Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Een Volendammer visscher, die vroeger altijd op de Zuiderzee vischte, doch daar nu geen brood verdienen kan, ten gevolge van het verbod tot gebruik van de wonderkuil, is uit nood naar de Noordzee gegaan, hoewel zijn vaartuig daartoe ongeschikt was. Het is hem treurig gegaanBij hooge zee is de roerpen stukgeslagen en kreeg de schipper den helmstok tegen het lijf. Hij is daardoor zwaar gewond en ver keert in levensgevaar. Zondagmorgen in do vroegte is door eene dame op een heer, met wien zij in het Hotel de Hollande aan de Hoogstraat te Rotterdam logeerde, een aanslag met een revolver gepleegd, waardoor de heer aan den rcehterslaap werd gewond. Hij is in bedenkelijken toestand naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel over gebracht, terwijl de dame, die zich na den aanslag met een dolk aan de polsen had verwond, door de politie in arrest is genomen. Het slachtoffer van deze moordaanslag bleek, naar men uit 's Hage meldde, te zijn de Japansche zaak gelastigde te 's Gravenhage, de heer T. Fakurado. De moordenares is zijne maitresse, een Belgische vrouw. De heer Fakurado is Zondagavond overleden. Een gemeente-ontvanger te Parijs heeft onlangs uit de gemeentekas 25,000 francs ontvreemd. Mij werd in hechtenis genomen te Toulouse, in het huis zijner moeder, waarheen hij gevlucht was. De gevolgen van dezen diefstal door Gaillard gepleegd, zijn aller verschrikkelijkst. Zijn moeder en een zijner zusters die bij zijne moeder inwoonde, hebben een einde aan haar leven gemaakt door middel van kolendamp, ten einde de schande niet te overleven. Een andere zuster, die te La Roquette woonde, heeft zich met een scheer mes een wonde aan den hals toegebracht, terwijl haar man afwezig was. De schuldige Gaillard weet tot nu toe niets van die droevige gebeurtenissen, waartoe zijne diefstal heeft aanleiding gegeven. Ongeveer twaalf dagen geleden verdween een tien jarige jongen uit de Italiaansche gemeente Sacco, zonder dat het gelukte hem terug te vinden. Twee dagen later ontvingen de ouders een schrijven, waarin hun 5000 lire gevraagd werd, in welk geval het kind teruggegeven zou worden, doch de justitie begreep, dat dit slechts een middel was om de nasporingen op een verkeerden weg te brengen, daar de ouders van den knaap niet in een toestand verkeerden om zooveel geld bijeen te brengen. Men stond hier dan ook voor 't geval van een wreede wraakoefening. Een paar dagen geleden is het lijk van het kind in een put gevonden. Verscheiden personen zijn in hechtenis genomen. Op een der laatst gemaskerde bals van Nizza waren verscheiden jongelieden op het denkbeeld gekomen, zich als bronzen beelden te vermommen. De stof, waarmede zij aangezicht en handen beschilderden, schijnt, echter vergif te hebben bevatten minste reeds twee der jongelieden zijn onder de vreeselijkste pijnen bezweken, en alle anderen zijn ernstig ongesteld. Van een aanslag in een sneltrein wordt uit Posen melding gemaakt. Dinsdagmorgen om 4 uur bevond zich in den sneltrein van Berlijn naar Posen de tooneel- speler A. Paul van het Thalia-Theater te Hamburg alleen in een coupé tweede klasse, toen eensklaps tusschen de stations Neutomischel en Eichenhorst de deur van den waggon werd geopend, waarna hem een schot in het aangezicht werd gelost. Het slachtoffer van dezen aanslag bezat nog zooveel tegenwoordigheid van geest, dat hij aan de noodschel trok, waarop de trein onmiddellijk tot staan gebracht werd. De heer Paul werd door het personeel