ZII MkZKKNÜlIt: COURANT. 1885. No. 11. Zaterdag 7 Februari. 88ste jaargang. Binnenland. ZIE RIK ZEE, 6 Februari 188 5. Meermalen is er geklaagd over den onvoldoenden toestand onzer buitenhaven. Niet zelden toch is het voorgekomen dat de afvarende of aankomende stoom- booten geruimen tijd in de haven bleven vastzitten. Door velen werd de verondieping hoofdzakelijk toegeschreven aan het drukkere verkeer met stoombooten in de laatste jaren, waardoor veel grond van de dijken in de geul zou worden gevoerd. Eene geregelde spuiing van het Sas kon het kwaad niet wegnemen en het gemeente bestuur heeft herhaaldelijk overwogen, op welke wijze er in den toestand verbetering zou zijn te brengen. Van het doen van eene groote algemeene verdieping is men, blijkens hetgeen in de laatste raadsvergade ring door Burgem. en Weth. is medegedeeld, telkens afgeschrikt door de vrees voor ontgronding van de havendijken. Thans zal worden beproefd, de verschillende on diepten zooveel mogelijk weg te nemen, waartoe gebruik zal worden gemaakt van een stoom baggermolen. Het gemeentebestuur stelt zich voor, dat daardoor een goede verbetering in het belang der scheepvaart zal worden verkregen en de haven daardoor vooreerst zeer geschikt zal worden. Stellig zal daardoor dan ook eenige verbetering worden verkregen, maar men moet zich daaromtrent niet te veel voorstellen. Men bedenke toch, dat deze haven er eene is om op tij te bevaren en dat zij niet gelijk te stellen is met eene haven, waar het water steeds ongeveer op dezelfde hoogte is, hetwelk alleen door het aanbrengen van sluizen zou zijn te verkrijgen. Om met stoombooten eene geregelde vaart te onder houden zou zeker aanbeveling verdienen, hetgeen door den heer S. J. Ochtman omtrent de afvaart der stoom booten in de jongste raadsvergadering is gezegd. Deze meende, dat de uren van afvaart der stoom- booten dikwijls minder goed worden gekozen, daar booten van zulk eene grootte als de van hier varende, als zij zwaar geladen zijn, een grooten diepgang hebben en allicht bij laagwater in de haven aan den grond geraken. Daarom stelde hij zich alleen dan een goeden uitslag van de nu te doene uitdieping voor, als de stoombootreederijen daartoe medewerkten. Die meening werd ook door den Voorzitter gedeeld. In een «Brief uit de Hofstad" aan de Arnh. Ct. leest men: »Voor 1870 had de Intern. Rijnvaart-commissie, waarbij Frankrijk de grootste belanghebbende hoofdrol speelde, het Fransch tot haar officiëele taal. Na den oorlog, toen Frankrijk uit de rij der belanghebbenden verdween, bepaalde de meerderheid dat het Duitsch de officiëele taal zou zijn. Nu, met uitzondering van Nederland, waren alle belanghebbende Staten Duitsch, en daar kon niemand iets tegen inbrengen. De beraad slagingen werden in het Duitsch gevoerd, de protocollen in het Duitsch opgesteld. En wanneer nu de jaar- lijksche vergaderingen van de Rijnvaart-commissie waren afgeloopen, toog de Nederlandsche gedelegeerde aan het werk om de protocollen te vertalenin het Nederlandsch? Wanneer hij alleen met het Depar tement van Financiën te maken had gehad, zou dat misschien even voldoende zijn geweest als 't redelijk was. Maar de Nederlandsche gedelegeerde had ook te doen met het Nederlandsch Departement van Buiten- landsche Zaken, en daarvoor moest hij de protocollen vertalen in het Fransch!" «Wanneer men zulke dingen verzon, zouden ze geen geloof vinden!" De vorige week Vrijdag overleed zeer onverwachts, de heer A. L. Boeser, Hoofd der Burgerschool te Weesp, directeur der Rijksnormaallessen te Naarden. Hij was een man van groote bekwaamheid en streed vol ijver in het behartigen van de belangen van het Openbaar Onderwijs. Door zijne rekenboeken, die het eerst met de geest- doodende cijfermethode braken, maakte Boeser zich door het geheele land bekend. Allen, die hem leerden kennen, zullen zijne verdiensten op de rechte waarde weten te schatten, want Boeser behoorde tot die weinige mannen, wier meerderheid oogenblikkelijk door ieder die met hem in aanraking komt, wordt erkend, en dien men zich, zij het ook onwillekeurig, tot model kiest. Zijn gemis zal in de onderwijswereld diep worden gevoeld. Door