Z1ER1KZEESCHE COURANT. voor hel arrondis- sement Zierikzee. jEN, 1885. No. 6. Woensdag 21 Januari. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Advertentiën rden vooraf is geleverd. vertraan TZ, rdam. ijst, aangevende of meer publici- 'd op de daarin hoofdplaats van n geheel Neder- ze meening is dit nteele hebben wij ie-Bureau wenscht bladen is, waarin elangryke order R. Rotterdam, als de meest i. om iedere flacon Irs gratis ver- JPotaseli I jE genezing, nd wordt overeen- lbaar na genezing, ving der patiënten ter van breuken. beenen, verst ui- If het krachtigste door de ontsteking het bloed te veel ien de ziekte reeds de Zalf geholpen Pillen, welke op ■hinderen dat de ■t, welken de pijn, e kwalen dikwijls pakt en welke de et geringste geval der of min moet j zijn toepasselijk Zij zuiveren het hernieuwen de aan het geheele D, f 1,85, f3.-, ranco aanvrage a ekers in Holland, te Londen, 533 aï te Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f Franco per post 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlMk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Hij deze Couraiit behoort een Bijvoegsel. Binnenland. ZIERIKZEE, 2 0 Januari 1 8 8 5. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is opgeheven. Te Amsterdam heeft zich onder het eere-praesidium van den Consul van Spanje eene Commissie gevormd, ten einde aan de duizenden noodlijdenden door de aardbevingen in Spanje hulp en ondeisteuning te ver schaffen, waartoe een beroep op de Nederlandsche liefdadigheid wordt gedaan. Naar men verneemt, heeft I.I. Vrijdag met de be trokken Ministers en de Ned. gedelegeerden ter Zalm conferentie te Berlijn, weder eene gedachtenwisseling plaats gehad. Voor enkele dagen werd het gerucht verspreid, dat de sedert geruimen tijd verdwenen mijn-ingenieur, de heer H. C. Stork, zich te New-York zou bevinden. Noch bij de familie van den verdwenene noch bij de politie is daarvan iets bekend, zoodat men nog voort durend in onzekerheid verkeert. Van het bericht, dat een broer van den heer Stork zich naar Amerika begeven heeft, is derhalve geen woord waar. Ook omtrent den heer Dijckmeester, commandant der brandweer te Amsterdam, die voor 8 dagen ver dween, is niets naders bekend. In een onzer bladen wordt de hulp ingeroepen van spiritisten om den ondoordringbaren sluier, die tot nog toe het lot van den heer Dijckmeester voor het minder helderziende deel der menschheid verbergt, op te lichten. Wijl de spiiitisten gelooven bij hunne verrichtingen over een groote dosis boven natuurlijke kracht te beschikken, konden zij de «geesten" wel eens te hulp roepen om den spoorloos verdwenen Dijckmeester en den beer Stork meteen terecht te brengen. En avant done, messieurs les spiritistes Als een bewijs dat het te Bergen-op-Zoom met de werklieden niet bijzonder gunstig gesteld is, schrijft men, dat bij de Vrijdag gehoudene aanbesteding voor de werken aan de Zoom, welke op het raadhuis plaats had, de werklieden elkaar verdrongen om hunne diensten den aannemers aan te bieden. Vooral wordt dit toe geschreven aan de staking der werkzaamheden aan alle suikerfabrieken, waardoor weer veel gebrek aan werk ontstaat. Terwijl in de vorige, week 6 schepen, bevracht met dynamiet en buskruit, Lobit. passeerden, werd dooi den Commissaris des Konings in Gelderland wederom vergunning verleend tot den invoer van '1111 kisten dynamiet, bestemd naar België. De heer Dirks, lid der Tweede Kamer, is uit Egypte, waar hij zich van eene technische opdracht heeft ge kweten, in het vaderland teruggekeerd. Naar wij vernemen is tot dusver van eene aanhou ding van de voortvluchtige gebroeders Tobias olficiëel niets bekend. Wel moet aan den veroordeelden vader Tobias, gedetineerd