commissie bevel, de weinige overgebleven huizen neer te lmlen en de lijken te begraven, en zij vervolgde haar weg niet het aanbreken van den volgenden dag. Albunutdus leverde een vreest») ijk schouwspel op; de uit de ramp geredden zwierven tusschen de puinhoopen rond om hun dierbaren te zoeken De leden der com missie deden wat zij konden, en moesten hun hoofd kwartier opslaan in een kar, daar geen der gebouwen veiligheid aanbood. De gewonden uit die plaats en de naburige dorpen werden naar het ziekenhuis te Padui overgebracht. Daarna bezocht de commissie Talara, Murchas, Rast alm!, Saleres Melegis, en liet overal geld achter. In Zafarray vond zij slechts twee of drie huizen overeind en de geheele bevolking op het veld, zonder tenten, zonder beschutting of voedsel. In dezen versührikkelijken toestand verkeerden de meeste dorpen dikwijls waren de dooden nog onbegraven blijven liggen, daar de levenden door koude en angst in een toestand van radeloosheid verkeerden. Trein ig was het te Loja gesteld, erger nog te Altema; d iar vond de commissie in een huis, dat dreigde in te storten, veertig gewonden bijeen zonder verpleging, zonder voedsel. Een derde deel der huizen is ingestort, en de andere onbewoon baar. De bevolking kampeert buiten bij elkaar; de nonnen uit het Frauciskaner klooster naast de be woners der gevangenis. De betrokken parlementaire commissie heeft besloten, eene leeuing van 2 millioen peseta's voor te stellen tot leniging van den nood in Andalusie, tot welker terugbetaling (Ie opbrengst der geopende nationale inschrijving dienen zou. De regeering heeft tenten gezonden ten behoeve van de honderden en duizenden, die zonder dek of dak de nachten in de open lucht doorbrengen. Het comité der drukpers te Madrid beeft besloten, een geïllustreerd blad uit te geven, in den tiant van het bekende Paris-Murcie, en een groot feest aan te leggen ten voordeele der noodlijdenden. Uit Madrid wórdt beweerd, dat er tusschen Duitsch- land en Spanje een spanning bestaat. De Spannsehe regeering zou met leede oogeu aanzien, dat Duitschland een koloniale mogendheid wil worden, en zij wil er niet van hooren aan Duitschland de Spaansche koloniale bezittingen af te staan, welke Spanje eigenlijk slechts nominaal nog in eigendom heeft. Nog een jaar geletien zou Spanje geen bezwaar hebben gemaakt om aan Duitschland de bewuste, niet eenmaal meer onder Spaansch beheer staande bezittingen over te dragen, doch nadat Duitschland aan de Westkust van Afrika zijn vlag ontplooide en ook elders vasten voet wil erlangen, is men te Madrid tegen Duitschland gekeerd. Als een bewijs voor die verkoeling der betrekkingen tusschen Berlijn en Madrid wordt gewezen op het vertragen der definitieve ouderteekening, van do zijde van Duitschland, der overeenkomst, vourloopig aange gaan tusschen Spanje, Engeland en Duitschland, en waar bij het hoogheidsrecht van Spanje over de Solo- Archipel wordt erkend, 't Engelsch gouvernement heett een definitief traclaat reeds bekrachtigd, doch de Duitsche regeering wilde daartoe nog niet overgaan. Vorst von Bismarck verlangt, gedachtig aan de spreuk, (lat de eene vriendschapsdienst de andere waard is, dat aan Duitschland eeuige tegeri-cousessie door Spanje zal worden gedaan. Duitschland wil niet slechter van de reis komen dan Engeland, 't welk, in ruil voor't Solo verdrag. van Spanje de erkenning verkreeg van het hoogheidsrecht over een gedeelte van Borneo. Zoolang Spanje geen bod te Berlijn doet, zal 't Solo-tractaat niet door Bismarck wonlen onderteekend. Algemeen gelooft men, dat Engeland te Madrid, evenals te Lissabon, tegen Duitschland intrigeert, 't