G1GA0 CONCERT, A. DRIESSEN, Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. Harmonie-Gezelschap „Kunst en Eer", op Zondag 8 Maart 1885, Sociëteit „Tot Nut en Genoegen". ALGEMEENE VERGADERING Rotterdam. ALEIDE door MARIO. Post 8". geb. f 2,50. Uitgave van J. L. BEIJERS te Utrecht. JDixitscliI a n cl. Na een rust van tien dagen, welke de Rijksdag op voorstel van den heer Windthorst genomen heeft, ondanks het protest van den Rijkskanselier, dat nog zoovele werkzaamheden voor de Paaschvacantie waren af te doen, hebben de Rijksdag-afgevaardigden het werk weder hervat. Het onderwerp dat aan de orde was, was het suppletoir krediet voor Kameroen, dat, overeenkomstig lïet verlangen der commissie, werd aangenomen. Een belangrijke redevoering hield prins Bismarck tot aanbeveling van het ontwerp. Hij verklaarde, dat eene koloniale politiek slechts dan mogelijk was, wanneer zij door het volk werd gesteund. De regeering der bondstaten moesten, desnoods door nieuwe ver kiezingen, te weten komen hoe het volk over de koloniale politiek denkt. De tegenwoordige houding van den Rijksdag kon slechts het verzet van het buitenland tegen de koloniale politiek van Duitschland versterken. De Engelsche regeering had vertrouwelijke mededeelingen van hem (Bismarck) openbaar gemaakt, hetgeen een bewijs was van ernstige ontstemming. Van de zijde van Engeland had men hem ongunstige uitlatingen over Egypte verweten, maar hij had zich noch hieraan schuldig gemaakt, noch aan Engeland raad gegeven. Het was volkomen waar, dat de Engelschen hem om raad hadden gevraagd, maar hij had geweigerd, dien te geven. Toen men hem daarop nogmaals verzocht, althans zijne meening mede te deelen, had hij .geant woord, dat hij, indien hij Engelsch minister was, de tusschenkomst van den Sultan zou inroepen; maar Egypte niet zou annexeeren, om den naijver van Frankrijk niet op te wekken. Indien de Engelschen echter toch Egypte wilden annexeeren, zou Duitschland zich niet daartegen verzetten, daar het veel meer belang had bij de vriendschap van Engeland, dan bij het lot van Egypte. «Indien men mijne meening had gevolgd" - zeide de Rijkskanselier - »dan zou Engeland op dit oogenblik wellicht in gunstiger omstandigheden verkeeren." Alleen de sociaal-democraten en de Polen stemden tegen het toestaan van het suppletoir krediet. Yereenigde Staten. De officiëele installatie van den heer Cleveland, den nieuwen president der Vereenigde Staten, die in November 11. gekozen is, heeft Woensdag te Washington plaats gehad. Alle voorname personen der Republiek woonden deze plechtigheid bij, welke te meer zeldzaam was, daar de heer Cleveland de eerste democratische presi dent is, die sedert een kwart eeuw is gekozen. In zijn redevoering wees hij op de noodzakelijkheid der handhaving eener buitenlandsche politiek, zooals die door de geschiedenis, de overleveringen en de welvaart der Republiek geboden wordt, namelijk een politiek van onafhankelijkheid, vrede en onzijdig heid, met vermijding van alle buitenlandsche geschillen en heerschzuchtige bedoelingen in andere landen, en afwering van het binnendringen daarvan in de Ver eenigde Staten. In één woord, zijne politiek is die van Momroe, Washington en Jefferson, d. w. z. die van vrede, van bevordering des handels en eerlijke vriend schap met alle natiën, zonder verwikkelende bond genootschappen met één enkele. Egypte. Men meldt uit Korti, Zondagavond, aan de Daily News: Generaal Bulier is met een klein eskorte hier aangekomen. Den dag voordat de colonne Aboe Klea verliet, werd de vijand versterkt door 1000 man uit Metemmeh, maar hij waagde geen aanval. Generaal Buller dichtte