Schaumburg-Lippe en Waldeck. Zij verzoeken tevens Z. M. om den heer G. Herzfeld te Harinover te be noemen tot consul-generaal voor gemelde provincie en staten. De Marine kreeg tot dusver haar groote koperen seiuluntarens (stelsel Chance Brothers) uit Engeland. Thans is met uitmuntend gevolg een proef genomen met ile vervaardiging in Nederland; de Amsterdauische fabrikant Stelling is er in geslaagd, ze nog beter af te leveren dan de Engelsche leverancier. De commissie van rapporteurs voor het ontwerp van wet tot wijziging vmii de artt. 240, 242 en 247 der gemeentewet heeft ria kennisneming van de memorie van beantwoording der regeering en van de daarbij gevoegde bijlage en het gewijzigd ontwerp van wet vermits door de regeering in het voorstel ingrijpende wijzigingen gebracht zijn, eene nieuwe overweging daarvan in de at'deelingen voorgesteld. Naar aanleiding van den moord, waarvan de heer Sukurada het slachtoffer is geworden, schrijft de brief schrijver uit de hofstad van de Arnh. Ct De .lapnisehe diplomaten zijn niet gelukkig in hunne Uaagsche amours. Een paar jaar geleden werd de secretin is dier legatie in een slecht huis dronken gemaakt en letterlijk van alles, wat hij niet aan de natuur te danken had, beroofd; de nachtpolitie vond hem, van alle teeltenen van waardigheid en identiteit ontdaan, volkomen on herkenbaar en bewusteloos, op eene bank op liet Plein liggen. Den volgenden dag, toen de roes uitgeslapen was, kon de diplomaat zich doen herkennen. De dames, die hem zoo hadden toegetakeld, kregen huisvesting en voeding van Staatswege, echter met verlies van de vrijheid, waarvan zij misbruik hadden gemaakt, voor zes jaarde legatie-secretaris werd verplaatst. De Amsterdamsche Vereeniging van postzegelver zamelaars exposeert in deze dagen in het Uudezijds Heerenlogement de collectie postzegels, die door haar naar Weenen zal worden gezonden, waar binnenkurt eene tentoonstelling op dit gebied zal worden geopend. Het Hbl. deelt daaromtrent mede: De collectie is voor Nederland geheel compleet. Zij heeft de oudste zoowel als de nieuwste uitingen op dit gebied. Dit is ook het geval met Nederlandsch- Indië. l)an treft men belangwekkende verzamelingen aan van de koloniën Suriname en Curagio, van Luxem burg en Oranje-Vrijstaat, terwijl ook de collecties van België, Frankrijk en zijne koloniën, Brunswijk, Japan, Amerika, enz. veel bieden, dat zelfs den niet- lief'hehber belang inboezemt. Ook ziet men uit deze inzending, dat Nederland in het postverkeer nog wel vat» andere landen iels zou kunnen overnemen, dat pract soli is. De YVeener kaarten bijv., waarop men per post zijne belasting kan betalen, zijn zeer doelmatig. Natuurlijk is de verzameling ook verscheiden typen en unica rijk, zooals misdrukken, of postzegels en briefkaarten, welke slechts kort bestondenex-brief kaarten van 15 en 121/., ct. van Suiiuame, zonder overdruk; een Nederlandsche brief kaait voor buileu- lamlsch verkeer, waarvan slechts 750 exemplaren zijn gedrukt; een Roodekrnis-zegel uit den Atjeh-oorlog; Amerikaansche postzegels, die als dogehjksch betaal middel dienst deden; een als brief kaait gebruikt Zweedsch lucifersdoosjepostzegels uit de Commune, in 't kort, te veel om hier te vermelden. Zeker is het, dat de Nederlandsche inzending op de YVeener tentoonstelling eeue goede figuur zal maken. Omtrent de nieuwe kiestabel deelt het Vad. mede, dat de voorgestelde regeling