Het spoorweg-ongeluk op de lijn Doornik-Brussel, waarvan de telegraaf reeds bericht heeft, heeft Vrijdag ochtend te 9 uur plaats gehad bij het station Bierghes. De sneltrein reed met volle vaart, toen de wielband van een wiel van den vierden waggon sprong, met het gevolg dat deze uit de rails sloeg. Door den schok brak de koppeling met het voorste gedeelte van den trein, hetwelk doorstoomde, terwijl de achterste wagens in, op en door elkander schoven en geheel vernield werden. De machinist, die het ongeluk bemerkte, stopte onmiddellijk, en het personeel van den trein en van het station spoedde zich naar de plaats van het onheil, om de ongelukkige slachtoffers hulp te Verleenen. Een vreeselijk schouwspel leverde de ruïne van wagens op, te midden van de sneeuw', die door het bloed dei' gewonden hier en daar rood geverfd was. Per telegraaf werd geneeskundige hulp ontboden, die betrekkelijk spoedig, ook per extra-trein uit Enghien en Ath, ter plaatse was. Het aantal gewonden bedraagt 14, van welke een drietal geen hoop op levensbehoud meer liet. De materiëele schade wordt op omstreeks 50,000 fr. geschat. Van Brussel kwam een trein met spoorwegwerkers, die in 2 uren tijds den weg weder vrij maakten. Woensdagavond werd Warminster, een stadje van 6000 inwoners, bij Salisbury, verschrikt door eene ontploffing. Een helsche machine was bij den ingang van het oude stadhuis gesprongen. Men vreest, dat de grondslagen van het gebouw hebben geleden. Per sonen schijnen niet te zijn getroffen. Een ingezetene van Rotterdam, een welgesteld man, die de vorige week Maandag door onvoorzichtig rijden een voetganger aanreed, met doodelijk gevolg, was eerst naar Antwerpen gevlucht, maar heeft zich Don derdag berouwvol aangemeld, tevens aanbiedende om voor de weduwe en haar kind te zorgen. Men verneemt, dat bij een onderzoek, in de op den 14 dezer door brand vernielde fabriek te Tilburg gebleken is, dat het goud- en zilvergeld, dat in eene goede, solide ijzeren kast geborgen was, tot een klont is aaneengesloten en het munt- en bankpapier, een en ander tot een bedrag van om de f 5000, totaal is verbrand. Den 5en en 46en heeft het te Cannes verschrik kelijk gestormd; vele vaartuigen in de haven zijn gezonken. Te Nice werd de Zuiderkade en de Promenade des Anglais overstroomd, zoodat de kelders der loge menten en villa's onder water liepen. In den omtrek van Nimes viel zooveel sneeuw, dat twee spoortreinen in de sneeuw bleven steken. Buitenland. B e 1 g i e. Op eene vergadering van de centrale landbouw- vereeriiging zijn middelen beraamd, om den landbouw te hulp te komen. De meeste leden verlangden hoogere rechten op buitenlandsch graan, zoodat de Belgische landbouwer niet tot onvoordeeligen prijs behoefde te verkoopen. Over de hoogte van het invoerrecht liepen de meeningen uiteen, van 50 centimes tot 3 frs. de zak. Bovendien verlangde men 1 fr. per 100 kilo op alle vreemde levensmiddelen, 3 frs. op meel, 25 centimes op linnen. Wel moest men erkennen, dat het brood dan duurder zou worden, maar dat had niets te beteekenen, wanneer de Belgische landbouwer zijn graan duurder kon verkoopen. Slechts drie leden, de heeren prof. Denis, le Hardy de Beaulieu en Sibille uitten een tegenovergesteld gevoelen. Zij betoogden, dat door beschermende rechten de landbouw niet zou zijn gebaat. De boeren moesten de elders bestaande verbeteringen invoeren en tegelijk in gunstiger ver houding worden gesteld tegenover de landheeren, die de pachten te hoog opdreven en te korten pachttijd toestonden. Zij