Z1ERIKZEESCHE COURMT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1885. No. 5. Zaterdag 17 Januari. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huweljjks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEIVMAN. ZIERIKZEE, 16 Januari 188 5. Met genoegen kunnen wij vermelden, dat de heer Joh. Schmier, die in liet vorige jaar bij eene uitvoering van de Gemengde Zangvereeniging alhier zooveel heeft bijgedragen tot den goeden afloop dier uitvoering, en daarvoor ongetwijfeld bij alle liefhebbers der Toonkunst eene aangename herinnering heeft achtergelaten, onlangs bij eene uit voering der Leidsche Zangvereeniging wederom groot succès beeft behaald. De Leidsche Courant, over den heer Schmier sprekende, zegt daarvan «Onze oprechte hulde, last not least, aan onzen voormalige» stadgenoot den heer Joh. Schmier, thans in Brussel gevestigd, voor de artistieke wijze, waarop de bas-solo's in de finale werden vertolkt. Door samenloop van omstandigheden heeft de heer S. slechts drie dagen tijd gehad om zich de eigenaardige moeielijkheden van zijne, ons inziens ondankbare partij, eigen te maken en hij is hierin op meer dan gewone wijze geslaagd. Hij beschikt over eene krachtige, gelijkmatig ont wikkelde stem, spreekt duidelijk uit en draagt een voudig, onopgesmukt voor. Helder en vol klonk zijne stem boven de sterk bezette koren uit, zonder een oogenblik tot schreeuwen over te gaan. Wij hopen, dat het gisterenavond behaalde succès voor dezen aan het begin van zijn kunstenaars-loopbaan staanden zanger een spoorslag moge zijn, op den ingeslagen weg voort te gaan." «Men lette op de voordeelige voorwaarden van dienst neming bij het leger in Nederlandsch-Indië." Aldus adverteert het ministerie van koloniën reeds weken achtereen in de Nederlandsche dagbladen, en die voorwaarden zijn wezenlijk voordeelig. Maar het succes, dat die advertentie tot dusverre heeft bij de door werkeloosheid geteisterde arbeidende klasse, blijft van geringe beteekeni3. Inmiddels wordt uit Frankrijk het volgende gemeld »De minister van oorlog heeft een beroep gedaan op de vrijwilligers voor 't expeditionnaire leger in Tonkin. De aanvragen stroomen thans toe, zoodat zich reeds meer vrijwilligers hebben aangeboden dan men noodig heeft." Van waar dit verschil? In Frankrijk, waar de werkeloosheid op dit oogen blik betrekkelijk veel minder groot is dan in ons land, stroomen de vrijwilligers toe, om dienst te nemen bij het leger in Tonkin; hier lijdt men liever gebrek, dan zich aan te melden voor ons leger in Indië. Ook het volgende wordt echter uit Frankrijk gemeld «Generaal Brière de lTsle heeft bevel ontvangen, driemaal per week verslag te doen van den toestand van het expeditionnaire legerkorps." Moet de verklaring voor het bovengenoemd verschil ook gezocht worden in de meerdere égards, die men in Frankrijk heeft voor de troepen, welke buiten Europa het vaderland dienen? De verachtelijke onver schilligheid, waarmede men aan onze ministeries spreekt over een «mindere", de achteloosheid, waarmede men hem of zijne bloedverwanten behandelt, wanneer hem ginds een ongeluk overkomt of een vijandelijke kogel treft, hebben ons reeds dikwijls de vrees doen uiten, dat de zucht om zich onder die verachte «minderen" te plaatsen bij ons volk telkens geringer worden zou. Rot.t. Nbl. Men schrijft uit Amsterdam, dat algemeene ont- stemdheid heerscht onder de zoogenaamde Eilanders over het feit, dat de Regeering den bovenbouw van de brug over de Maas bij Veriloo, een werk van drie ton om een verschil van 30,000 gegund heeft aan een Duitsche firma in plaats van aan de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen. Een eerste gevolg van dien maatregel was reeds, dat genoemde fabriek Zaterdag opnieuw 50 werklieden heeft ontslagen, terwijl a. s. Zaterdag of de volgende week opnieuw het ontslag van meerdere werklieden met vrees wordt tegemoet gezien. In verband met de aankondiging der tabaksbelasting kan worden gewezen op een vergadering der afdeeling Over-Betuwe van de Gelderscli-Overijselsche Landbouw- maatschappij, waarin de tabaksaccijns weid besproken. Allen waren het eens, dat voor de Over-Betuwe een tabaksaccijns een ramp zou zijn. De verschillende be zwaren zullen bijeen worden gezameld en ter kennis van de Kamers worden gebracht. Het meteorologisch bureau van de New-York Herald deelt liet volgende mede: Een hevige cycloon, welke te Quebec zijn uitgangspunt heeft, beweegt zicli met een groote snelheid in de richting van het Zuid-Westen. Hij zal waarschijnlijk met buien vergezeld gaan en de kusten van Groot-Brittanje en vermoedelijk ook die van Frankrijk, tusschen den '15 en 16 dezer bereiken. Naar aanleiding van het onlangs medegedeelde geval van sprakeloosheid voor de rechtbank t.e Zwolle kan van Zwartsluis het volgende worden gemeld: De jongeling J. B., scheepstimmermansknecht, was indertijd als medeoprichter en weldra als president der christelijke jongelingsvereeniging een ijverig en niet onverdienstelijk woordvoerder der richting, waar voor die vereenigingen propaganda trachten te maken. Nu ruim 4 jaren geleden had met genoemden J. B. iets plaats, waarvan niemand zich rekenschap weet te geven, zelfs zijn naaste betrekkingen niethij weigerde op eens meer te spreken, onttrok