Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- semeiit Zieritzee. 1885. No. 12. Woensdag 11 Februari. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Buitenland. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nomraers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 11. LAIIENMAN. ZIERIKZEE, 10 Februari 188 5. Volgens Sport is de bekende harddraver Graaf Adolf", vroeger behoorende aan wijlen den heer T. J. Ritsema, te Garsthuizen, provincie Groningen, en het laatst aan den heer G. Sevenbuijsen, te Wartnenhuizen, provincie Noord-Holland, dezer dagen in laatstgenoemde plaats gestorven. De Graaf Adolf is ruim 18 jaar oud geworden. Hij had ruim 60 prijzen gewonnen, behalve de premiën. De harddraver »Concordia", toebehoorende aan den heer Meursing, te Alblasserdam, is voor hoogen prijs verkocht aan den heer Albers te Dordrecht. De Haagscbe kouter 'van de Prov. Gr on. Ct. ver haalt van een ingezeten der residentie, die in eene aanzienlijke buurt een mooi groot huis betrokken heeft, en die zijn ontzaglijk vermogen heeft verzameld met het opkoopen van gebruikte petroleumvaten. Daar is weinig aan, zal deze of gene misschien beweren. Zeker! het op- en verkoopen daarvan kan iedereen. Maar het is 't ei van Columbusmen moet eerst op het ver nuftige denkbeeld komen. De welberekenende man ging na, dat die ledige vaten hier weinig aftrek zouden vinden, maar in Amerika voor de nieuwe vulling groote waarde hadden. Hij begon dus overal die vaten op te koopen, was hierdoor in staat een vrij goeden prijs te geven, en maakte hoe langer hoe beter zaken. Nu is hij een man in bonis, looft de petroleumbronnen, die maar altijd vloeien, en geniet de vruchten van zijn vindingrijk brein. Naar wij vernemen zal het wetsontwerp tot heffing eener belasting op de tabak aan de verschillende Kamers van Koophandel om advies worden toegezonden. Binnenkort zal op de stations van den Rhijnspoorweg te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht een publiek telephoon-bureau worden geopend. Het publiek zal dus in de gelegenheid gesteld worden om tegen eene kleine vergoeding met de aangeslotenen in de stad te kunnen spreken. Van Madera wordt geseind dat de Nederlandsche stoomboot «Afrikaan", toebehoorende aan een Neder landsche maatschappij, den 21 Januari den Congo verlaten heeft, en berichten gebracht, welke stellig ontkennen dat de Portugeezen de vlag zouden ge- heschen hebben aan de monding der rivier. Wel hadden de Portugeezen plan daarop gehad, maar zij hebben het laten varen na het krachtige protest van den bevelhebber eener Engelsche kanonneerboot, die de Portugeesche schepen stroomopwaarts volgde. Daarentegen bevat de Indépendance Beige een particulier telegram uit Lissabon, waarin op stellige wijze gemeld wordt, dat Portugal den len dezer den Beneden-Congo bezet heeft, zonder dat de inboorlingen daartegen protesteerden Het openstellen der gelegenheid voor de inleggers in de Rijkspostspaarbank om hun te goed tegen Nederlandsche Staatsschuld te verwisselen, wordt door de Regeering wenschelijk geacht, vooral in verband met het betrekkelijk lage maximum van 800, waarvoor rente wordt uitgekeerd. Eene aanvulling van de wet in dien zin is bij haar in overweging. Het geslacht der vogels zal waarschijnlijk niet gauw uitsterven. Te Wassenaar althans werd dezer dagen een vogeltje geboren, dat 't aantal kleinkinderen van eene oude moeder-vogel op 62 bracht. De oude vrouw zelve heeft 10 getrouwde zoons en 8 ongehuwde dochters. Wat Jerseke op Zuid-Beveland is, schijnt Colijnsplaat op Noord-Beveland te worden. Uitbreiding van be staande oesterputten en aanleg van nieuwe zijn daar aan de orde van den dag. Nu weer doet zich een derde corporatie voor, die met het leggen van 10,000 pannen de proef zal nemen; dit plan gaat uit van de vereeniging «Help u zeiven", daar ter plaatse. De Min, van Waterstaat bevestigt de meening, dat het voornemen bestaat om de Zondagsrust voor de postbeambten verder uit te breiden; de noodige gegevens zijn daartoe bereids verzameld. Naar het gevoelen van den Min. mag over het algemeen voor het platteland, op Zondag, ééne gelegenheid tot ontvangst en verzending van brieven voldoende geacht worden. Ook behoort z. i. het voor de voorwerpen der pakketpost vastgestelde maximum gewicht niet verhoogd te worden. Kunst, Wetenschap en Letteren. Aan de Prov. Gron. Ct. wordt uit Amsterdam geschreven «Wij zullen dezer dagen een wedstrijd' beleven tusschen Van Lier en Stumpff, wie 'teerst «Dénise" opvoert. Het Nederlandsch Tooneel kocht het stuk voor 1000 francs. Van Lier kocht een exemplaar voor 48 stuivers. Beiden lieten het stuk vertalen, en wie nu maar 't eerste is, die heeft er 't meeste pleizier van. Fran li i* ij k. De berichten omtrent de handelingen der Fransche troepen in het Oosten, die met spanning verwacht werden, zijn niet lang uitgebleven. Sedert Vrijdag avond zijn door de regeering reeds drie telegrammen openbaar gemaakt, waaruit blijkt dat de Franschen met meer geluk strijden dan de Engelschen thans in Egypte. Het eerste telegram was van generaal Brière de l'Isle den 6den dezer uit Donsong gezonden, meldende