I ZIEMKZEESC voor het arrondis- sement lierikzee. r 1885. No. 16. Woensdag 25 Februari. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD 1 JJES. 80 cent CHTEN. Binnenland. ■ti. f ter Snelpers- \kzeealsmede 'IJ. TERDAM Va PCt. 67>/3 7913/,. 1013/ J01»/ls 1021/j 99i/4 58"/,, «6s/0 1013/, 873/4 991/, Va 931/, 853/,, 1343/, 671/, 6713/,, 671/, 142 923/, 96»/a 1259/.. 59 93 95 i5i 97B,it 126 IS. R. f 1,25 ars - - 2,46 kelen 6,50 i a - 6,25 a - 5,— a - 5,25 a - 5, a - 4,— a - 7, a - H,_ a - 10,— a - 8,50 a i Zierikzee, ons. 5 stuks. 5 Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. EAKEiVMAlX. ZIERIKZEE, 24 Februari 1 8 8 5. Door het Bestuur van den polder »De Vier Bannen in Duiveland" is Zaterdag aanbesteed: 1°. Het leveren van 500 M3. grint, voor de helft aan Stevensluis en de wederhelft aan de Willemsbrug onder Ouwerkerk. Hiervoor was ingeschreven door: I. de Jonge te Brouwershaven f 1,76, G. v. d. Berg te Vianen 1,73, J. T. Lips te Nijmegen f 1,69, B. de Haan te Werkendam f 1,64, J. Vermeulen te Hansweert f 1,54%, C. Bakker Wz. te Sliedrecht f '1,54 en H. Berrevoets Pz. te Zierikzee voor 1,49% per M3. Aan den laags ten inschrijver is het werk toegewezen. 2°. Het leveren en verwerken van 1100 scheepstons stortsteen tot verdediging van den onderzeeschen oever van den Zuidbout. Hiervoor was ingeschreven door: M. Adriaansen te Sas van Gent f 3054, I. van Eek te Hardinxveld f 3000, G. van den Berg te Vianen f 2959, Firma Holland Co. te Nijmegen 2967,67, J. van Strien te Zierikzee f 2874, Erven H. Trip te Rotterdam f 2843,50, A. M. Langevelt te Hardinxveld f 2843, J. Tollenaar te Terneuzen f 2789,49, A. de Jong Dz. idem f 2789,49, J. Ceulemans te Niel f 2683,17, Kloos van Limburgh te Rotterdam f 2637,80. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Bij de op heden plaats gehad hebbende opening der stembriefjes ter verkiezing van 13 Gemachtigden in het Kiescollege der Herv. Gem.is de uitslag geweest als volgt: Ingeleverd waren 170 stembriefjes, waarvan 1 van onwaarde en 8 in blanco. Het getal geldige stemmen bedroeg alzoo 161 en de volstrekte meerderheid 81. Gekozen zijn de Heeren J. T. Bethe met 153, A. Buijze Dz. met 155, A. Buijze Mz. met 154, Mr. J. C. van der Lek de Clercq met 149, Mr. H. van Manen met 154, C. J. van Mervennée met 152, Mr. J. Moolenburgh met 153, S. J. Ochtman Joh. Zn. met 154, J. Rensen met 155, W. J. Rensen met 154, J. D. Stetterogge met 154, J. W. Vorstheuvel Labrand met 155, H. de Vos met 155 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld op verschillende personen. Blijkens mededeeling van den consul-generaal der Nederlanden in Griekenland, heeft de Grieksche Regeering het geneesk. toezicht voor schepen, komende van havens aan den Atl. Oceaan en de Midd. Zee, opgeheven. Blijkens mededeeling van den gezant van Oostenrijk- Hongarije zijn daar te lande, te rekenen van 15 dezer, alle voorbehoedmaatregelen tegen de cholera opgeheven. Ook in eene correspondentie uit Luxemburg aan de Köln. Ztg. wordt 24 April genoemd als de dag, waarop H.H. M.M. de Koning en de Koningin uit Amsterdam op het kasteel Berg verwacht worden, om daar tot het einde van Mei te blijven. Door tusschenkomst van baren gezant alhier heeft de Regeering der Fransche Republiek ter kennis van die des Konings doen brengen, dat zij, met het oog op de omstandigheden, waaronder de ooi-log tusschen Frankrijk en China thans plaats heeft, besloten heeft ge bruik te maken van het haar als oorlogvoerende mogend heid toekomend