verlangen, dat de pachters zouden worden gehoord, voordat men een besluit nam. Maar dit vond de president niet wensehelijk. Toen de ver gadering aanving, waren ruim 100 personen aanwezig, maar toen na eene discussie van vijf uren moest worden gestemd, waren er nog slechts 31, van welke 18 voor beschermende rechten en 7 daartegen stemden, terwijl 6 zich van de stemming onthielden. Het in de Kamer ingediende wetsvoorstel tot weder invoering van invoerrechten op landbouwproducten en vee, bevat twee artikelen: In de eëiste worden de invoer rechten, door de wet van 5 Januari '1873 afgeschaft, hersteld: voor verscheidene graansoorten tot een bedrag van 1 fr.voor gerst, haver, maïs, boekweit en alle boonsoorten 2 fr.grutte, parelgerst, meel, alle mout- soorten, macaroni en vermicelli 1 fr.rijst in doppen 1 fr. en gepelde rijst 1,50 fr., alles per 100 kilo gram ossen 1 fr. koeien en stieren 8 frs.vaarzen en pinken 5 frs; kalveren T,25 fr.schapen 1,50 fr.; lamineren 0,50 fr.varkens 3 frs. en speenvarkens (van hooger gewicht dan 10 kilogram) 0,50 fr., alles per stuk; geslacht vleesch 3 frs. per '100 kilogram, en gezouten en ongezouten boter 5 frs. Het tweede artikel bepaalt, dat* de opbrengst dezer rechten van invoer zal moeten worden bestemd voor: 1°. verlaging van den bier-accijns en den accijns op den aanplant van tabak, en aanvulling van hetgeen het fonds communed daardoor moet derven (dit fonds wordt gevormd door het bij de wet vastgestelde deel, hetwelk van zekere belastingen aan de gemeenten," wegens het gemis der gemeentelijke accijnzen, wordt uitgekeerd); 2°. vergoeding voor de verplichte afschaffing der tol gelden aan gemeenten en provinciën; 3°. afschaffing of verlaging van zekere lasten, op buurtwegen druk kende, tengevolge van eene wet van '10 April '1841 4°. subsidies aan gemeenten voor den aanleg van wegen, afvoerkanalen, bevlueiingswerkeri, enz.;' 5°. rege ling van het landbouwonderwijs, van voordrachten over zaken van landbouw en van proefstations. De wijze van verdeeling der opbrengst van de nieuwe invoer rechten geschiedt bij koninklijk besluit. N oord-Amerika, De Senaat van Washington heeft besloten generaal Grant te pensionneeren met den rang en bezoldiging van opperbevelhebberen wel met 49 tegen 9 stemmen. Neemt de Kamer het ontwerp ook aan, dan zal Grant dus jaarlijks 13,500 dollars krijgen. Hij heeft thans 15,000 dollars jaarlijks van een fonds, dat zijn vrienden lang geleden reeds voor hem bijeenbrachten. JDuitschland. Het wetsontwerp tot wijziging van het toltarief bevat de volgende posten: tarwe wordt van '1 mark op 3 mark gebrachtrogge, haver, peulvruchten, gerst en boekweit van y2 of 1 op 2 m.raapzaad van 30 p. op '1 m.mout van '1,20 op 3 m.anijs, kore- ander, venkel en kummel van 3 op 4 m.meel van 3 op 5 m. Verder wordt voorgesteld de rechten op bewerkt en ruw hout te verhoogon, gelijk verleden jaar was voorgesteld, maar toen door den Rijksdag verworpen werd. Sterke dranken en mousseerende wijn worden van 48 op 80 m. verhoogd. Ook zullen de garens vrij belangrijk hooger rechten moeten betalen en van geweven goederen wordt damast van 60 op 120 m. gebracht. De invoerrechten op oliën ondergaan mede verhooging. De Rijksdag heeft de volgende voorstellen, tot be scherming van den werkman, naar eene commissie van 2'1 leden verwezen:, 1°. Van.de heeren Hertlirig (centrum) c. s., ombehoudens enkele uitzonderingen het werken op Zon-, en. feestdagen te verbieden, den arbeid van vrouwen en kinderen in de fabrieken te beperken, en een maximum werkuren