van den trein geheel met bloed bedekt in zijn coupé gevonden, terwijl van den moordenaar geen spoor te vinden was. Met den zelfden trein werd de gewonde naar Posen gebracht, waar de geneesheeren zijn toestand voor gevaarlijk verklaarden. De heer Paul was op reis naar Moskou, waar hij in den Duitschen schouwburg eenige malen als gast zou optreden. Buitenland. Zuid-Afrika. Men meldt uit Kaapstad 18 Febr.Den 14 dezer werd aan Sir Charles Warren een adres van 150 Stellalanders aangeboden. De generaal zeide in zijn antwoord, dat hij verwonderd was, dat de schuld des lands in 15 maanden tot bijna 11,000 p. st. was gestegen. Hij deed de volgende voorstellen, die bij acclamatie werden aangenomen. 1°. Dat het tegen woordig systeem van bestuur zou worden veranderd en een worden ingevoerd, overeenkomstig de financiëele krachten des lands. 2°. Dat de gouvernements-kantoren een week zouden worden gesloten om de vorderingen ten laste van het gouvernement te onderzoeken. 3°. Dat een onderzoek wordt ingesteld omtrent de ambtenaren, die zoowel land als salaris voor hunne diensten hebben ontvangen. 4°. Dat de Stellalanders verantwoordelijk zullen zijn voor de schuld. Het militair bestuur is in Stellaland afgekondigd. De heer van Niekerk, commandant van Celliers en een man, Diederik genaamd, zijn gearresteerd, als verdacht van medeplichtigheid aan den moord van den heer Honey. Groot Adrian de la Rey was door zijne vrienden gewaarschuwd en vluchtte naar Transvaal. Generaal Warren heeft zijne uitlevering gevraagd en aan alle Stellalanders verboden over de grenzen van Transvaal te gaan zonder van een pas te zijn voorzien en hij heeft bekend ge maakt, dat met president Krüger was overeengekomen, dat geen Transvalers zonder pas in Stellaland zouden worden toegelaten. De commandant der Stellalanders moet te Vrijburg wonen en de burgers moeten zich gereed houden door hem te worden opgeroepen. Zoolang nog geen commandant is benoemd, zal de inspecteur van politie Pusey bevelen geven. - De tijding van de vestiging van een militair bestuur en van de arrestatie van den heer Niekerk, heeft groote opge wondenheid te Pretoria veroorzaakt. De Hollandsche bladen beklagen zich bitter over de ruwe handelwijze van Warren, waardoor hij den vrede in gevaar brengt. Midden- Amerika. Een Mexicaansch blad, de Voz de Mctzatlandeelt omtrent den president van Guatamala, J. Rufino Barrios, die geheel Midden-Amerika tot een republiek wil ver eenigen, verschrikkelijke bijzonderheden mede. Barrios is 55 jaar, goed gebouwd, bleek. Hij heeft een helder verstand, maar is wreed en bloeddorstig. Generaal Barrios heeft de revolutie in het land onderdrukt en zich twaalf jaren staande gehouden, maar duizenden menschen zijn aan zijne heerschappij opgeofferd. Zijne tegenstanders zijn vermoord of dood gemarteld. Het land is vol spionnen en een geheime aanklacht is voldoende om een mensch ongelukkig te maken. In 1877 werd een complot ontdekt; Barrios liet in zijne tegenwoordigheid 17 personen half dood geeselen; later werden zij gefusilleerd. Geen vrouw of meisje is voor hem veilig. Verleden jaar in April sprong een bom in een straat, die Barrios moest passeeren. Dit kostte aan 300 menschen het leven. Zelfs consuls zijn voor zijne woede niet veilig; den Engelschen consul heeft hij 50,000 doll, schadevergoeding moeten betalen. Overigens heeft hij talent van organiseeren. Het onderwijs is door hem veel verbeterd, hij legt wegen en spoor lijnen aan en bevordert de materiëele ontwikkeling des