dat hij met zijne troepen den vorigen dag drie forten had aangetast, die het versterkte kamp van Donsong belieerschten. De Fransche soldaten toonden een veerkracht, een stiptheid en een moed, die bewonderenswaardig mag heeten. Alleen de nacht beteugelde hun ijver. Een tweede dépêche van generaal Brière de l'Isle meldt het volgende: «Het gansche versterkte kamp der Chineezen van Donsong is in onze macht. Onze verliezen zijn luttel. De vijand is teruggeslagen en vlucht langs den heirweg." «Wij bevinden ons thans op twee dagmarschen van Langsom, doch zijn genoodzaakt stil te houden, ten einde den troepen gelegenheid te geven te rusten en ons van nieuwen krijgs- en mondvoorraad te voorzien." Het telegram van admiraal Courbet uit Kelung onder dagteekening van 3 dezer luidt als volgt: «In den nacht van den 31 Jan. op den 1 Febr. werd onze nieuwe positie aangetast door 1 a 2duizend Chineezen. De vijand werd met kracht teruggeslagen. Hij liet meer dan 200 dooden achter, waaronder een Europeesch officier en verschillende mandarijnen. Wij hadden slechts één doode en één gewonde. Van 25 Jan. tot '1 Febr. verloren de Chineezen 700 man aan dooden en gewonden." Omtrent den gezondheidstoestand der troepen wordt niets gemeld. Door verschillende niet-officieuse bladen zijn hieromtrent onrustbarende mededeelingen gedaan, welke thans ook door de Union Médicale worden bevestigd. Treurige tafereelerr worden medegedeeld, waaruit blijkt dat in verschillende kampen volslagen gebrek aan geneesmiddelen is. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. De verleden jaar te Londen gehouden hygiene- tentoonstelling heeft een overschot van pd. st. 19,000 opgeleverd. Het zal eerst verdeeld worden, als het financiëele resultaat van de in 1885 plaats hebbende internationale tentoonstelling van uitvindingen ver zekerd is. De gemeente Parijs zal vier'perceelen gemeentegrond, rue de Tolbiac nabij een station van de ceintuurbaan en van een omnibuslijn, uitgeven als bouwgrond voor goedkoope woningen, waarvan de prijs der bewoonbare oppervlakte wordt berekend naar verhouding van 7.50 fr, de meter. Zoo zouden een kamer en keuken, 20 meters in de oppervlakte beslaande, 150 fr. kosten; twee kamers en een keuken, van 30 meters, met gemak en kelder, 225 fr.drie kamers en een keuken enz., 40 meters, 300 fr. en zoo vervolgens. In die prijzen zou geen verandering mogen worden gebracht dan krachtens Raadsbesluit. Deze uitgifte van grond heeft plaats onder voorwaarde, dat na 75 jaren de gebouwen eigendom zullen worden van de stad. Sedert het begin hunner heerschappij op Cyprus hebben de Engelschen de sprinkhanen, die er een vreeselijke landplaag zijn, met vrucht bestreden. De opperleiding van den veldtocht tegen de sprinkhanen is toevertrouwd aan den staats-ingenieur Brown. Hij gaat te werk volgens een stelsel, uitgedacht door den op Cyprus wonenden landbezitter Mattei, dat berust op het gebruik van verplaatsbare wanden van kanafas of geolied doek, die ongeveer 1 el hoog zijn. De voor handen en over de verschillende districten verdeelde wanden hebben een gezamenlijke lengte van niet minder dan 300 Engelsche mijlen. Zij dienen tot afsluitingen der door de sprinkhanen bezochte streken. De insecten die zich binnen de afsluitingen bevinden, worden onder de leiding van bijzondere opzichters opgezameld en in diepe groeven begraven. Ook de eierklompen, die elk 40 tot 80 eieren bevatten, worden verzameld en ver brand. Deze jacht op eieren en jong broedsel, met de afsluiting, geeft veel betere uitkomsten dan het vangen der volwassen sprinkhanen. Uit eiken eierklomp ont wikkelden zich in den loop van 5 jaren ongeveer 60,000 sprinkhanen. In 1882 werden ongeveer 200 milliarden sprinkhanen vernietigd, in '1883, tengevolge van de gunstige uitkomsten van het vorige jaar, slechts 56 milliarden en 60 milliarden eieren. Verleden jaar waren er dan ook zoo weinig sprinkhanen, dat geen enkele zwerm ontdekt en geen noemenswaardige schade aan den landbouw veroorzaakt werd. Een Zeebeving. Als een kleine bijdrage tot vermeer dering onzer kennis van de gebeurtenissen, welke vermoedelijk in verband staan met de geduchte aard- hevingen, waardoor Spanje gedurende de laatste dagen van December des vorigen jaars is geteisterd, zal de volgende inededeeling kunnen strekken. Zij is afkomstig van den gezagvoerder der «Carl", een Duitsch koop vaardijschip, te huis behoorende in de haven van Geestemunde en door bedoelden gezagvoerder onlangs toegezonden aan den reeder van dien bodem uit de haven van Triëst. In den nacht van 21 op 22 December jl. bevonden wij ons in den Atlantischen oceaan op 36° 34J N.B. en 22° 26y O.L. Op het onverwachts rees het schip door een geduchte baar plotseling hoog opwaarts en slingerde en stompte derwijze, dat de ballons van de lampen vielen, de bovenste laag petroleumvaten, het schip kwam met een lading petroleum uit de haven van New-York met bestemming naar Triëst werd tegen liet dek opgeworpen en ruim vijf minuten hield dit stampen en slingeren aan. De wacht snelde evenals ik onmiddellijk naar het dek

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1