ZlFBIkZFFSCIF (MTBMT. voor liet arrondis- senten! Zierikzee. 1885. No. 23. Zaterdag 21 Maart. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD ;rtentiën vooraf eleverd. tangevende er publici- de daarin plaats van eel Neder- ening is dit hebben wij I 'eau wenscht n is, waarin rijke order ENEZING ftrdt over een- na genezing. Her patiënten an breuken. HTEN. CRDAM pot. 67'»/,. 80'/,s 101 101»/,. 99 58 «3/18 QR9 16 83 V2 97 89 V* 82 128 67 67 »/la 67 67 1381/. 911/. 19'/. 1231/. 57 92'/. 93'/» 58"/,, IS. R. fi,n - 2^46 8 85. de stemming e bedingen. 6,75 a f 7,25 6,— - 6,70 derd. Mindere 6,— a f 6,40 5,50 a f 5,60 5;— - 5,30 4,40 - 5,25 gov. 3,70 a f 4,50 2,50 - 3,— 7 —af 8,- 6,50 - 6,75 weinig vraag, a 9,— - 7,90 1, 1,50 a f 12, 8,50 - 11,25 6,40 a f 6,60 5,50 - 6,30 e Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f '1,Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 2 0 Maart 1 8 8 5. Bij de op 19 Maart 1885 door het Dagelijksch Bestuur van 't Waterschap Schouwen gehouden aan besteding, zijn aannemers geworden van 1°. Het leveren van 1250 M3. grint voor het onder houd van de rijbanen der dijken van 't Waterschap, volgens bestek No. 101, dd. 19 Februari 1885, bij enkele inschrijving, G. van den Berg te Ouwerkerk (b ij loting met H. van den Bout te Nijmegen) voor '1,67 per M3. 2°. Het leveren van 800 M3. grint voor het onder houd der grintwegen in Schouwen, volgens 't zelfde bestek, bij enkele inschrijving, G. van den Berg te j Ouwerkerk voor 1,51 per M3 3°. Het herbedelven der waterleiding, loopende langs de Noordzijde van den Ringdijk van af den weg naar j Ellemeet bij de heul of brug gemerkt Bs No. 73, in Oostelijke richting tot den steenen dijkpaai gemerkt j No. 60, over 2013 M. lengte, in 2 perceelen, volgens j bestek No. '102, dd. '19 Februari 1885. Het eerste perceel 1013 M. lengte II. Berrevoets Hz. I te Kerkwerve voor 298 en het tweede perceel '1000 M. lengte F. van den Bosch Cz. te Scharendijke voor 298. De reden waarom de Brederoo-feestviering uitgesteld j is tot Maandag en Dinsdag 30 en 31 dezer, is omdat j de artisten van het Ned. Tooneeldie bij de opvoering van Bet Moortje hun hulp zullen verleenen, op den I oorspronkelijk bepaalden dag niet vrij zijn. De reden dat de commissie aan de opvoering van liet Moortje de voorkeur geeft boven die van De Spaansche Bra- bander, het meesterstuk van Brederoo, is omdat zij de tooneelwaarde van het eerste hooger schat dan die van het laatste stuk, en het eerste dus beter het vermogen zal bezitten om eenige honderden toeschouwers. te vermaken, fsiclj De heer Mr. J. E. Banck heeft de commissie verlaten wegens de keuze van Het J Moortjeeen stuk dit voegen wij er bij dat men dan ook voor een opvoering niet kiezen kan, of j men moet ten eenemale miskennen elke wijziging der j zeden in den loop van drie eeuwen. Als lectuur past j het zelfs niet meer in onzen tijdde commissie, die meent »eenige honderden toeschouwers'met deze op- voering te vermaken, heeft een zonderling denkbeeld van den smaak van het publiek. Wij vernemen, dat prof. Bosscha eerlang zijn ontslag- zal nemen als directeur van de Polytechnische school, om zijne krachten verder te wijden aan de waarneming der functiën van directeur van Teijlers Genootschap. Gorinchem heeft de goede gewoonte de melk, die door verschillende personen aan de ingezetenen wordt verkocht, door een door de gemeente aangestelden scheikundige te doen onderzoeken en de resultaten van dit onderzoek aan belanghebbenden mee te deelen. Bij de laatste, op verschillende tijdstippen gedane onderzoekingen is gebleken, dat van de 29 melk ver- koopers slechts 5 hun melk niet vervalschtende overige 24 vervalschten hun waar ivel. De