"beurs- en marktberichtènT en allen verkeerden in het stellige denkbeeld, dat er een onheil had plaats gehad, waarvan niemand de oorzaak kon vatten. Terstond werden de pompen nagezien en werd er gepeild. Een lek hadden wij niet en de peilingen toonden aan, dat de waterstand schier geen verandering had ondergaan. Na verloop van de eerste vijf minuten, gerekend van het oogenblik waarop wij de eerste verschijnselen hadden waar genomen, werd de zee weder kalmde wind was Oost en van geringe beteekenis en wij maakten drie zeemijlen per uur. De zee bleef spiegelglad, maar had een gansch andere kleur dan vroeger, want zij was allerwegen in het vond, zoo ver het oog reikte, niet blauw maar wit gekleurd. Een sloep werd uitgezet om na te gaan of het schip of de koperen huid op de eene of anderen wijze was beschadigd, maar nergens werd eenig spoor van letsel waargenomen. Te Triest aangekomen op 15 dezer, las ik in de dagbladen de onheilen en de rampen, welke Spanje op datzelfde tijdstip waren overkomen. Tevens vernam ik uit den mond van een scheepsgezagvoerder, dat hij, ongeveer op gelijke hoogte, dienzelfden nacht een zeebeving had gevoeld, die volkomen overeenkwam met het verschijnsel door ons waargenomen. Ver moedelijk hangt dit samen met de aardbevingen, waarvan Spanje in die dagen het tooneel is geweest. O'Donovan Rossa en Yseult Dudley, Bovenstaande namen zijn dezer dagen, vooral in Engeland en Amerika, op ieders lippen, en wij achten het daarom niet van belang ontbloot eenige bijzonder heden uit het leven van genoemde personen mede te deelen, welke wij aan het Rotterdamsch Nieuwsblad ontleenen. O'Donovan Rossa aldus wordt gemeld is wellicht de grootste politieke struikroover en afzetter, die de wereld ooit heeft te zien gekregen. Terwijl anderen bij de dynamiet-ontploffingen te Londen het leven op het spel zetten, slenterde hij in Printing House Square, het journalisten-kwartier van New-York, rond en stroopte de hemdsmouwen op om, met allerlei lofredenen op eigen persoonlijkheid, de litteekens der wonden te doen zien, die hij in den strijd van Ierland liad verkregen. Op andere tijden zat hij in de bierhuizen en zwoer alle Engelschen den dood; het geld echter uit het «Skirmishing fund," dat hij ten behoeve van de be oogde vermoording op zoo groote schaal ontving, werd op veel onschuldiger wijze gebruikt en diende tot het aankoopen van ontelbare glazen bier en whiskey. Het »Skirmishing-fund" was zijn alkoholbron; zoo lang de Iersche penningen er in terecht kwamen, stroomde ook de alkohol door Rossa's keelgat, zoodat het voor de hand ligt dat het voor hem van 't grootste belang was, de belangstelling voor het fonds gaande te houdenvandaar dan ook de buitensporig snoevende reclame, die hij in gesprekken en in de kolommen van de Irish World voor zichzelven op touw zette. In pochen, drinken en huwen hij betreurt reeds drie vrouwen was hff steeds zeer groot. Zijn eigenlijke naam is Jeremiah O'Donovan, maar aangezien zich in Skibberin, waar hij eertijds een winkel bezat, iemand van gelijken naam bevond, die in dezelfde branche werkzaam was, noemde hij zich Rossa, naar het dorpje Ross, in het graafschap Cork, waar hij geboren was. Zoodra de aanvoerder der Fenians, Stephens, een aanvang met woelingen maakte, sloot Rossa zich bij hem aan en stichtte te Skibberin de «Nationale letter kundige Phoenix-Vereeniging," waarvan de leden zich onder eede tot den strijd tegen Engeland en tot ge heimhouding verplichtten. Toen deze zaak ontdekt werd, streek Rossa de vlag, doordien hij zich schuldig bekendeniettemin sloot hij zich nog enger bij Stephens aan, werd redacteur van het blad Irish People, dat revolutie in Ierland en het vervallen van het grond bezit predikte, en stond, na het mislukken van den opstand der Fenians in 1865, wegens hoogverraad terecht. Bij die gelegenheid gedroeg hij zich, evenals latei- de moordenaar van generaal Garfield deed, onver- dragelijk onbeschofd, wilde met zijne verdedigers, die hij spitsvondige prul-advokaten noemde, niets te maken hebben, schold de rechters uit en noemde het proces een kluchtspel. Hij werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, maar kwam door de amnestie, die vier jaren later volgde, weder op vrije voeten, waarop hij naar Amerika vertrok, waar hij door de Ieren triomfantelijk ont vangen werd en sedert als een soort