Knoeierijen in den Boterhandel. De volgende circulaire, belangrijk voor een aan zienlijken handelstak van ons land, is dezer dagen verzonden Aan de belanghebbenden bij de vervaardiging van en den handel in natuurboter. M. M.l Het is algemeen bekend dat het product, dat reeds eeuwen lang gemaakt wordt van de melk van runderen, en onder den naam van Boter wordt gebruikt, in het laatste tiental jaren eene mededingster heeft ge kregen in de zoogenaamde Kunstboter, en dat de groote omvang, die de Kunstboterindustrie in ons land heeft gekregen, ze maakt tot eene belangrijke concurrente. Hoe onaangenaam die concurrentie ook moge zijn, zoo zal men zich daarbij moeten neerleggen zoolang ze eerlijk optreedt, en het product onder den waren naam verkoopt. Dat is echter niet het geval, de concurrentie is niet eerlijk. De kunstboter wordt dikwijls verkocht onder den naam van natuurboter of van roomboter of van boter. Door anderen wordt ze met natuurboter ver mengd, en alsdan nog onder den naam Boter aan den man gebracht. De Ondergeteekenden werden het vorige jaar door het Hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw benoemd als commissie om middelen te beramen, ten einde de knoeierijen in den boter handel tegen te gaan. Zij zijn na een ernstig en onpar tijdig onderzoek tot de clonclusie gekomen, dat de bedoelde knoeierij op uitgebreide schaal plaats vindt, en belangrijk schade doet aan den afzet onzer natuur boter, zoowel in ons eigen land als in het Buitenland. Zij meenen, dat het de dure plicht is van allen, die belang hebben bij de vervaardiging van- en by den handel in natuurboter, om dat geknoei te helpen bestrijden. De slotsom van het rapport, door ondergeteekenden uitgebracht aan de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, eene clonclusie, waarmede de Algemeene Ver gadering zich eenstemmig vereenigde, is, dat het wenschelijk is, ter bestrijding van het kwaad, op te richten eene Vereeniging, die onder den naam van Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den Boterhandelde zaak ter hand neemt. De ondergeteekenden wenschen thans een poging te doen om aan dat denkbeeld uitvoering te geven, en roepen daartoe met alle bescheidenheid Uwe mede werking in. Zij meenen dat het voorbarig zou zijn reeds thans den werkkring van de bedoelde Vereeniging in bijzonderheden te omschrijven. Zij deelen alleen mede, dat volgens hunne opinie, de medewerking zeer algemeen moet zijn, en dat de contributie daarom moet worden vastgesteld op 50 cents; dat de Ver eeniging hare taak zou moeten aanvangen met eene poging om te verkrijgen betere, en, zoo mogelijk, eenvoudiger middelen om boter te onderzoeken, waartoe zij zouden wenschen, zeer spoedig eene belangrijke prijsvraag uit te schrijven; en dat verder de Vereeni ging haar doel zou moeten trachten te bereiken door het publiek in te lichten omtrent de vervaardiging, samenstelling en voedingswaarde van natuurboter en kunstboter, door het opsporen en publiek maken van opzettelijk bedrog, door het steunen van eerlijke hande laars, door, zoo noodig, te streven naar het verkrijgen van doelmatige wetten, reglementen, enz. enz. De ondergeteekenden verzoeken U dringend, hen bij dat goede doel te steunen. Zij herhalen het, zal het doel bereikt worden, dan moet de deelneming algemeen zijn, dan moeten zich aaneensluiten alle veehouders, die in de boterbereiding in hoofdzaak hun beslaan vinden, en alle eerlijke boterhandelaars, die thans door knoeierij schade lijden. Dan moeten zich daarbij voegen de landeigenaren, die zooveel belang hebben bij de gezonde ontwikkeling onzer zuivelbereiding, en ook de consumenten die er prijs op stellen, een on- vervalscht product tegen de werkelijke waarde te koopen. Zij, die met het bovenstaande sympathiseeren, worden verzocht door middel van naam- of briefkaart aan den laatst ondergeteekende, een blijk van instemming te geven. Is het aantal dier blijken van instemming voldoende, dan zal binnen kort te Amsterdam eene vergadering worden belegd, waar de zaak besproken en verder alles gedaan kan worden om de Vereeniging te constitueeren. J. ZIJP Kz., Abbekerk. B. WIJSMAN Hz., Amsterdam. J. M. DE KU1JSER, Delft. P. BUIS Jz., Schagen. J. RINKES BORGER, Leiden. De cultuur der suikerbieten, die in de laatste jaren in de IJselstreken aanzienlijke voordeelen opleverde en voor menig landbouwer een voorname bron zijner inkomsten was, is aldaar sterk aan 't afnemen, als een gevolg van den lageren prijs, die door de fabrieken voor dit product wordt besteed. De fabriek te Lemele betaalt thans f 6,50 in plaats van f 9 voor