geringste ver- valsching is 3 percent water, de meesten brengen het tot lp, 20 en 30%, zelfs één vervalscher spant de kroonE. de Jong voegde 33 percent water bij zijn melk Onder de vele blijken van sympathie, Woensdag den heer Judels, den welbekenden komiek, die in de laatste jaren op zijne lauweren rust, ter gelegenheid van zijn 7Oen verjaardag gebracht, was ook van eenige vrienden een keurig bewerkte fauteuil in renaissance stijl met het portret des kunstenaars in het fronton uitgesneden. Dewijl volgens de ingekomen ambtsberichten be smettelijke ziekten worden waargenomen onder het vee in verschillende naburige rijken, en de gezond heidstoestand van den Nederlandschen veestapel gunstig is, brengen de minister van binnenl. zaken en van financiën, met het oog op de belangen van handel en nijverheid, ter kennis van belanghebbenden '1°. dat geenerlei dispensatiën van het verbod van in- en doorvoer van runderen, schapen, bokken, geiten en varkens van buitenslands kunnen worden verleend, dan bij hooge uitzondering, ter beoordeeling van den minister van binnenl. zaken 2°. dat aan te vangen met 15 Maart a.s., de com missarissen des Konings in de verschillende provinciën gemachtigd zijn, dispensatie te verleenen van het verbod van in- en doorvoer van versche huiden, versch en gezouten vleesch, ongesmolten vet, mest, onbe werkte wol, onbewerkt haar, klauwen, horens en van allen afval van rundvee, schapen, bokken en geiten, op de volgende bij den in- of doorvoer na te leven voorwaarden a. dat bij de aanvrage vermeld worde de aard en de hoeveelheid der in- of door te voeren artikelen en de plaatsen van herkomst en bestemming b. dat bij de aanvrage worde overgelegd een bewijs, waaruit genoegzaam blijkt, dat de in- of door te voeren artikelen komen uit eene door besmettelijke veeziekte niet bezochte plaats; c. dat de goederen behoorlijk zijn verpakt of gedekt en bij het vervoer buiten aanraking blijven van vee, en in de voer- of vaartuigen in afzonderlijke bergplaatsen, niet voor veevervoer bestemd, worden geplaatst d. alles onverminderd zoodanige voorzorgen van bijzonderen aard, als in het belang van het weren van besmetting voor elk geval in het bijzonder, wegens locale of andere omstandigheden, door 's Konings commissaris bij het vervoeren, opleggen en behandelen der in- of door te voeren artikelen bovendien zullen worden voorgeschreven. De Vereeniging van gymnastiek-onderwijzers in Nederland zal hare jaarlijksche algemeene vergadering houden op 7 en 8 April a.s., in den foyer van den schouwburg op het Groote Kerkhof te Deventer. Onder de onderwerpen, die ter sprake zullen komen, komt o. a. voor De eischen van liet examen ter verkrijging van bevoegdheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de gymnastiek. (In te leiden door dr. M. Salverda). In tegenstelling met hetgeen van andere zijde wordt gemeld, meent Het Vad. te weten, dat bij de voor stellen der regeering tot wijziging van de grondwet, art. 194 niet onveranderd is gebleven. Met het drukken der zeer lijvige memories van toelichting zullen wel een paar dagen gemoeid zijn. De adviezen van den Raad van State zijn er niet bijgevoegd. De commissie voor de tijdelijke werkverschaffing te Amsterdam heeft thans hare taak nedergelegd en tot afscheid een woord van warmen dank gericht tot allen, die haar hebben gesteund. Aan groote en kleine giften werd door haar ontvangen een totale som van 172,150. Aan arbeidsloon aan mannen en vrouwen werd uit betaald '173,800. Gedurende 84 dagen (of 14 weken) werd werk verschaft en loon uitbetaald aan een af wisselend getal personen, dat tot 3600 is gestegen (het gemiddelde getal bedroeg ruim 2000 per dag). Den 14 Maart zijn