per dag voor volwassen mannelijke werklieden vast te stellen 2°. van de heeren Lohren (vrije conservatieve partij) c, s., om aan vrouwen alle werk in fabrieken op Zon en feest dagen, an voorts op gewone dagen van 's avonds half 9 tot 's morgens half 6, te verbieden; 3°. van den heer Stöckev (christelijk-sociale groep bij de Duitsche conseivatie partij) tot aanvraag om mededeeling aan gaande den werktijd in de verschillene districten en bedrijven, met vermelding der omstandigheden waarin het aantal werkuren per dag het gemiddelde cijfer overtreft; 4°. van tien lieer Buhl (nationaal-liberaal) tot aanvraag van rapport,, waaruit kan blijken: a. boe bij mijnwerken, steengroeven, fabrieken, spoorwegen, binnen-stoomvaart, scheepswerven en bij het bouwen de arbeid op Zon- en feestdagen kan worden beperkt b. of de arbeid van vrouwen en kinderen ongelegen heden teweegbrengt, en fin hoever beider werktijd met het oog op de verschillende toestanden kan worden beperkt, alsook of aan vrouwen niet alle nachtelijke arbeid in de hier genoemde bedrijven kan worden verbodenc. of eene wettelijke vaststelling van een maximum voor den werktijd noodzakelijk kan worden geacht, alsook of en in Inlever dit in het belang van ondernemers en werkliedenIzou zijn 5°. van de heeren Kleist-Retzow en Kropatscliek (Duitsch-conservatieven), inhoudende bepalingen op den fabrieksarbeid van vrouwen en kinderen. Ten gevolge van dr. Bambergers bestrijding eener stoomvaartlijn op Australië in de commissie zijn niet onbelangrijke onthullingen aan den dag gekomen, op welke wijze, de Duitsche annexaties op Nieuw-Guinea voorbereid en uitgevoerd zijn- Reeds sedert jaren hadden Duitsche handelshuizen al het mogelijke beproefd om het gebied van het vijfde werelddeel voor den handel te ontsluiten. In alle stilte ging men hierbij te werk, maar reeds ter gelegenheid der tentoonstellingen te Sydney en Melbourne kon men veel goeds over den Duitschen handel en de Duitsche iridusti ie in Australië melden. De toenmalige Duitsche rijksdag was niet ingenomen met de nieuwe politiekmen moest een zelfstandigen weg kiezen. Te zelfder tijd nu besloten eenige groote kooplui ia Berlijn op enkele geschikte punten in de Zuidzee vasten voet te krijgen, maar men hulde alle voornemens en plannen in een dichten sluier, daar men bevreesd was den nijd en de afgunst van vreemde naties en bui tenia ndsche handelshuizen op te wekken. Dat hun gelukt is alles in stilte te doen, bewijst de verbazing in Europa, de ontzetting na de officiëel verklaarde inbezitneming van N.-Guinea in Australië. Een algeheele geheimhouding kon men slechts verkrijgen, wanneer deze Berlijrische vereeniging niet onder haar eigen naam de nieuw verworven bezittingen aanvaardde. Derhalve besloot zij op bet laatst van April 1883 onder strenge geheimhouding de beide firma's, die den grootsten handel in de Zuidzee- dreven en daar de meeste nederzettingen hadden, den voorslag t.e doen, of beide mede wilden werken tot verwezenlijking van het planuitbreiding van bezit op Nieuw-Guinea. De eene dezer firma's, Robertson en Hernsheim wilde, wel alleen maar niet niet de andere handelszaakde Duitsche handels- en plantagevereeniging, den voorslag aannemen. De Oer lij ners braken de onderhandelingen met Hernsheim af, en droegen aan de laatstgenoemde vereeniging de uitvoering van hun onderneming op. Deze heeft inder daad namens de Berlijnsche vereeniging de Noordoost kust van Nieuw-Guinea en de nabijliggende eilanden in bezit genomen en naar men weet, onder de vleugels van