Buitenland. naam als N. Ross weergeven) bij de aanbesteding aan j het Departement van Waterstaat voor bet wegruimen van een in den beneden mond van het Scheur gezonken stoomschip in voor f 17,950. Bij de opening werd echter de som voorgelezen als f 1795 en tot driemalen toe werd door de aanzittende heeren geconstateerd, dat die som werkelijk op het biljet was vermeld. Indien echter desniettemin nader is uitgemaakt, dat deze inschrijvingssom f 17,950 was, dan waren, volgens de Staats-Courant, de laagste inschrijvers A. Volker Lz. te Sliedrecht en P. A. Bos te Groningen voor f 9000. De eerste constitueerende vergadering der Liberale Unie" werd Woensdagmorgen om tien ure precies in het «Gebouw van den Werkenden Stand" te Amsterdam geopend. Het bureau werd gevormd door den heer mr. I. A. Levy voorzitter en den heer J. Vóute Czn. secretaris. Vertegenwoordigd zijn de volgende Kiesvereenigingen Uit N oord-Holland: «Burgerpligt" en «Grond wet" te Amsterdam, «Centrale Kiesvereeniging" te Alkmaar, «Vooruitgang" te Beverwijk, «Vrijheid en Eensgezindheid" te Koedijk, «Vrijheid en Vooruitgang" te Nieuwer-Amstel, «Liberale Kiesvereeniging" te Weesp, te zamen tellende 94G leden. Uit Zuid -Holland: «Alblasserdam en Omstre ken" te Alblasserdam, «Nederland" te Delft, «Vrij zinnige Kiesvereeniging" te Dordrecht, «Algemeen Belang" te Gorinchem«Burgerplicht" te Gouda, «Grondwet" te 's Gravenhage, «Het Algemeen Belang" te Leiden, «Vaderland én Koning" te Oudewater, «Burgerplicht" en «Vrijzinnige Kiesvereeniging" te Rotterdam, «Schiedam" te Schiedam, «Krimpener- waard" te Schoonhoven, «Sliedrechtsche Kiesvereeniging" te Sliedrecht en de Liberale Kiesvereeniging «Woerden" te Woerden, te zamen tellende 1095 leden. Uit Utrecht: De Kiesvereeniging «Amersfoort" en de «Amersfoortsche Hoofdkiesdistrictvereeniging" te Amersfoort, «De Utrechtsche Provinciale Hoofd kiesdistrictvereeniging Amerongen" te Driebergen; «Utrechtsche Kiezersvereeniging" te Utrecht, de Kies vereeniging «Zeist" te Zeist, te zamen tellende 284 leden. Uit Zeeland: «De Centrale Liberale Kiesver eeniging" te Goes, «Eendracht maakt macht" te Middelburg, «Liberale Kiesvereeniging" te Zierikzee, te zamen tellende 290 leden. Uit Groningen: «Eendracht maakt Macht" en «Burgerplicht" te Groningen, te zamen tellende 161 leden. Uit Friesland: «Algemeen Belang" te Franeker, «Eenparigheid" te Franekeradeel, «Vrijheid en Orde" te Harlingen, «Eendracht maakt Macht" te Joure, «Liberale Kiesvereeniging" te Leeuwarden, «Centrale Vereeniging van Liberale Kiesvereenigingen in het Hoofdkiesdistrict Sneek" te Sneek, «Eendragt" te Warga, «IJlst" te IJlst, te zamen tellende 259 leden. Uit Drente: «Liberale Kiesvereeniging" te Assen, Kiesvereeniging «Hoogeveen" te Hoogeveen, «Liberale Kiesvereeniging" te Meppel, te zamen tellende 186 leden. Uit O v e r ij s e 1«Vrijheid en Orde" te Deventer, «Algemeene Kiezersvereeniging" te Enschedé, «Centrale Kiesvereeniging in het district Steen wijk" te Giethoorn, «Burgerplicht" te Steenwijk en de «Liberale Kies vereeniging" te Zwolle, te zamen tellende 272 leden. Uit Gelderland: «Vooruitgang" te Aalten, Kiesvereeniging «Arnhem" te Arnhem, «De Grondwet" te Doesburg, Kiesvereeniging «Doetinchem" te Doe- tinchem, «Jacob Dam" te Neede, Kiesvereeniging «Oosterbeek" te Oosterbeek, «Centrale Kiesvereeniging" te Tiel, «Lenting" te Winterswijk en «Liberale Kies