de 1000 K.G. De directeur der brood- en meelfabriek te 's Gravenhage, Van der P., heeft zijn post verlaten. Door de justitie moeten termen zijn gevonden, om zijne opsporing en aanhouding te verzoeken. Het Vad. verneemt hieromtrent het volgende: Dezer dagen zouden commissarissen overgaan tot het nazien der boeken van het afgeloopen jaar. Er deden zich daarbij eenige punten voor, die opheldering vereischten en de directeur werd uitgenoodigd die te verstrekken. Op den daarvoor bestemden dag meldde hij zich echter ziek en verscheen niet ten kantore der fabriek. Aan vankelijk wekte dit geen argwaan, doch een nader onderzoek deed zoodanigen twijfel aan de juistheid van het beheer ontstaan, dat de president-commissaris meende, den directeur te moeten verzoeken, zij 't ook ziek, zich te komen verantwoorden. Dit geschiedde, en op een voornaam hoofdpunt kon de heer van der Putten zijne boeking rechtvaardigen. Er bleven echter zooveel punten van wanbeheer over, dat de president-commissaris eergisterenmiddag zich verplicht zag, den directeur te verzoeken, hem in 't bezit te stellen van alle sleutels. Hij kondigde hem terstond daarbij zijn voornemen aan, om hem als directeur te doen ontslaan en ontzegde hem den toe gang tot de fabriek en kantoren, totdat hij zou worden ontboden. De heer van der Putten verliet toen te 4 uren het kantoor, maar keerde, ondanks 't ontvangen verbod, te 6 uren terug en stelde zich, door middel van een nog achtergehouden sleutel, in 't bezit van eenige stukken, die vermoedelijk bezwarend voor hem waren. Bij de ontdekking van dit feit meenden commissa rissen de zaak ter kennis van de justitie te moeten brengen. Bij onderzoek bleek de heer van der Putten toen reeds te zijn vertrokken. Wij kunnen hierbij voegen, dat de kas der fabriek in orde is bevonden, maar dat gister bij het voortgezet onderzoek van commissarissen, verscheidene malversaties aan het licht zijn gekomen. Welke schade daardoor wordt geleden, is nog niet te bepalen. De justitie heeft naar alle grensstations in 't Rijk bericht gezonden om den voortvluchtige aan te houden, en zal waarschijnlijk bij extra-Politieblad zijne opspo ring verzoeken. Tot gistermiddag was nog geen spoor van den gesignaleerde ontdekt. Aan de fabriek was een politie dienaar geposteerd, doch deze bijzondere bewaking is gistermiddag op last van den officier van justitie ingetrokken. De Minister va'n Marine heeft aan de Tweede Kamer inlichtingen gezonden betrekkelijk de klacht der Vereeniging van leeraren voor middelbaar onderwijs over achterstelling der leerlingen van de hoogere burgerscholen bij de examina van toelating tot het Marine-instituut te Willemsoord. Hij maakt bezwaar tegen het doen aansluiten van de admissie-examens van het instituut aan die van het 3e studiejaar der hoogere burgerscholen, op grond dat alsdan de leeftijd van toelating verhoogd en de cursus van 4 tot 3 jaren teruggebracht moet worden; ontkent verder, dat eene bijzondere voorliefde voor jongelieden afkomstig van bijzondere scholen bij de examen-Commissie voorzit, wijst er op dut op de bijzondere scholen speciale voorbereiding voor examens regel wordt en is voornemens de examens-Commissie voor dit jaar saam te stellen uit personen bij het onderwijs werkzaam, zonder haar echter telken jare te vernieuwen. Ten slotte verzekert hij dat voor openbaarheid van het examen zoo volledig mogelijk wordt gezorgd. Uit Neerbosch schrijft men: Aanhoudend werd aan de Weesinrichting de behoefte gevoeld aan beter drinkwater, omdat menigmaal was gebleken, dat het gewone water uit de putten voor het gebruik niet geschikt was. Thans zijn op de terreinen der inrichting Nortonpompen geslagen, en werd reeds op 12 el diepte uit de onderste wellen kristalhelder water in groote hoeveelheid opgepompt. Dit werk is uitsluitend door de weesjongens, onder toezicht van den timmerman, verricht. Met het vernietigen door vuur van het hooi in het zoogenaamde brandpunt van de longziekte, den 's Gra- velandschen polder, is Vrijdag een aanvang gemaakt. Het komt ons voor, schrijft de Schied. Courant dat ook deze kostbare maatregel weder even weinig verandering in den toestand zal brengen, als die welke tot nu toe genomen werden. Men vernietige nu ook in dien polder gerust de stallen en vervange ze door geheel nieuwe, niet precies op dezelfde plaats, om iedere verdenking van besmet ting te weren en na korter of langer tijd zal toch ook van dezen maatregel weder het ondoeltreffende blijken, omdat, zooals wij reeds meermalen hebben gezegd, de longziekte in het Spoelingdistrict wordt ingevoerden daar uit den