voor het arroiiis- sement Zierikzee. 1885. No. 4. Woensdag 14 Januari. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie maanden ƒ1Franco per post 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENT I EN: Per gewone regel 10 Cent. 11 u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 1G regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stnUUen, de redactie betreffende, «relieve men niterr'k een dn<r voor de uitgave in te zenden aan den uitgever i.AKHVMAN. Binnenland. Z I E R I IC Z E E13 Januari 1 8 8 5. De heer J. van 't Lindenhout, directeur der weczen- inricliting te Neerbosch, is hoogst voldaan over den in 1884 onlvaugeii steun. Honderden giften kwamen in, tot zelfs uit Znid-Afrika en Amerika. Thans worden aan de. weezeii-iuriohting 7 bladen of tijdschriften ge drukt, die te zamen 16000 abonnés tellen. In 't najaar van 1884 werden 35000 weezen-almanakken, 12000 scheur- en 6000 wan.lkaleriders ter drukkerij gereed gemaakt en thans zijn reeds bijna allen geplaatst. In 1884 werd een nieuwe boomgaard aangelegd, beplant met ruim 400 appel-, pruime- en kerseboomen, binnenkoit zal nog een boomgaard met 600 vrucht- boomen worden aangelegd. In het geheel beeft men er dan 1400 geplant op grond, in eigendom beboerende aan de weezen-inrichting. De veestapel bestond in 1884 uit 36 stuks hoornvee, 5 paarden, 1 bit, 2 veulens en 14 varkens. Ruim 1500 II.L. aardappelen werden veibouwd en daarvan heeft men dagelijks ruim 10 11. L. noodig. Op de jongste algempene vergadering der moderne Vrije Gemeente te Amsteid.un, is besloten, dat voortaan niemand tegelijk lid kan zijn der Vrije Gemeente en lid eener kerk. In het Tioentsch Zondagsblad van Zondag den 4den Januari komt de volgende advertentie voor: «Antiek. Te koop de door dominé Barhas uit Delderi, op den ICeistdag te Wierden, afgesneden schelletjes van de .collectezakjes. Greven Uindrik, te Wierden, geeft onder 't motto «Brutaal" zeer gaarne nadere inlichtingen." In .zekere Noord-Brnbantsche gemeente zoo schrijft, men is de gemeente-veldwachter ongeveer de eenige, die zich nu en dan «in kennelijken staat" bevindt. Is dit het geval, dan is zijn grootste vrees den predikant ergens op zijn weg te ontmoeten. Zoodra diens komst hem "wordt aangekondigd, neemt hij in 't eerste het beste huis de vlucht. Dit geschiedde wederom een paar dagen voor Nieuwjaar. Toen de predikant eenige dagen later door dezen treurigen vertegenwoordiger van vrouwe Justitia met het nieuwe jaar geluk werd gewenscht, kon deze het niet nalaten hem met zinspeling op het onlangs voorgevallene ernstig over zijn gedrag te onderhouden. En wat antwoordde de 'man? «Ja dominé ik heb al gehoord dat u daarover aanmerking hebt gemaakt, maar /lat kan u mij toch niet kwalijk nemen, daar het juist een bewijs is van den eerbied, dien ik u toedraag." In eene besloten vergadering van de Vrijzinnige kiesvereeuiging te Rotterdam, is aan het bestuur machtiging verleend, tut de oprichting der Liberale Unie mede te wérken. Of) de ontworpen grondbepalingen zijn eenige bedenkingen gerezen, die aan de constitii- eererule vergadering in overweging zullen worden gegeven. Bij de laatste zi'ting van de Amsterdamsche recht bank was een schildwacht geposteerd, wien gelast was, alleen hen, die eene dagvaarding konden toonen, of op de griffie moesten zijn, door te laten. Een persoon, wiens dagvaarding vrij morsig was geworden, werd de toegang duor den schildwacht geweigerd, met de woorden «dat ding is geen dag vaarding, dat is een vuil, een stuk van 'n ulde krant". Of de man nu al