ZIERIKZEESCMË voor het arrondis- sement Zierikzee. 3 9 1885. No. 15. Zaterdag 21 Februari. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD 1 vertentiën n vooraf geleverd- JES. 80 cent 'N. p/i. 86'/, Binnenland. aangerende neer publici- >p de daarin 'fdplaats van eheel Neder- neening is dit 'le hebben wij •ureau wenscht den is, waarin grijke order CL 1. ter Snelpers- zeealsmede KJ. fÉRDlAM pot. 67</s 79%, 101% 102 99i/_ VI t 581/, 463/, 46 Vu 1013/,, 93 ®3/<» 67 671/* 673/, 92'/» 125'/, 68»/,, 93 76 58% 125% R. 1,24 .ars - - 2,46 1 885. lelmatig, doch te als voren. E,90 a f 7,40 ',10 - 6,80 'e 10 ct. lager. 5,90 a 6,40 ',30 5,80 ts lager. >,40 a 5,60 - 5,30 1,60 - 459O 20 cent Jager. 3,60 a 4,30 1,10 - 3,50 weinig vraag. ,75 a 8,25 - 7,50 8,75 a f 9,25 /,25 - 7,75 1,75 a 12,50 1,50 - 9,50 prijshoudend. >,60 a f 6,75 1,20 - 6,50 Prijs 1,80 Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post ƒ1,— Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever lï. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 2 0 Februari 1 8 8 5. De verjaardag van Z. M. den Koning werd gisteren op de gebruikelijke wijze gevierd. Uit de openbare en enkele particuliere gebouwen wapperde de nationale vlag; 't klokkenspel deed zich hooren, de inspectie der Schutterij had 's namiddags te 3 ure plaats, waarbij de müziek zich liet hooren, terwijl daarna de Schutterij nog eene wandeling door de stad deed. 's Avonds vierde de Sociteit »Ter eere van den Koning" haar gewoon jaarlijksch feest, waarin wederom menige harte lijke toost op Koning en Vaderland werd uitgebracht. Dinsdag 24 dezer zal door het Muziekkorps der d.d. Schutterij onder directie van den kapelmeester D. H. Ezerman, wederom haar gewoon jaarlijksch Militair Concert worden gegeven, waarvan hieronder het programma is vermeld. 't Doet ons leed er op te moeten wijzen, dat die concerten telken ja re zoo slecht worden bezocht door de leden met hunne dames, omdat waarlijk ons muziek korps meer sympathie moest ondervinden en hetgeen zij ten géhoore brengt wel verdient meer gewaardeerd te worden door de leden, waaronder toch velen zijn, die .erkende liefhebbers en kenners van de muziek genoemd kunnen worden. We hebben reeds zoo menig maal aangespoord tot eene trouwe opkomst en doen dit ook thans weder, daarbij den wensch uitsprekende, dat de leden ditmaal door eene trouwe opkomst blijken mogen geven, dat zij er prijs op stellen een flink en degelijk muziekkorps in hun midden te hebbendit zou voorzeker voor ons korps wel de grootste en aange naamste zelfvoldoening zijn. Programma: 1. Le petit Zouave. Pas-redoubléChristophe. 2. Air varié. Voor tuba sibChristophe. 3. Aimons-nous. ValseLecocq. 4. Vöglein im Fliederbusch. Nocturne. Voor fluit met piano-begeleiding Popp. 5. Fantaisie variée. Voor piston Christophe. 6. FrühlingsliedMendelssohn Bartholdy. 7. Danse BohémienneLecail. 8. Concert voor clarinet met piano begeleiding Manns. 9. Fantaisie «Les mousquetaires au couvent"Steenebrugen. 10. Liederen voor saxophone met piano- en cello-begeleiding. a. »Es hat nicht sollen sein" Abt. b. Rheinfahrt Goltermann. 