nogal eenige verschikking noodig maakt. O. a. wordt Bergen-op-Zoom gevormd uit gedeelten der districten Goes en Zevenbergen, welk laatste met deel en van Tilburg wordt aangevuld. Arnhem verliest o. a. YVageiiingen. Bij Sleenwijk worden o. a. Meppol en YVestslelligwerf gevoegd. Snuek blijft een drievoudig district. Van wege de stoomvaart-maatschappij lnsnlinde wordt aangekondigd, dat bij de gehouden inschrijving op f 500,ÜOÜ in 1000 preferente aandeelen a f 500, het vereischte bedrag op verre na niet is bereikt. Alvorens naar aanleiding daarvan de aangeboden inschrijvingen terug te geven en aan aandeelhouders een voorstel te doen tot liquidatie, wordt de gelegenheid tot inschrijving nog een paar dagen opengesteld. Een adelborst le kl., dienende aan boord van het stoomschip Atjeh*', is gewond, naar de Amst. bericht, niet doof een onvoorzien geval aan boord, maar in een gevecht tegen de negers van Tatalla (Angola). Hieruit blijkt, dat de zending van de »Atjeh" niet vredelievend afliep. Zij ging naar den Congo, om daar de Nederlandsche vlag te vertoouen. Van TeneiilFe werden nog berichten gezonden. Den 13 Februari had het gevecht plaats Dit alles is uit particuliere berichten gebleken. Het ministerie van marine heeft de bloedverwanten van den gelukkig niet gevaarlijk gewonden officier niet op de hoogte gesteld van hetgeen hem in den dienst is overkomen, en zelfs van het gevecht niets openbaar gemaakt. Evenals mr. J. N. van Hall en mr. J. E. Banck, en wel om dezelfde reden als laatstgenoemde, heelt prof J. A. Alberdingk-Thijin zijn ontslag genomen uit de commissie voor het Brederoo-feest. Ilij deed dit in het volgend .schrijven: Ik neem de vrijheid u mede te doelen, dat de keus van Brederoo's Muurtje 't voor mij ongewenscht maakt, als lid der gedachtenisviering- commissie, mijn deel in de verantwoordelijkheid daarvoor te dragen. Men heeft er in gekapt en gewijzigd. Ik kan mij nauwelijks voorstellen, dat er een betamelijk spel van te maken was, en ik vrees, wanneer n.en, zwichtend voor een scrupule, die den tuoneelspelers eer doet, al op vele plaatsen den zin heeft veranderd, dit zal ueèrkomen op eene verwisseling van het ongepaste met het vervelende. De lof of de blaam, aan de sehouwburg-vertooning te geven, komt dus niet op mijne rekening1.1. De heer Buuberg Wilson, lid der sub-commissie voor voordracht ën vertooning vnn werken van Brede»oo, deelt in de Amsterdammer mede, waarom deze sub commissie bij de keuze van Hel Moortje meende te moeten volharden. Hij geeft toe, dat De Spaansche Brabander ontegenzeggelijk hooger letterkundige waarde heeft dan Het Moortje, maar meent dat om ver schillende redenen de keus van het laatste te recht vaardigen is. Naar de N. Bott. Ct. verneemt, is het gezelschap van den nieuwen schouwburg te Rotterdam ook voor nemens liet Moortje te vertuonen bij gelegenheid van het Brederoo-foest. De school te Vreeswijk wordt door een knaap be zocht, van wien wel niet anders zal kunnen gezegd worden, dan dat hij leergierig is. Hoewel hij hoogst gebrekkig loopt, zoodat hij met behulp van een stokje van de eene plaats naar de andere en zoo ook van zijne verwijderde woning naar de school moet voort- strompelen, toch gebeurt het slechts zelden, dat hij de lessen verzuimt. Regent liet, zoodat de weg te morsig is, dan laat hij zich op een kruiwagen naai school brengen. Dezer dagen heeft hem een dubbel ongeluk getroffen. Hij heeft