AANKONDIGING. Burgerlijke Stand te Zierikzee. SCHUTTERSRAAD. ADVERTENTIEN. NUTSDEPARTEMENT ZIERIKZEE. LAATSTE LEZING op Maandag 33 Maart, 's av. 8 ure. Waterschap Schouwen. DOET TE WETEN: AANBESTEDING DELFWERK. De herbedelving van de Waterleiding langs den Ringdijk van af dijkpaal 60 tot den Kappelleweg en van daar in de richting van den Lan- gendijk over 1750 Meter lengte, in 2 perceelen. gendheid staat. In de toelichting zegt de regeering, dat zij met deze aanvragen heeft getoond, voldoende zorg te dragen voor de ontwikkeling der marine, terwijl, wanneer onverwachts nog meer uitbreiding geëischt mocht worden, de hulpbronnen van Engeland daarin op bevredigende wijze zullen kunnen voorzien. Meerderen aanbouw acht de regeering op dit oogenblik niet wenschelijk, daar men in de tegenwoordige om standigheden van grooten vooruitgang in den scheeps- en machinebouw vooral vermijden moet het aanleggen van een reserve-vloot. F r a n k r ij k. De Parijsche bladen zijn vol slechte tijdingen uit Cochinchina én Cambodja. Volgens met de laatste mail ontvangen berichten waren beide landen in het begin van Februari in vollen opstand en strekte deze zich reeds tot dicht bij de hoofdstad Saigon uit. Men vertelde, dat twintig inlandsche soldaten op het station Banam waren gedood, dat de opstandelingen zich daar van den voorraad en de wapenen hadden meester ge maakt en dat de kommandant zich had gered door de rivier over te zwemmen. De bevolking van het platteland vluchtte naar Saigon, dat slechts 200 man garnizoen had, daar alle beschikbare troepen naar Tongkin waren gezonden. Verder hadden de opstan delingen twee dorpen verbrand. Generaal Brière de l'Isle zond half Februari twee kompagnieën mariniers, die naar Tongkin waren gedetacheerd, naar Saigon terug. De Fransche regeering publiceerde de vorige week Donderdag een telegram, inhoudende dat de orde was hersteld, maar een ander bericht meldt, dat de opstandelingen te Ocmon, 12 kilometer van Saigon, hun hoofdkwartier hebben, dat generaal Brière nog 700 man heeft gezonden en dat de gouverneur Tomson nog versterking vraagt. B e 1 g' i e. De Indépendance hangt een zeer droevig tafereel bij van de werkstaking in de kolenmijnen van het land van Bergen. De arbeiders hebben nu reeds acht tienhonderd duizend frs. aan loonen ingeboet. Duizenden loopen, met knuppels gewapend, het land af, den goedgezinden tot schrik. Te Wasmes, waar in eene mijn het werk hervat was, werd verdere voortgang Vrijdag 11. door benden kwaadwilligen onmogelijk ge maakt. Alleen te Hornu, waar soldaten geposteerd zijn, durven de werkstakers niets beginnen. Een groot deel van hen, die te Ilornu werken, woont in het op een paar kilometers afstand gelegen dorpje Wasmuel, waarheen in den nacht van Donderdag op Vrijdag een bende van meer dan drie duizend man getrokken is, om dengenen, die den volgenden morgen naar Hornu zouden gaan, daarin te verhinderen. De overheid doet sedert dien tijd de treinen, die tusschen de plaatsjes loopen, door soldaten bewaken. De stad Bergen is geheel door politie afgezetwerkstakers, noch hun vrouwen of kinderen mogen er worden toe gelaten. Volgens een later bericht is te Hornu en Wasmes, door dynamiet-ontploffingen, niet onbelangrijke schade toegebracht aan enkele gebouwen. Japan. Tusschen Japan en China is de verhouding nog zeer gespannen. Men herinnert zich dat onlangs in Corea onlusten waren uitgebroken, waaraan de Chineesche regeering, zoo als zij zelve moest bekennen, niet vreemd is geweest. Nu heeft Corea wel aan Japan genoeg doening gegeven, maar de Japansche regeering was hiermede maar half bevredigd, en hare grieven tegen het Heraelsche Rijk bleven bestaan. Thans eischt zij ook van China voldoening. In de laatste dagen van Februari vertrok een