ZIERIKZEESCME (MRAYT. mimi Zierikzee. 1885. No. 13. Zaterdag 14 Februari. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor liet arrondis- Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 1G regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aau den uitgever II. EAKENMAN. ZIERIKZEE, 13 Februari 1 88 5. In handigen vorm is door de commissie voor het in Augustus a.s. te Amsterdam te houden congres van Blinden-Onderwijzers eene circulaire verzonden, waarin de belangstelling voor dit congres opgewekt wordt. Het nut, dat zulk een congres afwerpt, wordt daarin uiteengezet, het belang dat ons land bij een goede ontvangst heeft, in het licht gesteld. Reeds kwamen dan ook van allerlei zijden bewijzen van belangstelling in. 't Bestuur der hoofdstad stond eenige zalen af tot het houden van 't congres en van de tentoonstelling van leermiddelen en handwerken der blinden. De Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij en die tot Expl. der St.-Spoorwegen, deden belangrijke concessies zoo voor 't personen- als voor 't goederentransport. De Prov. Staten stonden 500 toe en de Minister van Binnenl. Zaken verklaarde zich bereid een subsidie van 1500 aan de Kamer voor te stellen. De Intern. Vereeniging tot bevordering van het lot der blinden heeft in ons land een vrij bloeiende afdeeling, waarvan de leden in de hoofdstad zich tot een comité hebben gevormd. Het Bestuur, waarvan de directenr van het Instituut te Amsterdam secretaris is heeft gemeend dat de leiding der voorbereidende werkzaamheden 't Bestuur dezer Vereeniging was op te dragen en aangezien H. M. de Koningin welwillend het patronaat over deze afdeeling der blindenverzorging heeft op zich genomen, geniet ook het Congres de hoogè onderscheiding van Hr. M's bescherming en strekt Hr. M's belangstelling zich ook over de ten toonstelling uit. De regeeringen van Frankrijk, België, Italië, Baden, Brazilië en Portugal hebben reeds haar officiëele ver tegenwoordiging toegezegd en Frankrijk's Minister van Binnenl. Zaken heeft niet alleen de heeren Rousseau, directeur van het algemeen secretariaat en de comp tabiliteit aan het Departement van Binnenl. Zaken en Le Gay, Staatsraad in buitengewonen dienst, directeur der departementale en gemeentelijke admi nistratie aan datzelfde departement, aangewezen om zijn Departement, waaronder het blinden-onderwijs ressorteert, te vertegenwoordigen, maar heeft bovendien den heer Claveau, inspecteur-generaal der weldadig heids-instellingen", verzocht het Congres bij te wonen en zal de examens en de vacantie aan het Instituut te Parijs vervroegen, nu het Congres tot 3 Augustus verdaagd is, om den directeur en de leeraars in de gelegenheid te stellen naar Amsterdam te gaan. Voorts hebben zich 13 leden uit Groot-Brittannië, 30 uit Duitschland, 8 uit Oostenrijk, 4 uit Frankrijk, 3 uit Italië, 2 uit België, uit Spanje, Denemarken, Zweden en de Ionische eilanden ieder één lid opgegeven en wenschen 50 heeren en dames uit Nederland het Congres bij te wonen. De kosten van het geheele Congres en de'Tentoon stelling zijn op 6000 geraamd. De keizerin van Oostenrijk wordt tusschen 27 dezer en 1 Blaart te Amsterdam verwacht in het Doelen hotel, waar voor H. M. en gevolg 30 kamers in ge reedheid worden gebracht. De keizerin zal daar gedurende de geheele maand Blaart vertoeven en bij afwisseling slechts de haar afgestane villa van den heer Ricard te Zand voort bewonen. Is het Hblad wel ingelicht, dan zal de ex-keizerin •JSugénie dezen zomer eenigen tijd te Amsterdam vertoeven in het Amstel-Hótel, om zich onder be handeling te stellen van dr. Mezger. Het voorstel Nijmegen tot het bijeenroepen van eene buitengewone algemeene vergadering van het Nut, ter behandeling der zaak van de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen, is door 90 Departementen onvoorwaardelijk ondersteund; 36 Departementen hebben verklaard desgelijks hunne adhaesie te schenken aan dit voorstel, tenzij het hoofdbestuur bereid is om de werkzaamheden aan de kweekschool te staken en de zaak op de a.s. gewone algemeene vergadering aan de orde te stellen, en 1 Departement wenscht behandeling, hetzij in buiten gewone of gewone vergadering of met schriftelijke beslissing door de Departementen. Dit zijn dus te zamen 127 Departementen, waarbij Nijmegen nog gevoegd moet worden. Dusde vraag tot het beleggen der buitengewone vergadering wordt aan het Hoofdbestuur gedaan door 128 Departementen, tenzij het Hoofdbestuur nog aan het verlangen tot uitstel meent te mogen voldoen. Daarenboven hebben 2 Departementen zich een voudig voor behandeling in de a.s. gewone algemeene vergadering verklaard, zonder zich over het bijeen roepen eener buitengewone uit te laten, terwijl 3 Departementen tegen de buitengewone vergadering zijn, maar voor behandeling in de a.s. gewone ver gadering. In het geheel zijn dit alzoo '139 Departementen, die eene nadere bespreking van dit onderwerp, op eene of andere wijze noodzakelijk keuren. Een inwoner van Breda doet in de Nieuwe Bredasche- en Oosterhoutsche Courant een poging om te Breda op te lichten een anti-hoedafnemingsbond, welks leden voortaan op militaire wijze zouden groeten, hetgeen den schrijver vooral in een kleine plaats zeer wenschelijk voorkomt èn om den gezondheidswille, ter vermijding van kouvatten door het telkenmale ont- blooten van het hoofd, èn ter besparing van minstens een paar hoeden 'sjaars. De redactie van bovengenoemd blad verklaart zich niet ongenegen de brieven in ontvangst te nemen van hen, die tot bereiking van schrijver's doel willen medewerken. Omtrent vrouw Van der Linden, de Leidsche gift- mengster, deelt bet D. v. Z.