zijne 'gebiekldge voeten bezeerd, terwijl hij bovendien een gebiek aan zijn oogen heeft gekregen. Doch de school verzuimen, ,dat niet. Hij 'weet wel dat vader en moeder gaarne hebben, dat luj leert. Klompen en schoenen kan hij aan zijne pijnlijke voeten niet verdragen en daarom gaat hij op zijne kousen tiaar school. Onder den morgenschooltijd vraagt hij om op het spreekuur van den geneesheer even de school te mogen verlaten, want de dokier moet naar zijn oogen zien. Zoo spoedig hij kan, komt hij weder in school om met ijver aan zijn weik te gaan. De knaap telt Tl jaren en zijn vader, die liet goed met zijn ongelukkig kind meent, is een polderjongen. De Groninger straatjeugd heeft Donderdagavond en Vrijdag een aanlig buitenkansje gehad. Een vijftal balen noten, die door den geadresseerden handelaar niet in ontvangst waren genomen, daar zij niet beantwoordden aan het monster, waren buiten de Apoort aan de Steenhouweiskade voorluopig neder- gelegd tot nadere beschikking. Aanvankelijk werden ze geëerbiedigd; doch toen de jeugd begon te merken, dat niemand er zich om bekommerde, begonnen ze langzamerhand de inhoud van de balen op te peuzelen tot dat er ten slotte niets meer overbleef. Op eene schilderijen-tentoonstelling staan een paar heeren bewonderend voor een stuk van den gunstig bekenden schilder Bles. »Zie eens", zegt een der heeren, »wat een magni fieke Bles". Een paar boeren, die er achter staan en de woorden hooren. grinniken, terwijl' zij een schilderij, iets houger hangende, waarop een koe is afgebeeld, in het oog hebben. »Nou Hein!" zegt een der boeren, »die vent is ook kippig; die ziet jandorie een koe voor hi bles an!" Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Zaterdag hebben de reizigers uit Bergen (Beigië) en omstreken, die V morgens vroeg met den trein naar Brussel vertrokken, aan een ontzettenden angst bloot gestaan. In den tunnel Braine le Comte werd de trein in tweeën gedeeld, terwijl op hetzelfde oogenblik alle 'lampen uitgingen. Eenige personen wagens bleven in donker staan, terwijl de andere met bliksemsnelheid doorstoomden. Vrouwen en kinderen waren half krankzinnig van angst. Eindelijk kwam een locomotief, die hen verder bracht. Te Renaix in België is een aanslag gepleegd, die zeer verontrustend is. De stad vierde de komst van den nieuwen burgemeester. Eene groote volksmenigte was op de beende optochten en een feestmaal hadden plaats gehad, en het feest zou met een vuurwerk voor het stadhuis besloten worden. Dit laatste was nnuwelijk begonnen of met vreeselijk geweld sprong het gevaarlijke goed uiteen, de stukken vlogen overal, alle lichten in het stadhuis werden uitgedoofd, de ramen waren in gruis; een aantal personen werden gewond, een werkman gerlood. De vuurwerUuiakei- beweert, dat er in het geheim dynamiet aanwezig moet geweest zijn. Hetgeen ook aan een aanslag doet denken, is, dat de burgemeester en gemeenteraadsleden den vorigen dag blieven met rouwranden ontvangen hebben, waarin zij werden uitgenoodigd tot. een «lijkmis voor de overleden bewoners der stad", tegen den volgenden dag. Buitenland. Japan. De Daily News verzekert, dat de instructies van graaf Ito, die met eene buitengewone zending naar China is belast, van vredelievemlen aard zijn, zoodat aan het langdurig geschil t.usschen China en Japan over Corea waarschijnlijk een einde zal komen. Cgypte. Uit het hoofdkwartier van lord Wolseley wordt