aard der zaak veel spoediger tot ontwikkeling komt dan ergens elders. Evenzeer als wij reeds voor de toepassing der tegen woordige maatregelen als onze overtuiging hebben medegedeeld, dat ze niet baten zouden, houden wij ons ook overtuigd van het onvoldoende van de boven genoemde. Pieter Bruinsma heeft per telegraaf naar Christiania bericht gezonden, dat hij Axel Paulsen uitdaagt tot een wedstrijd om de champion-medaille. Buitenland. Grr*oot-Bi'ittanje. In de beide Kamers is Vrijdagavond eene beslissing gevallen in zake de motie, om de politiek der Regeering in Egypte en Soedan af te keuren. Een telegram meldt, dat de motie van lord Salisbury in het Hoogerhuis met 198 tegen 68 is aangenomen, doch dat die van sir Stafford Northcote door het Lagerhuis met 302 tegen 288 stemmen verworpen is. Met de minderheid stemden 39 Parnellisten en verscheidene liberalen, waaronder de heeren Forster en Goschen. Ofschoon de uitslag der stemming over de motie in het Lagerhuis den heer Gladstone niet noodzaakt het bewind neder te leggen, wint de meening toch meer veld, dat hij zich binnenkort wel uit het ambtelijke leven zal terugtrekken. Het heeft ieders aandacht ge trokken, dat de premier in de laatste maanden er zeer verouderd uitziet. Ook de heer Stafford Northcote zal naar men zegt zijn ontslag nemen als leader der oppositie in het Lagerhuis. Dit besluit zou een gevolg zijn van de ontevredenheid onder zijne vrienden verwekt, door de lauwheid van zijn aanval op de regeering in het debat over Soedan. Zijn aftreding zou spoedig volgen na de sluiting van het debat over deze aangelegenheid. Zwitserland. Ten gevolge van de besluiten door den Bondsraad genomen, beginnen de autoriteiten krachtig tegen de anarchisten op te treden. In de laatste twee dagen zijn tal van huiszoekingen te Bern, Zürich, Basel en in andere steden gedaan en op bevel van den Bonds raad zijn verscheidene anarchisten gearresteerd. Te Bern werden verscheidene aan het station in hechtenis genomen, toen zij, vermoedende wat hun te wachten stond, onverwijld het Zwitsersch grondgebied wilden verlaten. Verscheidene hooggeplaatste politie-beambten uit Duitschland en Oostenrijk hebben dezer dagen te Bern en Zurich vertoefd en meerdere conferenties hebben aan het departement van politie plaats gehad. Oostexix-ij k-Hon»arij e. De regeering heeft besloten een ontwerp tot wijziging der invoerrechten in te dienen, waardoor deze in over eenstemming zouden worden gebracht met het nieuwe Duitsche toltarief, voor zoover dit op granen en meel van toepassing is. Verder zouden de rechten op ver scheidene nijverheidsproducten worden verhoogd, met name op wol, wollen stoffen en katoengarens. Dit ontwerp zal binnenkort aan de kamers in de beide deelen der Monarchie worden medegedeeld. Egypte. De colonne Buller is Donderdag te Gakdoel aange komen. Uit eene officiëele opgave blijkt, dat het geheele verlies van de Engelsche macht, welke de woestijn doortrok, van haar vertrek uit Korti tot den terugkeer te Gakdoel, aan dooden, gekwetsten en zieken, dertig officieren en 850 minderen bedraagt, een ernstig ver lies op een macht van even 2000 man. Volgens telegram uit Soeakin van 27 Februari had de vijand in de twee laatste nachten drie van de vooruitgeschoven verschansingen vernield, doch zonder de mijnen te doen springen, welke door de maritieme brigade en de genie waren aangelegd. B e 1 g i e. De Kamer heeft de algemeene beraadslagingen over de onderwijsbegrooting voortgezet. De heer Bouvier constateerde, dat dag aan dag lange lijsten zijn op genoemd van gemeentebesturen, die zelfs de wet van 1884 niet voldoende achten, scholen opheffen, de ge meentegelden ter beschikking van bijzondere scholen stellen, welke dien naam niet verdienen, onderwijzers wegjagen, voor een deel van hun tvactement berooven, of hen maanden lang op de uitbetaling laten wachten. Daarop hadden de heeren Jacobs en Thonissen met allerlei uitvluchten en met groote woorden, over de autonomie der gemeenten en de vrijheid der ouders geantwoord. De heer Mallar beantwoordde den heer Jacobs, die gezegd had, dat er nog te veel normaal scholen zijn, met de vraag, wat de minister met de normaalschool te Verviers voornemens was te doen. De heer Thonissen antwoordde, dat er voorloopig geene meer opgeheven zouden worden, maar hij later daarom trent beslissen zou. De heer Mallar merkte daarop op, dat dit later waarschijnlijk wezen zou na 2 Maart, wanneer te Verviers eene verkiezing voor de Kamer moest plaats hebben; de kiezers waren nu gewaar schuwd.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2