11. Sambre-et-Meuse. Pas-redoublé Steenebrugen. De stooratramdienst tusschen Vlissingen eu Middel burg,. die, zooals reeds vroeger gemeld is, in handen van een nieuwen concessionaris overgaat, zal met het einde dezer maand tijdelijk gestaakt worden. Men zal dan een aanvang maken met de werkzaamheden tot vernieuwing der rails enz. De herhaalde ontsporingen, die nu tengevolge van den slechten toestand van den weg plaats hebben, en die het een waagstuk doen zijn om van de tram gebruik te maken, terwijl het altijd twijfelachtig is of men wel op den bestemden tijd zal aankomen, doen de bewoners dier plaatsen wel naar verbetering verlangen. De Minister van Koloniën deelt mede, dat blijkens een van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië ontvangen telegram, de gouvernements-koffie- oogst op Java voor dit jaar wordt geschat op 665,000 pikols. Het is ons aangenaam onzen lezers de verschijning van de eerste aflevering van den nieuwen jaargang van »Oe Huisvriend" te kunnen aankondigen. Dit tijd schrift, dat bij den uitgever H. A. M. Roelants, te Schiedam, sedert vijf jaren het licht ziet, verdient, om strekking en inhoud, onder alle standen der maat schappij bekend te worden en gaarne wenschen wij, door onze aankondiging, mede te werken om dezen huisvriend in alle gezinnen een blijvende plaats te verzekeren. De eerste aflevering word geopend met een bijzonder goed geslaagd portret van ons Prinsesje, met bijschrift van Nicolaas Beets, en verder, wat ons land betreft, afbeeldingen van het kasteel te Heeswijk, beschreven door H, M. Werner; het stadhuis en het scbotscbe huis te Veere, door S. Piccardt, en het tegeltableau in den voorgevel der stadswaag te Alkmaar. Van het bekende schilderij van Henri Bource »Een droevige tijding," is een groote gravure opgenomen, terwijl nog een viertal platen, waaronder een «gezicht op Amster dam" naar Rembrants ets van 1640, in deze aflevering voorkomen. Onder de verhalen worden aangetroffen «oude liefde" door M. W. Maclaine Pont en «Jobje" door F. Nagtglas. De prijs, zeven en dertig en een halve cents per maand, kan voor niemand een bezwaar zijneen jaargang vormt een lijvig boekdeel van 480 bladzijden met ongeveer 200 platen, dat een sieraad voor de huiskamer is. Arnh. Ct. Het dit jaar te Amsterdam te houden 5e Congres van Blinden-Onderwijzers zal den 4 Augustus worden geopend en den 7den d. a. v. worden gesloten. De vereeniging tot behartiging der stoomvaartbe- langen in Nederland besloot Woensdag, in hare te Am sterdam gehouden vergadering, eene commissie te benoemen, die te onderzoeken heeft, in hoeverre het wenschelijk is den minister van justitie te verzoeken in het nieuwe wetboek van koophandel de aanspra kelijkheid van den vervoerder te regelen in den geest van het Kon. besluit voor het vervoer op de spoorwegen. Tot leden dier commissie werden gekozen de heeren Cramer, Haentje en Kievits. Voorts besloot de verga dering bij de bevoegde autoriteiten aan te dringen op een betere regeling der ligplaatsen van de op stroom liggende schepen voor Rotterdam en Dordrecht. Het bond van suikerfabriekanten houdt heden eene vergadering om te beraadslagen over een verhooging van den prijs der beetwortelen voor het a. s. seizoen. Zooals gemeld is, was die eerst bepaald op 7.50, zijnde een prijs waarvoor bijna geen enkel landbouwer wilde contracteeren. Het proefschieten van het gepanserde fort «de Harssens" te Helder is gisteren na eenige schoten gestaakt, omdat een tweede met glycerine gevulde cylinder gesprongen is. Thans is voldoende bewezen dat deze cylinders te zwak zijn; zij moeten door andere vervangen worden voor rekening van den aannemer, den heer Groson. Aangezien heden in de richting van «de Hars" geschoten werd, zijn aan het hoofd te Nieuwediep de glasruiten in tal van huizen gebroken of gebarsten. De kiestabel is, naar Het Vaderland zegt, bij den Raad van State ingekomen. De voorstellen tot Grond wetsherziening kunnen weldra dè Tweede Kamer be reiken, want het antwoord der Regeering op de uitvoerige bedenkingen