Z1ER1KZËESCBE COURANT. voor het arrondis- semcnl Zierifezee. 1885. No. 25. Zaterdag SB Maart. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f'1,Franco per post f 4,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van '16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aau den uitgever H. LAKENIIAS. 2 IE RIK ZEE, 2 7 Maart '1 8 8 5. Bij de op 26 Maart 1885 door het Dagelijksch Bestuur van 't Waterschap Schouwen gehoudene aan besteding van het herbedelven der waterleiding loopende de Noordzijde van den Ringdijk tusschen dijkpaal No. 60 en den Kapelleweg en van daar in de richting naai den Langendijk over 1765 M. lengte, in twee petceelen, bij enkele inschrijving, volgens bestek No. 103, dd. '12 Februari 1885, zijn aannemers geworden van perceel '1, van dijkpaal 60 tot de heul of brug BA 83 weg naar ICapelle, over 915 M. lengte, Johannes Scherpenisse te Renesse voor f 141,75; van perceel 2, van de heul of brug Bh 83 langs den Kapelleweg ten Zuiden, voorts ten Oosten en ten Noorden tot tegen den weg, over 850 M. lengte, Izak van de Panne te Duivendijke voor f 96. Het gekibbel over de Brederoo-feestviering, geeft een inzender in het Hacigsche Dagblad de volgende juiste opmerking in de pen: »Het groote publiek, dat de zich noemende bewonderaars dier letterkunde aldus ziet twisten, kan waarlijk geen hoogen dunk krijgen van den beschavenden invloed, die er uitgaat van onze oude kunst." Men houde het voor gezegd! Het Departement Delft der Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheid heeft het voornemen een Internationale Tentoonstelling te or- ganiseeren van decoratief Aardewerk en gebrand Glas. Op voordracht van de daartoe benoemde commissie besloot het bestuur van het departement, dat deze Tentoonstelling de volgende rubrieken bevatten zal: Mozaïek-tegels voor vloeren, zoowel van gebakken aarde als cement. Verglaasde tegels uit de hand geschilderd en gedrukt, voor wand- en schoorsteen- bekleeding, kamerversiering, badkamers enz. Majolica- tegels, Wandschotels en Paneelen. Lava-tegels. Sgraffito-tegels voor ge vel versiering. Tarrasso voor vloeren. Gebrand glas ter decoratie. Opgaven van inzending worden ingewacht vóór 15 April e.k., met opgave van de verlangde plaatsruimte. De inzendingen zelve moeten plaats hebben franco aan het Tentoonstellingslokaal (Boterhuis) vóór 15 Mei e.k. De Tentoonstelling zal geopend worden op '1 Juni, en gesloten in de laatste dagen van Juli. Vloer, tafel en wandruimte zijn gratis ter beschikking, terwijl de kosten van opstelling voor rekening der inzenders blijven. Het bestuur stelt zich voor, de inzendingen door een Jury te doen beoordeelen, en aan de best beoor deelde inzendingen een diploma uit te reiken. De laatste tijdingen van de Nederlandsche reizigers in Zuid-West-Afrika luiden minder gunstig dan de berichten van 8 Januari. Aan het schrijven van een hunner, is door het L. D. het volgende ontleend De weg van Mossamedes naar Mumpata levert voor een tocht met zwaai' beladen karren zeer groote zwarig heden op, welke waarschijnlijk door het gebrek van ervaring bij de reizigers zich nog te meer deden gelden. Het terrein bestaat grootendeels uit zwaar zand, dat op vele plaatsen voeten hoog ligt, en is bezaaid met gevaarlijke steenbrokken. De weg voert door diepe kloven en over hooge bergruggen en slechts op enkele punten zijn noemenswaardige kunstwerken gemaakt, om aan de bezwaren tegemoet te komen. Water is slechts op weinige plaatsen te vinden. Overdag is het vaak verschroeiend heet, terwijl de nachten gevoelig koud kunnen zijn. De grootste moeielijkheid is