Militair Concert Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVEKTENTIE.N. Sociëteit: „DE GOEDE VEREENIGING" „KUNST EN EER". op Dinsdag 24 Februari e.k., geraakt op een plaats, waar de stroom geneutraliseerd wordt door de afwisseling van de N. Westen winden en den Zuid Oost passaat en zij zullen waarschijnlijk er blijven, ronddraaien, totdat zij naar den bodem zinken, overbezwaard door zepaanwas. Zoo zullen in het einde vele duizenden mijlen afscheiden, wat een maal een gedeelte van een eiland bij Java was. Voor de kennis der stroomen is de tegenwoordige plaats van dit puimsteen belangrijk. Van een in Australië verblijf houdenden Oostenrijker bevat een Hongaarsch blad een uit Spirito Santo ge schreven brief, die een schets van het land en de bewoners bevat. »Hier ben ik," aldus luidt het o. a. in bedoeld schrijven, »in Spirito Santo, onder de menscheneters. Nergens ter wereld is de afschuwelijke gewoonte van het menscheneten zoo sterk on zoo onuitroeibaar gevestigd, als op dit plekje van den aardbodem, dat de Spaansche veroveraar Quiros in den jare 1606 heeft ontdekt. IJdel was het zelfverloochend streven der zendelingen. De menschen hier konden het gebruik van menschenvleesch maar niet verzaken. Nog geen 45 jaar is het geleden, dat zij den bekenden Engel- schen zendeling Williams gebraden en opgegeten hebben. Wanneer zij het zich kunnen verschaffen eten zij ook nog op den huidigen dag menschen vleesch, waarvan zij meer houden dan van de kostelijkste lekkernijen. Dat ik nog niet door hen aan het spit ben gestoken, dank ik alleen aan de omstandigheid, dat de menschen mij voor een goddelijk wezen houden. En dit is toe te schrijven aan mijn Amerikaanse!) photograpbie-toestel, mijn voortreffelijk remington revolver, mijn kist knal vuurpijlen en de grenzelooze lafheid der wilden. Toen die schepsels hun door mij vervaardigde afbeeldingen zagen, knielden zij voor mij als voor eene godheid neder om mij te aanbidden, want zulk een wonder hadden ze nog nooit gezien. Eenige dagen geleden moest ik echter hooren, dat de monsters erg trek in mijn lichaam hadden, want met de tong smakkend zeiden zij tot elkander in hun taal: »»Een lekker kluifje!" »Een koude rilling liep mij door de leden. Ijlings stak ik een vuurpijl aan, wier vonkenregen ik op de kannibalen liet nedervallen. Dit verschrikte hen dermate, dat zij wegsnelden zoo ver en zoo snel hun voeten hen konden dragen." Armand Peltzer is zijn einde nabij. Zijn beenen zijn reeds gezwollen; hij kan niet meer loopen, heeft veel pijn en wordt door een hardnekkigen hoest ge kweld. Zijne moeder en zijn dochtertje bezoeken hem dagelijks en Armand trekt dan bu.rgerkleeren aan. tot stilling van hevige pijn met morphine ingespoten. Op denzelfden dag moest deze geestelijke een huwelijk voltrekken. Gedurende de plechtigheid deed de werking der morphine zich reeds zoodanig gevoelen, dat de geestelijke met groote in oei te om niet in te slepen de trouwplechtigheid volbracht, doch op het oogenblik dat hij over het jonge paar den zegen wilde uit spreken, werd de slaap hem te machtig; hij viel achterover juist in de armen van den kerkeknecht, die hem de kerk uitdroeg. De jonge vrouw was door dit incident bij de kerkelijke inzegening van haar huwelijk in zwijm gevallen. Intusschen was een gees telijke uit een andere kerk gehaald, die, nadat het jonge paar zich voldoende hersteld had, cle plechtig heid ten einde bracht, dooi- den nog ontbrekenden zegen uit te spreken. Opmerkelijk is het, dat in dezelfde kerk eenige dagen vroeger een dergelijk geval was voorgevallen. Öp liet oogenblik, dat de geestelijke de kerk zou binnengaan om een .huwelijk in te zegenen, werd hij door een beroerte getroffen en verloor de spraak, die hij nog niet heeft terugbekomen. Te Madrid werd Zondag 8 dezer een buitengewoon stierengevecht gegeven, dat door den Koning, de Koningin en het geheele hof werd bijgewoond en buitengewoon schitterend afliep. De vijf stieren, die bevochten moesten worden, waren geschenken van de grootste fokkers des lands, waartoe ook de hertog van Veragua, afstammeling van Ghristophorus Columbus, behoort. Ook