Zl ER IK ZE ESfiHOÖÏiÏÏAÏVrr voor het arrondis- jl-Aa senent Zierikzee. 1885. No. S. Woensdag 2S Januari. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. ERICHTEN. der maag. Het gden te overdrijven, hg van alle lever- n der darmen ken- of overmatige gal, r bekend is, nooit zij even krachtig, :am gebruik er van t losmaking dient, darmen van streek er en natuurlijker atigde hoeveelheden n. Indien zij volgens st worden, genezen verbeteren nog het 80, ƒ1,85, ƒ3.—, franco aanvrage a thekers in Holland, nt te Londen, 533 AMSTERDAM 2 Va pCt. 6615/ 3 79 4 101 4 ÏOIV* dam 3 '74 3 D 99 0 1 57 2 46 3 45 15 4 101'/,, 5 85'/, 5 100»/,, 00 4»/, 4 84 5 5 67'/, 5 5 68'/, 5 4 140'/, 5 92 '3/la 5 5 94'/, 3 y> 20 and. 5 124 3 57"lu 5 93 V, 0 96 00 5 3 75 ën 3 58'/, PONS. in Z. R. 1,24 Dollars - - 2,46 e artikelen 5. a j 6,- a - 6,50 a - 6,25 6,- a - 4,75 a - 5, 5, a - 5,25 4,75 a - 5- 3,— a - 4, 6,50 a - 7, 10,- k - 11 j— 9 a - 10,— 8,a - 8,50 a - ren te Zierikzee, per 5 ons. a 5 25 stuks. 25 <ah te Zierikzee» - Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VER TEN TIEN: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. file stukken, tie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAREAMAN. ZIERIKZEE, 2 7 Januari 1 885. Door tusschenkomst der alhier bestaande Commissie tot organisatie van een ijs feest ten voordeele der behoeftigen in onze gemeente zal op morgen (zie de advertentie hierachter) eene hardrijderij op schaatsen en eene hardlooperij op klompen plaats hebben. Van harte wenschen we, dat de ingezetenen door ruime bijdragen de Commissie in staat zullen stellen vele en degelijke prijzen uit te reiken, betgeen voor haar voorzeker wel de beste satisfactie zal zijn voor haar streven om in dezen barren tijd de behoeftigen in onze gemeente eenige levensmiddelen of kleeding- stukken te verschaffen. Over »Te Huis," logement voor vrouwen te Utrecht, zegt het jaarverslag 1883/84 o. a. het volgende: Door een groot aantal vrouwen, meer dan het vorig jaar, werd het »Te Muis" bezocht; tal van dienstboden vonden hier een tijdelijk verblijf, zoo ook onderwijzeressen, die examen kwamen doen en vele anderen. Ook maakten velen van de gelegenheid gebruik om op uitgangsdagen of avonden den vrijen tijd hier. door te brengen. De inrichting der huishouding ge schiedt zoo zuinig mogelijk De geheele ontvangst heeft bedragen 2341,57, waarvan aan giften 523,50 (hieronder een gift van ƒ300). De jaarlijksche bijdragen waren 471,50, de logeergelden 1097,25. De kosten voor de huishouding bedroegen 1524,80. De geheele uitgaaf bedroeg 3529,34y2* Logees, te zamen met 1498 logeerdagen, maakten van het »Te Huis" gebruik. De jaarrekening zou sluiten met een nadeelig saldo van 1187,77 zoo het bestuur niet verblijd was met een gift van 500 tot dekking hiervan. Ook dit jaar heeft weer bewezen, dat het »Te Huis" in een wezenlijke behoefte voorziet. Dezer dagen zal het hotel »De oude Prins" te Breda in veiling komen. Voor de historische herinneringen aan dit gebouw verbonden is het te hopen, dat het voor den hamer des sloopers moge gespaard blijven. Genoeg zij het te vermelden, dat in 1565 de prins van Oranje, Lodewijk van Nassau, Marnix van St. Alde- gonde en andere geestverwanten aldaar hunne bijeen komsten hielden. Om de eersten te zijn om plaatsen te kunnen nemen en bespreken voor de voorstelling van Platijn en Co., het nieuwe stuk van Faassen, hebben te Groningen eenige personen van Dinsdagmiddag 4 ure af tot Donderdagmorgen half *12, of bijna twee dagen en twee nachten, voor de deur van den schouwburg ge staan. Die lieden, 5 in getal, stonden daar, volgens een ingezonden stuk in de Prov. Gr. Ctschier onbeweeglijk gedurende 42 uren achtereen onder eene koude van pl.m. 15 graden F. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is bij onderhandsche overeenkomst aan den heer J. den Braanker te Delft opgedragen de verbouwing van eenige lokalen in de kazerne het Prinsenhof aldaar, vroeger bewoond door Prins Willem I. Volgens de plannen van den rijks-bouwkundige, de heer J. Lokhorst, zullen genoemde zalen in antieken stijl worden be timmerd en de geschilderde plafonds bijgewerkt. Zoo zal dus binnen een niet te verwijderd tijdstip deze stad in het herstelde verblijf van Willem den Zwijger voor stadgenoot en vreemdeling eene merkwaardigheid te meer bezitten. Tot welk een hartstochtelijkheid het schaatsenrijden in het Noorden wordt opgevoerd, blijkt uit het vol gende Om de ijsbaan voor een hardrijderij te Appelscha zoo doelmatig mogelijk te maken, heeft men rondom een schip, dat in de bijbaan lag en daarom hinderlijk zou zijn, het ijs weggehakt en het vaartuig doen zinken Een ongekende drukte heerscht nu op de bevroren Goudzeede ijsbootjes glijden er met vreeselijke snel heid, door slechts matigen wind voortgedreven, over de gladde oppervlakte. Wie zulk een schouwspel nog niet gezien heeft, kan niet gelooven, dat de afstand tusschen Volendam en Monnikendam (ongeveer 11/2 uur) bij sterken wind in 5 minuten kan afgelegd worden. Donderdag a.s. hoopt men er een wedstrijd te houden. Hoewel het in Engeland vriezend weder blijft, is door den ongunstigen toestand van het ijs alle hoop vervlogen om den wedstrijd op schaatsen te Cambridge dezer dagen te doen doorgaan; hij is dientengevolge, naar de Sport bericht, voor onbepaalden tijd uitgesteld. De Engelsche rijders zijn Zaterdagmorgen, onder geleide van Mr. Newton Digby, te Rotterdam gearriveerd en onmiddellijk naar Leeuwarden doorgespoord, om zich vooraf voor den wedstrijd te oefenen. Onder hen bevindt zich ook de bekende rijder Fish Smart. De heer James Drake Digby komt lieden aan met een contingent Engelsche amateurs. De Illustr. Ztg. van Leipzig heeft den heer Greive, den bekenden kunstschilder, verzocht op de plaats van den kamp eene teekening voor het blad te maken. Ook voor Engelsche illustraties zullen teekenaars aanwezig zijn. Het ijs op de »Groote Wielen" is 20 cM. dik en zoo glad als een spiegelde glinsterende baan, met de groote bijbanen, leveren een prachtig gezicht op. Als op den dag van den wedstrijd die menigte van velerlei nationoliteit, wier vlaggen boven de hoofden wapperen zuilen, op den ijsvloer dooreen krioelen, zal het er ongetwijfeld recht prettig en gezellig toegaan. Vele voorname Friezen zullen met hunne dames in hun provinciaal costuum op het ijs tegenwoordig zijn. Men schrijft aan het Vtr. Dagbl. »Ieder jaar worden de dagbladlezers verrast met voorspellingen omtrent een vroeg voorjaar, waarbij spreeuwen als weerprofeten dienst doen. Thans leest men dergelijk bericht, opgezonden uit Arnhem. Aan gaande dit punt schrijft De Natuurjaargang '1883: «de spreeuwen zijn bij ons te lande wel grootendeels trekvogels, doch een gedeelte blijft liefc geheele jaar hier" enz. Tusschen het verschijnen van spreeuwen en een vroeg voorjaar bestaat dus geen verband." Bij gelegenheid van de aanstaande feesten ter her denking van het 3'10jarig bestaan der Leidsche hooge- school zal het feestgebouw weder op de Ruïne worden geplaatst. Ook de Nederlandsche Koorveveeniging heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer over het letter kundig tractaat met Duitscbland. Deze Vereeniging gevoelde zich daartoe genoodzaakt, aangezien zij door het tractaat te zeer belemmerd wordt in baar nuttigen werkkring, n.l. de verspreiding van goede muziek onder het volk. Er loopt te Luxemburg een gerucht, dat de Konink lijke familie voornemens is tegen het midden van April naar het Groothertogdom terug te keeren en het slot Col mar-berg" voor eenigen tijd te betrekken. Het wordt bevestigd door de toebereidselen, die op het kasteel worden gemaakt om het weder in bewoon