vereeniging" te Zutfen, te zamen tellende 605 leden. Uit Noord-Brabant: «Eendracht maakt macht" te Breda en de «Liberale Kiesvereeniging" te Zeven bergen, te zamen tellende 72 leden. Uit Limburg«Liberale Kiesvereeniging" te Maastricht en «De Grondwet" te Roermond, te zamen tellende 112 leden. Totaal 4282 leden, vertegenwoordigd door 97 afge vaardigden. De voorzitter leidde de vergadering in met eene rede, welke met levendige instemming door de aan wezigen werd begroet. Aan den 2n cursus dei' Rijkskweekschool voor vroed vrouwen te Rotterdam werd in 1884 deelgenomen door 40 leerlingen, waarvan 20 nieuw ingeschrevenen. Van dezen waren 32 inwonend. Onderwijs werd gegeven in Ned. taal, lezen, schrijven, rekenen en de beginselen van de aardrijkskunde van Nederland, de eerste beginselen van natuurkunde van den raensch en van theoretische en practische verloskunde. Boven dien werd eenig onderwijs gegeven in nuttige hand werken. De leerlingen van het tweede studiejaar werden voorts onderwezen in het onderzoeken van zwangeren en verleenden hulp bij kraamvrouwen in de inrichting opgenomen, terwijl des avonds oefeningen op het phantoom werden gehouden. Ofschoon de gebrekkige opleiding, door sommige leer lingen genoten, het volgen van het classicaal onderwijs somtijds zeer moeielijk maakte, waren de uitkomsten van het onderwijs zeer gunstig. Van de 20 leerlingen van het 2e jaar namen 19 aan het examen deel, eene was door ziekte verhinderd. Alle 19 werden tot vroed vrouw bevorderd. De kosten der school bedroegen f 32,434.67, waarvan f 6890,08 voor belooning van den directeur en andere beambten en bedienden, f 13,589,57 voor den bouw der kweekschool met kraam-inrichting, f 1808,95 voor aanschaffing van meubelen en f 9946,79 voor voeding en verpleging van .de leerlingen en bedienden en f '199,28 voor verdere uitgaven. Inhoud van het Maartnummer van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwakzalverij BerichtenDe 44 corporaties die lid der Vereeniging zijn. - De beteekenis van het waarborgen van het fabrieksmerk. - Groote publiciteit der kwakzalvers. - Een voordracht te Groningen. - Weer een weekblad zonder kwakzalversadvertenties. - De voorspelling van een kwakzalver. - Een verordening te Trier. Rechtszaken: De veroordeelingen wegens onbevoegden verkoop van geneesmiddelen in 1883, volgens het verslag van het Geneesk. Staatstoezicht. - Het proces van Prof. Masoin. Groote artikelen: Clarke's bloedreinigingsmiddelen. - Het vonnis over een kwakzalver in 1544. - Een zonderlinge Vereeniging voor de gezondheid te Dresden. - Middelen tegen bleekzucht. - Nog iets over homceo- pathie. Kleine mededeelingen: Hoe goedkoop de kwakzal versmiddelen zijn. - De kwakzalver William Backer. Correspondentie. - Herhaalde waarschuwingen [in advertentie-vorm]. De palatinophile van Antwerpen. - Haarlemmerolie. - Teercapsules van Guyot. - YVaer- segers en zijne breukbanden. - Zalf van Holloway. - Zwitsersche pillen. - Powell's balsem van anijszaad. - Chantomelanus oogwater. Een arme weduwe te Ootmarsum gaf aan een heer te kennen, dat zij zich met haar kroost moest behelpen en dat zij wenschte deze wereld te verlaten. Zij ont ving daarop een aalmoes maar zag zich, te huis ge komen, in het bezit van 4 twintig-markstukken f 60) en vijf Hollandsche centen. Zij begaf zich daarop weder tot den milden gever en vroeg: «mijnheer hebt gij u niet vergist Zie