gezantschap van Tokio naar Pekin om over de zaak te onderhandelen, maar sedert zijn andere feiten voorgevallen, die in Japan voedsel gaven aan de vijandschap tegen China. De Japansche hoofdstad was het tooneel van een oproer, waarbij het volk den kreet: «oorlog met China?" aanhief. De pers aldaar en in de andere steden voert een zeer oorlogszuchtige taal en verlangt een schitterende wraak voor den hoon, dien de Japansche legatie te Seoul heeft moeten verduren. De anti-Chineesche partij doet haar best de regeering te bewegen tot aansluiting bij Frankrijk. Zuid-Afrika. Uit Durban wordt aan de Times getelegrafeerd, dat Sir Charles Warren op zijn marsch naar Mafeteng alle boerenplaatsen verlaten vond. De inlanders be groetten den generaal met vreugde. De meeste huizen te Rooigrond worden door Boeren en hunne gezinnen bewoond. Sir Charles Warren liet hun namen op schrijven en liet hunne aanspraken onderzoeken. Er was geen zweem van verzet. Egypte. De Standaard verneemt, dat niet alleen Kordofau, maar ook Darfoer tegen het gezag van den Mahdi is in verzet gekomen. In het kamp van den Mahdi hield men het er voor, dat hij niet door de woestijn kon trekken, nu de bronnen zijn verstopt. De Mahdi was zeer ontevreden over het dooden van Gordon, omdat hij van hem willen weten, waar Gordon zijn schatten had verborgen. Het graan is te Khartoem verschrikke lijk duur. De Mahdi zegt aan zijn volgelingen, dat zij het eerst tegen de rebellen van Kordofan zullen vechten en dat de Engelschen wel door de hitte zullen omkomen. De correspondent van de Daihj Telegraph meldt: Er is te Dongola een man uit Omdurmau aangekomen hij had den 10 Febr. die plaats verlaten. Hij zegt, dat de volgelingen van den Mahdi vol geestdrift zijn. Slatin bey is nog in ketenen, ofschoon hij mohamedaan is geworden en thans Osman heet. De R.-K. zende lingen, die te Obeid en te Gebul Nuba gevangen werden gemaakt, zeven vrouwen en vijf mannen, zijn te Omdurmanzij zijn voor hun veiligheid als der- vischen gekleed. De man had een brief, op calico geschreven, in zijn hemd genaaid. Daarin werd bijstand gevraagd voor sommige gevangenen. De brief was ge dateerd 3 Febr. en gericht aan pater Vincentini. De schrijver verzoekt, niet openlijk met den Mahdi onder handelingen aan te knoopen om de vrijheid der ge vangenen te verkrijgen, want dit zou hun leven in gevaar brengen. Arabieren hebben in het Engelsche kamp verteld, dat een Europeaan, dien men veronderstelt de excom- munard Olivier Pain te zijn, langs den westelijken oever van den Nijl, Debbeh is gepasseerd. De militaire autoriteiten hebben bevel gegeven hem aan te houden en zijne papieren in beslag te nemen. Aan de inboor lingen is 50 pd. st. beloofd, indien zij hem gevangen nemen. Kapitein Besant van het Egyptische leger hoopt hem te Sakyeh-el-Abd te vinden. Booten kruisen op den Nijl, om hem te beletten over te steken. Gemeugd Buitenlandscli Nieuws. Volgens de laatste volkstelling heeft Rusland, met Polen en Finland, 102 millioen inwoners. De Afrika-reiziger Flegel, ruimschoots van geld voorzien, zal een onderzoekingsreis in het Benue-gebied ondernemen, ten einde daar Duitsche handelsstations te vestigen. Uit Reval wordt bericht dat de reede vol drijfijs ligt. Het Deensche stoomschip «Sirius" is daarin blijven vastzitten op een halve werst van de haven. Een Engelsch schip «Wintrop" is op vijf werst blijven zitten. De Deensche stoomboot »Krud" is met behulp van een sleepboot door het ijs in de haven gebracht. Een electrische tram zal het Oosterstation te Ant werpen (AntwerpenEist) met het tentoonstellings terrein verbinden. Evenals te Baltimore zal vermoedelijk binnenkort ook te Brussel de tram door electriciteit in beweging worden gebracht. De politie te Weenen heeft dezer dagen twee per