ver bonden aan de overstijging van den hoogen bergrug Serra de Chella, den Uatsten en hoogsten welke het plateau, waarop Huuipata ligt, van het kustgebied scheidt. Voor de trekossen is het sleepen der karren door het zware zand en tegen de steile hoogten op, eene zeer afmattende taak. Dikwijls blijft men uren lang steken en niet zelden gebeurt het, dat de afge tobde dieren onder den arbeid bezwijken. Bij dit alles komt nog, dat de geheele streek door roofgedierte wordt onveilig gemaakt, en men dikwijls in den nacht door het gebrul van leeuwen verontrust wordt. Van de vier Javaansche honden, die onze reizigers mede voerden, zijn er niet minder dan drie op dezen tocht ver loren gegaan en waarschijnlijk eene prooi geworden van het roofgedierte. Een zekere heer Dacosta, die onze reizigers, op een punt waar zij vast zaten, goed willig met zijne eigen ossen bijsprong, had dien dag zijn 32sten leeuw geschoten. De gezondheid der reizigers had ook veel op dezen vermoeienden marsch te lijden. De heer Goddefroy leed aan doorgeloopen voeten, afmatting en koorts, maar erger was de toestand van den heer Veth, die eerst zijn voet verzwikte en daarna door zware koortsen werd aangegrepen, zoodat hij tot tweemaal toe de herbergzaamheid van Portugeezen, wier hoeven of plan tages men voorbijtrok, moest inroepen en zich laten verplegen, wat op de liefderijkste wijze geschiedde. Alleen de heer Van der Keilen hield zich goed en braveerde alle gevaren en vermoeienissenhij legde op dezen tocht, waarbij hij vaak meer als leider dan als volger moest optreden, meer koelbloedigheid en beleid aan den dag, dan men van zijne jaren mocht verwachten. Eindelijk stond den 30sten Januari, na allerlei wederwaardigheden, de wagen, die aan alle schokken had weerstand geboden, op den hoogsten top die moest worden overgetrokken. Toen hij zich nog aan den voet van den berg bevond, had de heer Van der Keilen zich naar Huilla begeven om de noodige hulp te zoeken en werkelijk verkregen, dat het zware voer tuig tot den top was opgesleeptmaar om het nog weder aan de andere zijde naar beneden te brengen, werden versche krachten gevorderd. Gelukkig was de heer Veth, schoon nog slechts ten halve hersteld, weder bij den troep gekomen. Hij liet nu den heer Van der Keilen bij den wagen achter en steeg te paard om versche ossen te Humpata te gaan huren. Van den heer Veth zeiven is geene tijding ontvangen, maar er is alle reden om aan te nemen, dat de wagen den 'lsten Februari zal zijn afgesleept, en dat de reizigers daarna in de vroeger te Humpata gehuurde woning van hunne vermoeienissen hebben kunnen uitrusten. Woensdag werd te Leiden de gewone algemeene vergadering der vennooten in de broodfabriek aldaar gehouden. Uit de gedane mededeelingen bleek, dat het debiet over '1884 in totaal bedroeg '1,910,732 kilogr. brood en 996,254 stuks beschuit. De gemid delde broodprijzen over 1884 waren: Gebuild brood 15,01 ct., ongebuild brood '12,34 ct., krentenbrood 19,70 ct. per kilo, en roggebrood 13 ct. per '1 kilogr. De fabriek keert over het afgeloopen boekjaar 20 dividend uit. Naar wij vernemen heeft de hoogleeraar dr. F. C. Donders zich bereid verklaard om, evenals voor de andere spoorwegmaatschappijen, ook voor de Neder landsche Rijn-Spoorwegmaatschappij zich met de leiding te belasten van de herkeuringen, waaraan het per soneel dier maatschappij voortaan ten opzichte van zijn gezichtsvermogen, zal worden onderworpen. Door landbouwers uit Zuid-Beveland is aan den koning een adres gericht, waarin wegens den dringenden nood, waarin de graanbouw verkeert, wordt gevraagd