alvorens zaken te doen met den heer Jules Ferry, zich eerst tot den heer Gladstone gewend had. En het komt ons vrijwel bewezen voor, dat de toenadering, vóór twee jaren door de Engelsche regeering afgewezen, thans tusschen de beide kabinetten te Londen en Berlijn geschiede zal, wat de heer Jules Ferry er van denken moge". De Staatsbegrooting, waarin door den Senaat cenige hoofdstukken zijn gewijzigd, is weder bij de Kamer van Afgevaardigden teruggekomen om de gemaakte veranderingen aan hare goedkeuring te onderwerpen. Vooral in de begrooting van eeredienst heeft de Senaat belangrijke wijzigingen gebracht, welke echter geen genade in de oogcn der Afgevaardigden vonden. Het voorstel tot verhooging der bezoldigingen van de aarts bisschoppen, bisschoppen en pastoors althans werd, ondanks de verdediging van den minister Martin Feuillée, verworpen. De Senaat had vervolgens, gelijk men weet, een krediet van 1,157,000 francs ten behoeve der kanun niken voorgesteld, terwijl de Kamer dien post geheel had laten vervallen. De heer Martin Feuillée stelde nu voor, dien post van 1,157,000 francs met 157,000 francs te verminderen. Dat voorstel werd met 2,26 tegen 221 stemmen aangenomen, nadat vooraf dat van den Senaat met 307 tegen 125 stemmen ver worpen was. Een levendig debat werd gevoerd over de kredieten betreffende de beurzen voor seminaristen. De Senaat had herstel verlangd van den post van 305,000 francs, het door de regeering aangenomen cijfer, als laatste annuïteit, doch de heer Roche verwierp, namens de commissie, elk krediet. De Kamer verklaarde zich ten slotte, met 260 tegen 212 stemmen, tegen het re- geeringscijfer en nam het voorstel van den heer Roche aan. Twee verhoogingen van posten bij het hoofdstuk justitie werden goedgekeurd. Zuid-Afrika. Reuter meldt uit KaapstadDe heer Rhodes heeft zijn ontslag gevraagd als ondercommissaris voor Bechu- analand, op grond, dat Sir Charles Warrens handelingen ongerechtvaardigd en in strijd met de tractaten zijn. Sir Hercules Robinson heeft aan het Engelsche gou vernement verzocht, dat aan Sir Charles Warren zal worden gelast het burgerlijk bestuur van Bechuanaland onder hem te stellen en bezwaar gemaakt tegen de aanwezigheid van den heer Mackenzie te Vrijburg. Lord Derby heeft in den geest van den gouverneur geantwoord. liet gouvernement van Transvaal heeft een krachtig vertoog aan Sir Hercules Robinson gericht tegen de herbenoeming van den heer Mackenzie. Aan de Times wordt uit Durban getelegrafeerd: In weerwil van den schijnbaar vreedzamen loop der zaken in Bechuanaland, maakt men zich ernstig ongerust in het binnenland, waar men niet zelden van Boeren hoort, dat als het tot vijandelijkheden komt, een inval zal worden gedaan in Natal om de lang begeerde zeehaven te krijgen. Misschien is dit slechts pocherij, maar het verdient toch de aandacht. Een deel dei- bladen keurt Warrens handelingen scherp af, een ander keurt die goed. Grroot-Brittan j e. Het bericht uit Madera, dat te Victoria in Klein- Kameron de Engelsche vlag is neergehaald en de Duitsche vlag is geheschen, is met vette letter dooi de Engelsche bladen medegedeeld. Ook in het Hooger- huis werd dit bericht door lord Salisbury ter sprake gebracht, waarop lord Granville antwoordde, dat noch bij de Engelsche regeering, noch bij het Duitsche gezantschap de bevestiging is ontvangen van het bericht, dat de Britsche vlag te Kameron zou beleedigd zijn. Doch wat hiervan zij, de burgerlijke overheid acht het zeker, dat de zaak tot geene onaangename ver wikkelingen zal leiden. De onderhandelingen met Duitschland over de koloniale aangelegenheden worden, naar lord Granville mededeelde, op vriendschappelyken voet voortgezet. De stad Victoria is een bezitting van het zendeling genootschap der Baptisten. De Pall Mall Gaz. heeft zich tot den secretaris van dit genootschap, den heer Baynes, gewend, die als zijne meening te kennen gaf, dat de plek, waar de Engelsche vlag gestreken werd, niet de stad Victoria is, maar een naburig berg achtig district en dat de gestreken vlag die was welke door den Pool Pogezinski geheschen is. Turkije. Majoor Trotter, die door de Engelsche regeering naar Macedonië is gezonden, om een onderzoek naai den toestand aldaar in te stellen, zegt in zijn rapport aan lord Granville, dat in de laatste 18 maanden de toestand veel is verbeterd, ofschoon in eenige noordelijke districten nog altijd een gevoel van onveiligheid heerscht. De geweldenarijen, waarvan op verschillende plaatsen Bulgaren het slachtoffer waren, werden door hun eigen stamverwanten