ZIER1KZEESCHE COURANT. voor liet arrondis- sement Zierikzer. 1885. No. 9. Zaterdag 31 Januari. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1Franco per post fi Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 1G regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. EAKEIVMAIY. ZIERIKZEE, 30 Januari 188 5. Door den schrijver der Haagsche Kroniek in de N. Gron. Ct. worden ongunstige tijdingen medegedeeld over den toestand van 's Konings gezondheid: liet is maar al te waar, dat Z. M., die in blakenden welstand van het Loo terugkeerde en die, dagen na de Nieuw jaarsreceptie, zich nog zoo wel gevoelde, dat hij ver schillende audiënties verleenen kon, sinds een dag of twaalf ernstig ongesteld is, ernstiger dan men algemeen weet en gelooft. Wat in de bladen werd voorgesteld als een hevige verkoudheid, die den Koning noodzaakte een dag het bed te houden, is helaas! niet anders geweest dan een nieuwe en hevige aandoening van neuralgie, welke Z. M. vreeselijke pijnen veroorzaakt en hem bijna belet zich buiten het slaapvertrek te begeven. Wel is de Koning den eenen dag minder lijdend dan den anderen, maar de ziekte, die zijn krachtig gestel sedert een paar jaren reeds ondermijnt, schijnt thans het vergevorderd stadium te zijn inge treden, waarin de nieren de gewone werking beginnen te weigeren en het bloed verkeerde uitwegen zoekt. Met behoeft wel geen betoog, dat Z. M. dagelijks door zijn lijfarts wordt bezocht.; er moet zelfs reeds sprake geweest zijn van het ontbieden van een buitenlandsch professor, een specialiteit voor nierziekten, doch en dit bewijst althans dat er nog geen ernstig gevaar dreigt de toestand is in de laatste dagen niet verergerd en scheen derhalve het inroepen van bijzondei e hulp niet te eischen." Naar wij vernemen bestaat het voornemen om op initiatief van den Gouverneur der K. M. Academie te Breda, aldaar een waardig doch eenvoudig gedenk- teeken op te richten ter nagedachtenis van de offi cieren, die ten dienste van het vaderland het leven lieten, aangevuld met de namen dergenen, wier borst prijkt met het eeremetaal voor moed, beleid en trouw. Binnen eene lijst zullen dan de namen komen van de officieren, die sedert '1815 op het slagveld gebleven zijn, welke lijst in de amusementzaal op eene waardige plaats zal worden opgehangen, tusschen de portretten van ons Vorstenhuis en die van onze grootste helden van vroegeren en lateren tijd. De plaatsing zou op een gepast tijdstip en met ceremonieel geschieden. Een koopman deelt in de Tw. Ct. een nieuw middel om kinderen zoet te houden mede »Een paar dagen geleden kwam ik bij een land bouwer, bij wien een lief kind lag te slapen. Op mijn vraag, hoe oud dat kind al was, gaf de moeder mij ten antwoord 11/2 jaar, er bijvoegende, »ja den kan al ien half potken (}J2 liter) jenever drinken, dat 't ien lust is". »Ja", zeide de koopman, »dat. wil ik wel gelooven". »Nee", zeide de boerin, »dat geleufst doe nich". «Wel", zeide de koopman, »wie zou dat niet gelooven", altijd nog denkende dat 't scherts was. Na verloop van eenigen tijd werd het kind wakker en de moeder haastte zich haar heldenstuk te toonen. Werkelijk gaf zij 't kind oprechten Schiedammer uit een blikken kommetje te drinken. Op de vraag van den koopman, waarom zij dat toch deed, gaf de moeder ten antwoord»Ja, koopman, ik moet dagelijks al 't hoeswark doen, en as den bengel dan nich slaopen wil, dan geef ik hem en goeije borrel, en dan snorkt hie as ien kardoeshond". Of het der moeder op den duur bevallen zal, be twijfelen wij. Van de gezonken stoomboot »Oude Maas II" mag niets meer afgehaald worden, omdat de directie