recht om rijst te beschouwen en te behandelen als oorlogscontrabande, alsmede dat aan de commandanten der Fransche oorlogsschepen bevelen zijn gegeven om dit besluit met 26 dezer in werking te doen treden. Van de Nederlandsche reizigers in Zuid-Afrika zijn weder berichten ontvangen. De brief is gedagteekend van Mossamedes, 8 Januari. De chef der expeditie, de heer Veth, had alleen een tochtje gedaan naar de Boerenkolonie te Humpata, naar Huilla en andere plaatsen, voornamelijk met het doel om ossen te koopen, om den wagen te trekken, dien hij uit Nederland heeft medegebracht. Een ossenwagen be stemd om aan een gezelschap reizigers en hunne have als een beweegbaar huis te dienen, vordert een getal van minstens '16 ossen, en het is den heer 'Veth gelukt deze tot matigen prijs te bekomen. Te Huilla vond hij op het postkantoor de brieven aan hem en zijne reisgenooten in November des vorigen jaars uit Nederland gezonden. De moeilijkheden door den heer Veth op deze reis ondervonden, waren veel minder geweest dan hij zich had voorgesteld, hij had uitstekende diensten gehad van een der medegevoerde Indische paardjes, dat hem op dien tocht als rijpaard had gediend. Hij had met het land en zijne bewoners met bijzonder genoegen kennis gemaakt. De Portugeesche beambten en handelaars waren zeer voorkomend en de, door van Dauckelman met zoo donkere kleuren geteekende Boeren, waren hem uitstekend bevallen. De plannen om naar de Transvaal terug te keeren, schijnen bij hen geheel op den achtergrond geraakt te zijn. De heer Veth had te Humpata een huisje gehuurd en was voornemens met zijne reisgenooten daarheen te gaan en er zijn hoofdkwartier te vestigen. In de streken, die hij was doorgetrokken, had hij eene groote hoeveelheid vogels in belangrijke verscheidenheid van soorten opgemerkt en daaronder eenige, die hij voor nog onbekend hield. Nauwelijk was de heer Veth van dezen uitstap te Mossamedes teruggekomen, of hij vernam dat de mailboot, die hij eerst eenige dagen later verwacht had, reeds was aangekomen, zoodat hij ook ditmaal weder verplicht was zijn schrijven kort af te breken. Wat hij over zijne verdere plannen meldt, is nog te onzeker om er hier gewag van te maken. De hoofdzaak is, dat hij en zijne reisgenooten gezond en tevreden zijn, en dat hij de omstandigheden waarin zij verkeeren, zonder voorbehoud zeer gunstig noemen kon. Het Statistisch Instituut te Amsterdam, onlangs opgericht door de Vereeniging voor de Statistiek in Nederland, heeft aan een aantal landbouwers en veehouders, aanvankelijk alleen in Noord- en Zuid- Holland, later ook in andere provinciën, eene circulaire gericht, waarin gewezen wordt op het hier te lande bestaande gebrek aan eene hoogst belangrijke bron van kennis van den economischen toestand des volks, die in sommige landen, meer of minder volkomen bestaat, n.l. de statistiek der arbeidsloonen. Het In stituut wenscht pogingen aan te wenden om in dat gebrek te voorzien en richt daarom aan genoemde landbouwers het verzoek in een bij de circulaire gevoegden staat te willen opgeven hoeveel arbeidsloon in de jaren 1883 en '1884, zoowel aan de daglooners als aan de dienstboden is uitbetaald. De zaak vindt steun eii sympathie bij het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, welke den leden uitnoodigt de gevraagde inlichtingen te verstrekken. De Amsterdamsche brandweer rukte, naar de Am sterdammer bericht, in de laatste 24 uren niet minder dan 19 malen uit en bluschte daarbij schoorsteenbranden