martelaar voor de nationale zaak vereerd wordt. Na onderscheidene vergeefsche pogingen om als hotelhouder en geëmployeerde bij stoomboot-onder- nemingen aan den kost te komen, kwam hij eindelijk in het vaarwater waarin hij te huis behoorde; hij werd namelijk politiek agent van den Tammuny- rooverkapitein Tweed, voor wiens belangen hij onder zijne landslieden arbeidde. Het Iersche graafschap Tipperary koos Rossa in 1869 tot zijnen vertegenwoordiger in het Engelsche parlement, maar de keuze van een ontslagen tuchthuisboef was natuurlijk ongeldig. De dynamiet-leuze dateert van '1870; zij werd in de Irish World verkondigd, welk blad door de dyna- mietmannen werd aangekocht om de op- en inrichting van een »Skirmishing-fund", uit vrij willige bijdragen bijeengebracht, te prediken. Het resultaat is bekend voor Rossa werd een onuit puttelijk «alkohol-fonds" geschapen, en hij werd niet moede, alle moorden en ontploffingen, die in Engeland voorvielen, van den moord van lord Mountmorres in Mayo tot de moorden op Cavendish, Burke en den verklikker Carey van de ontploffing in het lokaal van den «Local-Government Board", tot den aanslag tegen Westminster en den Tower, voor zijn werk te doen doorgaan. In Amerika was men tot nog toe geneigd, Rossa's doen en laten uit een kluchtig oogpunt te beschouwen, daar 's mans voorgewende deelname aan allerlei mis daden slechts uit zijn eigen gesnoef bewijsbaar was. In ieder geval echter maakte hij zich aan ophitsing tot moord schuldig en de algemeene bijval, die de daad van Yseult Dudley vond, is zeer begrijpelijk, evenals de algemeene teleurstelling over de gebleken mogelijkheid, dat O'Donovan Rossa weder geheel zal herstellen. Het verleden van Yseult Dudley ontneemt veel van de heldendaad, die haar wordt toegeschreven. In het vorige jaar nog heeft zij geruimen tijd in een krank zinnigengesticht in Engeland doorgebracht en het is bewezen, dat zij meermalen getracht heeft zich het leven te benemen, zoodat, al heeft zij den moordaanslag op O'Donovan Rossa met gezond verstand gepleegd, deze daad haar wellicht toch niet toerekenbaar is. Het vroegere leven van Yseult Dudley is even merk waardig als dat van haar slachtoffer. Zij werd den eersten October 1860 te Parijs geboren en in een klooster opgevoed, waarna zij met toestemming van haar voogd zich aan het tooneel begon te wijden. Hier voor niet voldoenden aanleg bezittende, besloot zij ten slotte onderwijzeres te worden. Intusschen brak een groot onheil boven haar hoofd loszij maakte namelijk kennis met een Engelsch geestelijke, die reeds gehuwd was, maar die haar wist te doen gelooven, dat zij zijne rechtmatige vrouw was. Zij schonk hem twee kinderen, die beiden stierven en sedert dien tijd waren hare geestvermogens gekrenkt. Tweemaal trachtte zij zich het leven te benemen door het inademen van chloroform, eerst in een spoor- wegwaggon van den Ooster- en later in een van den Zuiderspoorweg. Zooals men weet is volgens de Engelsche wet elke poging tot zelfmoord strafbaar en Yseult Dudley bracht drie maanden in de gevangenis door. Door bemiddeling van hare hooggeplaatste betrekkingen werd zij geplaatst als ziekenoppasseres in het Koningin Charlotte-hospitaal, waar zij in alle opzichten uit stekend voldeed, tot zij weder in een spoor weg waggon een vlaag van waanzin bekwam en in het ziekenhuis van het graafschap Sussex werd opgesloten. Hier legde zij een buitenge wonen lust tot moorden aan den dag, die volgens den geneesheer haar aangeboren was. Vooral was zij zeer tegen de Ieren en ergerde zij zich over hunne herhaalde dynamietaanslagen. Ondanks deze verklaring van den dokter werd zij toch, onge twijfeld door toedoen van hare familie, weder in vrijheid gesteld en scheepte zij zich in den herfst van het vorige jaar naar New-York in. Zij is van middel bare grootte, met blonde haren en heldere oogen, met een aangename uitdrukking in het gelaat en voor treffelijke manieren. Bij hare arrestatie bewaarde zij het stilzwijgen en op de eerste vragen, die haar gedaan werden, gaf zij slechts korte antwoorden. Toen een dag later echter de reporters kwamen, liet zij het niet aan inlichtingen ontbreken. Zij heeft zeide zij O'Donovan Rossa het leven willen benemen, omdat zij de weield van dit onmensch wilde verlossen en aan anderen een afschrikkend voorbeeld wilde geven. Zij noodigde Rossa uit haar te vergezellen