Niger en bij het Chad-meeren eenstemmig van oordeel zijnde, dat in het belang der menschelijkheid dit verbod zou moeten worden geëerbiedigdzijn over eengekomen, dat de vrijheid van doorvoer op den Beneden-Niger niet op de sterke dranken toepasselijk zal zijn, zoolang het genoemde verbod geldig zal blijven. Te Leipzig is de eerste vereeniging tot stand ge komen op grond van de wet op de ongevallen. Zij is opgericht door de boekdrukkers, lettergieters, hout snijders en andere werklieden, die met boekdrukkunst in betrekking staan. De uitgever Biockhaus te Leipzig is tot voorzitter van het bestuur gekozen. De voorzitter van het Staatsverzekeringsbureau, de heer Bödicker, leidde de bijeenkomst, waarin de vereeniging werd geconstitueerd. Het Duitsche postbestuur voert nu afzonderlijke post zegels voor soldatenbrieven in, welke brieven aan een verminderd tarief zijn onderworpen evenals die voor militairen in Ned.-Indië. Zij bevatten het voor die brieven vereischte opschrift: Soldatenbrief. Eigene Angelegenheit des Ampfangers, dut dikwijls door de afzenders vergeten werd of op de voorzijde zooveel plaats besloeg, dat de duidelijkheid van het adres er onder leed. De erf-groothertog van Baden, kleinzoon van den Duitschen keizer, bevindt zich thans op het kasteel Koningstein (in het Taunus-gebergte), als gast van den voormaligen souverein van Nassau. Er zou sprake zijn van een huwelijk tusschen den 27jarigen Badenschen kroonprins en de twintigjarige prinses Hilda van Nassau, waarmede tevens de verzoening tusschen de Hohen- zollerns en de Nassau's zou tot stand komen. Een idillysch stadje is Ilim in Siberië. De gouver neur van Irkutsk kwam op eene inspectie-reis, welke hij onlangs in zijn uitgestrekt gouvernement deed, in het 500 zielen tellend plaatsje aan en was niet weinig verwonderd, aldaar toestanden aan te treffen, waarvan hij geen het minste vermoeden had. Vrijgebleven van den invloed der omwentelingen, kent men er geen ander dan den republikeinschen legeeringsvortn. De oude kerkklok der stad roept de oudsten bijeen, om over de gemeenschappelijke belangen te beraadslagen. Onder de geheele bevolking wordt geen enkel mensch ge vonden, die lezen of schrijven kan. Het schijnt dat de aardbevingen in Spanje zich tot in België hebben doen gevoelen. Men heeft opgemerkt, dat een der horloges in het observatorium te Brussel stil was blijven staan en dat een ander zeer onregel matig ging. De horlogemaker, die belast is met het onderhoud van de uurwerken, heeft bemerkt dat de kolommen, waarop die uurwerken rusten, niet meer loodrecht waren. Andere waarnemingen in het obser vatorium laten geen twijfel over omtrent den invloed der Spaansche aardbevingen op den Belgischen bodem. Het rechtsgeding tegen mevrouw Hughes te Parijs is Donderdag behandeld. Nadat des middags om 4 uur het getuigenverhoordat niets nieuws opleverde, was afgeloopen, werd de zitting tot des avonds half negen geschorst. Na heropening der zitting duurden de redevoeringen van het openbaar ministerie en van den verdediger van mevr. Mughes, benevens die van den advocaat der civiele partij, tot 2 uur 's nachts. Eerst toen trokken de jury-leden zich terug om hun oordeel over de hun gestelde vragen te zeggen. Toen zij weder in de zaal kwamen, ontstond een buiten gewoon geraas en luide kreten van zitten! zitten! werden gehoord. Na de ingetreden rust deelde de president mede, dat de jury alle vragen met »neen" had beantwoord. Een ongekend rumoer onder de toeschouwers volgde, waar onder bijvalsbetuigingen en gesis wei-den vernomen. De president beval onmid dellijke vrijlating der beschuldigde. Vervolgens las de president het vonnis voor, waarbij mevr. Clovis Hughes tot 2000 francs boete ten gunste van Morin's vader werd veroordeeld. Na afloop der zitting ontstond in de zaal een groot gewoel. Mevrouw Hughes werd gefeliciteerd met hare bevrijding, terwijl een gedeelte van het publiek, dat de macht van de revolver afkeurt, luide zijn misnoegen over de jury uitsprak. De menigte stroomde toen naai de Quai d'horlnge, waar de uitgang was, door welke mevr. Hughes het rechtsgebouw moest verlaten. Om half vier werd de kade door de politie schoon geveegd. Kort daarop verliet mevr. Hughes met haar echtgenoot, den afgevaardigde Clovis Hughes, het paleis van justitie en beiden werden met gesis ontvangen door het publiek daarna ging alles rustig. Onder de getuigen a décharge verscheen de afge vaardigde Anatole de la Forge, die in zijne getuigenis scherp partij koos voor de beschuldigde door te ver klaren, dat zij goed gedaan had Morin dood te schieten. De