baren staat te brengen. Het mag zekér onder de bijzonderheden gerekend worden, dat te Iloogeveen (Drente) de kerkgangers, niet door klokgelui, maar per slaande trom naar het bedehuis worden geroepen. De trom vervangt daar geheel de klok om half negen gaat de trommelslager de gemeente doorkwart voor tien opnieuw en het is aardig om te zien hoe dan een lange stoet van menschen, met den tamboer voorop, naar het kerk gebouw trekken. Voor zoover we weten, heeft deze merkwaardigheid, in Nederland, alleen te Iloogeveen plaats. Den 25en Januari 4815 dus Zondag juist 70 jaar geleden wei d te 's Gravenhage geboren de heer C. S. Ada ma van Scheltema. Voor den evangeliedienst bestemd, volgde bij als jongeling de lessen der hoogleeraren Van Hengel, Kist en Clarisse, en na voltooiing zijner studiën aanvaardde ds. Van Scheltema in 1839 het predikambt te Borselen, vanwaar hij in 1844 naar Kolijnsplaat beroepen werd. Daar werd voor het eerst zijne belangstelling gaande gemaakt voor eene zaak, waaraan hij de beste krachten van zijn leven wijden zouvan toen dagteekent het begin van een streven, dat zijn naam steeds met eere zou doen noemen. Mij vond namelijk, vooral onder de meergegoeden daar ter plaatse, het misbruik van sterken drank diep ingeworteld. Man van de daad, niet minder dan van het woord, begreep hij, dat van wie dit kwaad wil bestrijden, het krachtdadig voorbeeld in de eerste plaats moet spreken en trad hij als lid toe tot de Vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Sinds 1845 te Hoorn, en vooral sedert 1849 te Amsterdam, zette hij den strijd tegen de alcohol voort in eene ontelbare menigte geschriften, dagblad artikelen, tractaat,jes en liederen. Maar vooral zocht hij, door zich persoonlijk met zijne wijkgenooten in betrekking te stellen en door onvermoeid zich daaraan te wijden, belangstelling te wekken voor de goede zaak. Toen hij op dien weg vaak ondervond, dat den strijders tegen het drankmisbruik werd toegevoegd, dat dit verminderen zou, wanneer de meergegoede klassen afstand deden van het wijngebruik, sloot hij zich aan bij de Engelsche «Teetotallers", een genoot schap, dat, zooals men zal weten, aan alle gegiste dranken den oorlog heeft verklaard. Ook op het gebied der kerkelijke zending was ds. Van Scheltema met vrucht werkzaam. In zijne wijk te Amsterdam richtte hij o. a. het Koning Willem's huis op, als een centrum voor den arbeid der inwendige zending, waaraan hij natuurlijk de verwezenlijking van zijn lievelingsdenkbeeld: den strijd tegen drank misbruik, vastknoopte. Het is onnoodig te wijzen op het vele goede, dat uit die stichting mocht voortspruiten. Toen hij vóór eenige jaren om gezondheidsredenen zijne bediening moest neerleggen, was hij zoo gelukkig een wakker opvolger te vinden, die zijn arbeid met liefde en ijver voortzette. Heeft hij zich ook persoonlijk aan den strijd moeten onttrekken, niet de pen wordt die onvermoeid door hem voortgezet. Tal van artikelen, niet alleen over de afschaffing, maar aan allerlei volksbelangen gewijd, vloeien nog steeds uit de bekwame pen van den thans zeventigjarige. Groote verdiensten heeft de heer Van Scheltema zich ook verworven ten opzichte van den volkszang. Van zijne hand verscheen een aantal bundels liederen. Een daarvan ter drukkerij van de weezen-inrichting te Neerbosch gedrukt en ten voordeele van dat wees huis in het licht gegeven, werd in weinige jaren in meer dan 30,000 exemplaren verspreid. De bijzondere zorg, aan de keuze der melodiën gewijd, verklaart de populariteit van bijna al die bundels. Bovendien behoorde Van Scheltema tot de eerste ijveraars in ons land voor de zangmethode Galin-Paris-Chevé, waarvoor hij vooral bij de onder wijzers vele aanhangers verwierf. Te verwachten was het dus, dat de dag van Zondag

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1