Spreekt wel van zelf, dat iu deze omstandigheden niet te denken valt aan 't hervormen van de wederkeerige gezant schappen te Berlijn en te Madrid in ambassades liet achteiwege blijven van dezen maatregel wordt nu verklaard door de bewering, dat de Duitsche Rijksdag de meerdere uitgaven, voor de bewuste verandering noodig, niet zou willen toestaan. Grroot-t5i*ittanje. Omtrent den gezondheidstoestand van den heer Gladstone komen gunstige berichten. Men zegt zelfs dat hij besloten is persoonlijk de leiding der buiten- landsclie zaken op zich te nemen en een besliste houding in alle koloniale en internationale quausties aan te nemen. De correspondent van de lndép. Beige zegt nauw keurig te kunnen mededeelen hoe het met het plan staat betreffende eene nieuwe Europeesehe conferentie tot regeling der financiëele quaestie van Egypte. Prins Bismarck had eerst aan den heer Ferry voor gesteld de noudige stappen te doen om de conferentie te Parijs te houden, doch daar de Fransclie Minister de beliekkingen met Engeland niet wilde vei koelei), verzocht hij den Duitscheu rijkskanselier het initiatief tot een conlerentie te nemen eu voor te stellen, dat de bijeenkomst niet te Parijs, maar te Berlijn of Weeuen zal gehouden worden. Een Engelsch kolonist in Zuid-Afrika, die voor zaken van Alexandrië langs de oostkust van Afrika naar de Kaap en vandaar naar Londen is gegaan, heeft aan een reporter het een en ander verteld over den stand van zaken in Zanzibar, waar volgens hem de vioeger almachtige Engelsche invloed door den Duitschen is verdrongen. 1 k deed Lamoe, Mombasa, Zanzibar en Liiuli aan", zoo verhaalt hij, »en overal was het hetzelfde. De handel van Zanzibar is in bandon van Duitschers, voornamelijk van de groote fiinm Uansing en Co., te Hamburg, wier hoofd-kwariier op het eiland Zanzibar is eu wier vertegenwoordiger een voorstander is van Duitschlands uitbreiding in vene gewesten. Het is waar, dat de Engelsohe consul, die alleen het recht heeft op het eiland zijn vlaggestnk in den grond te planten, kan bewijzen, dat de tounenniaat der iu- en uitloopende Engelsche schepen die der Duitsche overtreft, maar dit komt van de gesubsidieerde stoomvaartlijnen, wier booten om de post moeten aanleggen en dikwijls in liet geheel geene lading hebben en iu vele gevallen voor Duitschers zijn bevracht. Terwijl ik daar was, kwamen twee zeilschepen uit Duitschland aan, grooten- deels met waien voor den Sultan van Zanzibar bevracht. Er was een carrousst,*! (mallemolen) voor de vrouwen van den Sultan bij De Sultan had er reeds een, maar liet nieuwe is veel mooier; het wordt door een stoom machine gedreven en de paarden en bakken zijn vervangen door allerlei dieren, van tijgers tot kameelen. De Engelsche kooplieden zijn 'al te veel geneigd bij het oude te blijven en letten te weinig op de be hoeften en de smaak hunner uitheeiiische klanten. Maar dit is niet de eenige grond, waarom wij wurden vei drongen. Nog vóór weinige jaren liet de Sultan zijne zaken door de Britsch Indian Company bezorgen, maar haar agent beleedigde den eersten minister des Sultans. Het gevolg was, dat de Sultan zeven stoom booten in Europa liet koopenzij worden alle door Duitschers gecommandeerd en er is geen enkel Engelschinan aan boord. In weerwil van den Engelschen consul en zijn vier vice-consuls is Zanzibar gegermaiiDeeidde handel, de vloot, de eerste minister zijn in Duitsche handen en de Sultan is Duitsch gezind". In Mozambique ergerde het den Engelschinan dat het Engelsch consulaat door een Duitscher werd waargenomen. Duitschland. De verbetering van den Rijn tusschen Mainz en Bingen schijnt eindelijk tot uitvoering