ZÏIMÏZËliSCIïE COUHAAIT. voor liet arrondis- sesnent Zierikzce. L885. No. 24. Woensdag 25 Maart. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD IJEIDE en HUWELIJK. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f'I,Franco per post ƒ4, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewone regel 40 Cent. H u w e 1 ij k s - Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stnkken, de redactie betreffende, gelieve men uiterl k een da»- voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEWIAIV. Een hooggeplaatst ambtenaar, die door zijn ambt vei' van zijne echtgenoot vertoefde, heeft kennis gemaakt met een mooi jong meisje, hij heeft met haar gewoond en gereisd, hij heeft haar aan weelde en opschik gewend en haar -7- naar men zegt beloofd, haar te trouwen. En toen het onbezonnen meisje vernam dat de man, met wien ze leefde, getrouwd was, heeft zij hem in zijn slaap doodgeschoten. Dit treurig verhaal is in geheel ons land bekend en bijna dagelijks bevatten de dagbladen dienaangaande nieuwe bijzonderheden. Uiteen loopend zijn de oordeelvellingen en zonderling de beweringen, die men van verschillende zijden hoort. Het eerste waarop we wijzen, is de rechtspraak. Ware het feit te Parijs geschied, de jury zou het meisje vrij sprekende misleide doodt den verleider dat is zeer natuurlijk en van schuld kan geen sprake zjn. De Brus- selsche rechtbank zou allicht een gelijken weg opgaan en dewijl het als stellig is aan te nemen dat de moordenares Fransch spreekt en zich dus gevoed heeft met de Parijsche romans en hunne navolgingen in België, zal zj waarschijn]jjlc gemeend hebben, dat zij de meest gewone zaak der wereld deed. Ze zou zeggen als indertijd een huurkoetsier te Parijs, toen een ander hein in den weg reed en moeielijkheden gaf: »Zie, Mijnheer, U ziet, dat lij me hindert en wil U wel gelooven, dat ze in staat zouden zjn mj te straffen, als ik hein doodschoot?" In Engeland zou het luiden: both to blame beide hebben schuld, en ook hier te lande zal de verhouding, die tusschen den verslagene en de schcone Judith heeft bestaan, als verzachtende omstandigheid gelden. Maar van een geheel ander standpunt be schouwd, geeft deze zaak stof tot nadenken. Is liefde en huweljk éen? Is geslachtsdrift en liefde éen De moralisten maken zich gemakkelijk van de zaak af en zeggen: als men gehuwd is moet men elkander liefhebben en de tien geboden zeggen duidelijk»Gj zult niet begeeren uws naasten vrouw 1" Zonder uitzondering, ja ook zijne dochter niet; want 't slot luidt: snoch iets hetwelk uws naasten is!" Dus alles wat in het huwelijk geoorloofd is, is misdadig, is zondig, vóór liet oogenblik dat de ambtenaar van den burgerijken stand de acte heeft laten teekenenDie acte is eene overeenkomst tusschen een man en eene vrouw. Hoe nu, wanneer die acte door een notaris of wel door een goed vriend, of wel zonder bjstand van anderen bij onderling goedvinden wordt opgemaakt, hetzij schriftelijk, hetzij mondeling! Zal men dan minder schuldig zjn als men elkaar verlaat of verraadt? Neen, de heiligheid van het huwelijk wordt niet bepaald door de trouwante, ze wordt be paald door den ernst en de reine bedoeling, waarmede de overeenkomst wordt aangegaan. Waar het huweljk alleen gesloten wordt 0111 familiebelangen te bevorderen of kapitalen samen te voegen, daar is het eene handelsovereenkomst en daar zullen partjen natuurljk weldra zien welke voordeelen zj, behalve de bedongene, nog bovendien kunnen verkrijgen. E11 waar geslachtsdrift alleen de aanleiding tot het huwelijk is, daar zal de verhouding tusschen man en vrouw wel dezelfde bijven of ze die overeen komst aangaan voor liet levenvoor tien jaar, voor een jaar of voor eene maand of eene week. En is dat alles het gevat niet, is het weder- keerige achting en vertrouwen en waardeering, die tot het huweljk leidt, daar kan het ongeluk willen, dat men zich in een of ander opzicht in elkaar vergist heeft, maar anders zal men bij zulke huwelijken hoogst zelden afdwalingen of verkeerdheden opmerken. Het oude lesje hoe het moet zjn, belet geen dwaasheden en de Nederlanders mogen hunne afdwalingen minder schitterend kleeden, onze gi'oote en kleine steden zijn in dat opzicht niet beter dan Parjs, dat er den naam van draagt. Laat Parjs met 2.500.000 inwoners eens 10.000 ongelukkige huwelijken of over spelige (dus gehuwde) mannen en vrouwen tellen, dan komen er naar evenredigheid '10 op elke '2500 en welke stad in ons vaderland is zoo'11 Paradijs van onschuld, dat de verhouding daar gunstiger is? De groote, de allergrootste sociale kwestie, waarvan letterlijk alles afhangt en waaraan niets gedaan wordt, is vermindering van het coeliliaat. liet aantal huwelijken moet toenemen en daarmede zal het aantal ontevredenen, liet aantal overspeligen, het aantal verkwisters en losbandige» afnemen. Men heeft ons dertig jaar lang verzekerd, dat het welzijn van Nederland alleen afhing van het onderwijs, we gelooven