van den Raad van State is reeds gereed. Het voornemen schijnt te bestaan ook het rapport van den Raad aan de Tweede Kamer over te leggen. Dat velen van het groote nut der mollen nog niet genoegzaam overtuigd zijn, kan blijken uit de groote verdelgingswoede, waarmede deze dieren worden ver volgd. Een mollen vanger in de gemeente Achtkars- pelen ving, zoo wordt aan de Leeuw. Ct. geschreven, in eene week niet minder dan 108 stuks en werd door de landbouwers daarvoor beloond met 8 cents per stuk. Dat de mollen door het opwerpen van aardhoopen en door hun ijverig jagen tusschen de wortels van planten in tuinen en landen eens een weinig schadelijk kunnen zijn, moge waar zijndoch even waar is het, dat zij onverzoenlijke vijanden zijn van allerlei in den grond levende dieren, die den landman groote schade aanbrengen. Met het volste recht mag de mol een vriend van den lande worde genoemd. Een gehuwd loteling onder Amstelveen werd de vorige week op den dag der loting verrast met de geboorte van zijn eersteling. Hij was met zijn vader schap echter zoo weinig ingenomen, dat hij de eerste twee dagen niet was te bewegen vrouw en kind te gaan bezoeken en het laatste aan te geven. Eerst nadat zijn patroon den jeugdigen vader met nadruk zijn plichten had onder 'toog gebracht, kwam er verandering in zijn besluit. De gedelegeerden 1ste klasse der Staatsloterij te Rotterdam hebben zich met een adres gewend tot de Tweede Kamer en daarin medegedeeld dat zij ten volle de wenschelijkheid erkennen, de Staatsloterij bij de wet te regelen, waardoor de oude misbruiken kunnen worden opgeheven en om haar meer productief te maken voor 's Rijks schatkist, zij het ook ten nadeele van de winsten, tot dusverre door den handel genoten dat zij de voorgestelde verhooging van 3 per lot, als maximum volkomen uitvoerbaar achten, mits de verdeeling der loten geschiede naar het debiet, zooals ook in het ontwerp-Koninklijk-Besluit zeer juist is aangeduid. De oud-soldaat (Stieltjes) schreef in 1849 in zijn werk: Is Nederland nog te verdedigen, o. a. het volgende: «Vele boven elkander geplaatste rangen, alsdivisie- en brigade-generaals, regiments- en batal jons-commandanten, zijn een ware pest voor een klein leger. Immers, het geringe aantal troepen, voort durend onder de wapenen, en de verspreiding derzeive in vele garnizoenen, laten niet toe dat ooit de gene raals in hun wezenlijke functie, als troepenaanvoerders, optreden. Toch eenige werkzaamheden willende doen, bemoeien zij zich met eenige kleinigheden, die niet tot hun werkkring behooren. Dit strekt zich ook in de mindere rangen uit, en het gevolg van een en ander is, dat de generaals eigenlijk de brievenbestellers van het ministerie van oorlog worden, en dat de andere officieren korporaalsdienst verrichten. «Daarom kunnen wij ons ook geen duurzame ver betering in het leger voorstellen, tenzij als inleiding daartoe de bestaande brigades en divisiën afgeschaft worden én het leger verdeeld in bataljons, 5 a 6 tot brigades vereenigd, waarvan de chefs onmiddellijk onder den Minister staan Wij willen slechts één rang tusschen den Minister en de korps-comman danten" Het Vaderland acht het niet kwaad deze woorden eens in herinnering te brengen, nu de tegenwoordige Minister «slechts" 15 generaals een minimum voor ons legertje noemt en de bevelhebbers der militaire afdeelingen nog steeds onmisbaar acht, vrij wel in strijd, meent het blad, met de algemeene opinie! De Minister Weitzel acht trouwens zijn geheele be grooting een «minimum."

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1