/ll ltlk/I ISClil (OIHWI. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1885. No. 20. Woensdag 11 Maart. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post ƒ1,— Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. EAKENMAN. ZIERIKZEE, 10 Maart 1 8 8 5. Naar men verneemt, zijn wederom eenige invloedrijke landgenooten toegetreden tot het lidmaatschap van den Kolonialen Raad, die krachtens het door de alge- meene vergadering van de Maatschappij van Nijverheid genomen besluit voortaan het Koloniaal Museum te Haarlem in eene andere richting zal beheeren. Tot die nieuwe raadsleden behooren ook de heeren Mr. O. J. H. Graaf van Limburg Stirurn, P. J. van Houten, Mr. J. Loudon, te 's Hage, en het eenige lid van verdienste der Maatschappij, dr. A. Vrolik, thans te Oosterbeek. Zooals men weet, is de voorname strekking der reor ganisatie van het museum, de jongelieden, die op het gebied van handel en nijverheid in onze koloniën een werkkring zoeken, onder wetenschappelijke leiding vooraf bekend te maken met de grondstoffen en pro ducten en hen daarna behulpzaam te zijn in hunne pogingen om zich in Indië te vestigen. Dat deze practische maatregel om het verkeer tusschen moederland en koloniën aan te moedigen ook in Indië sympathie vindt, blijkt o. a. uit de toetreding tot het lidmaatschap van Z. H. Pangeran Ario Mangkoe Adi- ningrat, ridder der M. W. O., eerelid der Ned. Maat schappij tot Bevordering van Nijverheid, regent van Pamekessan (Madoera). Deze nuttige instelling, wier totstandkoming van meerderen financiëelen steun afhangt, zij in de belang stelling van invloedrijke of vermogende landgenooten, vvien de bloei der koloniën ter harte gaat, ten warmste aanbevolen. Als voorloopige commissie voor het museum zijn opgetreden de heeren dr. D. de Haan, S. J. Graaf Van Limburg Stirum, beiden te Haarlem, Mr. H. A. L. Hamelberg, te Arnhem, en F. W. van Eeden (secre taris), mede te Haarlem. Ook de secretarissen der departementen geven gaarne inlichtingen en ont vangen bereidverklaringen voor de aanvaarding van het lidmaatschap van dezen kolonialen raad. Een aantal firma's, belanghebbenden bij de suiker cultuur en suiker-industrie, hebben in een adres aan den gouverneur-generaal van Ned.-Indië de behoefte blootgelegd aan verdere tegemoetkomingen in de netelige omstandigheden, waaronder die cultuur en industrie thans gebukt gaan. Zij verzoeken Z. Exc. dat het haar behage 1°. te.besluiten tot dadelijke opheffing: a. van het uitvoerrecht op de Java-suiker; b. van den cijns ad 25 per bouw, geheven wordende over den vrijen aanplant van ondernemers in contract met de regeering. 2°. het daarheen te leiden, dat het suikervervoer op de Java-spoorwegen volgens tarief 3e klasse plaats hebbe. 3°, bij het opperbestuur aan te dringen op her ziening van het stelsel van accijns op de suiker in Nederland, in den zin: a. dat met loslating van het stelsel van titrage een uniform recht van de suiker wordt geheven b. dat het bedrag van den suikeraccijns, als fiscaal recht geheven wordende, worde verminderd in ver houding tot de mindere marktwaarde van het artikel c. dat het recht op de Javasuiker bij invoer in Nederland worde verlaagd in verhouding tot de premie van uitvoer aan eigen geraffineerd en ruwe suiker toegekend. Het onderzoek van het met Duitschland gesloten letterkundig tractaat heeft, volgens het Handelsblad in de afdeelingen van de Tweede Kamer tot vele opmerkingen aanleiding gegeven. Tegen het hoofdbe ginsel bestond geenerlei bezwaar, maar meer tegen de bepalingen omtrent het vertalingsrecht. Evenals reeds buiten de Kamer was gezegd, werd ook in de afdeelingen er op gewezen, dat, afgescheiden nog van de vraag, of het wenschelijk is bij internationale over eenkomst het vertalingsrecht te regelen en dan nog wel in uitgebreiden zin als bij de Nederlandsche wet voor de Nederlandsche schrijvers is geschied, de hier bedongen reciprociteit maar schijnbaar was, omdat de vertaling van Hollandsche werken in het Duitsch eene zeldzaamheid is. Doch ook al meende de regeering in deze aan het verlangen van Duitschland te moeten toegeven, dan nog had zij die concessie niet moeten doen, zonder voor Nederland te verkrijgen het herstel van de kustvaart, wederrechtelijk door Duitschland aan ons ontnomen. Evenwel waren er vele leden, die, met het oog op het feit, dat het tractaat reeds door de Duitsche wet gevende macht is goedgekeurd, het bezwaarlijk vonden hunne stem aan de overeenkomst te onthouden. Het voorloopig verslag van de commissie van rap porteurs kan spoedig worden tegemoet gezien. De inzending van de Arasterdamsche Vereeniging van Postzegel-verzamelaars voor dc in Mei te Weenen te houden Postzegel-Tentoonstelling was Zondag te Amsterdam in een der lokalen van het Ileeren-Logement ter bezichtiging gesteld. Uit het drukke bezoek bleek, dat het verzamelen van postzegels nog steeds veel belangstelling wekt. Trouwens wie de inzending zag zal daarvoor gereedelijk verklaring vinden. Zij muntte uit door haren omvang, inhoud en volledigheid, alle eigenschappen, die haar mettertijd van histo rische waarde zullen doen zijn. Dat de Nederlandsche »afdeeling" met bijzondere zorg was samengesteld, behoeft nauwelijks vermeld te worden. Behalve de vele cartons met postzegels, hield de inzending