ZIER1KZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1885. No. 22. Woensdag 18 Maart. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f '1,Franco per post 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk ecu dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 11. EAKENMAN. Binnenland. ZIE RIK ZEE, 17 Maart 1 8 8 5. De pogingen om de inkomsten van het Nederlandsch Zendelinggenootschap met f 15000 te vermeerderen, hebben tot de volgende uitkomsten geleidAan nieuwe jaarlijksche en verhoogde contributiën is ingekomen f 649,25. Aan giften f 3613,23. Het water wast te Doesburg zoo erg, dat het nog slechts een decimeter was noodig heeft en het loopt over den weg, zoodat de gewone communicatie met Dieren alsdan verbroken is. De uiterwaarden langs den Gelderschen IJsel in den omtrek van Zutfen zijn weer in eene onafzienbare watervlakte herschapen. Met zulk eene dikke laag vocht waren zij dezen winter nog niet bedekt. De veehouder is niet gesteld op de heilaanbrengende kracht van het Maartwaterde voorkeur geeft hij aan dat van December. Een heer bezoekt een drukkerij en plaatst zijn hoed op een bank. Eenige oogenblikken later komt een jongen van de drukkerij binnen en zet zich, zonder het hoofddeksel te hebben gezien, op den hoed neer. Toornig snelt de eigenaar op den knaap toe en roept: Vlegel, wat doe jij daar?" »Neem me niet kwalijk, mijnheer, 't is maar eén drukfout", antwoordt de jongen gevat. Men verhaalt het volgende: Voor weinige dagen kwam een berenleider bij een landbouwer in een zeker dorpje in Friesland logies vragen voor zich en zijn bruintje. Dit werd bereidwillig toegestaan. Den meester werd het hooi in de schuur als legerstede aangewezen, terwijl de beer in het lietshüs, bijschuur, behoorlijk vastgemaakt, opgesloten werd. Dienzelfden dag had de boer een kalf geslacht, dat in het lietshüs hing, om den volgenden dag afgehouwen te worden. Des nachts werd de berenleider wakker door de vreemde geluiden, die de beer maakte. Hij wekte den land bouwer, om met hem de oorzaak van deze onrust te onderzoeken. In het lietshüs gekomen, zagen zij, dat de beer een man teeder omhelsde. De muilband belette hem, dien persoon vurig te kussen, 't Bleek dat deze zich, door het wegnemen van pannen, toegang tot het lietshüs verschafte, in de meening zich een lekker hapje kalfsvleesch te kunnen toeëigenen. Hij geraakte, hoogstwaarschijnlijk door het berenvleesch te prikkelen, daar hij op den beer terecht kwam, deerlijk in de klem. Zijne verlossing uit de pooten van den beer zal hem zeker in de armen der justitie voeren. In de Rijkspostspaarbank is van 1 tot 10 Maart jl. meer ingelegd dan terugbetaald f 47,849,60. Het totaal der inlagen na aftrek van dat der terug betalingen bedroeg op 10 Maart jl. f 4,830,702,96. Omtrent de uitlevering des heeren van der Putten, den te Brussel aangehouden directeur der Haagsche brood- en meelfabriek, deelt de Haagsche kroniek schrijver van de N. Gr. Ct. mede, dat het zeer quaestieus is of die zal worden toegestaan, omdat meer en meer aan het licht zou komen dat er van falsificatiën inderdaad geen sprake is, maar alleen van ongeoorloofde en gewaagde speculatiën. Op het 4e internationale congres der anti-vaccina- teurs, dat. 23 Juli en volgende dagen onder presidium van dr. Hubert Boëns op het raadhuis te Charleroi zal gehouden worden, zal Nederland vertegenwoordigd worden door dr. A. Kuyper van Amsterdam. Uit het verslag omtrent den toestand van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van vrijwillig dienende militairen, beneden den rang van officier, blijkt, dat het aantal leden op '1 Januari 1885 bedroeg 1900, waarvan 59 de dubbele en 43 de drievoudige contributie betaalden. Dit fonds, dat nog slechts in beperkten kring werkt, beschikt reeds over een kapitaal van f 75,000. Wijlen de luitenant-generaal van Willes schonk het in 1884 een legaat van f 500. Ten laste van het fonds zijn 95 weduwen, waarvan er 91 op 1 October 1884 pensioen genoten. In het Weekblad v/h. Ned. Tijdschrift voor Genees kunde van 7 Maart 1885 komt een stuk voor van dr. J. W. Gunning te Amsterdam, over Nederlandsch en Engelsch Stout, naar aanleiding van het fabrikaat der firma Van Vollenhoven Co., »De Gekroonde Valk", te Amsterdam. Stout is eigenlijk niets dan een geconcentreerd bier, dat dus eene grootere hoeveelheid mout voorstelt dan gewone biersoorten. Terwijl gemeenlijk evenwel het alcohol-gehalte dan ook in evenredigheid stijgt, en daardoor te hoog worden kan, is het streven dei' heeren Van Vollenhoven Co. geweest, in hun fabri kaat dit betrekkelijk laag te houden en het meerdere aan mout aan het extract-gehalte ten goede te doen komen. De bestanddeelen zijn (in percenten) bij Engelsch stout (Bass Co.): alcohol (in volumen) 8.35 en extract 7.96; bij Ned. stout (Gekroonde Valk) zijn deze cijfers6,00 en 9.65. Uit die cijfers blijkt alzoo, dat het den heeren Van Vollenhoven 8c Co. gelukt is, het door hen beoogde doel te bereiken, hetgeen een wezenlijk voordeel is, dat het Nederlandsche fabrikaat boven het buitenlandsehe bezit. In »De Gekroonde Valk" wordt