Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. n eeredienst, bestreed het amendement. Bij eene financiëele wet. mocht dergelijke beslissing niet worden genomen en eerst moet ook uitgemaakt worden, wat men te verstaan heeft onder i-mmeubles non concor- dalaires. De heer Paul Bert hield daarentegen vol, dat de Staat evenmin gehouden is gebouwen voor de seminariën af te staan, als woningen voor de bisschoppen. Het concordaat zwijgt over die zaken, en de organieke artikelen zeggen eenvoudig, dat de gewestelijke Raden aan de bisschoppen eene woning kunnen toestaan. Er zijn bovendien nog andere gebouwen ten dienste der geestelijkheid afgestaan, waartoe men hoegenaamd niet verplicht is, zooals voor kleine semi nariën en geestelijke orden. De minister gaf toe, dat dit waar is, ten aanzien der gebouwen, ten behoeve der kleine semenariën. Er zijn dan ook verscheidene van deze reeds teruggenomen. Een onderzoek is verder aanhangig, want op sommige terreinen zijn gebouwen opgetrokken, en daaromtrent valt niet zoo eenvoudig eene beslissing te nemen. Wat de woningen van de bisschoppen betreft, die zijn verstrekt uit krachtte van het concordaat. Spreker zal de uitzetting dei- bisschoppen en der seminaristen na een bezit van tachtig jaren niet gedoogen. Ging men hiertoe over, men zou er de voorbode in zien van de uitzetting der priesters en van den verkoop der kerken. Het katholicisme is een feit, er moet rekening mede worden gehouden. Het amendement kan slechts strekken, om de eenheid onder de republikeinsche partij te ver breken. De heer Paul Bert zag in de verklaring des ministers het bewijs, dat de regeering halt wilde houden, op den weg der scheiding van Kerk en Staat, Spreker verzocht de Kamer minder zwakheid te toonen dan den minister. Het amendement werd, nadat nog eenige andere leden het woord gevoerd hadden, ver worpen met 273 stemmen tegen 80. De buitengewone begrooting werd vervolgens in haar geheel aangenomen met 339 stemmen tegen 83. Elf gedelegeerden der werklieden van Parijs en Lyon zijn, krachtens een dezer dagen genomen besluit, in het gebouw der Kamer verschenen, om gehoor bij de 'leden der uiterste linkerzijde. Zij werden ontvangen door den heer Lockroy en verklaarden onder meer, eene ondersteuing van den Staat te verlangen tot een bedrag van 500 millioen frs. Na de zitting zouden zij één 'voor één door de bovengenoemde partijgroep in hare zaal worden ontvangen, daar het bureau der Kamer zijne toestemming tot eene officiëele ontvangst had geweigerd. Een veertigtal werklieden stonden inmiddels buiten het gebouw te wachten, doch hielden zich rustig. De politie had voorzorgsmaatregelen genomen. De commissie uit den Parijschen gemeenteraad, belast met het doen van pogingen bij de regeering om het sloopen van de vestingwerken der stad te verkrijgen, heeft besloten bij den nieuwen minister van oorlog, generaal Lewal, hierop aan te dringen. Naar men verzekert, is de minister niet stelselmatig tegen het wegnemen van den ringmuurmaar hij zal niet gedoogen dat hiermede aangevangen worde alvorens de groote verdedigingslinie geheel voltooid zij, waarvan de hoofdstad voorzien zal worden. Gemeugd Boitenlandsch Nieuws. Electriscli licht op spoorwegen. De koninklijke spoorwegdirectie te Frankfort a/d Main heeft gedurende geruimen tijd herhaalde proeven genomen om de treinen door middel van electriciteit te verlichten. Niets was natuurlijker dan dat de locomotieven werden gebezigd om een electro-dynamo-machine in werking te brengen, ten einde op die wijze langs onkostbaren weg electrisch licht te verkrijgen. Volgens een mede- deeling, voorkomende in het Centralblatt der Bauwer- waltung hebben de genomen proeven eindelijk tot een zeer gunstig resultaat geleid. In een goederenwagen was deelectro-dynamo-machine, benevens 26 accumulatoren geplaatst, en de proef bestond uit drie personenwagens van de le, 2de en 3de klasse. Onder den bodem van den goederenwagen was de toestel geplaatst, welke de dynamo in be weging bracht, die de accumulatoren moest laden. Er was zorg gedragen dat deze toestel niet door stof van den weg, enz. kon worden