lands. JVoord-Amerika, In het Zuidwesten van Amerika hebben sedert eenige dagen dé spoorwegknechts op een groot aantal lijnen den arbeid gestaakt, wegens herhaalde loons vermindering. De wetgevende Kamer van Illinois heeft eene motie van instemming met de werkstaking aan den Wabash-spoorweg aangenomen. Het goederen verkeer staat op al de bedoelde lijnen in Illinois, Missouri, Kansas, Texas, Arkansas en Louisiana geheel stil, de personentreinen leggen de werkstakers geenerlei hindernis in den weg. De gouverneur van Missouri heeft troepen gezonden naar Seddia, om de goederen te bewaken, en die van Kansas heeft eene vergadering van spoorweg-commissarissen belegd, om te beraad slagen over hetgeen te doen staat. De gouverneur van Texas heeft eene proclamatie uitgevaardigd, de werk stakers waarschuwende tegen gewelddadigheden. Deze hebben zich trouwens tot nu toe rustig gehouden, verklarende, zich alleen te willen verzetten tegen den toeleg van den spoorwegkoning Jay Gould, om hen, gelijk zij zeggen, aan den bedelstaf te brengen. De lijnen, waarover de werkstaking zich uitstrekt, beslaan te zamen eene lengte van 10,000 mijlen. Spanje. Tweeduizend vrouwen, die in de Madridsche sigaren fabriek werken, hebben ernstig oproer gemaakt ten gevolge van een gerucht, dat de regie stoomwerk tuigen in gebruik zou gaan stellen. De politie en de burgerwacht bezetten de naburige straten, waar eene menigte volks uit de lagere klassen bijeengeschoold was. De menigte werd door de politie uiteengejaagd, doch niet vóórdat eenigen van de politie gewond en een 25 personen in verzekerde bewaring genomen waren. De vrouwen gingen ten laatste, nadat het op- roertje negen uren geduurd had, uiteen. Du.itsclila.nd.. Uit het debat over de stoomvaartwet wordt nog gemeld, dat door den afgevaardigde Hammacher werd betoogd, dat het alleen reeds gevaarlijk was, om een bepaalde tussehenhaven in de wet te noemen, wijl niet enkel aan Antwerpen en Rotterdam, maar ook aan Amsterdam moest worden gedacht. Binnen een paar jaren, zeide die spr., zou het kanaal, dat den Rijn met Amsterdam zal verbinden, gereed zijn en daardoor een betere, in elk geval even geschikte water verbinding met Amsterdam zijn tot stand gekomen, als met Rotterdam, terwijl de weg naar zee van Amsterdam beter is dan die van Rotterdam. De inzameling van gelden voor een nationaal geschenk aan Bismarck op 1 April e.k. (zijn 70en jaardag en 50jarig dienstjubilé) wordt ijverig voortgezet en vindt onder alle partijen bijval, behalve bij de sociaal democraten en de ultramontanen. Wel wordt ook door vele katholieken bijgedragen, maar ze moeten daarover in de ultramontaansche bladen menig hard woord vernemen. Zoo heeft zich dan ook een katholiek hoogleeraar te Breslau, die voor 10 mark geteekend had, genoopt gezien tot de volgende openlijke ver klaring »Daar ik van vele zijden vernomen heb, dat mijne inteekening voor eene bijdrage tot een geschenk aan vorst Bismarck groote ergernis geeft, zoo betreur ik dat en neem bij deze mijne onderteekening terug." Egypte. Een katholiek priester te Cairo schreef in een brief, gedagt. 