het, wat de kinderen aangaat, maar voor hen, die geen kindereu meer zijn, hangt het wèl en wee des lands alleen af van eene toeneming van het aantal gelukkige huwelijken. Binnenland. ZIERIKZEE, 2 4 Maart 4 8 8 5. Een in deze dagen van landbouwcrisis zeer te pas komende herinnering uit ouden tijd is de volgende »In de tweede helft der zeventiende eeuw werd de landbouw gedrukt door de onophoudelijke oorlogen, waarvan de kosten vuor geen gering deel op de meestal zoo gemakkelijk te innen belastingen op het grondbezit werden gevonden. Daarbij kwamen groote volksrampen en snelle afwisseling der graanprijzen. Nu en dan poogde de Regeeriug de duurte dei* eerste levens behoeften door wetten te regelen, doch maar zelden werd daardoor het doel bereikt. Hoewel de vrijheid als regel gold. weid daarvan menigmaal afgeweken en soms zelfs (4709) de uitvoer van granen op doodstraf verboden. sliet begin der achttiende eeuw was voor onzen landbouw zeer ongunstig. Terwijl de schal kisten van sommige steden overvloeiden, eu De la Rue verhaalt dat de stad Middelburg haast geen raad met haar geld wist, was het land in Walcheren schier onver koopbaar. In 4720 was het zulk een slechte tijd, dat de hofstede «Soeleudaeie" met 104 gem. 282 r. land, waaromier 42 gemeten vrijland, door Mr. Lieven de Beaufort voor 1800 weid gekocht, hoewel zij kort te voren voor tienmaal meer aan minderjarigen was toebedeeld. Een heer uit Middelburg bood aan De la Rue lande rijen (kort te voren op 30 mille geschat) ten geschenke aan, indien hij de lasten betaalde en uit dien tijd dagteekent waarschijnlijk de overlevering, dat een aan zienlijke hofstede voor een gouden horloge in andere handen kwam. Vooral in Schouwen werden toen uit gestrekte landerijen vei laten of, zooals men toen zeide, voor de lasten geabandonneerd en het gebeulde, zegt genoemde schrijver, terwijl de menschen, en vooral de Oost-Indievaarders, tot aan den keel toe met con tanten zaten opgepropt, dat de intressen tot 2 percent en daar beneden beliepen. »Na den kouden winter van 4730 schijnt er, na een reeks van wakke en onvruchtbare jaren, verbete ring te zijn gekomen, zoodat vele lang achterstallige pachten konden betaald worden. Niet lang daarna begon eene meer wetenschappelijke beoefening der landhuishoudkunde en werden de boeren haast tegen wil en dank door den vooruitgaanden geest des tijds aangeraakt." Wanneer men in Maart of later erwten, zoo dicht mogulijk zaait en de jonge stengels, zoodra zij ruim 4 decimeter hoog zijn, afsnijdt, kan men deze als een smakelijke groente eten. Zij moeten dan op dezelfde wijze als spinazie worden toebereid. In den winter en het voorjaar zaait men de erwten in bakjes, die men op een warme plaats neerzet. Hoe dunner de jonge stengeltjes zijn, hoe beter zij ook kunnen worden gaar gekookt. liet verslag is verschenen der Noord- en Zuid- Holtandsche Reddingmaalschappij over 4884. Daarin wordt gemeld, dat 7U personen in dat jaar door het welslagen der tot hulp aangewende pogingen zijn gered, waardoor het gezamenlijk aantal geredden sedert de oprichting der maatschappij (4824) door haar toedoen, tot 3041 is geklommen. Dit jaar valt het verlies van geen enkele der wakkere redders te be treuren. Bij voortduring bleef de bijzondere aandacht ge vestigd op den toestand der vuurpijlen en op de middelen om daarin verbetering te brengen. De onlangs gevormde commissie voor de tot stand brenging van een kustwacht iu Nederland, stelde zich in betrekking tot de maatschappij en verzocht haar bestuur een zijner leden aan te wijzen om deel der commissie uit te maken. De lieer Rutgers van Rozen burg nam, tengevolge van dit verzoek vanwege het bestuur, in gemelde commissie zitting. Als voorzitter van het bestuur trad op jhr. mr. J. W. II. Rutgers van Rozenburg, ter vervanging van jhr. S. Dedel, die wegens hoogen leeftijd gemeend had als zoodanig te moeten aftreden, na van het jaar 4 846 lid van het bestuur te zijn geweest en sedert 4858 als voorzitter. Aan den afgetreden voorzitter werd het eerevoor- zitterscjiap opgedragen, terwijl als nieuw lid van het bestuur de heer W. van Hasselt, directeur der filiaal- inrichting van het Meteorologisch Instituut, zitting nam. Aan giften en legaten werd ontvangen f 6749. De Nieuwe Financier en Kapitalist (vroegere redactie Huizing») zal niet primo April verschijnen onder redactie van den heer J. Biegel, iemand wiens stem in den korten tijd van zijne redactie der Fondsenmarkt gezag heeft gekregen op dit gebied. De Fondsenmarkt wordt vereenigd met het Financieel Weekblad van dr. II. llartogh lleys van Zouteveen. Door de heeren Wertheim en Gompertz en eenige andere kooplieden te Amsterdam is een adres aan den Koning gericht, waarin zij aandringen op een ver tegenwoordiging der Nederlaudsche handelsbelangen in de Uuitsche provincie Hannover, het groot-hertogdom Oldenburg, hertogdom Brunswijk en de vorstendommen

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1