verontreinigd. Een vernuftig bedacht werktuig, 't welk met den dynamo was verbonden, regelde de omwentelingen daarvan, zoodat onverschillig of dé trein met een snelheid van 20 a 70 kilometer per uur liep, deze steeds regelmatig bleven voortgaan, en indien de snelheid tot beneden 30 kilometer daalde werd de verbinding tusschen den dynamo en de locomotief mechanisch verbroken. Zoodra dit plaats had of zoolang de trein stilstond, verkregen de lampen den noodigen stroom van de accumulatoren. De verlichting beantwoordde volkomen aan de verwachting, zoowel terwijl de trein met meer of minder snelheid in beweging was als tijdens hij stilstond. De wagens der de en der 2e klasse hadden elk vier gloeilampen, de goederenwagens elk twee. Zonder versterking der machine of vermeer dering van accumulatoren kan de trein met nog twee personenwagens worden vergroot. De kosten van den ganschen aanleg hebben bedragen 2500 mark. De uitbreiding der leiding, met inbegrip van de noodige Jampen per personenwagen, wordt gerekend op 70 a 80 M. Per uur en per lamp komen de kosten der verlichting op 0.8 penn. te staan. Ver meerdering van personeel wordt niet vereischt. Volgens de Daily Telegraph zou de politie te Londen de kennisgeving ontvangen hebben dat er een complot bestaat met het doel de Westminster-abdij in de lucht te laten springen. De Belgische handelsvloot telt thans 67 schepen (51 stoom- en 16 zeilschepen), wier reederij te Ant werpen is; slechts vier schepen behooren te Ostende te huis. Ostende bezit vervolgens 95 visschersvaartuigen, Antwerpen 8, Blankenbergh 50, Ileyst 37 en La Panne 24. Het Salvation Army (het Reddingsleger) heeft in Engeland de halfregilieuse straatdemonstraties in den smaak gebracht, die bij ieder gemoedelijk man weerzin moeten opwekken tegen eene door zulke middelen aan den man gebrachte vroomheid. De laatste uiting op dit gebied was onlangs eene demonstratie tegen de vaccine, te Londen gehouden. De stoet bestond uit een groot gevaarte met een lustig blazend muziekkorps er in, gelijk indertijd bij de hier te lande doortrekkende Amerikaansche paardenspellen in gebruik was. Op den bok zat, naast den koetsier, iemand in den diepen rouw met een bord in de hand, waarop met groote letters stond: »Tot herinnering aan duizend kinderen, die in den loop van 1884 tengevolge van de inenting het leven verloren." Daarop volgde een lijkkoets met eene lange reeks rijtuigen opgevuld met in rouw ge stoken vrouwen, die evenals de oude huilebalken, trelfende blijken gaven van tegen zooveel in 't uur gehuurde droefheid. In het oostelijk gedeelte van Berlijn heeft zich in alle stilte een nieuwe godsdienstige secte gevormd, die zich ten doel stelt de menschheid op de spoedige wederverschijning van den Heiland voor te bereiden. Hiervoor hebben twee voorgangers in de ICrausstrasse, op eene tweede verdieping, een serie voordrachten geopend, waarvan de eerste Zondag 1.1. is gehouden. In de voordracht van Zondag, die twee uren duurde, heeft de voorganger getracht zijn toehoorders te be wijzen, dat volgens den inhoud van den Heiligen Schrift al de rampen, die tegenwoordig in de wereld voorkomen, als oorlog, epidemiën, armoede, aard bevingen enz. een teeken van onzen tijd zijn, dat op een spoedige wederverschijning van den Heiland wijst. De spreker beloofde in zijne volgende voordrachten op dezelfde wijze zijne bewijzen te vervolgen. Een vrouw, die plaats genomen had in een goederen trein van Louisville Lexington, werd de oorzaak van een twist, tusschen den conducteur George Jackson en den remmer James Wilson. Beiden kwamen overeen, dadelijk het pleit te beslechten met dolkmessen, en welop den coupé. De trein liep 30 mijlen in 't uur en bevond zich tusschen Christianburg en Eminence. De twee mannen klommen op den coupé en nadat andere beambten zich in een kring om hen geschaard hadden, begon het gevecht. Ofschoon het bloed stroomde, verzwakte hun woede niet. liet gevecht duurde tien minuten, toen een schok van den trein die een krom ming inreed, den conducteur het evenwicht deed ver liezen hij viel en nu kwamen de anderen tusschen- beiden. Aan de eer was