Rincke Van der Zee, winnaar van den tweeden prijs bij den internationalen wedstrijd op schaatsen, is onderstaand schrijven gericht aan het bestuur van het »Nederl. Schaatsenrijdersbond": Workum (Friesland), 30 Jan. WelEdele Heer en De heer Axel Paulsen, Champion Speed and Figure Skater te Christiania, verklaart in zijn brief dd. 27 Nov. 1884, dat het zijn hoogste wensch zal zijn, eens tegen Hollanders te schaatsenrijden; hij daagt daarbij iedereen uit voor een match van 100 pond, over welken afstand ook, van 3 tot 100 Eng. mijlen. Hij is te Leeuwarden gekomen om deel te nemen aan den internationalen wedstrijd, heeft zich laten in schrijven, en is niet in het strijdperk verschenen, wijl voor hem de baan (1600 M.) te kort en het keerpunt te smal was. Hij is onverwachts van daar vertrokken en daardoor miste ik de gelegenheid met hem op ons welzijn te drinken, zooals wij des avonds bij de prijs- uitdeeling zoo broederlijk met onze loyale Engelsche medestrijders hebben mogen doen. Maar ik miste ook de gelegenheid mijn wensch te laten vertolken, dat ik zijne uitdaging van 27 Nov. '84 aanneem. Wij Friezen zijn spaarzaam met woordenmaar opdat hij bij een mogelijken wedstrijd geen teleurstelling om trent baan enz. moge ondervinden en daardoor te elfder ure zich terugtrekke, geef ik hem de keuze van ijsbaan in den meest uitgestrekten zin van het woord. En opdat hij wete wie ik ben, moet ik hier wel bijvoegen, dat door mij bij den wedstrijd te Leeuwarden van al de rijders de snelste rid is afgelegd (1600 M. in 3 min. 26 sec.) Mijne middelen laten niet toe hooge sommen in te zetten. Wij Friezen zijn dat ook niet gewoon: maar wil de heer Axel Paulsen om de eer tegen mij schaatsen rijden, hij bepale zelf tijd en plaats, en ik zal hem ter zijde staan. Indien het Bestuur van het Nederl. Schaatsenrijders- bond mocht goedvinden, dezen brief in een paar groote Nederlandsche, Noorsche en Engelsche bladen te doen opnemen, het zoude mij zeer aangenaam zijn. Nog eens wensch ik mijn hartelijken dank te be tuigen voor de gelegenheid, ons te Leeuwarden aan geboden, en teeken hoogachtend, UEd. Dienaar Renice van der Zee, 1de prijswinner bij de Intern, hardrijderij te Leeuwarden. De heer M. J. Waller, Voorzitter van het Nederl. Schaatsenrijdersbond, heeft een zeer vriendschappelijk schrijven ontvangen van den heer Neville Goodman, lector aan de hoogeschool te Cambridge, die als presi dent van het Engelsche Schaatsenrijdersbond hem dank zegt voor de ontvangst te Leeuwarden genoten. Het was ook deze heer Goodman, die aan het feestmaal aldaar sprak. Hij brengt in dat schrijven hulde aan de groote onpartijdigheid en vriendelijkheid den Engel- schen in Friesland betoond, terwijl hij de genomen schikkingen op de banen prijst. Hij noemt de winners op de banen, »de beste vertegenwoordigers van de snelste schaatsenrijders der wereld, de Friezen", en hoopt dat Engelschen en Nederlanders, die twee vrije volken, elkander nooit ergens als tegenstander zullen ontmoeten behalve op het ijs. Als eene nieuwe bijdrage tot de hartstochtelijkheid, waarmede het ijsvermaak beoefend wordt, meldt men dat bij de gehouden hardrijderij te De Leek (prov. Gr.) eene 17jarige rijderes uit Ileerenveen, om van de rokken geen last te hebben door den hevigen wind, die kleedingstukken liet vallen en inwe zullen maar zeggen the divided skirt een rit mededeed. De raad van Ministers heeft Zaterdag wederom zijne buitengewone vergaderingen hervat, ten einde zich bezig te houden met de behandeling der ont werpen voor grondwetsherziening, naar aanleiding van het daarover van den Raad van State ontvangen advies. In een artikel over het kiesrecht in de Vragen des Tijds berekent prof. v. Geer, dat het aantal kiezers naar de bestaande wet ongeveer 127,500 is, dat het naar het stelsel der grondwetscommissie zou zijn 230,400, naar dat van mr. Farncombe Sanders 310,000, naar dat van mr. Van Houten 500,000, bij allemans-stemrecht '1,000,000 en bij algemeen stem recht (mannen en vrouwen) 2 millioen. De redactie van het Maandblad tegen de vervalsching van Levensmiddelen en Handelsartikelen bericht, dat haar plan tot het inrichten eener tentoonstelling