Z1ER1KZEESCÜE COURANT. voor het arromlis- sement Zierikzee. 1885. No. 3. Zaterdag 10 Januari. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post ƒ1,— Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiteiTik een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H, LAKEJVM41Y. ZIERIKZEE, 9 Januari 188 5. De aanbieding der wet op de voogdij gedurende de minderjarigheid van den troonopvolger wordt in de volgende bijeenkomst van de Tweede Kamer ver wacht. Waarschijnlijk in verband hiermede had Zaterdag een langdurig onderhoud plaats tusschen Z. M. den Koning, den minister van staat, graaf van Lijnden van Sandenburg en graaf Schimrnelpenninck van Nijenliuis. Naar de Amst. verneemt, sluit de rekening der te Amsterdam gehouden internationale landbouwtentoon stelling zonder tekort. In het sociaal-democratisch orgaan Hecht voor Allen wordt medegedeeld, dat het congres der Nederlandsche sociaal-democratische partij in Den llaag heeft plaats gehad. Dit congres werd in het geheim gehouden. Vier- a vijfhonderd menschen woonden het debat bij. dat naar aanleiding van den socialistischen scheur kalender over Christendom en Socialisme door dr. .Lindeboom en den heer F. Domela Nienwenhuis is gehouden. Het debat duurde twee en een half uur. Ieder der heeren sprak ongeveer even lang en geen van beiden overtuigde zijn tegenstander. Het publiek bleef er zeer kalm bij. Te Work am zijn een 24tal kinderen binnen korten tijd aan mazelen overleden. Deze ziekte is nu sterk afnemende. Uit een door den heer Blooker ingesteld onderzoek is gebleken, dat de brand in de chocolaadfabriek is ontstaan, doordien de boonen-uitzoeksters, tegen het streng bevel in, gebruik maakten van eene stoof met eene gloeiende briquette, die zij ter voorkoming van ontdekking, gedurende sohaftijd onder een zak hadden verbolgen, welke zak na verloop van een half uur in bi-and geraakte. N. R. Ct. Ook in het buitenland oefent de overproductie van suiker haar nadeeligen invloed uit. Een der voornaamste suiker industriëelen van Duitschland, tevens een dei- grootste grondbezitters in de provincie Saksen, de Amtmann Strauss, te Alsleben bij Maagdenburg, is in financiëele moeielijkheden geraakt, die de bijeenroeping zijner schuldeischers noodzakelijk gemankt hebben. De schuldeischers van Strauss hebben be willigd in pene schikking. De fabrieken werken voort. Er is voor een bedrag van een millioen marken aan belasting-credieten vervallen, welker dekking op dit oo^enblik onmogelijk was. De beer Strauss bezit 28000 morgens van den besten beetwortelgrond, deels in eigendom deels in pacht. Zijne fabrieken produceeren dagelijks 20000 centenaars suiker. Eene partij diamant werd dezer dagen te Amster dam door iemand verkocht en geleverd, maar de be taling liet zich wachten, ofschoon daarop meer dan eens werd aangedrongen. Dinsdag ontmoetten kooper en verkooper elkander in de Paardenstraat. De eerste zocht onmiddellijk zijn heil in de vlucht; doch zijn leverancier ging hem gezwind na. Op het Thorbecke- plein ten einde raad, sprong hij iri de Heerengracht en meende zich hierdoor aan de vervolging te hebben onttrokken. Er waren echter meuschlieveiide menschen, die hein er uithaalden en aldus in staat stelden de zaak der diamanten nader te regelen. Een llaulerwijker hield onlangs een 20jarige deern voor 't lapje. Maar ëilacy! de rampzalige wist niet, dat het rneiske een tjoenster (tooverheks) was; thans heeft hij dat - altijd volgens het zeggen der 19eeuwsche Friezen - duur bekocht, want een zijner koeien is door haar met één ademtocht verstiefd, en zelfs den «duivelbanner" heeft men te vergeefs geld geboden om de letjoende koe te helpen. Ware de eigenaar naar den veearts gegaan, dan zou vermoedelijk gebleken zijn, dat de koe heel gewoon door de koude verstiefd is geraakt, en de domme menigte zou een onschuldige meid niet schuwen. Naar men verneemt, zal de «Willem Barents" dit jaar geen reis naar de Noordpool-gewesten ondernemen. Nu door den Raad der gemeente Oud-Beierland is besloten tot het instellen eener weekmarkt, te houden op Woensdag van elke week, worden belangstellenden bij circulaire uitgenoodigd mede te willen werken tot oprichting van een gebouw, waarin de artikelen, die minder geschikt zijn om in de open lucht te worden uitgestald, kunnen worden aangeboden. Zij schatten de sticlitingskosten op f 1000 en willen die verkrijgen door het plaatsen van aandeelen a f 2,50, ten einde de 'deelneming zoo algemeen mogelijk te maken. Daarbij wordt tevens voorgesteld aan uen gemeenteraad te verzoeken om, ingeval na verloop van twee jaren zal blijken, dat de markt reden heeft van bestaan, het gebouw voor rekening der gemeente over te nemen. Dezer dagen heeft men ontdekt, dat een paar arenden nestelt in een hoogen boom op 't landgoed «Raaphorst" onder Wassenaar. Natuurlijk hebben de jagers van den prins von Wied hun den dood toegezworen. De Etoile Beige bericht, dat de schietwedstrijd, waartoe de heer Koster den Belgischen scherpschutter 'van Asbroeck heeft uitgedaagd, in twee stages zal verdeeld zijn, ieder van 