voldaan, zeiden zij en de Helena, volstrekt geen »schoone", was niet waard, dat men elkander onthalsde. De Sultan van Turkije heeft een nieuwe ridderorde ingesteld, die den meer langen dan gemakkelijken, half Turkschen, half Europeeschen naam draagt van: Jflichar medailja humanni. Vrijdag 11. bij het Selamlik-feest droeg de Sultan het eerste exemplaar van deze medaille op de borst. De minister van marine ontving het tweede exemplaar naar aanleiding van het van stapel loopen van het pantserfregat liamidie, waaraan ongeveer tien jaren is gewerkt. Een koopman uit Luik, Janssens genaamd, en een handelaar te Birkenfeld zullen den 2den Maart te Leipzig terecht staan wegens landverraad. Zij moeten zich schuldig gemaakt hebben aan het verduisteren van geheime militaire documenten. Op de goederen van genoemde personen is beslag gelegd. De onlangs opengekomen bisschopszetel van Londen, die ten deel is gevallen aan den bisschop van Exeter, is een der beste geestelijke posten in Engeland. De bisschop heeft twee paleizen ter zijner beschikking, een jaargeld van 10,000 f 120,000) en daaren boven nog 190 geestelijke ambten te begeven. De overleden bisschop, dr. Jackson, huwelijkte zijn acht dochters aan geestelijken uit, en bezorgde al zijn schoonzoons een voordeeligen post. BEUBS- EN MARKTBERICHTEN. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 5 Febr. 1885. Nederland, Werkelijke Schuld 21 /a pCt. 673/s dito dito dito dito 4 dito dito '1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 België, dito Stad Antw. '74 3 Spanje, Obligatiën Buitenl. 1869/70 1 ,/4 'dito dito 1876 2 Portugal, dito Buitenl. 1853/80 3 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 4 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 Obligatiën 1866 1000 5 dito 1860 2e L. 100 4'/, Obl.-Leen. 1807/69 4 Staatsleening 1866 Oostenrijk, Obligatiën in papier dito dito dito in Zilver dito dito dito in Goud Staatsleening 1864 Inschrijving 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 Obligatiën Lond. 1865 5 dito 1851 3 Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 Baltische Spoorw. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Tillis Obligatiën f 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel 793/s 1013/1Ö 1015/a 102 99'/* 58 Vu 46 V* 87 lOO'/g 93'/» 84"/i, 67 67l3/u 68'/» 67'3 9215/„ 95 20'/» 125 "/16 589/u 96"/u 973/» Oostenr. in papier f 20,37'/;, dito in zilver - 20,37'/., Eng. Div. per - 11,60 f 1,25 - 2,'45i/a PRIJZEN VAN COUPONS. Russen in Z. R. Amerik. Dollars Papier Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 5 Febr. 1885. Per Hectoliter. Jarige Tarwe f Nieuwe dito 1884 Zomertarwe Rogge 1884 Maartsche Gerst 1884 Winter dito 1884 Zomer dito 1884 Haver 1884 Paardenboonen Witte boonen Bruine dito 1884 Schokker-Erwten - a - Kleine d'to 1884 - 8,a - 8,50 Koolzaad - a - Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 5 Febr. 1885. Boter laagste koers f 0,55 per 5 ons. hoogste - 0,65 t> 5 Kip-Eieren laagste - 0,75 25 stuks. hoogste - l,12'/a 25 a f 6- a - a - 6,50 6',— a - 6,25 4,75 a - 5 5, a - 5,25 4,75 a - 5,— 3,— a - 4 6,50 a - 7,— 10 a - 11 9,— a - 10,- Van 30 Jan.—6 Feb. 1885. Geboren: Een zoon van A. Verwest en L. van Graaffijland A. Roskam en M. de Graaf. W. Sies en F. Schults. dochter C. de Graaf en R. van Oost. zoon M. F. de Vos en J. van Gastel. W. Geluk en G. van der Weijde. Gehuwd: F. M. Ermcn, 24 j., jm. en P. C. Appels, 23 j., jd. J. P. Appels, 27 j., jm. en E. W. Vermunt, 27 j., jd. Overleden: P. H. Legemaate, 8 j., z. H. van der Velde, 4 j., d. M. O. van de Velde, 11 j., z. K. D. van der Baan, 13 j. en 11 m., d. H. F. Heuseveldt, 3 jd. Allendie hunne deelneming betoonden bij 't overlijden van mijnen vaderwordt namens de naaste betrekkingen, dank gebracht door P. VAN DER HAVE. Zierikzee, 4 Febr. '85. R. KÖOLE ZOON berichten, dat van af heden de renten der déposito's worden gesteld als volgt: op 5 dagen zicht 2 Va 1 maand opzeggens 3 3 maanden dato 3%, 1 jaar dato 3'/2%, terwijl tevens gelden tegen solied onderpand op billijke voorwaarden zijn te bekomen.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3