eens welk geld ik van u ontvangen heb." Tot haar groote blijdschap luidde het antwoord «neen vrouwtje, ik heb mij niet vergist; maar daar ik overtuigd ben, dat gij arm zijt en plan hebt deze wereld te verlaten, meende ik u daartoe reis geld te moeten verschaffen." Ongelukkeu, lSampen, Misdaden, enz. In den vroegen ochtend van den 4 Maart jl. heeft een jongmensch van 24- a 25-jarigen leeftijd, E. H. Br. R., predikantszoon uit de prov. Groningen, zich in het hotel H. te Zwolle met een revolverschot van het leven beroofd. Naar alle waarschijnlijkheid en naar luid van feiten heeft het niet kunnen aangaan eener echtverbindtenis mét haar die hij liefhad, tot dit feit aanleiding gegeven. Gisterenochtend te l1/^ ure zijn in de constructie winkel der Staatsspoorwegen te Zwolle, door het springen eener stoompijp, den machinist en een der draaiers deerlijk verwond; aangezicht en handen zijn geheel ontveld. Beide zijn naar het ziekenhuis aldaar vervoerd. Het werk is voorloopig aldaar gestaakt. De stoker is gedeeltelijk met den schrik vrijgekomen. Op de stoomtram Gouda-Bodegrave is een ver schrikkelijk ongeluk voorgevallen. De chef-machinist Van der Willigen meende nog juist een touw te kunnen losmaken voordat de locomotief de loods bij het station te Gouda zou binnenrijden, maar de vaart was sneller dan gewoonlijk en de man werd tusschen de machine en den aan den ingang staanden paal plat gedrukt. Een kwartier later was hij een lijk. Zijn bejaarde ouders verliezen in hem hun steun en kostwinner. Doch hij was bij de Eerste Nederlandsche Verzekering-Maatschappij voor f 2000 verzekerd, zoodat zijn ouders financiëel althans eenigszins worden schade loos gesteld. In de mijnen van Usworth bij New-Castle heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor 26 personen werden gedood. Het laatst door de firma Lüderitz te Bremen uit geruste schip «Tilly" is op weg naar Zuid-Afrika verongelukt. De bemanning is gered, maar al de machines, werktuigen en instrumenten, gezonden voor verder onderzoek en voortzetting der Kolonisatie in Angra Pequena, zijn verloren, zoodat de werkzaam heden eene vertraging van verscheidene maanden zullen ondergaan. Maandagmiddag ontstond een ernstige ontploffing in de rijks-buskruitfabriek bij Grenada. Twee personen werden gedood, 6 ernstig en verscheidenen licht gewond. De schade, in de provincie Grenada veroorzaakt door de aardbevingen, kan thans op 5,000,000 gulden worden geschat. Maandagmorgen tegen dl uur stortte het grootste gedeelte van het Dom-hotel te Keulen in. Men was van binnen in de groote zaal aan het werk en in den vroegen morgen had men reeds groote scheuren in de muren gezien, die onder een heftig gekraak ontstaan waren. Hierdoor gewaarschuwd, hadden de logés en de bewoners van het huis zich nog kunnen redden vóór het ongeval plaats hadzoodat geen menschen- levens te beklagen zijn. Rusland. Dank zij de stilzwijgendheid der Russische regeering, zijn omtrent de bewegingen der Russen in Azië uitsluitend berichten te putten uit de Engelsche bladen, welke zich over deze bewegingen zeer ongerust maken. In het Hoogerhuis deelde Lord Granville Dinsdag mede, dat de Russen met hunne voorposten den pas van Zulfikar, Akrabat en Sariyazi bezet houdeneen post van Turkomannen uit Gulistan is geplaatst te Pulekhusti. De regeering heeft tot Rusland vertoogen gericht, ten einde ernstiger er op aan te dringen, dat