Onitsoliland. Den 23 Jan. is op Apia, een der Samoa-eilanden, de Duitsche vlag geheschen Eenige matrozen van de »Albatros" gingen aan land en namen bezit van een stuk grond, waar zij een vlag plantten. Er werden palissaden om gezet en daarbinnen een wacht geplaatst. Men zegt, dat de weigering van Malietoa, den koning van Samoa, om sommige verplichtingen, die hij drie jaren geleden had aangegaan, te vervullen, tie aanleiding tot het gebeurde is geweest, waarvan aan de Engelsche en Amerikaansche consuls kennis is gegeven. Men gelooft niet, dat het Duitsche gouvernement deze annexatie zal goedkeuren. Engeland. Men zegt, dat tusschen Frankrijk en China vredes onderhandelingen worden gevoerd en dat Frankrijk zich thans met de uitvoering van het tractaat van Tientsin zou tevreden stellen. Van den eisch van een schadevergoeding voor het beweerde verraad van Langson zou dus zijn afgezien, liet is echter de vraag, of de Chineezen, die zeer goed weten in welk een hachelijke positie de Franschen en Tongkin zijn, zich nu nog door het tractaat van Tientsin gebonden zullen achten. De Standard verneemt evenwel, dat China dat tractaat als grondslag van nieuwe onderhandelingen zou willen aannemen, maar nooit eene oorlogsschatting zou betalen. Volgens dat blad doen tegenwoordig sir Robert Hart, chef der Chiueesche douane en de Russische gezant te Pekin hun best om vredesvoorwaarden vast te stellen. Italië. In de laatste dagen is de gisting onder de studenten aan de ltaliaansche universiteiten toegenomen. De aanleiding is de ruwe wijze, waarop eene demonstratie van studenten te Turijn dooi' de politie is onderdrukt. Men zegt, dat twee studenten doodelijk zijn gewond en dat eenige professoren, die tusschen beide wilden komen, door politie-agenten zijn mishandeld. De stu denten te Rome, ontevreden omdat de minister in de Kamer geene voldoende ophelderingen had willen geven, luidden de klokken in den toren der universiteit en trokken vervolgens in optocht naar het departement van onderwijs, waar eene deputatie bij den minister werd toegelaten. Hij gaf de verzekering, dat de politie de gehouwen eener universiteit niet mocht binnen dringen, tenzij op verzoek van den rector; dat een gerechtelijk en een administratief onderzoek waren ingesteld naar hetgeen te Turijn was voorgevallen en dat de schuldigen zonden worden gestraft. De studenten hebben besloten geene colleges bij te wonen, voordat voldoening was verschaft aan hunne "kameraden te Turijn. Te Bologna, Pavia, Pisa en Napels zijn dergelijke besluiten genomen. Gemengd KuitenlaiidscU Nieuws. De inwoners van Canada, die jaarlijks eenige achter eenvolgende maanden met ijs en sneeuw gezegend zijn, weten van den nood eene deugd te maken door de wintermaanden tot den vroolijksten tijd van het jaar te bestemmen. Vooral de stad Montreal munt daarin uit, waar ieder jaar in het laatst van Januari eene week wordt besteed aan het in het openbaar genieten van allerlei soort van wintervermaken, waartoe inwoners en vreemdelingen worden uitgenoodigd. Ook onlangs had dit weer plaats. IJ et houden vau gecos- tumeerde optochten, te voet, te paard, op sneeuw- scitoenen en met sleden behoor t tot de voornaamste dezer vermaken. Maar het allervoornaamste is het oprichten van een groot winterpaleis, dat geheel met poorten, ramen en torens van blokken ijs wordt op elkander gestapeld en dan belegerd en verdedigd wordt. Meer dan honderdduizend toeschouwers woonden deze vertooning bij. De doorschijnende muren van het paleis schitterden en glinsterden in de stralen van het electi'isch Jicht. Door het oplaten van een vuurpijl werd het sein tot den aanvang gegeven. Een regen van vuurwerk wordt door hen, die de belegeraars voorstellen, op het paleis afgezonden en beantwoord door- de zich in het paleis bevindenden uit iedere pooit, raain en toren daarvan. Dit duurt zoo voort, totdat het geheele gebouw en zijne omgeving in vuur schijnt te staan, 't welk eene allerprachtigste vertooniug oplevert. Vuurwerk, fakkels, electrisch licht en de bleeke, maar heldere maan wedijveren met elkander als het ware orn de toeschouwers door (Jit heerlijk schouwspel te verbazen. Bijna een uur duurde zulks, en 't werd besloten door eene vertooning van ver schillend gekleurd vuurwerk, 't welk met zulke groote snelheid in het paleis werd afgestoken, dat het scheen of de verschillende kleuren in elkander overgingen en een prachtigen reusachtiger) regenboog vormden. Aan een particuliere correspondentie uit Centraal- Amerika is het volgende ontleend Aan de voltooiing van het Panama-kanaal wordt thans niet meer getwijfeldhet