-H. het volgende mede: »Wie haar, oogenschijhlijk kalm als een onschuldig kind, in de cel der gevangenis aan haar breikous ziet, zou niet kunnen vermoeden zulk een monster voor zic.h te hebben. Bedaard keuvelt zij met baar beide bewaaksters over allerlei zaken, doch vermijdt met fijngesponnen overleg en geslepenheid alles, wat op haar zaak betrekking heeft. Halsstarrig blijft zij alle schuld aan de haar ten laste gelegde misdaden ont kennen en bewaart eenvoudig liet stilzwijgen, wanneer zij bij het verhoor in 't nauw wordt gebracht. De reeds medegedeelde brief van den schaatsenrijders- bond aan den heer Knientz over een wedstrijd met Axel Paulsen, moet zijn gekruist door een schrijven van Axel Paulsen aan het bestuur van den N. S. B., waarin hij mededeelt, kennis genomen te hebben van hetgeen over hem in de Ned. Sport werd geschreven. Naar aanleiding daarvan, neemt hij thans aan om tegen een Fries te rijden, en zelfs, mocht het bond geen prijs beschikbaar willen stellen, uit eigen middelen een premie uit te loven van 500 mark. Uit het rapport der commissie tot ondersteuning van werkeloozen en de commissie van bijstand te Rotterdam, van welke commissie de burgemeester voorzitter is, blijkt, dat aan giften was ingekomen 23,254,89. Het getal werkeloozen, dat zich aan meldde, bedroeg 4144, doch velen ontvingen reeds bedeeling van elders. Aan 1957 verstrekte de commissie bedeeling in aardappelen, steenkolen en spek en aan eenigen verschafte zij werk. Door de commissie werd uitgegeven 20,616,33 zoodat er een saldo is. Daar de winter weer kan invallen en een tweede bedeeling voor sommigen noodig kan zijn, zal daaraan dit saldo besteed worden, hopende de commissie dat de burgerij, moch er een nieuw beroep op de liefdadigheid noodig zijn, dit weder zal verhooren. Nederland heeft een aanzienlijke uitvoer van gedrukte platen en gravures naar Engeland, zooals blijken kan uit het handels-overzicht van laatstgenoemd land over het laatste jaar. Op een invoer van 30,000,000 stuks geschat op eene waarde van 256,159 p. st., komen voor Nederland 16,674,918, dus meer dan de helft, terwijl uit Frankrijk, ingevoerd werden 5,776,261, Duitschland 5,068,294, België 2,046,030 en de Vereenigde Staten 347,482. Naar het Handelsblad mededeelt, zal het Rijks telegraafkantoor te Amsterdam binnen enkele dagen rechtstreeks verbonden zijn met het havenstation te Vlissingen en zal dit laatste kantoor geopend zijn een half uur voor het vertrek van den eersten trein uit "Vlissingen. Voor het belangrijke vervoer van passagiers met de booten der Blaatschappij «Zeeland" heeft deze regeling waarde. Een nachtdienst van Vlissingen in verbinding met de bestaande nachtdiensten, Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen zou voor de belanghebbenden bij de in de Schelde binnenvallende schepen nog grooter waarde hebben. Maandagavond had tusschen ds. A. J. Westhoff, pred. te Amsterdam en F. Domela Nieuwenhuis, den bekenden woordvoerder der socialisten, een openbare discussie plaats over het «socialisme en de kerk." De opkomst van belangstellenden was zeer groot. De heer Westhoff maakte splitsing tusschen de grieven van den vierden stand, waarvan hij sommige als rechtmatig erkende, doch andere voor onrechtmatig hield. Wegneming der rechtmatige grieven ligt z. i. op den weg der kerk. Door op wettige wijze daarvoor te strijden zouden de socialisten een rechtvaardige zaak doen zegevieren. Het overschrijden dier grenzen kan noodlottig worden voor hen die ze bestrijden, maar evenzeer voor hen zeiven. De heer Domela Nieuwenhuis verwierp de verdeeling der grieven in rechtmatige en onrechtmatige. De heer Westhoff zag z. i. voorbij, dat het een klassenstrijd geldt, wat de heer Westhoff toegaf, onder opmerking evenwel dat men middelen moet zoeken om voor de toestanden een nieuwe bedding te vinden, waardoor de uitersten van revolutie en geweld voorkomen worden. De heer Nieuwenhuis beweerde daarentegen, dat de klassenstrijd moest opgeheven worden door de afschaffing van het gemeenscbappeJijk bezit, waartoe men komen kon door eene progressieve successie belasting. Van de gehouden redevoeringen is door stenografen een verslag gemaakt, dat uitgegeven zal worden en waarnaar wij belangstellenden verwijzen. De gedachten- wisseling geschiedde in hoffelijken vorm. Een man uit Apeldoorn, een huzaar, wilde in beschonken toestand in de cavalerie-kazerne te Zutfen het paard zien, waarop hij vóór acht jaren gereden had. De toegang werd hem geweigerd. Daarop schoot hij met een zakrevolvertje een paar maal in de lucht. De politie nam den dronken man in arrest, maar ontsloeg hem weder, toen hij zijn roes uit geslapen had.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1