zich aan de vereeniging en tot op den huidigen dag staat hij niemand te woord. Door gebaren, en in volstrekt noodzakelijke gevallen met behulp van een leitje, tracht hij zich verstaanbaar te makenmaar op de vraag naar de reden zijner onbegrijpelijke stilzwijgendheid blijft hij hardnekkig het antwoord schuldig. Of hier aan hallucinatie moet worden gedacht, valt moeielijk met zekerheid te zeggenmaar dat het zijn betrek kingen veel verdriet baart, behoeft zonder twijfel geen vermelding. Bij de regeering wordt een aanvulling overwogen van het algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen, volgens welke sneltreinen, rijdende met grootere snelheid dan 60 K.M. per uur of zonder op houden een afstand van meer dan 20 K.M. afleggende, voorzien zullen moeten worden van inrichtingen, waar door het mogelijk is gedurende den rit uit elke rijtuig- afdeeling een sein tot stilhouden aan het trein- en locomotief-personeel te geven. Het ontwerp tot wijziging der Kiestabel, ter aan vulling van het aantal leden der Tweede Kamer met 8 nieuwe, waarvan door de Regeering in haar ant woord op de politieke beschouwingen melding gemaakt is, is, naar wij vernemen, reeds sedert het begin dezer maand aan verschillende Gedeputeerde Staten om advies gezonden. Van de 8 nieuwe leden zouden evenals bij de laatst vorige plannen was voorgesteld, aan Amster dam, 's Gravenhage en Rotterdam ieder een afgevaar digde meer toevallen. Door den minister van binnenl. zaken is de be hartiging der belangen van de Nederlandsche kunste naars ter tentoonstelling van schoone kunsten, in 1885 te Antwerpen te houden, opgedragen aan twee commissiën, waarvan de eene in Nederland, de andere in België, beide onder leiding van een commissaris- generaal, zullen werkzaam zijn. Een geenszins rooskleurig verslag van onzen consul te Port-Natal over de landverhuizing naar Zuid-Afrika komt voor in de Staats-Courant van Woensdag. De consul, de heer B. II. de Waal, spreekt van aange komen Nederlanders, die in diepe armoede verkeeren. Een groot deel dier mensehen, zegt hij, had zonder twijfel ook in Nederland geene schitterende vooruit zichten, maar wanneer men vaders van huisgezinnen alles ziet opofferen (in dit geval vele honderden, ja dikwijls duizenden guldens alleen aan passagekosten), dan vraagt men zich onwillekeurig af: zijn de kansen van welslagen in verhouding tot de geldelijke opoffering? En het gevolg nu van dit alles is, dat in den Transvaal, ja zelfs hier in deze kolonie, vele Neder landers ronddwalen zonder een bestaan te kunnen vinden, en meer dan een, ten einde zijn leed te ver geten, zoekt zijn troost in den drank en schaadt dus niet alleen zijn eigen welzijn, maar brengt nog boven dien den goeden naam van Nederlanders in het algemeen in opspraak. Wie eenigszins met den Transvaal en Vrijstaat bekend is, weet dat wij Nederlanders, op het punt van matigheid, daar toch reeds geene zeer gunstige reputatie hebben. Ik schat het aantal Nederlanders, dat gedurende dit jaar hier op weg naar den Transvaal en Vrijstaat doortrok, op meer dan 250 personen (mannen, vrouwen en kinderen). De toestanden in geheel dit werelddeel en niet het minst in de Zuid-Afrikaansche Republiek en in den Oranje-Vrijstaat zijn verre van schitterend, en het meest geoefende oog kan in de eerste toekomst weinig verbetering zien. Zuid-Afrika is een land, dat zich slechts zeer langzaam zal ontwikkelen en dat, naar mijne meening, door enthousiasten in Europa meer geschaad dan gebaat wordt. Velen verlieten in den loop van dit jaar deze stranden om in Australië of elders hun heil te zoeken en vele anderen zouden gaarne hun voorbeeld volgen, indien zij de weinige middelen, daartoe vereischt, bijeen konden brengen. Overal vindt men verdienstelijke handwerks lieden, die te vergeefs werk zoeken. Landbouwers en boeren, die hun vak verstaan en eenig kapitaal te hunner beschikking hebben (dat is na betaling der uitrusting en passagekosten), zouden hier misschien nog wel eene goede toekomst vinden, maar dan nog eerder in deze kolonie dan in den Transvaal of Vrijstaat. Aan dezulken biedt hij welwillend zijn bemiddeling aan. Maar handwerkslieden, klerken, advokaten, en anderen raad ik aldus eindigt hij het verslag ten sterkste af vooreerst naar deze gewesten te komen. Het Ned. Onderwijzers-Genootschap telt thans circa 3200 leden met 137 afdeelingen, waarvan de afdeeling «Rotterdam" een der talrijkste is, tellende 130 leden. De afdeeling «Rotterdam" bezit een hulpspaarbank met 107 inleggers tot een gezamenlijk bedrag van 34,671,93. Een dood-eerlijk werkman komt ten huize van eene aanzienlijke dame, om daar eenige reparaties te ver richten en treedt met den leerjongen hare apparte menten binnen. Mevrouw schelt. «Frangoise", zegt zij tot de kamenier, die binnen komt, terwijl ze een wantrouwenden blik op het tweetal werpt, «neem mijne juweelen en breng die zoolang achter slot." Hoezeer innig verontwaardigd over dit wantrouwen, zoo grof geopenbaard, vertrok de brave werkman geen spier van zijn gelaat; doch hij legde zijn horloge en ketting af, die hij den jongen gaf. «Piet", zeide hij, «ga dit bij me thuis brengen, 't schijnt hier in huis niet erg veilig te wezen I"

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1