het vervaardigd uit mout, hop en water, zonder eenig toevoegsel hoe genaamd (uitgezonderd natuurlijk gist). Dit kan dr. Gunning op grond van persoonlijke bekendheid met de fabriek en, voor zoover het scheikundig onderzoek bij machte is, ook op dezen grond verzekeren. Omtrent de typhus-epidemie te Groningen, waarvan reeds melding werd gemaakt, vindt men in het Week blad van het Nederlandsch Tijdschrift voor Genees kunde van 14 Maart het volgende bericht uit genoemde plaats Dezer dagen eischte eene typhus-epidemie het vijfde offer, ditmaal een veelbelovend candidaat in de medicijnen. Deze epidemie treft uitsluitend de kalanten van een melkboer, in wiens gezin typhus heerscht, en het is een opmerkelijk feit, dat juist die personen worden aangetast, die die melk als zoodanig hadden gedronken, terwijl zij, die ze in thee of koffie hadden gebruikt, vrij bleven." De commissie tot bevordering der volksgezondheid te Groningen zal voortaan in de N. Gr. Ct. de namen van neringdoenden, vooral van melkverkoopers, bekend maken, in wier woning typhus, diphtheritis of rood vonk voorkomt. Een trouwlustig jongeling te Goudriaan moet voor eerst zijn voorgenomen huwelijk uitstellen, omdat hij in het geboorte-register als meisje te boek staat. Er bestaat gelegenheid om door tusschenkomst van Italië gewone en aangeteekende brieven, drukwerken en andere stukken, alsmede pakketten zonder aangegeven waarde en het gewicht van 3 kilogram niet te boven gaande, te verzenden naar Massoeah aan de Roode Zee. Het port bedraagt: voor brieven, gefrankeerd 12*/2 cents, ongefrankeerd 25 cents per 15 grammen; voor briefkaarten 5 cents, voor gedrukte stukken en monsters van koopwaren 21/2 cents per 50 grammen, voor pakketten f 1,375. Eenige maanden geleden ontving de heer M te E het verontrustend bericht, dat zijn zoon, als oeconoom werkzaam in het verre westen van Noord- Amerika, bedenkelijk ziek lag aan een in die streek heerschende kwaal, en dat hij wegens het groot aantal lijders de volstrekt noodige hulp miste. Hoewel mevrouw M nooit reizen van beteekenis gedaan had, onbekend was met de Engelsche taal en met de eigenaardige bezwaren eener zeereis, besloot zij toch haar kind te hulp te snellen, deed zich ver gezellen van een jongeren zoon, vertrok naar New- York, van waar zij, na drie dagen en drie nachten doorgespoord te hebben, de plaats bereikte, waar haar lieveling krank lag of wellicht reeds was overleden. Gelukkig werd haar liefde beloond. Haar zoon was nog onder de levenden. Dadelijk, zonder zich eenige rust te gunnen, nam zij de taak van ziekenverpleegster op zich en smaakte weldra het genoegen, verbetering in den toestand des lijders te bespeuren. Hij herstelde, en zoodra zijne krachten in voldoende mate waren teruggekeerd, om de vermoeienissen der terugreis te kunnen doorstaan, spoedde de trouwe moeder zich, thans van twee zoons vergezeld, naar Nederland, waar zij met rechtmatige moedertrots haar kind de ouderlijke woning binnenvoerde in de armen van den overge- lukkigen, benijdenswaardigen vader. De leden der te Breda gevestigde kiesvereeniging Eendracht maakt Macht" hebben in een Donderdag namiddag daartoe belegde vergadering de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen »De vergadering, gelet op de wijze waarop de burge meester van Breda, voorzitter van den gemeenteraad, in de raadszitting van 7 Maart j.l., zich heeft uit gelaten over de ingezetenen, die bijeenkomen ter bespreking van gemeentebelangen acht het in strijd met het belang der gemeente, en betreurt het daarom ten zeerste, dat de burgemeester, in stede van recht te doen wedervaren aan het goede doel van dergelijke besprekingen, zich over ingezetenen, die daaraan deelnamen, op zoodanige onheusche en minachtende wijze uitlaat, als door hem is geschied." Thans kan met zekerheid gemeld worden, dat het plan van Z. M. den Koning en de Koningin, om na de Amsterdamsche reis, naar Berg in Luxemburg te gaan, niet zal doorgaan, maar zij daarentegen op '13 April voor eene maand op het lustslot het Loo zullen vertoeven. Voor rekening van de stoombootreederij »Oude Maas", te Oud-Beierland, is op de werf van den heer L. Smit, te Kinderdijk, de kiel gelegd voor een raderstoomboot, welke varen zal tusschen Oud-Beierland en Rotterdam. De zalmvisscherij Licht tevreden, bij Jaarsveld op de Lek, is wegens den lioogen waterstand gestaakt moeten worden. Ook de spieringvisscherij op den IJsel, die in den laatsten tijd aan velen werk gaf en aanmerkelijke voordeelen opleverde, heeft men om dezelfde reden moeten staken. Kunst, Wetenschap en Letteren. Naar het Hb'l, verneemt, zijn thans uit België officiëel stappen gedaan om een Nederlandsch-Belgische Aca demie voor taal- en letterkunde op te richten, waarin de voornaamste taal- en letterkundigen van beide landen zouden zitting hebben, na door de wederzijdsche regeeringen tot leden te zijn benoemd. De Academie zou ten doel hebben de beoefening der Nederlandsche taal en wetenschappen te bevorderen, behartiging van de uitgave van het woordenboek enz.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1