de strijders, waaronder cle beroemde Frascuelo, deden het ditmaal alleen om de eer. De opbrengst bedroeg dan ook meer clan vijf en vijftig duizend francs en werd voor de slachtoffers der jongste aardbevingen bestemd. Een loge kostte 250 francs, een plaats op den eersten rang 25 francs, de minste plaatsen waren van 6 francs. Van 13-20 Feer. 1885. Geboren: Een dochter van L. Leeuwc en C. Muste. zoon J. de Haan en G. in 't Veld. M. Veltman en W. Adriaanse. dochter W. C. de Looze en B. Hodde. Overleden: J. H. Doeleman, 10 j., d. A. van Os, 4 j., z. W. Kloet, 63 j., wed. C. Tuinman. A. van Hekke, 89 j., ongeil, cl. K. H. van den Houten, 4 j., d. Gemengd Buitenlandse!! Nieuws. Mag men toch berichtgevers van Duitscbe bladen gelooven, clan zal de wereld eerlang het schouwspel rijk zijn van heeren, die met tournures rond- Ioopen. Het kleinste uurwerk dat bestaat, is tegenwoordig te Berlijn te zien bij den horlogemaker Hartmaan. Het is te nauwernood half zoo groot als een 20-pfen- ningstuk, dus ongeveer als een stuivertje, en is vér- vervaardigd door een jong horlogemaker uit Genève; die er vier jaren over werkte. Het vertegenwoordigt een waarde van f 7800. De Amerikaansehe spoorweg-maatschappijen zullen tegen den 4 Maart groote pleiziertreinen naar Was hington laten loopen voor hen, die de huldiging van den heer Cleveland als president der Republiek willen bijwonen. Te Washington weet men niet waar men alle vreemdelingen zal moeten herbergen. Hotels zijn er niet genoeg, zoodat de plaatselijke overheid zich gedwongen heeft gezien een beroep te doen op hare medeburgers om hen te verzoeken hunnen landge- nooten uit West, Zuid en Noord gastvrijheid te ver- leenen. Tegenwoordig moet er - zoo schrijft de N. Vorstenl. - te Kedirie op Java onder de inlandsche schoonen een zeer vreemdsoortige mode heerschen, hierin bestaande, dat men zich de vingers en de handen met indigo donkerblauw verft, ten einde zich voor te doen als een bij de indigo werkzaam zedig meisje, om zoo doende des te spoediger aan den man te komen. Het moet zoo erg daarmede gesteld zijn, dat weduwen of meisjes zelfs hun noodzakelijkste werk verzuimen om zoo bij de een of andere blauwververij, desnoods zonder loon, te kunnen arbeiden, ten einde zich den schijn te geven, niet met opzet aan de blauwe vingers of handen te zijn gekomen. Een Londensch blad schildert de genoegens van een Engelschen redacteur op cle volgende wijze: «Bevat cle courant te veel politiek, dan is het publiek onte vreden wanneer zij te weinig geeft, wil men haar niet inzien. Is cle druk te groot, dan bekomt het niet genoeg stof voor zijn geldis zij te klein, dan be derft men zijn oogen bij het lezen. Nemen wij tele grammen op, dan zeggen de menschen, dat wij niets dan leugens meêdeelenlaten wij ze weg, dan heet het, dat wij niet op de hoogte zijn en de waarheid onderdrukken. Veroorloven wij ons een grap, dan zij wij oppervlakkig; doen wij het niet, dan zijn wij saai, vervelend. Treden wij iemand op zijn teenen, dan lachen de anderen, terwijl de eerste zich ergert; raken wij echter cle anderen op een gevoelige plek, dan schelden zij en de eerste lacht in zijn vuistje. Prijzen wij iemand, dan zijn wij partijdig; doen wij het niet, dan zijn wij het zeker ook." Natuurlijk hebben deze verklaringen alleen op Engelsche toestanden betrekking. In Nederland is immers iedereen met zijn eigen courant tevreden! De keizerin van Duitschland heeft aan het interna tionale comité van het Roode Kruis te Genève een som van 5000 francs benevens een gouden medaille geschonken als prijs voor een werk, dat met het doel der Vereeniging overeenkomt. Het comité heeft daar om een prijsvraag uitgeschreven voor een verdraagbare barakken-ambulance, voorzien van twaalf bedden, welke zoowel op het oorlogsveld als bij het uitbreken van epidemieën dienst kan doen en een gedeelte van een groot etablissement moet vormen. De ambulance moet gemakkelijk uit en in elkander geslagen en vervoerd kunnen worden en tegelijkertijd zoo stevig zijn, dat zij elke weersgesteldheid kan wederstaan. Alle verdere voorwaarden betreffende het