zijn bewijsstuk onder de oogen van den krijgsman bracht, niets hielp; de soldaat kon niet lezen, de hulp van een bode moest ingeroepen worden. Uit Middelburg schrijft men van 11 Januari: De leden van het departement «Middelburg" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn ter ver gadering opgeroepen, op 28 dezer, ter behandeling van twee missives. De eene, houdende aankondiging van eene inter pellatie door een der leden beti ellénde de departements- spaarbank, en de andere, houdende kennisgeving dat de commissie dier spaarbank haar mandaat ter be schikking van bet departement stelt. Deze beide missives zijn een gevolg van liet gebeurde op de laatst gehouden zlepariements-vergadering, toen één der leden der spaarbank-commissie niet werd herkozen, en daar voor iemand werd benoemd, die reeds meermalen had aangedrongen op eene nadere regeling der financiëele verhouding van 't departement en van de spaarbank. Bedoeld lid heeft echter zijne benoeming niet aan genomen, duch zal bovengemelde interpellatie tot het departementsbestiiur houden. Het doel der reeds in '18'19 opgerichte spaarbank, namelijk om minvermogenden de gelegenheid te geven op veilige en voordeelige wijze limine spaarpenningen te beleggen, schijnt in de laatste jaren vooral, wat op den achtergrond te zijn geraakt, want allengs is de spaarbank door velen beschouwd geworden als eene soort .geldbelegging, ook voor vrij gioote kapitalen. Dit blijkt ook uit liet jaarverslag, waarin gezegd wordt, dat liet getal inbrengers, die meer dan '100 te goed hebben, 1177 bedraagt; die van 500 1000 zijn er 175, en die van meer dan 1000, 50 in brengers. Reeds meermalen had zich verschil van meening geopenbaard over de wettige of niet wettige aanwen ding /Ier fondsen, verkregen voor de goede zaken, die de spaarbank steeds maakte en de vergadering van 28 (lezer wordt dan ook door vele leden met belang stellenden tegemoet gezien. Te Ameide is de koster en voorzanger der Ilerv, Gemeente uit zijne betiekking ontslagen, liet zilveren dooiis,bekken, dat hem ter bewaring is gegeven, wil hij niet afgeven; dientengevolge is er, naar men zegt, dezer dagen gedoopt uit een gemberpot. In de correctioneele terechtzitting der rechtbank te Zwolle van Donderdag had "t volgende plaats. Een beklaagde scheen niet te kunnen spieken, hoewel twee der tegen hem gedagvaarde getuigen verklaarden, dat ze eenige oogenblikken te voren in de getuigenkumer zijn stem nog hadden gehoord De president wees hem ingevolge de wet op zijn verplichting, om op de hem gedane vragen te antwoonlen, doch beklaagde bleef steeds met gebaren te kennen geven, dat bij niet spieken kon. Bij liet einde der behandeling zijner zaak scheen zijn spraakvermogen terug te keeren, daar hij toen eenige geluiden begon te geven, maar verder kwam het niet. Het Nederlandsche Zendeling-genootschap had op 1 Januari dezes jaars tien zendelingen in zijnen dienst. Van deze werken er drie in de Minaliassa van Menado, één op de Ambonsche eilanden, vijf op Java en één op Savoe. Daarenboven heeft het 101 inlandsche onderwijzers in dienst voor de scholen in de Minaliassa. Het genootschap ontving volgens de jongste opgave in December aan giften en legaten de som van f 637,6*3'/2 en daarenboven een legaat van wijlen mevr. v. G., groot '1000 2'/2 pCt. N. W. S. Naar de Amsterdammer verneeïnt, staat de dagorder, waarbij aan ambtenaren van de Holl. Uz. Spw.