gepleegd. De opgaven van Lavaleye zijn erg overdreven en in enkele gevallen geheel on- gegrond gebleken. Majoor Trotter constateert, dat de i rooverijen voornamelijk door Albaneezen zijn gepleegd, die nooit aan het Tuvksch gezag volkomen zijn onder- J worpen geweest; zij plunderen zonder onderscheid Turksche en Bulgaarsche dorpen. Majoor Trotter stelt ten slotte verschillende verbeteringen in het bestuur der provincie voor. Gemengd Buitenlamlscli Nieuws. In het Bois de Vincennes nabij Parijs heeft verleden week een duel tusschen twee knapen van veertien jaren plaats gehad, geheel volgens de regelen, die de herstelling van eer vorderen. In Amerika, waar men altijd wat nieuws bedenkt, worden nu papieren overhemden aangekondigd met borsten, die zijn samengesteld uit zeven velletjes papier, waarvan men er, evenals van een scheurkalender, iederen dag of zoo dikwijls men dat goedvindt, een kan aftrekken. Een ingenieuse Yankee heeft zelfs een brevet genomen om de achterzijde der verschillende blaadjes te bedrukken. De tekst wordt zoo pikant mogelijk gemaakt en meer dan eens is 't voorgekomen dat een romanverslinder met zulk een zevendaagschen voorraad maar één dag toe kon. Het Washington-monument te Washington, in den vorm van een obelisk, is 166 meter hoog en dus het hoogste der wereld. Het fundament is slechts 55 voet in 't vierkant. De eerste steen is den 4 Juli 1848 gelegd en wel op die plaats, welke Washington zelf reeds in 1791 daarvoor had aangewezen. Het bouwen van dit monument heeft dus 37 jaren geduurd. In het geheel is er 82,000 ton graniet voor gebruikt en heeft het 1,187,000 dollars gekost. Van binnen leidt een ijzeren trap naar boven, terwijl men ook door middel van een door stoom gedreven ascenseur den top bereiken kan, waar men 32 kilometer in den omtrek kan zien. Uit Moskou wordt geschreven dat de politie onlangs de ontdekking gedaan heeft, dat de van staatswege aangestelde beul Iwan Froloff in den dienst der nihilisten stond. Froloff werd gevangen genomen, aan een scherp verhoor onderworpen, waarna hij na lang talmen be kende, dat hij sedert de terechtstelling van de keizer- moordenaars Ryssakoff, Michajlöff, Kibaltschitsch enz. in den dienst der nihilisten was, van wie hij maandelijks 200 roebels ontving en door wie voor afzonderlijke diensten, als bevrijding van nihilisten uit de gevange nissen, ontvreemden van belangrijke bescheiden der politie en justitie enz. nog extra beloond werd. Froloff werd in boeien geslagen en naar de gevangenis van Moskou overgebracht. Java en Ponape. Onder dit opschrift komt in het Maartnummer van The Missionary Hérald, die te Boston wordt uitgegeven, de volgende mededeeling voor van den heer T. Doane, zendeling op het eiland Ponape, tot de groep der Carolinen (Micronesië) be- hoorende. »De geduchte vulcamsche uitbarsting op het eiland Krakatau, een jaar geleden, heeft in de beschaafde wereld opzien verwekt door de «blauwe" en »roode" en andere vreemde zonsop- en ondergangen, daardoor veroorzaakt. Nu juist een jaar later (de brief is ge- dagteekend 21 October 1884) verzamelt zich bij Ponape een deel van de producten dier uitbarsting; sommige gedeelten der zee zijn overdekt met uitgestrekte velden puimsteen en geven haar eene grijsachtigen tint, alsof daarover een zeer groot laken was uitgespreid. Eenige maanden geleden las ik dat de havens nabij de uit barsting dicht bezet waren met deze stof. De winden en vooral de stroomingen hebben een gedeelte van die massa's naar onze Ponape-riffen gevoerd Onze inlanders noemen dit «zeevrucht"; want zij hebben geen ander denkbeeld dan dat de zee die massa's heeft voortgebracht. «Voor ettelijke koraal-eilanden, die in dezelfde richting liggen, zal dit eene bron van vruchtbaarheid worden. De stof wordt verzameld, gestampt en op do taro- velden aangebracht ter bemesting. En dan volgt, wat op een ander gebied thuis behoort. De schrijver zegt«Maar Krakatoa of Kra- katao (Krakatau) staat nog in ander verband met Ponape. Het woord bestaat uit twee deelenhet eerst vormt den specifieken naam, en tao of tau (taoe) be- teekent straat, zoodat krakatao kraka der straat. Nu is tao of tau zuiver Ponapisch en heeft in deze taal dezelfde beteekenis van straat of waterdoortocht. Eerst onlangs heb ik meer dan vijftig Javaansche woorden gevonden, van welke sommige namen of plaatsen op dit eiland zijn." Deze laatste opmerking kan hare waarde hebben voor onze taalgeleerden, die zich aan de studie der Polynesische talen wijden. De Fransche regeering heeft aan eene geestelijke zuster, Henriëtte