materiaal, luchtverversching, verwarming, omvang, kosten, gewicht enz. zijn in het programma uitvoerig beschreven. De mededingers kun nen ook volstaan met de inzending van eene teekening met beschrijving, doch clan kunnen zij alleen aanspraak maken op een eervolle vermelding. Alles moet voor den lsten September te Antwerpen geleverd zijn, waai- al het ingezondene van 10 tot 20 September geëxpo seerd zal worden. In een courant van Madras komt weder over het puimsteen van Krakatau een bericht voor van kapitein Reeves, van het schip de Umvoli. Den 28 en 29 September '1884, schrijft hij, was de kust van Natal in Zuid Oost-Afrika bedekt met aangespoelden puim steen, die door de Picnickers op de feestdagen aldaar werd verzameld. De westelijke stroomen hebben dus in 395 dagen dit puimsteen 4500 mijlen ver of onge veer 11 y2 mijl per dag verplaatst. Het puimsteen Was zeer aangegroeid. Maar een zeer groot veld bevindt zich nog oostelijk van Madagaskas en wordt daar door heen en weer gaande stroomen vastgehouden. En nu, op deze reis naar Indië, vond ik uitgestrekte velden op den 83sten en 84sten Oostelijken meridiaan en van 3 tot 10 graden zuiderbreedte. Deze zijn blijkbaar Maandag werd voor de rechtbank van politie in Bowstreet te Londen de behandeling van het geding betreffende de dynamiet-ontploffingen voortgezet. Ver scheidene getuigen verklaarden, dat zij Cunningham in Januari in den trein van den Metropolitan Railway gezien hebben, waaruit dynamiet geworpen is. De verdere behandeling der zaak werd nogmaals verdaagd. Orde regeert de wereld. Hiervan was ook een dief te Mecklenburg overtuigd, die alle diefstallen, welke hij na verloop van tijd had gepleegd, zeer nauwkeuring in een boek had ingeschreven, benevens de bedragen welke deze diefstallen hem hadden op gebracht. Zijne orde bracht hem echter ten val. Voor eenigen tijd werd hij in hechtenis genomen als ver dacht van diefstal, doch daar niets bepaald bewezen kon worden, zou hem zijn vrijheid weder teruggegeven worden, toen een politie-beambte nogmaals nauwkeurig huiszoeking deed en het noodlottige, «grootboek" vond. Uit dit boek bleek, dat cle ordelievende dief sedert 1883 niet minder dan 60 diefstallen had gepleegd. Tegenover dit bewijs kon hij niet langer ontkennen. Van Nathaniël, den Engelschen Von Rothschild, zoon van den beroemden Anselmus Meyer, wordt o. a. het volgende verhaald: «Of hij nooit beet genomen werd? De Beurs krioelt van behendige plukkers. Zoo liet hij eens een voorschot negocieeren van '1,500,000 pd st., op eenzelfde bedrag aan consols als onderpand. Deze stonden 84. Er werd overeengekomen met de geldschieters dat de rente der leening 4V2 pCt. zou bedragen, en daalden de consols tot 74, dan kreeg de geldschieter het recht ze voor 70 pCt. van den leener af te vragen. Rothschild dacht dat een daling van 10 pCt. onmogelijk was, doch pas had cle geld schieter de 1,500,000 pd. st. in bezit, of hij verkocht in groote hoeveelheden. Hij werkte zóó goed, dat in weinig dagen voor '10 millioen consols aan de markt waren, en ze daalden toen tot 74. De geldschieter eischte nu de som in consols voor 70 en kocht het verkochte weer in. Spoedig stegen de consols weer tot 84 en het schaap was binnen. Dat noemt men «handig" zijn. Een huwelijksinzegening met hindernissen. Een gees telijke te Berlijn was dezer dagen door zijn dokter WJELDAD1GHEID. DIAKENEN der Hervormde Gemeente alhier geven onder hartelijke dankbetuiging' kennis, dat bij ben is ingekomen eene grift tot liet houden van eene gort-bedeeling aan de armen van alle ge zindten welke bedeeling zal plaats hebben op a.s. Zondag 22 Februari des middags 12 uur. Zierikzee, 18 Februari 1885. Diakenen voornoemd VAN KINSCHOT, Voorzitter. H. LAKENMAN, Secretaris. in Ï3 JE L JLi J3 V TJ E. JBallotag'e op Zondag 22 Februari 1885, des namiddags van 12 tot 2 uur. des avonds te half acSit uur precies» IN DE CONCERTZAAL. Eerste Nederlandsche Tarieven, Voorwaarden en Statuten verstrekken de Hoofdagent J. A. LEGEMAAT te Zierikzee, en de Agenten J. L. SMITS te Brouwershaven en L. VAN GASTEL te Schuddebeurs.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3