gemeldEreese, een opperhoofd van den Shakiyeh stam, die tot nog toe den Mahdi had gevolgd, is niet ver van hier, te Tungasi, aangekomen en heeft den Moedir zijne onderwerping aangeboden. Hij zegt, dat in Konlofan groote ontevredenheid en verbittering tegen den Mahdi heerschen, omdat zoovele menschen worden gedood en de handel stil staat. Te. Obeid beeft een hoog vereerd dervisch den Mahdi een be drieger genoemd en liet volk vermaand zich door hem niet langer te laten misleiden. In telegrammen uit Korti wordt gemeld, dat een verspieder, die uit Orndunnan is gekomen, vertelt, «lat de nieuwe Mahdi een heilig man is, afkomstig uit Darfoer. Hij verklaart aan het volk, dat de Mahdi (Mahomed Aliuied) een valsche profeet is en niet aan de voorschriften van de Koran gehoorzaamt. De ver spieder voegt er bij, dat de Mahdi ook twist heeft met Khalifa Abdullah, zijn voorriaamsten hoofdman, en hein door zijn eigen oom heeft vervangen. Dien tengevolge hebben velen van de Bagarah stam den Mahdi verlaten. De Mahdi is nog in de buurt van Khartoem, maar hij heeft al wat hem toebehoort naar het zuiden gezonden. De correspondent der Daily Chronicle meldt uit Korti, dat de bondgenoot der Engelschen, de moedir van Dougola zich gereed maakt, om den vijand aan te vallen. Hij wil eerst de llassaniyeh-stam aantasten en indien dit gelukt, gelooft men, dat hij zal beproeveu Berber te nemen. Het garnizoen van die stad is niet groot en vele inwoners zijn den Mahdi vijandig. De Kabbabish en Shagiyeh-staumien zijn bereid den moedir te ondersteunen. T ti r Lc ij e. De Pol. Corr. meldt uit, zoo zij zegt, zeer goede bron, dat de opstand in Albanië als geëindigd te beschouwen is. De twee hoofdleiders der beweging zijn in hechtenis genomen. Ook de Pester Lloyd bevat gei uststellende berichten en voegt er bij, dat de muiterij van plaatselijken aard is geweest, en geene vreemde mogendheid de gisting bevorderd heeft. YVel waren de muitelingen voorzien van wapenen van Engelsoh maaksel, en wel waren hunne proclamatiën en manifesten te Rome gedrukt, maar Engeland evenmin als Italië kan men beschuldigen van mede plichtigheid. Het blad vraagt bovendien, welk voordeel deze twee mogendheden uit den opstand zouden hebben kunnen trekken. Rii si and. Men schrijft uit Petersburg aan de Voss. Z(g. liet oorlogsgeschreeuw is bijna verstomd en op liet oogenblik is er niet alleen afkeer van verwikkelingen in Azië, maar zelfs een soort verbittering tegen hen, die meenen, dat Rusland daar eene groote taak heeft te vervullen. De openbare meening in Rusland heeft stellig gelijk, wanneer zij van eene verplaatsing van het zwaartepunt naar Azië niets wil weten en vreest, dat het aanzien van Rusland, welks binnen- landsche toestand al zeer weinig achting inboezemt, in Europa nog meer zal dalen. Onder deze omstandigheden is de groote piikkeibaarheid der Russische pers voor alles wat de buitenlandsche politiek betreft, zeer verklaaibaar evenals, op dit standpunt, de telkens duidelijker uitgesproken overtuiging dat van een conflict in Midden-Azië Bismarck vooral voordeel zou trekken. Dit wordt door bladen van allerlei richting geuit. Het was niet handig van de Nordd. Allg. Ztg. dat zij de eerste bladen, die dat schreven, als t'oolsche organen trachtte verdacht te maken, want Russische bladen, die met de regeering in betrekking staan, zeggen nu hetzelfde.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2