voor het arronüis- sement Zierihzee. 1885. No. 7. Zaterdag 24 Januari. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. /inuk/nsi ni courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post. 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stokken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 23 Januari 188 5. Dezer dagen had te Amsterdam eene vergadering plaats van de vijf besturen van liberale kiesvereeni- gingen tot vestiging van de Liberale Unie. Het schema der grondbepalingen werd herzien en aangevuld. Art. 1 luidt thans, dat de vereeniging zich ten doel stelt, door alle geoorloofde middelen van voorlichting en samenwerking de toepassing der liberale beginselen te bevorderen. De vereenigingen te Amsterdam en Rotterdam zijn toegetreden; die te 's Hage heeft zich voorbehouden raadpleging der leden. Er zal thans eene circulaire worden gericht aan alle liberale kiesvereenigingen in het land, om tot aansluiting uit te noodigen. De Haagsche correspondent van de Zutf, Ct. schrijft omtrent de door de regeering aangekondigde herziening van de kiestabel: »De cl'êricalen toonen zich niet schielijk tevreden, en zullen zich misschien nog zeer onvoldaan verklaren, omdat de regeering niet tevens eene voorafgaande census-verlaging heeft toegezegd, maar afgescheiden van de vraag, of het ministerie bij eenige meerdere pressie ook daartoe nog niet te bewegen zal zijn, zoo valt het toch in het oog, dat de concessie, welke nu is gedaan, reeds van groote beteekenis is. De clerialen gevoelen, dat de meerder heid, welke zij thans bezitten, nog te gering is om vooral op schoohvetgebied krasse eischen te stellen vooral daar bij gewichtige stemmingen op de con servatieven nog niet vast te rekenen valt en het is dus blijkbaar hun streven, om eerst zoo spoedig mogelijk eene grootere meerderheid te krijgen, en in eene herziening van de kiestabel zien zij daartoe een geschikt middel. Nu ben ik voor mij wel overtuigd, dat hun dit niet mee zal vallen, omdat reeds de tegenwoordige districtsverdeeling, ofschoon onder eene liberale regeering aangenomen, meer in hun voordeel dan hun nadeel is, en bijv. eene indeeling in kleinere districten hun aantal afgevaardigden zou verminderen, in plaats van vermeerderen. Maar de hoofdorganen van de rechterzijde denken er anders over en zien in nieuwe verknipping, vooral als zij met census-verlaging gepaard gaat, voor hunne partijbelangen alle heil. »Men mag dan ook gerust aannemen, dat het ministerie, nu het op dit punt toegeeft, voorloopig van andere clericale eischen niet veel last zal hebben. Zelfs op het gebied van de alles beheerschende school- quaestie zullen zij voorloopig' wel niet verder gaan dan Heemskerk wil, ten einde later des te beter hun slag te slaan. Het voorloopig verslag op Hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) is dan ook uiterst kalm. Wel wordt er zoo terloops gezegd, dat er verscheiden leden waren, die er ernstig aan dachten eenige kweekscholen af te schaffen en de normaallessen voor de helft op te ruimen, maar men krijgt volstrekt niet den indruk, dat het ernstig is gemeend, en de meerderheid zal zich nog wel eens tweemaal bedenken vóór zij op dit oogenblik met dergelijke voorstellen, waarbij Heemskerk zich niet zou kunnen neerleggen, voor den dag komt." Drie leden van het studentenkorps te Amsterdam hebben eenige dagen geleden in de sociëteit N. I. A. eene voorstelling gegeven, waarbij genoegzaam alle kunststukjes van de anti-spiritisten Homes, Thorn en Fey werden uitgevoerd. Het onthouden van een hon derdtal woorden, het speldenzoekèn, het geblinddoekt opnoemen van verschillende door aanwijzing aangeduide voorwerpen, 't werd alles zonder een enkele fout verricht. Door 287 visschers en belanghebbenden bij de visscherij te Volendam is een adres gericht aan den gemeenteraad van Edam, waarin zij betoogen, dat hun bestaan door de wet op de zeevisscherijen dreigt vernietigd te wordendat zij eene slechte vangst op de Noordzee gemaakt hebben en thans tot 1 Mei de Zuiderzee niet mogen bevisschendat zij door het gemis hunner vrijheid gedurende een derde gedeelte van het jaar totaal geruïneerd worden en daardoor o. a. niet in staat zijn, hun gemeentelasten te betalen. Redenen waarom zij verzoeken, zoowel vrijgesteld te mogen worden van de voldoening van den hoofdelijken omslag als de medewerking van den Raad te mogen ondervinden in het verdedigen hunner belangen bij de hooge regeering. Te Steemvijkerwold doet zich een eigenaardige quaestie voor op het terrein der vergunning". W. V. uit Assen koopt van IJ, D. aldaar met alle lusten en lasten een woonhuis, waarin een tapperij wordt uitgeoefend. Dat tot die lusten het recht van vergunning gerekend wordt, is in de akte niet uitdrukkelijk vermeld. De tapperij brengt niet zooveel op als waarvoor verkooper heeft ingestaan verkooper zou in dat geval f 500 schadevergoeding geven maar na eenig geschil wordt de zaak voor f J50 afgemaakt. Verkooper is bij nader inzien nog niet tevreden. Nu komt hij om 100 voor de toestemming tot de overdracht van 't vergunningsrecht en, toen deze geweigerd werd, moest de tapperij gesloten worden. Verkooper had het recht tot 1 Mei '85 te tappen, maar, bij gemis van opdracht van den gerechtigde, kan door Burgem. en Weth. aan het verzoek van den kooper om vergunning geen gehoor gegeven worden. De heeren kunnen nu gaan procedeeren, maar