de laatsten vertrokken, ten getale van p. m. 800 man. De Nieuwer-Amstelsche commissie voor de grens regeling tusschén Amsterdam en Nieuwer-Amstel ver klaart, na ernstig onderzoek, met algemeene stemmen, dat het daartoe strekkend wetsontwerp in strijd is met recht en billijkheid, niet gevorderd wordt door het belang van de provincie of van de daarbij betrokken gemeente. De Amsterdamsche commissie, die eveneens Woensdag vergaderde tot vaststelling van haar rapport, verklaarde mede met algemeene stemmen, precies het tegenover gestelde en hechtte, met uitzondering van enkele, punten, de schuldenregeling betreffende, hare goed keuring aan het wetsontwerp. Beide commissiën zijn natuurlijk in gemoede over tuigd, dat zij het vraagstuk objectief beoordeeld hebben.' De Commissie voor de Rijnvaart te Amsterdam heeft het volgend adres gericht tot den minister van waterstaat, enz. »Bij onze commissie zijn andermaal klachten in gekomen over de bezwaren, aan het gebruik maken van de bestaande Keulsche Vaart verbonden, welke voornamelijk neerkomen op het tijdverlies, dat de scheepvaart om de stad Utrecht ondervindt, op de heffing van bruggeld te Nieuwersluis, op het gedurende den dag spuien aan de Weerdsluis te Utrecht en op den vaak lagen waterstand op de Vecht, wijl te Muiden niet voldoende zorg gedragen wordt om die rivier op peil te houden. Zooals UE. zal bemerken, zullen die bezwaren zich niet doen gevoelen, wanneer het Merwede-kanaal gereed en voor de scheepvaart geopend is. Dan tocli zullen niet zoovele bruggen gepasseerd behoeven te worden, de Vecht kan ter zijde gelaten worden en van heffingen op het kanaal zal dan geen sprake zijn. »Wij vinden daarom in die klachten, en buiten de genoemde zijn er nog vele, aanleiding, ons tot UE, te wenden met het ernstig verzoek, het tot stand komen van het Merwede-kanaal te bespoedigen. »Als een der redenen, waarom het boven het Geldersche Vallei-kanaal de voorkeur verdiende, noemde UE's ambtsvoorganger den korten tijd, welke voor de voltooiing vereischt werd en die op vier jaren werd berekend. Weldra zijn die verstreken, doch aan de voltooiing wordt zeer zeker op verre na niet de laatste hand geslagen. Toch eischt het handels- en scheepvaart- belang dringend een verbeterd kanaal, waarlangs de handelsbeweging tusschen onze stad en den Rijn zich kan verlevendigen. Amsterdam's verkeer met den Rijn is zeer gering, hetgeen uitsluitend aan de slechte verbinding te water moet worden toegeschreven. Is de vastgestelde verbetering zeker niet de beste, eene verbetering is zij in elk geval, en plichtmatig schijnt het ons toe, daarvan zoo spoedig doenlijk de scheepvaart voordeel te doen trekken. »Met gepasten aandrang verzoeken wij UE. dus, de werkzaamheden aan het Merwede-kanaal met kracht te hervatten of wel voort te zetten, en in afwachting daarvan door de invloedrijke tusschenkomst van UE. zooveel mogelijk de bestaande bezwaren te doen verminderen." Axel Paulsen deelt aan Morgenbladet mede, dat hij noch per brief, noch per telegraaf eene uitdaging van den Hollandschen schaatsenrijder Bruinsma heeft ontvangen, zooals genoemd blad volgens Nederlandsche couranten onlangs berichtte. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Omtrent de moordgeschiedenis te Wageningen meldt men nog, dat de verslagene volgens het oordeel der justitie werkelijk vermoord is, vermoedelijk met een hoekig stuk hout, waarvan er vele in de woning aanwezig waren, aangezien de ongelukkige klompenmaker van beroep was. Hoe de moord zich heeft toegedragen is niet met zekerheid te vermelden; in elk geval moei deze reeds in den vroegen morgen hebben plaats gehad,

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1