in de Keizerstraat 5, op de Korte Prinsengracht 9, in de Nieuwe Tuinstraat 15, Kleine Witteburgerstraat 11, Ferdinand Bolstraat 81 en Von Zesenstraat 14, be nevens een binnenbrand in de Haarlemmerhouttuinen 62. Twaalfmaal was het dus slechts een loos alarm. Hellevoetsluis heeft thans ook haar financiëele cata strophe. De aldaar woonachtige kassier V. d. B., die, zooals reeds gemeld is, sedert eenige dagen voort vluchtig was, is Vrijdag door drie zijner crediteuren te Helmond opgespoord. Daarop zijn dezen Zaterdag morgen met den vluchteling teruggekeerd en is de delinquent nog denzelfden dag gearresteerd. Het geval maakt te Hellevoetsluis en om streken groote sensatie,* vooreerst omdat verscheidene gegoeden voor meer of min belangrijke sommen bij de zaak betrokken zijn, maar vooral omdat het zeer te vreezen is, dat hier ook weder een aantal eenvoudige lieden, die dien kassier hunne spaarpenningen hadden toevertrouwd, zullen gefopt blijken. Naar aanleiding van een klacht, in het afdelings verslag der Tweede Kamer voorkomende, dat de kweekelingen van de rijks-kweekscholen meerendeels in de steden plaatsing verkregen en dus die kweek scholen niets bijdroegen tot opheffing van den onder- wijzersnood op het platteland, is door het Volksblad onderzoek gedaan, waar de in 1883 en 1884 rnet onderwijzersacte ontslagen kweekelingen eene betrekking hebben verworven. De uitkomsten van dit onderzoek zijn samengevat in 't volgende staatje. Plaatsing vond van de navolgende scholen in steden ten plattelande Maastricht7 32 Deventer14 26 Groningen7 26 Haarlem18 20 's Bosch 8 28 Nijmegen7 29 te zamen 61 161 Alleen omtrent Middelburg ontbreken de opgaven, doch al ware de verhouding daar ook anders, wat niet waarschijnlijk is, dan zou daardoor toch nog niet de bewering in het voorloopig verslag gerecht vaardigd kunnen zijn. Integendeel blijkt uit de medegedeelde cijfers, dat de overgroote meerderheid der door de rijks-kweekscholen gevormde onderwijzers aan het platteland ten goede kwamen. Aan het jaarboekje van den hoofdcursus te Kampen over 1885, uitgegeven door de onderofficieren dier inrichting, wordt het volgende ontleend. Hoofdcursus Kampen, leeraars 13, waarbij 4 burgerleeraars; leer lingen 59, 31 in het 2de en 28 in het '1ste studie jaar; 31 ter opleiding voor de infanterie, 14 voor de administratie hier te lande en 14 voor idem in Oosfc- Indië. Hoofdcursus 's Bosch4 officiers- en 2 burger leeraars leerlingen 45, allen ter opleiding voor de infanterie, 24 in het 1ste en 21 in het 2de studie jaar. Vóór in het keurig nette werkje bevindt zich een fraai portret van den luitenant-generaal graaf Vari Limburg Stirum, waarbij een kort woord werd geplaatst door den luitenant-generaal W. J. Knoop, die hulde brengt aan den man, die in zoo hooge mate de achting van wapenbroeders en landgenooten heeft verworven. Naar de Werkmansbode verneemt, worden door een vereeniging op nijverheidsgebied pogingen gedaan om to't de oprichting van een «Werkmansbeurs" te Amster dam te geraken. Tot het instellen van een onderzoek en het uitbrengen van een advies omtrent inrichting enz., is een commissie benoemd, waarin bij voorkeur personen buiten den kring der Vereeniging en daar onder ook hoofden of leiders van werklieden-vereeni- gingen, zitting hebben. Bij de beoordeeling van een en ander zal op den voorgrond worden gesteld aan de zaak niet een uitsluitend plaatselijk maar een nationaal karakter te geven.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1