president protesteerde tegen deze verheerlijking van de misdaad, maar de afgevaardigde bleef bij zijne meening en sprak vervolgens zijn leedwezen uit dat de president over deze quaestie niet dezelfde opinie was toegedaan. Londen met zijn vier millioen inwoners vindt zich beëngt in het keurslijf zijner breede straten, die de hartaderen van 't levendige verkeer mogen worden geheeten. In spijt van de pogingen eener talrijker politie-macht om storingen in 't verkeer op den rijweg te voorkomen, in spijt van de behendigheid der Lon- densche koetsiers, komen dergelijke hindernissen op den openbaren weg toch dagelijks voor tot groot on gerief, van 't publiek. Wie zich echter voor den geest stelt dat dagelijks, met uitzondering van den Zondag, niet minder dan 4000 ritten door de omnibussen tusschen de Marble Arch en de City worden afgelegddat het legio van karren, vrachtwagens van allerlei slag en grootte, vigelanten, rijtuigen en equi pages, welke deel uitmaken van den onafgebroken wagenstroom, schier ontelbaar mag worden genoemd, die kan zich althans eenigermate een denkbeeld vormen van de ongekende drukte, die er heerscht en tevens van de noodzakelijkheid om nieuwe middelen van afvoer voor dien stroom in 't leven te roepen. De bestaande ondergrondsche spoorwegen zijn niet meer bij machte om de gewenschte afleiding te verschaffen en het aan leggen van nieuwe wegen van dien aard heeft men dan ook beraamd. Volgens de gemaakte plannen zouden drie nieuwe ondergrondsche spoorwegen worden aangelegd. Eene spoorweglijn was bestenul om Paddington te verbinden met Westminster, onder Hyde-Park door; de tweede zou aanvangen bij de Marble Arch en onder Oxford en Holborn naar de City loopende derde zou Tetten- ham Court Road verbinden met Charing Cross. Naar het schijnt mag deze keuze niet zeer gelukkig worden genoemd. Wat de eerstgenoemde lijn betreft, tegen den aanleg daarvan heeft zich het Parlement verklaard, op grond voornamelijk van die beduchtheid, dat Hyde- Park er door zou lijden, een der longen van de reus achtige stad, het heerlijke toevluchtsoord van tien duizendenbij tienduizenden der omwonenden, die frissche lucht en zonneschijn in een schilderachtige omgeving wenschen te genieten. De tweede lijn zal vermoedelijk niet tot stand kunnen komen, dewijl de neringdoende bewoners van Oxford Street en Holborn zich met vereende kracht tegen den aanleg daarvan zullen verzetten, want ging het plan door, dan zou dit voor hen ongeveer gelijkstaan met een gedwongen sluiting hunner zaken gedurende een gansch jaar wellicht. Om dit nog met een enkel woord te verduidelijken, zal het voldoende zijn mee te deelen, dat het hier niet slechts geldt het graven van den ondergrondschen spoorweg, maar het ver leggen der gas-, water- en telegraafleidingen der kolossale afvoerkanalen van hemelwater en andere stoffen, zoodat ook de bovengrond, de begane grond, maanden lang voor het verkeer als 't ware zou zijn versperd. Hierbij komt nog een ander bezwaar. Londen heeft geen centraal-bestuur tot heden, zoodat een reeks van bijzondere autoriteiten en besturen samen moeten gaan, om dergelijke groote werken tot stand te kunnen brengen, hetgeen in andere groote steden van Europa in dit opzicht bestaat, wordt nog te Londen gemist. Het groote bezwaar, 't welk men wenscht op te ruimen en dat dringend voorziening vereischt, zal derhalve zeer waarschijnlijk nog lang een steeds toenemende last voor de reusachtige hoofd stad zijn. Daarenboven lijdt Londen nog aan een ander euvel. De afvoerkanalen aldaar met opoffering van verbazende sommen tot stand gebracht, worden beschouwd als modellen in hun soort als de beste ter wereld, die den gezondheidstoestand aldaar op onschatbare wijze hebben verbeterd. Diezelfde zoo uitmuntende afvoer kanalen hebben echter een nieuw bezwaar doen ont staan, :t welk reeds sedert jaar en dag, maar steeds in verhoogde mate den gezondheidstoestand der hoofd stad bedreigt, tot welks verbetering zij vroeger zoo krachtdadig hebben bijgedragen. Ter plaatse waar het monster-riolennet van Londen eenige mijlen rivierafwaarts van de hoofdstad zijn 96 millioen gallon vaste en vloeibare stoffen in den Theems stort, heeft zich in der. loop der jaren een reusachtige bank van meststoffen gevormd, die sedert geruimen tijd den omtrek meer en meer verpest. De omliggende streek is gewoonlijk met dampen besmet, welke voor de gezondheid der bewoners zeer gevaarlijk zijn en die Londen, zij het ook in mindere mate, hun schadelijken invloed meer en meer doen gevoelen. Daarenboven brengt de vloed uit zee tweemalen gedurende eiken