van vervalschte levensmiddelen van verschillende zijden instemming gevonden heeft. Zij vraagt thans mede werking. Het is haar aangenaam reeds nu te kunnen wijzen op het voorbeeld van een handelaar, die haar met de meeste bereidwilligheid onmiddellijk zijnen voorraad ter beschikking stelde, om daaruit monsters te nemen, en die haar tevens op de hoogte zou trachten te brengen van de zaken, welke ter sluiks aangeboden en verkocht worden, en ter vervalsching van goede waren moeten dienen. De redactie doet een krachtig beroep op de lezers om natuurlijk voor zoover zij daartoe in de gelegenheid zijn dit voorbeeld te volgen Door den heer Yan Gorkom wordt in Sempervirens de aandacht gevestigd op eene plant in China voorkomend, aldaar Kin tse ho ië geheeten en door Europeesclie kruidkundigen herkend als Saxifragg sarmentosa. Versche bladeren en stengels van deze plant, in een motier gewreven, geven een sap, hetwelk een merk- waardigen invloed heet uit te oefenen op de gehoor organen. Een droppel er van genas patiënten van een doofheid, die hun lang had belet hunne studiën te vervolgen. Een treffend geval moet zich in 1840 in het Seminarium te Macao bij een jeugdigen Chinees hebben voorgedaan. In de zitting van de Académie des Sciences van 19 Febr. 1883 werd er melding van gemaakt. Geheimzinnige verdwijningen van personen zijn aan de orde van den dag. Wij zwijgen nog van hen, die hun zaken in berooiden toestand, zonder er orde op te stellen, achterlaten, maar wijzen slechts op den heer II. C. Storck, die reeds vele weken vermist wordt, en op den commandant der Amsterdamsche brandweer, den heer Dijckmeester. Thans kan weder gemeld worden van den heer E. A. Rovers, boekhouder aan de stedelijke Gasfabriek te Schiedam, die Zondagavond laat zijn woning verlaten heeft en sedert vermist wordt. Nadat hij in den loop van den dag bij een zijner familieleden buiten de stad zijn effecten had bezorgd, is hij 's avonds te half elf thuis gekomen, heeft zijn daagsche kleêren aangetrokken, zijn horloge en portemonnaie op de tafel nedergelegd, is daarna vertrokken en niet teruggekeerd. Aan een zijner familie leden heeft hij Zondagavond na zijn thuiskomst nog een brief doen bezorgen, waarop het verzoek ge schreven stond, dien eerst den volgenden morgen te openen. In dien brief had de heer Rovers echter niet vermeld waarheen hij zich begeven heeft. Zijn admi nistratie op het kantoor der stedelijke Gasfabriek is bij onderzoek gebleken volkomen in orde te zijn. Uit het jongste verslag der Moravische Zendings- vereeniging blijkt, dat de arbeid zich nu bepaalt over 114 posten en buitenposten. Thans heeft de Ver eeniging 282 zendelingen, 41 inlandsche zendelingen, en 1565 inlandsche helpers, met 28,916 avondmaal- gangers, '16,551 volwassen gedoopten, 29,964 gedoopte kinderen en 16,943 kinderen in de dagscholen. Bij eene ontvangst van f 178,852,50, is uitgegeven 196,362,50, zoodat de rekening sloot met een tekort van f 17,500. Voor dit nadeelig verschil werd reeds de aanzienlijke som van 5000 ont vangen. De Vereeniging heeft een treffend verlies geleden door het overlijden van den zendeling Brod- beck, die met het schip, waarop hij naar de plaats van zijn bestemming vertrok, schipbreuk leed en is omgekomen. Sedert de laatste dertig jaren van het bestaan van deze Vereeniging, is dit het eerste geval van dien aard, dat zulk een treurigen afloop had. De heer mr. J. P. Amersfoordt, vroeger burgemeester van Haarlemmermeer, eigenaar der vermaarde Badhoeve als kundig landbouwer en ook op ander gebied door zijne geschriften en werkzaamheid algemeen in ons land bekend, is op 70jarigen leeftijd overleden. Toen een Amsterdamsch student onlangs verhuisde, moest de kruier ook een geraamte overbrengen. Op de gespecificeerde nota, die hij daarop van den kruier ontving, las hij onder meer«Voor U-Ed-ele de dood aan huis bezorgt feif en twinteg ets." Door het «Beetwortelsuikerfabrikantenbond" is be paald dat suikerbieten, welke meer dan iy2 kilo netto wegen, worden geweigerd, zoo ook wanneer zij zijn voortgekomen van ander dan door den fabrikant ver strekt zaad.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1