sonen in hechtenis genomen, die, naar het schijnt, sedert geruimen tijd een winstgevenden handel dreven in Perzische ridderorden. De één, een 45jarige Pers, Mirza Hassan genaamd, was vroeger aan de Perzische legatie te Weenen verbondende ander, zekere Isatitsch, 32 jaar oud, was bediende aan de Union-Bank. Eerst genoemde ontving van vrienden in Perzië valsche, door den Schach. onderteekende firmans, en het bedrog werd ontdekt doordien de Oostenrijksche gezant te Teheran zijne verbazing over het ontzettend groot aantal door Perzië gedecoreerde Oostenrijkers aan den minister van buitenlandsche zaken en de Perzische legatie te Weenen kenbaar maakte. Zaterdag gingen nabij Antwerpen twee luchtreizigers, Dubois, een Franschman, en Tarenza, een Belg, in een luchtballon op met het doel te Brussel weder neder te dalen. Tegen wil en dank maakten zij echter een tochtje over de Noordzee. Na twee verschrikkelijke nachten en een dag boven de Noordzee te hebben gezweefd, kwamen zij éindelijk te Kentshire in Enge land neder. Hunne krachten waren uitgeput, want de voorraad levensmiddelen, dien zij medegenomen hadden, bestond slechts uit een paar beschuiten en een weinig rhum. Bij het nederkomen werden de twee reizigers bereidwillig geholpen door de Engelsche boeren, door wie zij ook welwillend verpleegd werden. Van 13—20 Maart 1885. Geboren: Een zoon van G. H. de Glindt en A. P. Bokstal, A. C. de Looze en J. A. Kooman. dochter J. P. de Haas en M. J. Mes. Gehuwd: H. ten Haaf, 29 j., jm. en J. van den Houten, 23 j., jd. Overleden: W. van Schelven, 43 j., man van S. Capelle. P. van der Werve, 72 j., man van N. Luikaart. M. Bakker, bijna 28 j., vrouw van D. van den Houten. J.a Trijselaar, 49 j., ongeh. d. ZEETIJDINGEN. VERTROKKEN. ZIERIKZEE. 20 Maart. «Frances", kapt. Goddard, van Dordt naar Londen Bij vonnis van den SCHUTTERSRAAD te Zierikzee d.d. 19 Maart 1885, is de schutter J. C. de V. veroordeeld tot eene geldboete van f 7,50, onvermin derd de kosten, wegens het niet verschijnen bij de Inspectie op 19 Februari 1885. Spreker: de Heer W. J. VAN GORKOM van Goes. Zierikzee, 18 Maart 1885. De Secretaris J. Th. OOSTËHMAN. Van de GELDLEENING in 1875 gesloten zijn uitgeloot de obligatiën Nos. 4- en 619 van de LEENING 1877 de obligatiën Nos. 30, SI en IO65 van de LEENING 1882 de obligatiën Nos. 1, 6, 13, 14 en 169 alle aflosbaar 1 Juli 1885. Zierikzee, 19 Maart 1885. De Ontvanger-Griffier, C. VAN DER VLIET Dz. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap SCHOUWEN, Gelet op Art. 119 van het Reglement op het Bestuur van genoemd Waterschap; '1°. Dat van heden af gedurende M dagen, ter inzage van Ingelanden in het lokaal van het Waterschap ('s Landskamer) te Zierikzee, eiken werkdag van 's morgens ÏO tot 's namiddags 3 ure, ligt: Een Ontwerp-Begrooting met Me morie van Toelichting voor den dienst van 1885. 2°. Dat die Begrooting met Memorie van Toelichting voor Ingelanden verkrijgbaar is ten kantore van den Ontvanger-Griffier tegen betaling van vijftig centen. Zierikzee, 19 Maart 1885. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd J. L. DE JONGEVoorzitter. C. VAN DER VLIET Dz.Ontv.-Griffier. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap SCHOUWEN zal, op Donderdag 36 Maart 1885des namiddags te één uur, aan 's Lands kamer te Zierikzee, aanbesteden 5 Het bestek ligt ter inzage aan 's Landskamer te Zierikzee en is voor f 0.35 verkrijgbaar bij den Boekhandelaar VAN DISHOECK te Zierikzee. De aanwijzing geschiedt gedurende drie dagen vóór de besteding van 's morgens ÏO tot 's na middags te één uur. Buitendien geschiedt geen aanwijzing. 1-Iet Dagelijksch Bestuur voornoemd, J. L. DE JONGE, Voorzitter. C. VAN DER VLIET Dz., Ontv.-Griffier.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3