dier boot van het Rijk schadeloosstelling wil eischen. Omtrent den internationalen wedstrijd op schaatsen, vanwege den Nederl. Sehaatsenrijdersbond gehouden in de nabijheid van Leeuwarden, op Woensdag 28 dezer, deelen wij liet volgende mede: Om half twee was de wedstrijd afgeloopen. Men was op den uitslag niet gerust geweest, omdat de banen bij onze vaderlandsche hardrijderijen belangrijk korter zijn, dan de afstand van 1600 M., die de rijders hier hebben af te leggen, 't was dus de vraag, of de groote snelheid van de Friesche kampvechters, wan neer zij slechts kleine afstanden hebben af te leggen, hun ook op de lange baan zou bijblijven. Des te grooter was de geestdrift, toen bleek, dat de overwinning aan de Friezen gebleven was. Wel was de zege niet vol komen, want de Noren Paulsen en Werner trokken zich vrijwillig terug, evenals Tom Day, uit Canada, en Duffing, uit Mannheim. Van de vreemdelingen deden dus alleen mee de Engelschen Fisli Smart (de Champion-rider), Goodman Tebbult en Burlingham. De schoonste ritten waren niet die, waardoor over de toekenning van prijs en premiën werd beslist. De snelste rit werd gedaan door B. Kingma, die niet onder de winners voorkomt, in 3 m. 26 sec.verder vinden wij vermeld, dat van der Zee bet is geweest, die de '1600 meter in dezen tijd aflegde. Kingma was het ook die Smart afreed in 3 in. 31 sec. tegen 3 ni. 33y5 sec.; Goodman Tebbutt werd afgereden door Bruinsma, den lateren prijswinner, en Burlingham door een Hollander, Theod. de Koning, van Poel wijk. De laatste ritten der prijswinners werden afgelegd door Bruinsma in 3 m. 373/s sec., van der Zee in 3.38, Zijlstra in 3.473/h, Veninga in 3.48. Blijkbaar had dus de inspanning, die reeds van hen was gevergd, invloed gehad op de winners. Des avonds werden de prijzen uitgereikt in de Harmonie-zaal. De burgemeester van Leeuwarden overhandigde de door het bestuur van die stad uitge loofde gouden Scliampion-medaille aan den prijswinner P. Bruinsma, van Sneek. De verdere prijzen werden toegereikt door den president van den Nederl. sehaat senrijdersbond Bruinsma ontving f 600, Van der Zee f 300, Zijlstra f '180, Veninga f -120. Aan de Engelsche mededingers werden herinneringsmedailles uitgereikt. Onze voorouders, die tegen een strengen winter niet opzagen, wisten spoedig genoeg een middel te vinden om op glad ijs voort te komen; daarom ver vaardigden zij zich schaatsen uit ossenbeenderen. Het middel ging zoover het voeten heeft, tot de tijd aanbrak, dat men uit smeedijzer zich een dragelijke schaats verschafte. En voor honderd jaar werd reeds eene sierlijke schaats gereden. In onze dagen heeft men allerlei vormen, wat de Ilollandscbe, en allerlei soort wat de Friesche schaatsen betreft, als daar zijn Friesche ijlsters, Linschoters en Hindeioopersonder de Ilollandscbe was de Bcrg-Ambachtsche altijd de vermaardste. Geen goede schinkel (schaatsijzer) echter zonder staal, beweert een kenner, en hij heeft gelijk, die in de eerste plaats zijn oog laat gaan langs den schinkel om te zien of hij vlak is, dan hoeveel ijs hij houdt, eindelijk de deugdelijkheid daarvan tracht uit te voi'schen. Die vooruit wil, verlangt een weinig ijshoudende, zooals de Friesche, en die eene mooie schaats wil slaan, kiest de Hollandsche. Om te fleuren" en allerlei figuren in het ijs te kunnen snijden, waarbij men de knapste graveur naar de kroon steekt, moet men zich van Hollandsche schaatsen voorzien. Staal is echter de eerste voorwaarde in het schaatsijzer; de vorm mag met krullen of niet, zoo behagelijk zijn als men wenscht, anders schiet men te kort in zijne beweging, en men glijdt ten