den rijksadelaar gesteld. I talie- Deze week vertrekt de expeditie naar de Roode Zee, die voor Italië eene kolonie gaat verwerven. De ministers verzekeren, dat het niet om uitbreiding van gebied is te doen en voorloopig zal dit wel tie waarheid zijn. De 1000-1200 man (een bataillon bersaglieri, een escadron ruiterij, een batterij van 6 kanonnen, genie troepen enz.), zullen met eene verkenning beginnen. De commandant neemt verzegelde orders mede, die hij eerst in de Roode Zee mag openen. De aanleiding tot de expeditie is het vermoorden van vier Italiaansche reizigers, 160-170 kilometer van Assab, waar Itali aansche handelskantoren zijn gevestigd. Voor den aanlegger dier moorden wordt de uaufari" of sultan van Aoessa gezonden. Noorwegen. Dat de zaak der conservatieven in Noorwegen achteruit gaat. hebben, in weerwil der groote gebreken van het kiesstelsel, de laatste verkiezingen bewezen. Over een veertien dagen komt het Storthing hijeen en zal het blijken, of de conservatieven hun strijd tegen de bestaande grondwet zullen kunnen volhouden en op de oprichting eener Eerste Kamer aandringen. Het ministerie Sverdrup beeft reeds een aantal wetsont werpen over het leger, over zelfbestuur, over den toestand der werklieden, enz. gereed gemaakt om de liberale beginselen te versterken. Oh.ina. De Times verneemt, dat de Duitsche officieren te Shangaï en te Tientsin ijverig de Cliineezen leeren exerceeren, maar dat dit niet gemakkelijk gaat. Ook de kruisers en Armstrong-kanonneerbooten, kostbare en fraaie schepen, kunnen niet voldoende bediend worden. Men beweert, dat de Franschen in het voorjaar de golf van Petchili willen blokkeeren. De Chineesche regeering is verontwaardigd, dat de mogendheden, bondgenooten van China, dit niet beletten. Zij dreigt alle havens van het Chineesche rijk met steenen te doen versperren om den handel te benadeeien. De neiging tot vrede is onder de rijkere standen, die ge plunderd worden door de regeering, zeer groot, maar in den raad der keizerin onthouden zich de voorstanders van den vrede van stemmen, daar de keizerin hen als landverraders zou straffen. Dit blijkt o. a. uit een incident, in de vorige maand voorgevallen. De keizerin beval plotseling eenige barer ministers zich naar prins Knng en Pao-Chung-Kang te begeven, die in April afgezet zijn, en hun te vragen, of zij ook eenig denk beeld aan de hand konden doen. Deze piinsen hadden geweigerd te komen, daar zij niet op de hoogte van de onderhandelingen waren. Toen de ministers dit bevende aan de keizerin mededeelden, werd deze woedend, en zeide: »Zij willen onderhandelen en nieuwe moeielijkheden veroorzakenik degradeer hen en verbied hun op het feest van mijn verjaardag te verschijnen," Men deelde dit prins Kung mede, maar verzuimde het prins Pao te zeggen. Deze verscheen dus op de morgen- receptie, en nam de hem toekomende plaats in, maar de eunuchen der keizerin grepen hem aan en plaatsen hem met geweld onder de ambtenaren van den laagsten rang. Van onderhandelingen wil de keizerin niets vernemen. F r a n k i' ij b. De heer Bocher, de welbekende volbloed-Orleanist, heeft aan de Senaatslezers in het departement Cal vados een brief geschreven, waarin hij verzoekt tot senator herkozen te worden. Daar deze brief verschijnt op hetzelfde oogenblik, dat de legitimisten een scherpen aanval op het huis Orleans doen, wordt er bijzonder de aandacht op gevestigd. De schrijver wijst op het verschil tusschen de nationale vergadering van 1871

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2