duurt het proces drie maanden, dan kan blijkens de tweede bepaling van art. 9 de vergunning wel eens geheel worden ingetrokken. Omtrent de kousebanden een onderwerp van veel zorg voor de ouders schrijft de heer L. A. J. van Marion, arts te Oldenzaal, het volgende »Het onzinnig stijf binden van zoogenaamde kouse banden, waardoor gevaar voor storing van bloedsomloop en daardoor ader-uitzettingen enz. ontstonden, heeft in den laatsten tijd geleid tot het gebruik van elastieke banden aan de buitenzijde van het been, die aan de kous vastgemaakt, langs de buitenzijde van het been oploopen en aan de onderldeeren worden bevestigd. »De voortdurende trekking, die bij aldus gekleede kinderen, vooral bij het gaan, door deze banden op het door de kous omsloten onderbeen wordt uitgeoefend, heeft vooral in het kniegewricht eene draaiing naar buiten tengevolge, waardoor op den duur, en het eerst bij kinderen die om de eene of andere reden toch zwakkelijk zijn, zoogenaamde knikknieën (genu valgum) ontstaan, die waarlijk lichaam, houding en gang niet verfraaien. «Voorbeelden van het boven beschrevene hebbende opgemerkt, verzoek ik u vriendelijk het publiek er op attent te maken. Stijve circulaire-banden om het kniegewricht zijn zeer af te keurenmen wachte zich echter van het eene kwaad in het ander te vervallen. Niet te smalle, geweven of wollen banden om het onderst derde gedeelte van het bovenbeen, niet stijver gebonden dan voor het doel noodig is, zijn te prefereeren en kunnen noch tot storing in den bloedsomloop noch tot misvorming aanleiding geven." Het Hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap heeft besloten, voor het genootschap geen deel te nemen aan de aanstaande Internationale ten toonstelling te Antwerpen. De oorzaak van dit besluit moet liggen in het niet verleenen eener Rijkssubsidie. In de vergadering der Vereeniging van suikerfabri kanten, te Rozendaal gehouden, is besloten, de ministers van buitenlandsche zaken en van waterstaat te ver zoeken, een tractaat met de Vereenigde Staten tot stand te willen brengen, waarbij de onbelaste invoer van Nederlandsche suikers in dat land wordt verzekerd. De vrouw van wijlen den befaamden Jut moet sedert den vorigen zomer uit de gevangenis te 's Bosch ont slagen zijn. Na zich gedurende een paar maanden in Amsterdam te hebben opgehouden, heeft zij zich thans als herbergierster te Rotterdam gevestigd. Volgens een Dinsdag te Leiden ontvangen schrijven, dd. Mossamedes, 8 December '1884, zijn de heeren Veth, Van der Keilen en Goddefroy den 7en dier maand behouden in genoemde haven der Portugeesche provincie Angola aangekomen. Het punt, van waar de j onderzoekingen zullen aanvangen, is dan nu eindelijk bereikt, maar het zal nog eenigen tijd duren eer de reizigers het binnenland kunnen ingaan, daar de Por tugeesche mailboot, welke hen heeft overgebracht, de ammunitie niet mocht medenemen, zoodat deze met een visschersvaartuig van Banana moet worden aan gevoerd. I Brieven van aanbeveling van Banana medegekregen, verschaften den heer Veth de welwillende hulp van i een Portugeesch ingezetene van Mossamedes, waardoor hij met zijne medereizigers onmiddellijk een onder- j komen vond in een huisje, waarin hij bij het verzenden van zijn brief met al zijne goederen reeds bijna geheel i geïnstalleerd was. j De reizigers genoten eene goede gezondheid paarden j. en honden hadden zich ook uitstekend gehouden, en j de heer Veth beloofde zich veel nut en veel besparing j van kosten door den ossenwagen, welken hij in Neder- land had laten maken en medegevoerd heeft. De juistheid dezer goede meening kan nauwelijks betwijfeld worden, wanneer men leest wat dr. Danckelmann, in het bericht over zijne reis in Mossamedes in den zomer van '1883 Deutsche Geographische Blatter, Band VII, Heft 1) mededeelt omtrent de'verbazend hooge prijzen, welke zelfs voor half versleten ossenwagens het eenige vervoermiddel in die streken moeten betaald worden. Natuurlijk is bovendien de wagen, dien de heer Veth naar zijn eigene teekening heeft laten maken, veel beter overeenkomstig de behoeften van weten schappelijke reizigers ingericht. Zijne eerste zorg zou thans zijn, door den aankoop der noodige ossen, zijne uitrusting te kompleteeren. Het vertrek der terugkeerende boot had zoo spoedig plaats, dat ook nu weder tijd voor uitvoeriger schrijven geheel ontbrak. Met de eerstvolgende mail zijn nadere berichten van de reis tot Mossamedes te verwachten. Omtrent het reeds herhaaldelijk besproken »golven- stillend vermogen der olie" meldt men aan het N. v. d. D. uit Noord-Holland eene nieuwe bijdrage, die waarschijnlijk aan slechts weinigen bekend zal zijn. Wanneer de visschers op de zandplaten tusschen den Helder en Wieringen »bot steken", dan hebben zij daartoe altijd een fleschje olie en een veertje bij zich. Het is hun doel om de bot, die half in het zand verscholen ligt en waarvan alleen de oogen en een gedeelte van den staart zichtbaar zijn, met een elger te vangen. Dit werktuig is een klein soort van harpoen met drie tanden, en gelijkt dus wel op den drietand van Neptunus. Maar om de bot te kunnen zien moet de zee kalm zijn, en een enkele druppel olie is dan voldoende, om de minste kabbeling van het water op de zandplaten weg te nemen, en den behendigen visscher een goede vangst te verzekeren.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1