Donderdag 9 April 1S8S, IN DE CONCERTZAAL. ESTTRBB 39 CENT. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap SCHOUWENzal op Donderdag; den Sden April 1L885, des namiddags te één uur, aan 's Landskamer te Zierikzee AA1VB5ESTEDENT: Het DELVEN der WATERLEIDING langs den Kapelleweg tusschen Loo- pers Kapelle en den Langendijk, lang omtrent 1320 M., in een perceel. De aanwijzing geschiedt gedurende 3 dagen vóór de besteding van 's morgens lO - tot 's namid dags één uur. Buitendien geen aanwijzing. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, J. L. DE JONGE, Voorzitter. C. VAN DER VLIET Dz., Ontvanger-Griffier

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3