50 kogels en op den hier te lande gebruikelijken schiet-afstand van 150 a 200 Meter. Het wit van de schijf is 10 centimeter in middellijn, de schijf in twaalven verdeeld. Reeds verscheiden weddenschappen zijn op den uit slag aangegaan. Ongel uk keil, Kampen, Misdaden, enz. Maandag had te Hoedekenskerke eene vrouw, die een paar jaren geleden een kind verloor door het spelen met lucifers, waardoor zijne kleederen in brand ge raakten, eenig waschgoed bij den kachel te drogen gehangen en zich daarop voor eenige oogenblikken verwijderd, terwijl haar kind in de bedstede lag te slapen. Het goed geraakte in brandeen verstikkende walm verspreidde zich in het gesloten vertrekde rook drong reeds door de dakpannen, zoodat het kind in gioot levensgevaar was. Gelukkig kwam de vader toevallig thuis, waardoor het kind behouden bleef. Dinsdagmorgen tegen vier uren is de vernis- en lakfabriek van de firma Van Rijn, staande op de buiten plaats «Grijpenstein" te Alfen, geheel afgebrand. Niets was geassureerd. De oorzaak moet waarschijnlijk aan kwaadwilligheid worden toegeschreven, althans te Leiden werd Dinsdag middag aangehouden een in beschonken toestand ver- keerend persoon, die. aan het politie-bureel gekomen, mededeelde, de lakfabriek van de firma Varossieau aldaar te hebben in brand gestoken en zulks uit wraak tegenover de bewoners. Na deze echter eerst te hebben gewekt, door het inslaan der ruiten, had hij het vervolgens op een loopen gezet. De zaak is in onderzoek. Een der grootste katoenspinnerijen van de Russische hoofdstad is dezer dagen afgebrand. De fabriek was in 1832 opgericht en was verzekerd voor 2 millioen roebels. De oorzaak is onbekendde directie meent haar echter te moeten toeschrijven aan zelfontbranding van sommige in de magazijnen aanwezige stoffen. "Vijfhonderd arbeiders zijn door deze ramp zonder werk. Te Hamburg heeft Zondag een hevige gasontploffing plaats gehad. De voorbijgangers van het huis No. 82 op den Nieuwen Wal bemerkten, dat uit den kelder een sterke gaslucht opsteeg. Men maakte den eigenaar hierop opmerkzaam en deze had de onvoorzichtigheid met zijne vrouw, die een brandende kaars in de hand hield, in den kelder te gaan. Onmiddellijk volgde een vreeselijke ontploffing, die den man dermate verwondde dat hij spoedig stierf. Ook aan het herstel der vrouw wordt getwijfeld. Verscheidene personen werden een eind voortgeslingerd, een omnibus die juist passeerde, viel om, en een niet gering aantal ruiten werden verbrijzeld. De mailboot «Willem Prins van Oranje", van de Maatschappij Zeeland, Zondagmorgen van Queenboro aangekomen, heeft nabij den West Hinder den Fran- schen logger «Lucie Leonora" van Calais in den grond geloopende opvarenden, acht in getal, hebben zich met hun eigen bootje gered en zijn door de «Willem" te Vlissingen aangebracht. Het scheepje had het voor geschreven licht branden, doch een misverstand van den roerganger was oorzaak van het ongeluk. Buitenland. Spanje. Men meldde Zaterdag uit Malaga aan de Daily News Schokken van aardbeving zijn hier en in den omtrek tot gisteravond gevoeld. Er zijn nog vijf personen omgekomen. Bij het spoorwegstation zijn 14000 men schen gekampeerd. Door koude en ontbering zijn velen ziek geworden. Het gouvernementshospitaal is als onbewoonbaar ontruimd. Albanuelas is geheel ver woest en men zegt, dat er 1000 menschen zijn omgekomen. Treurige tijdingen komen uit de provincie Grenada. Door de hevige schokken van 31 Dec. zijn vele menschen gedood. Ei- is gebrek aan voedsel, water en geneeskundige hulp. Uit Madrid werd aan hetzelfde blad Zondagochtend gemeldgisteren werden lichte schokken gevoeld aan de kust van Valencia. De stad Alhama bestond uit twee gedeelten het eene was op een hooge rots gebouwd en dit is op het beneden gedeelte neergestort. Vijf kerken, vijf kloosters, het hospitaal, de gevangenis en de schouwburg zijn geheel in puin gestort. Er is gebrek aan brood. Te Grenada en te Malaga trekken de studenten door de straten om giften in te zamelen. De mis wordt onder den blooten hemel gecelebreerd, omdat de kerken onveilig zijn. De winkels zijn gesloten en alle zaken staan stil. Op straat kan de politie geen orde houden het volk verdringt zich om de processies. Een toren van het Alhambra is licht beschadigd. Het blijft slecht weer. Ei' is in vele jaren niet zulk een strenge winter geweest. Treinen blijven in de sneeuw steken. Te Madrid is in geen drie dagen een post uit Frankrijk aangekomen. Een correspondent uit Grenada schrijft aan de Madridsche Impartial, dat er totaal gebrek is aan geneesheeren en dat bij tijdige hulp honderden gered hadden kunnen worden, die nu onder de puinhoopen bezweken zijn. De hevige wind en de sneeuwbuien maken het werk voor de commissie van onderstand, die de verschillende dorpen bezoekt, niet gemakkelijk. Den 26 December begaf de commissie zich op weg naar Albunuelas; maar de hevige storm maakte de weg zoo gevaarlijk, dat de gidsen weigerden verder te gaan, en men voorloopig te Durcal bleef. Daar gafd0

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1