dit aan zijne militaire bevelhebbers gestrenge bevelen zou geven, om zich van alle voor- waartsche bewegingen te onthouden, daar deze een conflict met de voorposten der Afghanen zouden kunnen veroorzaken. Rusland heeft den 24 Februari antwoord gezondenhet weigerde daarin, zijne troepen uit Sariyazi en Zulfikar terug te trekken, maar heeft aan zijne officieren bevolen, alle conflicten met de Afghanen te vermijden. Sir Peter Lumsden heeft den Afghanen aangeraden, zich in de positiën, die zij thans bezet houden, te handhaven; de regeering heeft aan Sir Peter Lumsden de instructie gezonden, den Afghanen dringend aan te raden, niet buiten hunne tegenwoordige positiën vooruit te trekken. De onderhandelingen worden voortgezet. Zwitserland. Te Bern en te Zurich zijn een aantal anarchisten gearresteerd. Met het onderzoek tegen de anarchisten is belast de heer Berdez, advocaat te Lausanne. Hij heeft den titel van rechter van instructie bij het Bondsgouvernement. Een der gevangenen, Stierle, schijnt aan 't hoofd te hebben gestaan van eene anarchistische bende in het kanton Zurich. Het is dezelfde, die ver leden jaar aldaar als medeplichtige van Stellmacher heeft terechtgestaan, maar wegens gebrek aan bewijs is losgelaten. Ook zijn te Zurich drie personen in hechtenis genomen, waarschijnlijk Zuid-'Duitschers. Men vond bij hen eenige revolvers, een notitieboekje met verdachte aanteekeningen en eene lijst van leden eener groep anarchisten. Te Bern waren van de 23 anar chisten, die daar zijn gevangen genomen, slechts twee Zwitsers. Een plan, in het zoogenaamde Lotharinger kwartier brand te stichten, en van de verwarring gebruik te maken om het bondspaleis in de lucht te doen vliegen, is door een medeplichtige verraden. Een der voornaamste anarchisten in St. Gallen, tot wiens aanhouding bevel was gegeven, is ontsnapt. De Bonds- regeering heeft alle kantonnale besturen voorloopig uitgenoodigd, haar in hare maatregelen tegen de anar chisten te steunen. Haar besluit kan echter eerst na een paar dagen openbaar worden gemaakt, omdat bij de uitnoodiging aan de genoemde besturen enkele voorschriften nog niet definitief waren vastgesteld. I talie- De Piccole zegt, dat op aandringen van den Engel- schen ambassadeur zoo spoedig tot de bezetting van Massowak is overgegaan. De ambassadeur zou hebben te verstaan gegeven, dat Engeland die bezetting gaarne zou zien. Nadat de ministerraad er over had beraad slaagd, gaf de heer Mancini aan den ambassadeur te kennen, dat Italië aan de pacificatie van Soedan wilde deelnemen op twee voorwaardenhet moest vrij blijven in zijne handelingen, indien het in strijd kwam met de belangen van Duitschland en Oostenrijk en bij de definitieve regeling der Egyptische quaestie moest Italië dezelfde positie hebben als Engeland. Inmiddels was de tijding ontvangen van den val van Khartoem. Toen antwoordde Engeland, dat het die voorwaarden aannam. Maar om den nationalen trots der Engelschen te ontzien, wilde het kabinet Gladstone het definitief sluiten van een Engelsch-Italiaansch verbond uitstellen, want indien het vóór de discussie over het votum van wantrouwen bekend werd, zou het aan de oppositie gelegenheid hebben gegeven over eene voor Engeland vernederenden bijstand van Italië te klagen. Daarom heeft de heer Mancini tot nu toe het stilzwijgen bewaard.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2