zal gereed zijnde een lengte hebben van 73 kilometer's. Over 48 kilometers eene bodembreedte van 22 M. met eene breedte op den water-spiegel van 50 M. en over de verdere lengte eene bodembreedte van 24 met eene breedte op den waterspiegel van 28. De diepte zal gedeeltelijk 8,50 M. en 9,00 M. worden. Voorts 5 verbreedingen, ieder lang 500 M. met eene bodembreedte van 44 M. In December jl. waren er 20,239 menschen aan werkzaam (opzichters en ander personeel hieronder begrepen). Behalve de werken, die de maatschappij zelve onder eigen beheer laat uitvoeren, werden er met 21 ver schillende aannemers contracten voor gedeelten van werken gesloten tot een gezamenlijk bedrag van twee honderd zes en dertig millioen vierhonderd en vijftig duizend 236,450,000 francs. Te New-York is nu door een aantal dames een formeelo anticrioline-vereeniging gesticht, tot liet weren van dit «nutteloos, hinderlijk en vernederend vrouwelijk kleedingstuk." Zij stelt zich daarbij echter de nog meer omvattende taak nl.»de vrouwen op te wekken, niet langer de slavinnen der mannen te zijn, maar deze laat ster) tot het besef hunner minderheid te brengen en de haar toekomende plaats in de maatschappij te ver overen." Zij zal leden uitzenden, om overal in den lande voordrachten in dien geest te houden. Wat verbeelding al niet doet. De Fransche geleerde Boutihouse diende bij het leger van Napoleon en woonde verscheidene veldslagen bij. Bij den slag van Wagiarn, in 1809, was hij in de hitte van het gevecht; de gelederen om hem heen waren verschrikkelijk gedund, en tegen zonsondergang stond hij bijna alleen. Terwijl hij zijn geweer weder laadde, werd hij door een kanonskogel getroffen. Hij dacht niet anders of de kogel had hen» zijne beide beenen onder de knieën afgeschoten, want hij zonk plotseling ineen, naar hij meende ongeveer een voet korter geworden. Het lijf viel achterover op den grond, en hij was half bewusteloos door den schok. Zoo lag hij den geheelen nacht onbewegelijk te midden van dooden en gekwetsten, want hij durfde zich niet ver roeren, uit vrees dat daardoor het bloedverlies met doodelijk gevolg zou toenemen. Dat hij geen pijn ge voelde, schreef hij toe aan de verdooveude uitwerking van den schok op zijn zenuwgestel, en hij had zijne zinnen nog niet genoeg bij elkaar, om te kunnen beredeneeren hoe het kwam dat hij niet reeds dood gebloed was. In den vroegen ochtend werd hij gewekt door een officier van gezondheid, die daar kwam om de gewonden te helpen. Wat scheelt u, goede vriend zeide de militaire dokter. Ach, raak mij voorzichtig aan, dokter, antwoordde Boutihouse, »een kanonskogel lieeft mijne beenen af geschoten." De dokter bezag de bedoelde lichaamsdeelen, schudde ze terdege, en zeide, luid lachend: Sta maar op, er scheelt niets aan uwe beenen. In de grootste verbazing sprong Bouthihouse over eind en stond vast op de beenen, die hij voor altijd dacht verloren te hebben. Nooit in mijn leven heb ik zulk een dankbaar ge voel gehad, zeide hij. Ik had geen wonde. Wel was ik door een kanonskogel omvergeworpen, maar in plaats van rnijne beenen te raken, zooals ik vast ge loofde, was de kogel onder mijne voeten doorgegaan, en had een groot gat in den grond, van minstens een voet diepte, gegraven, waar ik plotseling was ingezakt, hetgeen mij in den waan bracht, dat ik door het verlies van mijne beenen zooveel korter was geworden. Prinses Beatrice van Engeland, de verloofde van den Prins van Battenberg, die zeer godsdienstig is, had bevel gegeven, dat de voor haar uitzet bestemde tafel lakens, servetten, handdoeken enz. niet met kroon en naamcijfer zouden gemerkt worden, maar toepasselijke bijbelteksten moesten dragen. Het bleek weldra dat rnen teksten tekort kwam en de Prinses vroeg haren bruidegom om raad, die zich dadelijk bereid verklaarde onderscheidene gewijde uit spraken in de Latijnsche taal te leveren. Hij hield woord en zond een aantal, en onmiddellijk ging men aan het werk, maar toen men er mede gereed was, bleek het, tot groote ontsteltenis der jonge vorstin, dat de gewaande vrome uitspraken regels van zeer profane studenten-liedjes waren. Prinses Bea trice pruilde een beetje, maar ten hove had rnen zeer veel schik over het goed geslaagde grapje. Woensdagavond is Mile Van Zandt voor het eerst na haar terugkomst uit St. Petersburg weder in de Opera Coinique te Parijs opgetreden. Men was tamelijk gespannen hoe het publiek haar ontvangen zou, nadat men haar verweten had dat zij verleden zomer in kennelijken staat in de Barbier'' was opgetreden. De uitkomst bleek echter zeer gunstig voor onze voor malige