om hem bij een gunstige gelegenheid te kunnen dooden. Toen zij het eerste schot had gelost viel O'Donovan Rossa en riep om genade. «Ik deed nog een schot aldus ging zij voort maar de menigte verzamelde zich om mij heen en om niemand onschuldig te treffen, schoot ik in de lucht. Overigens zal niemand in Engeland den vijand beklagen. De redactie van O'Donovan Rossa's blad bevindt zich thans in zijn ziekenkamer, want hij laat de bladen en tijdschriften zich toezenden en zal zijn eerste hoofdartikel hoogst waarschijnlijk wel beginnen met de mededeeling, dat Yseult Dudley door de Engelsche regeering is omgekocht. In het Huis der Vertegenwoordiging te Washington heeft O'Donovan Rossa's landgenoot, Finerty, deze meening reeds geüit. Dat in Engeland de daad van Dudley wordt toe gejuicht, bewijst het voorstel, dat te Nottingham reeds gedaan is om een fonds bij een te brengen om de kosten voor hare verdediging voor de rechtbank te bestrijden. INGEZONDEN. AJUIN. Sedert de laatste jaren blijkt het ons handelaars en voorzeker ook wel de teelders van dit artikel dat, met eenigen tijd vorst, het artikel aan fameuse rijzing van prijs onderhevig is en dat er met het oog op die rijzing in het belang zoowel van handelaars als teelders iets op gevonden zoude kunnen worden om Ajuin onbevroren te houden. Wij hebben tot onze groote schade geleerd, dat, indien bevroren Ajuin in Engeland niet genomen wordt, althans met slechte prijzen van de hand wordt gezet, doch, indien onbevroren er wat mede te ver dienen is, en daarom zoude het wenschelijk zijn, indien de teelders een gedeelte hunner Ajuin vóór den winter in schuren of bergplaatsen goed gedekt en onbevroren houden, dit zal voor hen niet onmogelijk zijn en goede winst opleveren. De restant kan men als naar gewoonte in putten op het land bewaren tot na cfen winter. Vooral zij, die langs of dicht bij de spoorwegen liggen, zullen ondervinden, dat het de moeite loont, ze met eenige kosten onbevroren te houden, de bewijzen zijn daarvan het laatste wintertje, als wanneer eene hectoliter Ajuin in tien dagen tijd van f 1,60 tot f 2,60 gestegen is. Voor handelaars is het gemakkelijk te bewijzen, dat bevroren Ajuin, als zij vervoerd moet worden, zoo goed als niets waard is. In de hoop, teelders deze wenk zullen ter harte nemen en U dankzeggende voor de verleende plaats ruimte, verblijf ik hoogachtend UEd. Dw. Dienaar JOS. DE POORTER. Rotterdam, 7 Februari -1885. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 9 Febr. 1885. Nederland, Werkelijke Schuld dito dito dito dito 4 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 België, dito Stad Antw. '74 3 100 Spanje, Obligatiën Buitenl. 1869/70 11/4 57,3/la dito dito '1876 2 Portugal, dito Buitenl. '1853/80 3 463/l6 Rusland, Obl. Hope Go. 1798/1815 4 1017/., Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 8615/ib Obligatiën 1866 f 1000 5 100 dito 1860 2e L. I 100 4'/, 93i/le Obl.-Leen. 1867/69 4 84»/2 Staatsleening 1866 5 134 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 67 dito dito 5 «68 dito in Zilver 5 6874 dito dito 5 673/4 dito in Goud 4 Staatsleening 1864 1423/4 Inschrijving 5 92 Obl. Alg. Schuld 1865 5 Obligatiën Lond. 1865 5 dito 1851 3 2i/a pCt. 673/le 3 793/l6 4 1013/lB Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 1257/16 Baltische Spoorw. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Tiflis Obligatiën f 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel PRIJZEN VAN COUPONS. Russen in Z. R. 93 96 583/. 123'/a Oostenr. in papier f 20,37 J/2 dito in zilver - 20,37 Eng. Div. per - 11,60 Amerik. Dollars Papier ROTTERDAM, 9 Februari 1 885. f 1,25 - 2^45i/2 De aanvoer der Granen was heden tamelijk ruim, in de prijzen kwam bijna geen verandering. T a r w e. Ruim aangevoerd, met matigen kooplust, tot iets lager prijzen opgeruimd. Puilce Zeeuwschef 6,80 a f 7, Mindere- 6,— - 6,70 Rogge. 10 cent lager. Puike Zeeuwsche Mindere Gerst. Puike Winterf 5,30 a f Zomer- 5,- Mindere- 4,60 - 5^20 Haver. Zeer ruim aangevoerd, 10 cent lager. Inlandsche kortef 3,70 a f 4,25 lange- 3,20 - 3,60 Blauwe Erwten. Onveranderd, met weinig vraag. Puike Zeeuwschef 7,75 a f 8,25 Mindere- 7,- 7,50 Bruine Boonen. Onveranderd. Puike Zeeuwsche f 8,75 a f 9,25 Mindere - 7,25 - 7,75 f 5,90 a f 6,30 - 5,30 - 5,80 5,60 5,30

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2