dag en nacht, naar de hoofdstad stroomende een verbazende hoeveelheid van die mest bank in het hooger gelegen gedeelte van den Theems, ten gevolge waarvan ook daar de toestand zorgwekkend is geworden. Middelen ter verbetering moeten ter hand worden genomen, hiervan is men doordrongen en met het beraadslagen over den weg, die behoord te worden behandeld om het kwaad te keeten, is een aanvang gemaakt. In Augustus van 't vorige jaar heeft een commissie van ingenieurs deswege reeds een verslag uitgebracht, waai in onder anderen deze woorden voor komen, welke den toestand duidelijk schetsen: »de Theems is een zinkput in geen maanden gq^idigd", maar zij is uiteengegaan zonder werkelijk resultaat op te leveren. Plannen ontbraken niet, maar één degelijk, uitvoerbaar plan, tot afdoende verbetering werd er niet onder gevonden. Dewijl de kwaal eiken dag verergert, zal de drang der omstandigheden eindelijk den doorslag geven en tot het nemen van doortastende maatregelen nopen. De bekende exporteur Cirio, te Turin, heeft een overeenkomst gesloten, waarbij eene maatschappij wordt opgericht onder de firma van Societa di exporlazione Ciriowelke voortaan den uitvoer van zuidelijke vruch ten, gevogelte enz. op den meest uitgebreiden voet zal voortzetten. Het kapitaal bedraagt 5 millioen lire. Daarvan geeft Cirio zelf 2 millioen. De rest wordt verschaft door de Banco Supalpina te Turin, de Banco di Torino, de Banco Generale te Rome, de Banco napolitana, enz. Tot directeuren zijn benoemd Cirio en de bankier Malvano te Turin. Een onlangs overleden groothandelaar te Dresden, de heer F. L. Gehe, heeft bij uitersten wil een kapitaal van twee millioen mark bestemd voor een stichting, welke jongelieden en ook andere personen, die niet de ambteriaarsloopbaan kiezen, in de ge legenheid zal stellen zich tevens te bekwamen voor het deelnemen aan het openbaar leven, dus o. a. voor den werkkring van Gemeenteraden, Landdag en Rijksdag. Tevens kan uit de rente ondersteuning worden ver leend aan personen, die zich ten opzichte van het algemeen verdienstelijk hebben gemaakt. Een Engelsche dame, miss Gordon, overleed dezer dagen en liet een aanzienlijk vermogen na. Erfgenamen en betrekkingen had zij niet; voor liefdadige instellingen scheen zij weinig sympathie te gevoelen, en zoo besloot zij, haar bezittingen te vermaken aan een lid der bankiersfirma, bij welke zij haar geld placht te depo- neeren. De gelukkige heer Biddulph, lid der firma Cocks Biddulph, had die oude dame, die hem zoo onverwacht en zoo rijkelijk bedacht, nooit gezien of gesproken. Te Leipzig is een muziek-verslaggever veroordeeld tot vijf dagen gevangenisstraf, omdat hij in een artikel den directeur van een orkest een »vioolkrasser" had genoemd. Volgens officiëele opgaven heeft de wijnoogst van Frankrijk ten vorige jare op 2,040,739 H.A. een op brengst gegeven van 34,780,726 H.L., tegen 36,029,182 H.L. in '1883 en 30,886,352 ILL. in '1882. Aan het Oostenrijk-Hongaarsche hof wordt de Spaan sche etiquette van vroegere tijden nog steeds in eere gehouden. Deze etiquette gaf Donderdag op een bal, dat in den hofburg te Ofen werd gegeven, tot een scène aanleiding, die groot opzien verwekt en een niet onbelangrijk naspel tengevolge zou kunnen hebben. De jonge graaf Festetics, die voor eenige jaren de wettig gescheiden vrouw van een Weener financier, die niet van adel was, gehuwd had, verscheen op het bal met zijne echtgenoote. Onmiddellijk ontstond in de zaal eenige sensatie en de geheele aristocratie hield zich van de gemalin van graaf Festetics opvallend ver verwijderd. Spoedig verscheen een lakei, die namens den opperhofmeester den graaf verzocht zijne gemalin, die slechts bij vergissing éene uituoodiging ontvangen kon hebben, uit de zaal te geleiden. Doodsbleek en van drift over het gansche lichaam bevende gehoorzaamde graaf Festetics. Later keerde hij terug en verlangde opheldering. De aanvang van het bal was hierdoor vertraagd en eerst na afloop der scène verscheen de keizerlijke hofstoet. Sarah Bernhardt heeft de vorige week Dinsdagavond, in de laatste act.e van Theodora, een vrij gevaarlijken val gedaan. In het laatste gedeelte der scène met Marais is de tragédienne, onder het roepen van hulp, door een zenuwtoeval getroffen, neergevallen. Het scherm is dadelijk neergelaten, en het publiek vernam eenige oogenblikken later, dat Sarah Bernhardt gelukkig buiten gevaar was. "ZEETIJDiNGËN; BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 11 Jan. «Emerald", kapt. Barker, van Londen naar Dordrecht.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3