om een invoerrecht van f '1,50 per '100 K.G. Zij voeren daarbij aan, dat de Zeeuwsche landbouw geene tijdelijke omzetting van bouwland in weiland toelaat, omdat de gronden daartoe niet alle geschikt zijn en drinkwater missen, en zulk eene omzetting tijd en kapitaal vordert, terwijl de veeprijzen daardoor zouden gedrukt worden. Adressanten vreezen van zulk een graanrecht geen beteekenende stijging der broodprijzen, zeker niet als, gelijk vroeger, eene «broodzetting wordt toegepast, welke ondanks deze belasting den broodprijs nog zou verlagen. De samenstelling der kiesdistricten, die volgens de voorgestelde wijziging van den kiestabel een grooter getal leden zullen krijgen, dan ze nu bezitten, of nieuw gevormd zullen worden, is als volgt: Het hoofdkiesdistrict S t e e n w ij k zal bestaan uit de gemeenten Steenwijk, Steenwijkerwold, Oldemarkt, Kuinre, Blankenham, Blokzijl, Stad Voïlenhove, Ambt Vollenhove, Giethoorn, Wanneperveen, Zwartsluis, Staphorst, Avereest, Hasselt, Genemuiden, Weststel- 1 lingwerf, Meppel, Nijeveen, Havelte, Vledder, Ruiner- wold, Zuidwolde, de Wijk, Diever, Nieuwleuzen en Grafhorst. De bevolking zal 88104 zielen bedragen. Het getal kiezers zal 3109 zijn. j Het hoofdkiesdistrict Apeldoorn zal bestaan uit i de gemeenten: Apeldoorn, Harderwijk, Erraelo, Putten, I Nijkerk, Hoevelaken en Bunschoten. De bevolking zal 44431 zielen, het getal kiezers 1494 zijn. i Het hoofdkiesdistrict Breukelen zal bestaan uit de gemeentenBreukelen, St. Pieter, Breukelen Nijen- rode, Ruwiel, Vinkeveen, Tienhoven, Achttienhoven, Westbroek, Kamerik, Kockengen, Maarssen, Maarsse- veen, Zuilen, Laag-Nieuwkoop, Haarzuilens, Vleuten, Harmeien, Mijdrecht, Wilnis, Nieuwveen, Leimuiden, Uithoorn, Aalsmeer, Rijnsaterwoude, Zevenhoven, Nieuw koop, Zegveld, Linschoten, Veldhuizen, Willeskop, Montfoort en Snelrewaard. De bevolking zal 44922, het getal kiezers 1948 zijn. Het hoofdkiesdistiict Amsterdam zal bestaan uit de gemeente Amsterdam, met eene bevolking van 361326 zielen en 5001 kiezers. Het hoofdkiesdistrict Zaandam zal bestaan uit de gemeenten: Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormerveer, Westzaan, Assendelft, Wormer, Jisp, Wijdewormer, Oostzaan, Landsmeer, Buiksloot, Graft, Akersloot, Schermerhorn, Zuid- en Noord-Schermer en Krommenie, mot eene bevolking van 44797 zielen en '1457 kiezers. Het hoofdkiesdistrict Rotterdam zal bestaan uit de gemeenten: Rotterdam, Delftshaven, Charlois, Kralingen, Pernis en Schiedam, met eene bevolking van 226,559 zielen en 3928 kiezers. Het hoofdkiesdistrict 's Gravenhage zal bestaan uit de gemeenten's Gravenhage en Rijswijk, met eene bevolking van '134,189 zielen en 2841 kiezers. Het hoofdkiesdistrict Bergen- op-Zoom zal worden samengesteld uit de gemeenten: Bergen-op Zoom, Huybergen, Putten, Nieuw-Vossemeer, Steen bergen en Kruisland, Halsteren, Wouw, Oud- en Nieuw- Gastel, Standdaarbuiten, Dinteloord en Prinsland, Fijnaart en Heyningen, Klundert en Willemstad. De bevolking zal 44012 zielen bedragen en er zullen 1936 kiezers zijn. Naar men verneemt, zijn aan uit Boskoop ingezonden rhododendron-planten op de tentoonstelling te Nieuw- Orleans, drie eerste prijzen toegekend. Uit Wageningen meldt men nader: Zaterdag j.I. zijn opnieuw bezwarende getuigenissen tegen den moordenaar W. Regeling aan het licht gebracht. Het blijkt thans, dat R. den nacht van '15 op 16 Maart heeft doorgebracht bij een slaapsteehouder, die hem op verzoek te halfzes 's morgens heeft gewekt, terwijl de moord te halfzeven is gepleegd. Na den

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1