landgenoote te zijn. Na eenige oogenblikken van spanning begon het publiek haar geweldig toe te juichen en den geheelen avoud verwierf zij verder door haar zang telkens warm applaus. De tweede voor stelling, welke Vrijdagavond plaats had, is echter niet zoo goed afgeloopen. Den geheelen avond was het zeer onrustig in de zaal; de voorstelling moest gestaakt en het scherm nedergelaten worden. Twee toeschouwers zijn uit de zaal gezet. Na hervatting der voorstelling bleef het rustig. In een stad in Engeland leefden twee jonge men schen, die uithangborden schilderden voor hun levens onderhoud. Op een goeden dag moest een der schilders buiten een werkje verrichten en liet zijn atelier achter onder de hoede van zijn compagnon en een jongen, die verf wreef. Tijdens zijn afwezigheid beschilderde die compagnon voor de aardigheid den jongen, alsof deze een groote wond op zijn voorhoofd en een snede over zijn oog had. Hij maakte roode vlekken op den vloer, verwarde het haar van den jongen en legde dien in een hoek. Daarop schilderde hij een groote wonde op zijn eigen wang, ontblootte zijn borst, maakte zijn kleeding in wanorde, stak een groot mes in den pot met roode verf en wachtte geduldig tot zijn compagnon terugkwam. Een oogenblik later hoorde hij dezen de trap op komen en daarop begon de voorstelling. De compagnon keek naar binnen, zag den jongen op den vloer liggen en hoorde hem kreunen en «moord" roepen, terwijl stoelen, tafels, banken, kwasten en verfpotten door het atelier verspreid lagen en de woeste schilder met het bebloede mes in zijn opgeheven hand door de kamer rende en een wild, onsamenhangend geschreeuw uitstootte. Het bleek den man in de deur duidelijk, dat zijn makker den jongen had vermoord. Snel als de wind vloog hij weg om hulp te halen, een aantal vrienden werd bijeengeschanvld en terug ging het toen naar het tooneel van het gewaande diama. De menschenmassa groeide steeds aan, hoe nader men aan het atelier kwam. Een ieder, die slechts meê kon komen, ging naar binnen, een groote menigte moest buiten blijven staan. Intusschen echter was ai les weer in orde gebracht. Aan den jongen was niets meer te zien, de kamer netjes opgeknapt, geen enkele bloedvlek merkbaar en de schilder was bezig met een uithangbord. Toen hij hoorde wat hem ten laste was gelegd, zeide hij er niets van te begrijpen, maar nam de gelegenheid te bant om onder alle aanwezigen en de menigte voor de deur adreskaarten van zijn firma uit te deelen. Men zegt, dat deze vreemdsoortige reclame den oolijken schilder heel wat werk verschafte. De bekende hoofdman der Indianen, Sitting Bull, die der Amerikaansche justitie indertijd veel te doen heeft gegeven voor hij gevangen genomen werd, zal, vergezeld van zijne dochter, twee andere Indiaansche vrouwen, twee kinderen en vijf krijgslieden, in het geheel een troep van elf roodhuiden uitmakende, in den aanstaanden zomer naar Berlijn komen. Dat hij de bekende Sitting Bull is, moet door tal van certifi caten bewezen worden. De hoofdman, die nog steeds een gevangene der Amerikaansche regeering is, ver toeft thans te Omaha, in de nabijheid der Black Iliha (zwarte bergen) in West-Amerika. De roodhuiden zullen hun tocht door Europa met Berlijn beginnen. Een bewonderaar van prins Bismarck is voornemens een origineel cadeau te geven bij gelegenheid van den 70en verjaardag van den rijkskanselier. De man heeft nl. alles verzameld wat in het Russisch geschreven is over den jubilaris, als: dagblad-artikelen, brochuren, boekwerken, welke hij in negen folio deelen heeft vereenigd. Of dit cadeau den prins aangenaam zal zijn, is te betwijfelen, want hoogst waarschijnlijk zal hij het Russisch niet voldoende machtig zijn om van deze lectuur te kunnen genieten. De werkstakers in de mijn-districten van België houden zich vrij kalm. De heer Volders heeft in een meeting, te Jemappes Vrijdag gehouden, medegedeeld, dat weder 40,000 brooden van de Gentsche werk lieden onderweg waren. 250 werklieden in de Borinage hebben Vrijdagmorgen het werk hervat. De Deensche stoomboot «Aarhuus" werd Donderdag bij hare aankomst van Kopenhagen te Stettin door de politie onderzocht of geene socialistische geschriften zich aan boord bevonden. Men vond echter niets en de 21 passagiers mochten het schip niet eer verlaten voor hunne papieren in behoorlijke orde bevonden waren. ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 22 Maart. «Lucy Richmond", kapt. Richmond, van Londen naar Dordrecht, laatst van Vlissingen. 23 «Emerald", kapt. Barker, van Londen naar Keulen.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3