te Amsterdam, met het oog op zijn gezondheidstoestand, vergunning zijn verleend op de pistole te worden geplaatst. Te Zwijridrecht ontstond Vrijdag, naar de IV. R. Ct. meldt, groote opschudding. Zekere K. had met zijne vrouw bij zijne schoonouders ingewoond, doch daar de verhouding tussclien de echtgenóoten steeds meer en meer te wenschen overliet, en K. dit niet aan zich- zelven, maai* aan zijne schoonouders toeschreef, besloot hij vóór acht dagen eene andere woning te betrekken. Ook hier had de wouw op haar huiselijk geluk niet te foemen, zoodat zij, om mishandelingen te ontgaan, Donderdagavond de woning verliet en naar hare ouders vluchtte. K. bestelde nu Vrijdagmorgen uit Dordrecht een wagen en laadde er zijn huisraad enz. op, doch nauwelijks hadden de buren dit gemerkt, of de vrouw werd gewaarschuwd, die, geholpen door honderden ge willige handen, nog veel spoediger den wagen ontladen had en den inhoud naar hare verblijfplaats zag over gebracht. Onder gejuich en hoera's vertrok de ledige wagen, en IC., die uit de kreten van verbittering begreep, dat men de lynchwet op hem wilde toepassen, bleef wijselijk binnen, tol hij des namiddags, beschermd door de politie, die na het vertrek van den wagen zichtbaar werd, de gemeente verliet. Als uitslag der besprekingen in de vergadering van afgevaardigden der vereenigingen, doel uitmakende van het Nederl. Gynmastiek-verbond, te Utrecht gehouden, kunnen wij melden, dat uit de verklaringen dei' aan wezige leden is gebleken, dat er hier te lande groote opgewektheid bestaat, om aan de feestvieringen dei- bevriende bonden in het buitenland deel te nemen. Er werd dan ook besloten krachtige maatregelen te nemen, ten einde zoowel te Antwerpen in Juni als te Dresden in Juli e. k., een groote schare turners onder de Nederlandsche vlag te vereenigen. Voor Ant werpen, als zijnde voor de Nederlanders een meer bekend terrein, werden behalve de gewone bekend makingen en de leiding van het bondsbestuur, geen buitengewone voorsprekingen noodig geacht. Voor de vijfjaarlijksche uitvoering van het Duitsche bond te Dresden werd een commissie van voorbereiding benoemd, waarin afgevaardigden van Amsterdam, Rotterdam en den Haag zitting zullen nemen. Behalve deze commissie, zal er een algemeene commissie werkzaam zijn, samen gesteld uit turners uit alle oorden des lands, met het doel, om alle Nederlandsche vereenigingen tot deel neming op te wekken. De Duitsche tur nbond telt meer dan 20,000 leden, zoodat er voor onze vereenigingen bij eene algemeene uitvoering, veel te leeren valt; het is daarom te hopen, dat de roepstem der commissie algemeen gehoor zal vinden. Voor eenigen tijd over de heerschende werkeloosheid sprekende, opperden wij onder meer het denkbeeld om eenige Nederlandsche werklieden in Amerika en wel aan de grootsche havenwerken aan de landengte van Panama te plaatsen. lie gelegenheid vonden wij vooral daarom schoon, omdat het juist een Nederlandsche firma, de heeren J. C. var Hattum Co. was, die aannemer is geworden van een zeer aanzienlijk werk aldaar. Tot ons genoegen is aan dezen wensch een begin van uitvoering gegeven, althans uit Sliedrecht zijn enkele personen vertrekken om aan de Panama- werken geplaatst te worden, terwijl spoedig meer personen zullen volgen. R. Nbl. Naar men verneemt, was Z. M. de Koning j.l. Zaterdag door ongesteldheid genoodziakt het bed te houden en werd 's Konings geneesheer bij Z. M. ontboden. Zondag was de gezondheidstoestand gelukkig zoodanig verbeterd, dat Z. M. wederom aan tafel kon verschijnen. Intusschen ontvangt Z. M. dagelijks een bezoek van zijn arts. Omtrent den oorsprong van den naam Kopper maandag en liet daaraan, verbonden feest hebben vele oudheid-onderzoekers