naastenbij op ossen- beenderen. Of men bij den laatsten marktdag te Leiden daarvan de proef heeft willen nemen of bij den onbedwingbaren lust om schaatsen te rijden met zijne beurs rekening beeft gehouden, bekend is het, dat op de markt te Leiden schaatsen werden verkocht voor drie stuivers het paar. Voor drie stuivers een paai" gegoten schinkels met een schaatsenhout er aan, een baas, die het daar op volhoudt of niet spoedig tot de overtuiging komt, dat hij eene rare schaats slaat. Het Ned. Bond voor Algemeen Stemrecht telt, blijkens het jaarverslag, thans 27,000 leden. De minister van landbouw van Frankrijk heeft, naar aanleiding van de internationale landbouwten toonstelling te Amsterdam, de orde van verdienste voor den landbouw geschonken aan de heeren Van Tienhoven, burgemeester van AmsterdamD. Visser van Ilazerswoude en L. H. A. Magnée, leden van de Eerste Kamer der Staten-GeneraalJ. Breebaart, gede legeerde van de Nederlandscne landboiuvmaatschappijen ter tentoonstelling; dr. L. Mulder, hoofdredacteur van de Landbouw-Courant en M. C. van Eysinga. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. In een der privaten van het Luthersche oude-mannen- en vrouwenhuis de Muidergracht te Amsterdam hadden zich gassen verzameld, die gister ochtend eene ontploffing hebben veroorzaakt, en nogal hevig ook. De zwaar gemetselde muur van den privaatkuil was gescheurd, en het trottoir voor liet huis over eene lengte van 20 meter gebarsten, terwijl onderscheiden glasruiten, zelfs boven in den koepel, verbrijzeld werden. Verdere ongelukken zijn niet te betreuren. Men schrijft uit Zwijndrecht aan de N. R. Ct. Gister nacht omstreeks één uur heeft er tusschen het station alhier en de goederenloods een spoorweg-ongeluk plaats gehad. Wanneer de vaart gestremd is, kan het anders zoo stille station recht levendig zijn. Zoo ook gister nacht. Men was bezig een trein te beladen met zout, toen deze door een van Dordrecht komenden trein werd achterop gereden. De stoker, die het ongeluk zeker zag aankomen, sprong van de locomotief, doch de machinist werd zoodanig beklemd, dat zijn ééne been bijna geheel afgesneden werd. Van de eene locomotief sprong de ketel, en plotseling stonden na de botsing beide treinen in brand. Spoedig waren nu de burgemeester en de brand weer op het terrein, en al het mogelijke werd gedaan, om verdere verwoesting te voorkomen, wat niet zonder gevaar bleek, daar velschillende ontploffingen duideiijk aantoonden, dat een der treinen kisten met patronen geladen had. De oorzaak van dit ongeluk is nog niet geheel bekendmen spreekt van verkeerden stand der lichten. Daar er hier dubbel spoor is, is gelukkig het verkeer niet gestoord. De toestand van den machinist, die, nadat hem door den heer J. Broeksmit, genees heer alhier, de eerste geneeskundige hulp was verleend, naar het ziekenhuis te Dordrecht is overgebracht, is niet zonder gevaar. Volgens de D. Ct. is de toestand van den machinist, E. J. Beckx genaamd, ongehuwd, 31 jaar oud en geboren te Kampen, naar omstandigheden zeer wel. Zijn been is halverwege het dijbeen geamputeerd, zoodat, wanneer er niets bijkomt, voor zijn leven geen gevaar bestaat. In de koffiepellerij op de Zoutkeetsgracht te x\mstev- dam is een meisje door de machine gegrepen en ver pletterd. Hare moeder, die van het ijselijk voorval getuige was en haar kind wilde helpen, kwam evenzeer op eene vreeselijke wijze om het leven. Terwijl de moeder afwezig was, dronk een 3jarig meisje te Stiens uit een ketel met kokende melk, waardoor het inwendig deerlijk gebrand werd. Dadelijk

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1