-Maat schappij werd gelast, op straffe van ontslag, geen berichten betrelfende de maatschappij aan de dagbladen liiede te deeien, niet in verband met hetgeen is openbaar gemaakt aangaande te late aankomst van treinen en gemis van njtffüjiiling. Integendeel werd aan de Amst. verzekerd, de maatschappij op het openbaar wenden dezer feiten hoogen prijs stelt. De dagoider is, blijkens haren inhoud, gemotiveerd door liet te vroeg bekend worden eener onlangs door de directie voorgenomen, maar nog niet voldongen benoeming. Een aantal eigenaren van plantages in de kolonie Suriname hebben zich tot den minister van koloniën gewend niet een adres, waarin zij verzoeken, dat geen gevolg worde gegeven aan bet door hen nis heilloos en gevaailijk beschouwde voornemen om de militaire posten: Coronie, Sommelsdijk en Republiek in te trekken. Kunst, Wetenschap en Letteren. De Vereenig in g van Nederlandsche Letterkundigen telt thans 90 leden; do kon. goedkeuring is aange vraagd en zoodra die verkregen is zal de Vereeniging kunnen optreden. Zondeiling is liet, dat er bijna geen leden uit Zuid-Nederland zijn toegetreden en dat er zich slechts drie schrijfsters hebben aangemeld. Terwijl vele dames dikwijls klagen, dat ze miskend en vergeten worden, is liet een merkwaardig teeken, dat zij, waar de schrijvers toetreden, en sein ij veis en scltrijfsters gelijkelijk werden nitgenoodigd, de iaatsten met zeld zame eenparigheid besluiten, om de bestaande Vereeni ging als niet bestaande te beschouwen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Te Winterswijk legde dezer dagen iemand, die hij den kastelein Giimmelt zijne vertering wilde betalen, daarvoor een bankbiljet van 25. in elkander gefrom meld, ofi tafel. De snuggere kellner zag het op't zelfde oogenblik voor een weggeworpen papiertje aan, raapte het op en smeet het in de kachel. Van oen vreeselijke marteling leest men in de Courier des Elats-Unis. Een zestigjarige landbouwer, Mailing genaamd, die sedert langen tijd een eenzaam gelegen hoeve bewuont op acht mijlen afstand van Wheeling in westelijk Virginia, is des avonds in zijne woning door drie gemaskerde mannen aangeiand, nadat deze de deur opengebroken en den weg naar Mailings slaapvertrek hadden gevonden. Marling, of schoon ongewapend;, worstelde geduiende eenigen tijd mét zijne aanvallers, maar een slag op het hoofd deed hem in onmacht vallen Men bond anrien en been,en "iet een touw vast en stak hem een prop in den mond om hem bet schreeuwen te beletten. Na eeist de zakken van Marling doorzocht te hebben, waarin de dieven een honderd dollais vonden, door snuffelden zij alle hoeken en kasten echter zonder eenig succes. De dieven staakten van tijd tot tijd hun arbeid om Marling op verschrikkelijke wijze te martelen. De prop werd hem uit den mond genomen om te kunnen zeggen waar hij zijn geld had geborgen. Toen hij .verklaarde geen ander geld in zijn woning te hebben, dan zij hadden gevonden, werden zijne armen en boenen niet een gloeienden kachelpook gebrand. Na deze handeling meermalen herhaald te hebben, kookten zij eene hoeveelheid vet en goten dit druppels gewijze op den naakten rug van den ongelukkige. Diie uren duurden deze martelingen, waarna de dieven Mailing buiten bewustzijn lieten liggen. Den volgenden dag kwam een landbouwer, die eene rekening niet Marling had te regelen, en vond hem in dezen toestand. Een geneesheer werd geroepen, die weinig hooft op herstel gaf. Marling is weder bij kermis gekomen en heeft liet voorgevallene kunnen mededeelen. liet geld van den ongelukkige, dat tot die misdaad aanleiding heeft gegeven, was gedeponeerd bij een bankier te Wheeling.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1