hunne meeningen, hunne bevin dingen ten beste gegeven, met dit gevolg echter, dat allen van elkander verschilden, dat er tusschen de velschillende door hen geuite denkbeelden hoegenaamd geen verband of eenige overeenkomst te vinden is# Bilderdijk beweer t in zijne geslachtslijst, dat Kopper maandag vroeger de feestdag was van haar- en baard scheerders, wier voornaamste werk in vroeger tijden bestond in het aderlaten en het zetten van «koppen." Met djt gilde stonden de boekdrukkers in een eigen aardig vel bandzij waren het toch die de plaats innamen der vroegere boeksch rij vers, librarii genoemd, die bij de «kop" of badstoven liedjes zongen of ook wel verhalen en vertellingen ten beste gaven. Een ander beweert, dat dit feest, het eerst door drukkers en letterzetters gevierd, zijn naam te danken had aan de benaming, die de gezellen elkander gaven, namelyk «coöperatores", hetgeen beteokent sanièhwerkers, zoo dat deze dag, oorspronkelijk geheeten «cooperatortjes", later verbasterd is in «koppertjesdag Weer een ander gelooft dat dit woord zijn ontstaan heeft te danken aan «kop", een oud-flollandsche uitdrukking voor drinknap, zoodat «kopperen" niets anders zou beteekenen dan bekeren of feestvieren, terwijl een vijfde ons het volgend verhaal omtrent den oorsprong ven den Koppermaandag te lezen geeft: Eene stad van Noord-Brabant werd belegerd, en hongersnood dwong de inwoners om haar over te geven. De vij anden waren echter zoo op de belegerden vertoornd, dat zij hen allen gezamelijk over den kling wilden jagen. De vrouwen begaven zich echter voor den hoofd ingang van het kamp, en door aanhoudend smeeken verwierven zjy zich de gunst om wat haar het kost baarst was op den rug weg te dragen. In de stad teruggekomen, nam een der vrouwen terstond haren man op den rug, en de overigen volgden haar voor beeld. Zoo kwamen de inwoners koppel aan koppel uit de stad en waren gered. Uit dankbaarheid besloten de mannen hunne vrouwen jaarlijks op dien dag alle heerschappij af te staan, en noemden hem «Koppel maandag", waaruit door verbastering «Koppermaan dag" is ontstaan. Nog oneindig veel meer gissingen zijn er te vinden, welke misschien wel allen evenveel missingen zijn. Genoeg zij het, dat deze dag steeds door het boekdrukkersgilde met vroolijkheid en op gewektheid wordt gevierd. Leidsche Ct. De internationale schaatsenwedstrijd te Cambridge is bepaald op 24 Januari a. s. Van wege den Neder landsehen Schaatsenrtjdet|bond zijn hiervoor uitge- noodigd, de heeren Marten Castelein van Wartena en W. de Vries van Oenkerk, die deze uitnoodiging hebben aangenomen en onder geleide van den secre taris van het bond zich naar Engeland zullen 1 Het internationale post-congres komt den 3 Februari te Lissabon bijeen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Op bevel van de arrondissements-rechtbank te Am sterdam is gevangen genomen eene moeder, die haar kind dezer dagen wreedaardig in den schouder gebeten en tot bloedens toe verwond hèeft. Een ooggetuige verhaalt, dat het arme kind toch nog wanhopig schreide, toen een rijksveldwachter haar «moesje" kwam weg halen. Een krankzinnige kwam Woensdag het koninklijk paleis te Brussel binnenstormen en achter in den gang gekomen trok hij zijn overjas uit en maakte met veel misbaar zijn verlangen kenbaar om met koning Leopold te vechten. Spoedig had men zich van den ongelukkige meester gemaakt. In het circus Rens te Berlijn viel de vorige week, gedurende hét laatste nummer van het programma, eene rijderes, tnejufvronw Regina, van het ongezadelde paard. De ongelukkige werd zoozeer door hoefslagen verwond, dat zij door de pikeurs moest worden weg gedragen. T

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1