afbeel dingen in van verschillende zaken, welke met het brievenvervoer in betrekking staan. Te Amerongen is een druk bezochte vergadering van belanghebbenden bij de tabakscultuur gehouden. Ruim honderd personen waren tegenwoordig. Eenparig achtte men het ontwerp-tabaksbelasting doodend voor cultuur en handel. Den burgemeester werd opgedragen een uitgewerkte memorie van grieven tegen dat ontwerp bij den Minister van Financiën in te dienen. Uit de Tielerwaard schrijft men, dat de agenten van de suikerfabrieken nog slechts weinig overeenkomsten konden sluiten met landbouwers voor de levering van beetwortelen. De bekende voorwaarden, 8 per 1000 kilogram en 70 voorschot per hectare, na de zaaiing uit te betalen, worden onvoldoende geacht. Men meent, dat bij een goed gewas gemiddeld 30,000 kilo per heet. groeien. Nu zouden velen met eene opbrengst van 240 wel tevreden zijn, doch boven alles is het hun om de voorschotten te doen. Zij zouden die terstond willen ontvangen en liefst zooveel mogelijk. De ervaring met de Zevenbergsche suikerfabriek, die nog 38,000 moet betalen voor in 1884 ontvangen beetwortelen, schrikt de landbouwers af om hun volle vertrouwen te blijven schenken. Wie gedurende den winter verzuimd heeft zijne vruchtboomen van ongedierte te zuiveren, moet het nu doen. Hij, die zich met zulk werk niet ophoudt, zal spoedig de schadelijke gevolgen daarvan ondervinden want tal van insecten, larven en eieren, bevinden zich onder de schors en wachten slechts op de warme lentezon om zich verder te ontwikkelen en zich daarna te goed te doen aan pas ontvouwde blaadjes en ge opende knoppen. Het afkrabben met eene klauw en het daarna met een stijven borstel bestrijken met gier, waschwater enz. zijn de beste middelen om die ongenoode gasten voor goed onschadelijk te maken. Men moet evenwel niet vergeten al hetgeen wat bij deze behandeling op den grond gevallen is, zorgvuldig bijeen te vergaren en het daarna te verbranden. Zijn de stammen niet gaaf, maar met spleten en wonden voorzien, dan wordt het volgende mengsel met goed gevolg aangewend. Men neme kalk, houtasch en versche koemest, van elk evenveel en roere dit met een weinig wit zand en zeepwater tot een dikke brij, waarmede men, na het schoonmaken der stammen en het uitsnijden der wonden, de gaten bestrijkt. Spoedig daarna vormt zich reeds een nieuwe bast. Aan het Vad. wordt medegedeeld, dat de heer Van der Putten, directeur der Haagsche broodfabriek, volstrekt geen plan had om te vluchten. Nadat zijn ontslag hem bekend was, vertrok hij op verzoek van den heer Tripels naar Maastricht om met dezen te spreken over het oprichten van eene brood- en meelfabriek te Luik. Beiden zijn daarop van Maastricht naar Luik gegaan, en na daar de zaken te hebben afgedaan, vertrok de heer v. d. P. naar Brussel, terwijl hij zijn adres bij den heer T. achterliet. In het hotel, door hem opgegeven, bevindt hij zich nog onder toezicht der politie. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te Deventer kreeg een schipper met zijn knecht hevige twist; de schipper riep de hulp der politie in ora den knecht van boord te doen verwijderen. Nauwelijks was de politie-agent op het schip gekomen of de schippersknecht ging naar hem toe en duwde hem overboord, waardoor hij in het Overijselsche kanaal viel. Hij werd er spoedig uitgehaald en in een naburige loods gebracht, waar hij verpleegd werd. In dien tijd bracht men den woestaard achter slot en grendel. Zaterdagnacht is te Amsterdam van het pakhuis No. 8 op de Realengracht, alwaar op de eerste verdieping het kantoor gevestigd is der stoomkoffie- pellerij en verlezerij »Java", firma W. F. G. Zeijdner Co., buiten- en binnenbraak gepleegd. Twee op het kantoor geplaatste lessenaars en een cilinderbureau zijn opengebroken. Uit een der lessenaars is eenig geld ontvreemd, en een brandkast, van het houten voetstuk, waarop zij stond, verdwenen. In deze brandkast, die op ongeveer 400 K.G. zwaarte geschat wordt, waren koopmansboeken en papieren, doch geen noemenswaardige gelden. Het zware voorwerp is ver moedelijk langs den trap tot de eerste verdieping leidende, naar beneden geworpen, zooals is op te maken uit een voor de trap, binnen het pakhuis, ontstane verzakking. Tot nu toe zijn noch brandkast, noch dieven ontdekt. De daders van den diefstal zijn, naar het Hbl. bericht, opgemerkt door eene porster, die, in den vroegen ochtend haar beroep uitoefenende, heeft gezien dat uit bedoeld pakhuis eene geel ge schilderde brandkast werd te voorschijn gebracht op eene handkar. De handkar werd vervoerd in de richting van de Bokkinghangen. Later zag de vrouw de ledige handkar neerzetten op den Zandhoek, in de nabijheid der fabriek de Atlas, door één persoon. Nieuwsgierig keek 't vrouwtje in de kar, waar zij een breekijzer vond, dat zij de politie heeft overhandigd. Volgens een later bericht in het N. v. d. D. van heden is de brandkast uit het water gehaaldde boeken en verdere stukken waren ongeschonden. Een afschuwelijk voorval heeft op het eiland Shaw, behoorende tot St. Juan (Amerika), plaats gehad. Zekere James Barker ging derwaarts ora te jagen, maar kwam niet terug. De sheriff van St. Juan met eenige burgers gingen op onderzoek uit en vroegen "TTt

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1