te zullen komen. In het laatst van 1882 had de Pruisische regeering reeds met die van Hessen eene overeenkomst aangaande dat werk geslotendoch toen dit stuk bij de Hessische Kamers ter goedkeuring was ingediend, kon de be handeling aldaar niet doorgaan, omdat Pruisen, wegens hetgeen de ondervinding ten opzichte der overstroomin-. gen langs den Rijn in den winter van dat jaar had geleerd, eene herziening der overeenkomst verlangde. Dientengevolge is er later een tweede verdrag tusschen de beide regeeringen tot stand gekomen en door de Pruisische Kamers bekrachtigd. Thans is dit ook bij de Hessische Vertegenwoordiging ingediend met eene begrooting der kosten, en men vei wacht, dat liet ook aldaar wel zal woiden aangenomen. Met betrekking tot de Lucia-baai verklaart (lebeer Lüderitz, die zich thans te Berlijn bevindt, dat hij door de verkrijging dier baai ook de daaraan verbonden souvereiiiiteitsrecliteii verworven, en het Duitsche depar tement van buiteiilaiidsche zaken hem volledige onder steuning toegezegd heeft. De Engelsche gouverneur van Natal liet de Engelsche vlag hijschen, eerst nadat de heer Eiuw-dd op de terugreis was en iu Natal mede.leeling deed \nn het feit, dat de baai voor Duitschland was verworven, Duitschland heeft op de Congo-conferentie voorgesteld de volgende formaliteiten, die hij inbezitnemingen langs de kust van Alïika moeten worden in acht genomen, alvorens die handeling als geldig kan worden erkend: '1°. De mogendheid, die voortaan aldaar eene landstreek of plaats, gelegen buiten hare tegenwoordige bezittingen, in bezit of in bescherming zal nemen, zal tegelijkertijd niededeeliug daarvan doen aan de andere ter conferentie vertegenwoordigde mogendheden, ten einde deze iu staat te stellen, de inbezitneming als effectief te erkennen, of hare bezwaren, wanneer zij die heeft, te doen gelden. 2°. De bovengenoemde (ter conferentie vertegenwoordigd!*) mogendheden ver binden zich, in de door haar bezette of in bescherming genomen landsti eken of plaatsen, eene voldoende rechts macht te vestigen en te honden, om den vrede te handhaven, verkregen rechten te doen eerbiedigen en in voorkomende gevallen de vooi waarden te doen nakomen, onder welke de vrijheid van handel en door voer zal zijn gewaarborgd. De regeeringen der oiuler- geteekeuden zullen aan de staten, die niet ter deel neming aan deze conferentie ziju uitgenoodigd, kennis geven van deze vei klaring, met verzoek er bij zich bij aan te sluiten. f r a n It i* ij Ir. In den Dinsdag gehouden Ministerraad deelde de Minister van Marine mede, dat de vier gehuurde stoomschepen den 20 Januari te Algiers zullen aan komen om de eerste 6000 man voor Tonkin aan boord te nemende tweede zending van 6000 man zal in het einde van deze innam! vertiekken. De Minister van financiën kun de blijde mededeeling doen, dat de indirecte belastingen in de maand December ongeveer 5 millioen meer hadden opgebracht dari de raming was en 8 millioen meer dan in December van '1883. Generaal Brière de l'lsle, thans divisie-generaal, zal het opperbevel in Tonkin behouden, terwijl een andere brigade-generaal te zijner beschikking zal gesteld worden. Uf admiraal Peyron Minister van Marine zal worden, is nog niet bepaald; de Minister zal eerst hierover na afloop dor interpellatie over Tonkin een besluit nemen. Italië, Opnieuw is er sprake van eene politieke overeen stemming tusschen Italië en Engeland omtrent al hetgeen het noordoosten van Alïika en de politiek in het algemeen betreft. Volgens de Piemonteensche Gcizetta schijnt 't., dat er werkelijk onderhandelingen zijn gevoerd, die hot volgondo resultaat hebben