2 Maart, aan een vriend te Weenen, dat de moordtooneelen te Khartoem, naar hij vernam, boven beschrijving wreed waren. Te Dongola loopen de bloedverwanten van den Mahdi vrij rond en zij houden hem op de hoogte van hetgeen er gebeurt. Door hen wist men te Dongola, dat Khartoem was gevallen, vier dagen vóór dat dit te Korti bekend was 3 van de 5 stoomschepen, die Gordon van Khartoem had gezonden, moesten terugkeeren, omdat de opstan delingen van telegraaflijnen een dik koord hadden gemaakt en dat in de rivier hadden gespannen. Dat veroorzaakte groote verslagenheid onder de soldaten te Khartoem. Een kolonel der inboorlingen zeide tot GordonHier komen wy allen om van gebrekik zal met mijn troepen de stad verlaten en den Mahdi slag leveren". Gordon keurde dat plan goed; de kolonel ging naar Omdurman en gaf zijn troepen aan den Mahdi over. Engeland. De Standard verneemt, dat de troepen, die op marsch zijn naar de grenzen van Indië, bevel hebben ontvangen, zich zooveel mogelijk te haasten en dat de troepen, die de Robat-pas bezetten, voorwaarts zullen gaan. Aan den onderkoning, lord Dufferin, is gelast zich op alle eventualiteiten voor te bereiden en den Emir van Afghanistan te doen weten, dat indien hij den raad van Engeland volgt, zijn land tegen een aanval zal worden beschermd. De Weener corres pondent van de Times meldt, dat men vertrouwt op Bismarcks grooten invloed en op het vurig verlangen van den Duitschen keizer, dat de vrede niet zal worden gestoord; zijne bemiddeling zouden Rusland en Enge land gaarne aannemen. Maar het gevaar van een conflict zou blijven bestaan, zoolang Engeland niet duidelijk verklaart, wat zijn politiek in Midden-Azie is. Een voor Engeland treurig bericht is Zaterdag door een extra-nummer van de Times openbaar gemaakt. Genoemd blad heeft namelijk bericht ontvangen, dat Kassala gevallen en het garnizoen vermoord is. Hoewel de regeering Zaterdagmiddag half zes nog geene bevesti ging van dit bericht had ontvangen, wordt het toch niet ongeloofwaardig geacht. De Pall Mali Gaz. heeft uit geloofwaardige bron vernomen, dat de prins Van Wales met zijn broeder, den hertog van Edinburg, naar Berlijn zal gaan om den Duitschen Keizer op zijn verjaardag geluk te wenschen. In een later telegram wordt gemeld dat het vertrek reeds op morgen is bepaald en dat de oudste zoon van den prins Van Wales, prins Albert Victor, de reis zal medemaken. In diplomatieke kringen wordt dit bezoek beschouwd als een teeken dat de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Enge land en Duitschland weder hersteld zijn. De Observer is van oordeel dat, met het oog op den politieken toestand ten opzichte van buitenland en binnenland, de Engelsche regeering geen oorlog kan verklaren, tenzij zij daartoe wordt gedwongen. De oorlogs-correspondent van de Observer deelt mede, dat de Moedir van Dongola, nadat hem de orde van St. George is verleend, zich voor de Sheiks heeft moeten zuiveren van de bezoedeling van het aannemen eener Christelijke ridderorde. Oostenrij k. Aan de Times wordt uit Weenen gemeld, dat de Russische ambassadeur vorst Lobanoff, die als een vijand van Engeland bekend staat, naar Petersburg is ontboden. In officiëele kringen, zegt de correspondent, gelooft men niet, dat Rusland een oorlog met Engeland wil. De Weener correspondent der Daily News zegt daarentegen: In gouvernementeele kringen wordt er niet aan getwijfeld, dat Rusland Herat zal bezetten. De Neue freie Pr esse acht den oorlog tusschen Engeland en Rusland onvermijdelijk. B e 1 g i e. De Kamer heeft met 60 tegen 28 stemmen het amendement-Bara verworpen, om de tractementen der godsdienst-onderwijzers op de normale staatsscholen met de helft te verminderen. De minister van binnen- landsche. zaken en onderwijs stelde voor, een post voor subsidie aan bijzondere meisjesscholen. Blijkens zijne toelichting was het eigenlijk te doen, om eene

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2