Saby, die tien jaren pleegzuster is geweeest in het ziekenhuis te Oran en zich ten vorigen jare bij het heerschen der cholera bijzonder onder scheiden heeft door hare toewijding aan lijders, het ridderkruis van het Legioen van Eer geschonken. Een nieuw soort eucalyptus is in Tongkin ont dekt, een snel groeiende struik, die eene hoogte van slechts zes voet bereikt en bij voorkeur in moerassige streken voorkomt. De bladeren worden afgetrokken en leveren dan een verfrisschenden drank; ook van het zaad wordt een drank gemaakt, die het bloed zuivert en de maag versterkt. Overigens heeft de struik dezelfde koortswerende eigenschappen als de andere soorten. Te Weenen is een blinde violist opgetreden, die nog nauwelijks tien jaren oud, de verbazing van alle muziekkenners wekt. Volgens een Weener blad moet Otto Sternberger aldus heet de knaap een wonderkind zijn. Hij is de zoon van behoeftige ouders en had, nog slechts 16 maanden oud zijnde, het ongeluk door de kinderziekte het gezicht te verliezen. Nog zeer jong toonde het knaapje een bijzondere voorliefde voor muziek te hebben en verzocht zijn vader, die in het bezit van een viool was, hem het vioolspelen te leeren. Toen hij zes jaar oud was kwam hij in het blindeninstituut te Purkersdorf, waar hij lezen en schrijven leerde. Hier ontdekten de onder wijzers in den knaap een buitengewoon muzikaal talent. Een lang en moeielijk stuk, dat den knaap een- of hoogstens tweemaal op de piano voorgespeeld werd, welk instrument hij ook bespeelt, kon hij zonder fout op de viool naspelen en wel met een vaardigheid en zuiverheid van toon, welke de aandacht moesten trekken. Bij zijn eerste optreden in het publiek te Weenen, speelde de knaap met pianobegeleiding zeven groote concertstukken, waarna hij nog een eigene compositie, een soort van Hongaarsche Rhapsodie naspeelde. Het was een aangrijpend gezicht, hoe de trekken van het bleeke gelaat bezield werden, hoe den knaap het vuur in de wangen steeg, wanneer hij aan een zeer moeielijke passage kwam. De kleine voerde den strijkstok met zulk een vastheid en de toon klonk zoo zuiver en vol, dat men er zich over verbazen moest hoe zulk een jonge violist zoo iets kon voortbrengen. Van den Duitschen consul te Adelaide (Australië), heeft iemand te Berlijn het volgende schrijven ontvangen «In antwoord op uw brief van 6 November doet het mij leed u beslist te moeten ontraden naar hier te komen, wanneer gij in uw vaderland ergens een betrekking kunt bekomen. Datgene, waarover gij klaagt, is ook hier het geval. Alle jongelieden, die naar hier komen, zijn koopliedenonze eigene jeugd hier wil koopman worden, zoodat met het oog op onze kleine bevolking, er dan te veel komen. Wanneer in' een zaak alhier een jongmensch wordt verlangd, zijn er minstens 50 a 60 sollicitanten. Daarbij «smacht" onze kolonie naar werklieden, timmerlieden, metselaars, smeden enz. Zoo lang het aantal ambachtslieden niet toeneemt, kan de industrie niet verbeteren". Bij eene tooneelspeelster te Brün (Oostenrijk) kwam dezer dagen een welgekleed jongman, die zeer beleefd verzocht, haar eenige oogenblikken te mogen spreken. Zoodra hij alleen was met de dame, stelde hij zich aan haar voor als haar «moordenaar". Hij verhaalde, dat hij verleden jaar October door drie gemaskerde mannen was aangevallen, die, onder bedreiging van hem te dooden, hem de belofte hadden afgeperst, dat hij de kunstenares zou vermoorden. De tooneelspeelster was zeer verschrikt; zij begreep, dat zij een krankzinnige voor zich hadmaar zij hield zich bedaard en opende de deur van een aangrenzende kamer, waar een vriendin op haar wachtte. Zoodra die dame zich vertoonde, begon de jonkman toebe reidselen te maken om heen te gaan, onder een vloed van verontschuldigingen en met de verzekering «dat hij nog wel eens terug zon komen, als de juffrouw alleen was". Zijn adres gaf hij zonder aarzelen op, toen de dames daarnaar vroegen. Zoodra hij vertrokken was, gingen de kunstenares en hare vriendin naai- de politie, om aangifte van het gebeurde te doen. Het aangewezen adres bleek juist te zijn. De zonderlinge moordenaar werd daar ge vonden. Hij is de zoon van aanzienlijke ouders en nog slechts 16 jaren oud. De arme krankzinnige blijft bij zijne verklaring, dat hij de tooneelspeelster moest ver moorden. Hij gaf voorheen geen aanleiding tot het vermoeden, dat zijne geestvermogens gekrenkt waren. Octave Feuillet zal dezer dagen in het Thé&tre Francais zijn nieuw blijspel in vijf bedrijven lezen, getiteld; Chamillac.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3