gehad. Italië zou aan Engeland zijn zedelijken steun vei loenen in de Egyptische quaestie en het zijn steun geven, zoo dikwetf hot genoodzaakt zou zijn een beroep te doen op Europa voor do rege ing van die quaestie, Verder zou het in geert en (leele trachten, Engeland te beletten, zich een bevoorrechte positie in Egypte en in het geheele Nijldal te scheppen. Daarentegen zou Italië geheel do kust linie kunnen bezetten aan de Ruode Zee, die zich uitstrekt van Massowah tot de Fransclie kolonie Obock. Voor het geval, dat door de politieke geheui tenissen de quaestie van Tripoli op het tapijt mocht komen, zou Engeland zich verbinden, voor Italië de bezetting van die streek te vergemakke lijken. Eindelijk zou Engeland op zich nemen de bevordering van de stichting van koloniën en het in bezit nemen van grondgebied op de Westkust van Afrika door Italië. Zuid-Afrika Reuters agentschap meldt uit Kaapstad, 17 Dec. Voortdurend worden in de kolonie meetings over de quaestie van Bechuanaland gehouden. De meeste werden in den laatsten tijd bijeengeroepen door de leiders van den Afrikaander hond in districten, waar de Hollanders de meerderheid hebben, zooals Paarl, Stel- lenbosch, Worcester enz. Op al deze meetings werd trouw aan de koningin betuigd. Men zegt, dat spoedig ook eene afdeeling van den rijksbond (de En gelsche vereeniging) te Paarl zal worden opgericht. Er komen altijd nog troepen aan voo»' de expeditie en de werving gaat te Kaapstad en te Kimberley voort. Sir Charles Warren is van de Oranje-rivier teruggekeerd die rivier zal de basis worden van de operatiën in Bechuanaland. Men verwacht, dat de voorwaartsche beweging in het begin van hot nieuwe jaar zal aanvangen, liet transportwezen levert veel bezwaar op. Aan de Argus is uit Taungs getele grafeerd, dat de Boeren in Stell'aland wel veel sympathie hebben voor die in het land Gosen, maar zich niet tegen de Engelsche zullen verzetten. Uit Kimberley wordt gemeld, dat Niekerk en zijne ambtenaren over tuigd zijn, dat de schikking, dooi* de Kaapsche ministers tut stand gebracht, zal wo'den goedgekeurd en dat de vrijbuiters hun zin zullen krijgen. Desniettemin zegt men, dat in Transvaal en den Vrijstaat manschappen worden aangeworven. liet antwoord van liet Engel sche gouvernement op de voorwaarden, door de Kaapsche ministers voorgesteld, wordt algemeen beschouwd als zeer vei zoonIijkzoodat er voor de vredelievend gezinden geen grond is om zich te verzetten. Omtrent Zoeloe- land wordt gemeld, dat Sir Henry Bnlvver aan eene deputatie van Boeren, die hem de erkenning van hunne positie in dat land kwam viagen, afwijzend heeft ge antwoord. De Boeren zoeken nog altijd een président Jotibert en de opperrechter van den Vrijstaat hebben per biiefkaart bedankt. Later is het presidentschap aangeboden aan iemand in Natal. Uit Kaapstad wordt van den 5 dezer aan de Lon- denxehe Times gemeldHet wordt hier niet twijfel achtig geoordeeld, of de vrijwilligers van Land Gosen hebben het voornemen om te vechten. Zij zijn goed voorzien van ammunitie en hebben aan eenige inlandsche houfdeu verzocht, hen te helpen." Gemengd Buitenlandsch Nieuws. liet Deutsche Theater te Berlijn heeft een gift van 100,000 Mark ontvangen voor het stichten van een pensioenfonds. Door een ander persoon is eenzelfde som \oir dit doel toegezegd en tegelijk 1000 Mailt ge schonken. Te Parijs heeft zich reeds een commissie gevormd voor het inzamelen van gelden voor de ongelukkige slachtoffers dor aaidbeving van Spanje. Het comité bestaat uit. een 50-tal personen, aan welks hoofd de Spaansche gezant te Parijs staat.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2