de bronnen, vernielde de werken en trok af voordat de vijand er eenig vermoeden van had. Alle voorraad werd medegenomen. Ongeveer achttien mijlen van Aboe Klea werd gekampeerd. Men zag Arabische verspieders, maar zij bleven op een afstand. Alle zieken en gewonden hebbben Gakdoel verlaten en daarna zal de plaats door de troepen worden ont ruimd, nadat zij de bronnen hebben verstopt. De marsch zal te voet moeten worden afgelegd, daar de kameelen noodig zijn om den voorraad te vervoeren. China. De corresp. te Shanghai van de Standard meldt: «Admiraal Courbet heeft het heilige eiland Poe-Toe, nabij Ningpo, bezet, welk eiland geen andere inwoners dan priesters heeft. De tijding van deze inbezitneming heeft een diepe verontwaardiging en hevige gramschap onder de bevolking doen ontstaan, en de oorlogzuchtige gevoelens der inboorlingen in geheel China zullen in niet geringe mate er door toenemenTegen het be weren, dat het eiland heilig is, komt de République Francaise op. Volgens dit blad bevinden zich wel op Poe-Toe, gelegen in het oostelijk deel van den Tchoesan- archipel, kloosters die aan Koeanyin, godin der barm hartigheid en patrones der matrozen, gewijd zijn, door tweeduizend priesters bewoond en door buddhistische bedevaartgangers bezocht worden, maar zij dienen tevens, zoo als Reclus, de bekwame geograaf, zegt, tot profane hotels of logementen voor de vreemde be zoekers, die zeebaden komen gebruiken. Gemeng'd Ruitenlandsch Nieuws. Uit de officiëele bescheiden blijkt, dat in de maand December 11. in de Spaansche provincie Grenada alleen door de aardbeving 3346 huizen vernield en 2138 min of meer beschadigd werden. In die maand vonden door dit onheil 690 personen den dood en werden er '1173 gekwetst. Het te Lissabon vergaderde internationale post-congres heeft een reglement vastgesteld voor de postpakketten, waarin de bestaande grondslagen zijn behouden, met de volgende wijzigingen et. Verliooging van het maximum van gewicht tot 5 kilo's, met het recht voor eiken staat om 3 kilo's als maximum te behouden. b. Facultatieve instelling van pakketten met aan gegeven waarde. c. Dito van pakketten tegen rembours, d. De bevoegdheid voor iederen Staat, om pakketten van lastigen vorm aan te nemen tegen eene vracht- verhooging van 50 pet. Spanje, Brazilië, de Argentijnsche Republiek en Chili hebben zich bij deze regeling aangesloten. Engeland onthield zich. De Belgische regeering droeg voor drie jaren aan eene commissie de taak op, inentingsproeven tegen het miltvuur met het vee in het gebied van Herve (provincie Luik) te ondernemen, en daarbij de methode van Pasteur toe te passen. Deze proeven zijn in de jaren 1882, 1883 en 1884 op de meest nauwgezette wijze gedaan, en het nu aan het Ministerie gezonden verslag over de inenting tegen het miltvuur komt de volgende stellingen: '1°. dat deze door Pasteur aanbevolen inenting, rundvee en schapen tegen milt vuur voorbehoedt. Sedert de lente van '1883 zijn om streeks duizend stuks vee op de boerderijen, waar het miltvuur telken jare het meest woedde, ingeënt ge worden, en sinds deze voorbehoedmaatregel is aangewend, geen enkel geval van miltvuur onder de ingeënte dieren voorgekomen, terwijl bij de niet ingeënte het miltvuur zijn gewone verwoestingen heeft teweeg gebracht; 2°. deze inenting geeft jongen dieren voor behoeding in verhouding van 90 proce2ït gedurende een jaar, voor andere dieren duurt zij minstens twee jaren, in verhouding van 100 procent; 3°. de aarde, waarin de gestorven dieren en hun voeder begraven worden, is zonder twijfel schadelijk; de lijken moeten vplkomen onschadelijk gemaakt worden, daar de aard bodem de ziektekiemen langen tijd in het leven houdt 4°. de microscopische onderzoekingen hebben stellig bewezen, dat het miltvuur aan bacteriën is toe te schrijven. ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 4 Maart. «Antilope", kapt. Lyzell, van Dieppe, zeilde op naar Dordrecht. VERTROKKEN: 3 «Mystery", kapt. Dorrell, van Dordrecht naar Londen. Van 27 Febr.— 6 Maart 1885. Geboren: Een dochter van J. Quant en J. Boogerd. zoon A. van Bloppoel en A. Pijpeling. dochter B. Verhulst en J. van Oorschot. D. van den Houten en M. Bakker. zoon A. J. de Looze en J. J. Brouwer. dochter C. Aleman en L. de Masier. J. W. Vorstheuvel La Brand en C. T. Steur. Overleden: A. Flikweert, 56 j., man van J. Moermond. H. de Graaf, 50 j., man van J. Beri'evoets. C. L. Heijerick, 77 j., weduwn: M. J. Jaspers, 69 j., wed. P. Proost. |||||||plib' Aan allen, die mij bij mijne benoeming tot Broeder in de Orde van den Nederl. Leeuw blijken van belangstelling gavenbetuig ik daarvoor mijnen linrtelljfceii dank. W. VAN DEN BERG. Viane, 6 Maart 1885. te geven door iiet des avonds ?'/2 uur precies, I1N 1)E CONCERTZAAL. EKTBJÉE O,'19%. op Donderdag 12 Maart 1885, des avonds uur, in het Hotel DE WEERD. Namens het Bestuur: F. C. VAN DER VLIET, Secretaris Green bereiding- met JPotasch.! "Lie attesten «De pen die Aleide schreef, werd gevoerd door eene hand, die niet alleen vlug, habielmaar tevens «geoefend mag heeten. Allen liefhebbers van gezonde lectuur en fraaie uitgaven, zij Mario's arbeid warm «aanbevolen." Pol De Mont «Onze verhalende litteratuur is een werkje rijker gewordendat zich verre boven het groote aantal «heden ten dage verschijnende romans en novellenbundels verheft." Amsterdammer Weekblad, 18 Jan. «Mario's verhaal is niet nieuw; de wijze waarop het is ingekleed, doet dit over het hoofd zien." Arnh. Courant, 3 Dec. '84. «In langen tijd lazen wij geen werk van onze hedendaagsche schrijversdat ons zoozeer aantrok en «boeide door den diepen gedachtengang en den keurigen vormwaarin de denkbeelden gehuld zijn." Deventer Courant, 2 Jan. '85. «Er schuilt ongetwijfeld talent in de wijze waarop deze oude geschiedenis «of one that loved not wisely but too well" verteld is." Gids, Jan. '85. Het is een goed geschreveneenvoudig verhaaldat wat strekking en inhoud betreftzonder twijfel «eene plaats verdient onder de goede novellen, waarmede onze letterkunde in den laatsten tijd werd verrijkt." Handelsblad, 4 Jan. «Een heerlijk boekske! De Leeswijzer, 15 Dec. '84, «Vooral door den sympathieken toon, de innigheid der voorstelling beveelt het verhaal zich aan." 11 N. Rott. Courant. «Aleide onderscheidt zich door fijne karakterteekeninggedistingeerdheid in stijl en toon en maakt haar «tot een waardigen tegenhanger van Terburch's novellen." Portefeuille, 24 Nov. «In lang hebben wij op onze leestafel geen boek gevonden, dat zooveel belangstelling bij ons opwekte, «als deze novelle." Rotterd. Nieuwsblad, 5 Jan. «Wat in Aleide bekoort, is de toon, die, naar 'tmij voorkomt, zuiver mag heeten en rein. Ook «is de dialoog meestal zeer levendig en onderhoudend." Stemmen v. Waarheid en Vrede, Jan. «Een familietafereel wordt ons hier gemaaldeen levensdrama uit onze hedendaagsche maatschappij «met zoo natuurlijke en tevens zoo gloedvolle verwen, zoo eenvoudig, zoo ongekunsteld en daarom juist zoo «aangrijpend en zoo schoon, dat het aantrekt en boeit van den aanvang tot het einde." Utrechtsclie Courant, 30 Nov. «Men zal moeten erkennen dat Mario de kunst verstaat van teekenachtig te schrijven, zoodat men de «menschen en dingen ziet." Het Vaderland, 1 Dec.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3