SPEELWERKEN SPEELDOOZEN in deze Courant ADVERTENTIEN. Ned. Hervormde Gemeente. VISITEKAAR TJES~ Wie op rijperen leeftijd gemakkelijk vreemde taleii wil leeren, Het FRANSCH zonder MEESTER, Het DUITSCH zonder MEESTER, Het ENGELSCH zonder MEESTER, HET ALGEMEEN ADVERTENTIE-BUREAU INIJGH VAN DITMAR, te Rotterdam, J. 'li. HELLER, BERN (ZWITSERLAND). Te Boisd'Haine bij Brussel is een weduwe overleden, die den ouderdom van '104 jaren heeft bereikt. Zij was in 1780 geboren, had 8 kinderen en 84 klein en achterkleinkinderen. Eenigen tijd geleden trad te Ramnnzacco zekere Guisseppe Jacob, een ossenkoopman van bijna 70 jaar, in het huwelijk met een Slavoonsche schoone, die 20 jaar jonger was dan hij. Dezer dagen werd liet gelukkige paar door een zeker ongewone gebeurtenis verblijdde bijna 50jarige vrouw Jacob schonk haai man drie gezonde spruiten, twee meisjes en een jongen. Ouders en kinderen zijn, volgens de laatste berichten, zeer welvarend. De Soedaneezen, die tegenwoordig te Brussel in het Panopticum van Castan te zien zijn, doen daar zeer veel over zich spreken. De veertienjarige Jagda, echtgenoote van een dér Soedaneezen, had, doordien zij, naar het gerucht zegt, te vriendelijk tegenover de mannelijke bezoekers was, zoozeer de jaloerschheid van haren gemaal opgewekt, dat hij haar niet enkel mishandelde, maar ook het kenmerk van het huwelijk, den neusring, ontrukte. Jagda snelde de straat op en haar echtgenoot liep haar naeen groot aantal toeschouwers verzamelde zich rondom het kibbelende echtpaar en de mannen trokken partij voor de Soedaneesche schoone. Eindelijk kwam het tot eene verzoening, en het paar keerde in het Panopticum terug. Om de her- eeniging te vieren vormden al de leden van den troep een kring om de echtgenooten en baden, terwijl deze op enthousiastische wijze de neuzen tegen elkander wreven, vurig tot Allah De verzoening was slechts van korten duur; Jagda ontvluchtte ten tweede male, vloog op straat, nam een rijtuig en begaf zich naar een politie-bureau. Aldaar aangekomen knielde zij voor den ambtenaar, die haar te woord stond, neder en smeekte hem om haar te helpen. Zij verklaarde bepaald, dat de jaloezie van haren echtgenoot en de slechte behandeling, die hij haar deed ondervinden, oorzaak waren, dat zij niet langer tot den troep behooren maar dadelijk naar Soedan terugkeeren wilde. De vertoogen van den impressario en van Jagda's broeder hielpen niets en daarom liet de politie-man haar naar een hotel brengen. Zij zal eerstdaags naar Londen vertrekken, en heeft een geldswaarde van driehonderd francs bij zich. Een weldadig landedelman, de heer Fleming, heeft op een dorp in Engeland getracht het spinnen weder in zwang te brengen, om daardoor behoeftige vrouwen op weg te heipén, evenals in Frankrijk bij de waar neming van haar huiselijke plichten, nog iets te verdienen. De proef slaagde uitstekend. Nadat de philantroop een twaalftal spinnewielen machtig geworden was en niet zonder eenige moeite een twee en tachtigjarig oudje had opgeschommeld, die zich uit haar jeugd de spinkunst nog levendig herinnerde, vingen de lessen aan en dra had een twaalftal leeringen het zoover gebracht, dat zij per week vier a vijf gulden met spinnen verdiende. De heer Fleming, die natuurlijk al het afgeleverde werk kocht, schafte zich nu een weefstoel aan. Een fabrikant uit den omtrek stond hem tijdelijk een wever af, welke werkman in een der arbeiders woningen op het landgoed van den edelman zijn arbeid aanving. Spoedig smaakte de laatste het genot, zijn disch te zien prijken met tafelgoed, op zijn eigen domein geplukt, gesponnen en geweven en had hij tevens de zelfvoldoening, daarmede de armoede van menige nijvere vrouw of meisje, zonder haar eergevoel te kwetsen, te hebben gelenigd. Hiermede niet tevreden, wist hij spoedig ook koopers voor het afgeleverde werk, dat hij natuurlijk spoedig niet meer geheel voor eigen gebruik houden kon, op te sporen, Het fraaie handgespin kreeg spoedig de voorkeur boven het fabriekswerk en wordt thans naar men verzekert in Engeland reeds sterk als een bijzonderheid gezocht, zoodat bereids een vijftigtal spinsters, zonder haar woning te verlaten, daardoor een ruim stuk brood verdienen. De moeder van Louise Michel is Vrijdagnacht over leden. Daar de minister van binnenlandsche zaken niet te Parijs was, werd hij hiervan onmiddellijk in kennis gesteld, en hem tevens medegedeeld, dat de begrafenis gisteren (Maandag) moest plaats hebben. De politie heeft voorzorgsmaatregelen genomen, daar, naar men zegt, Rochefort en anderen bij deze gelegenheid eene manifestatie willen doen, omdat Louise, zooals vroeger beweerd werd, niet met Nieuwjaar kwijtschelding van haar verderen straftijd heeft verkregen. Prins Krapotkin is, naar men zegt, in vrijheid gesteld, maar onmiddellijk over de grenzen gebracht. Te Mechelen is men druk bezig met het vervaar digen van een trein, die uit vijf doorloopende waggons zal bestaan, elk met drie klassen, met een waggon, die speciaal voor ververschingssaion is ingericht. Deze trein is bestemd om gedurende de internationale ten toonstelling te Antwerpen diiemaal per dag hot traject van Antwerpen naar Brussel te doen. Deze trein moet wat luxe en gemak betreft onovertrefbaar zijn en in niets achterstaan bij de luxe-treinen in Engeland en Amerika. Deze bijzondere trein zal met een snelheid van 75 kilometers in het uur rijden. Ook een boncl. In Redoutezaal te Parijs werd dezer dagen een bond opgelicht tot bescherming dei- vrouwen, m. a. w. een bond, dat zich ten doel stelt, zelf recht te oefenen, waar de justitie niet zou kunnen of willen handelen. De aanwezigen waren niet talrijk, zoodat de beruchte Louise Barberousse die, nu de andere (Michel) gevangen zit, meer en meer haat- plaats tracht in te nemen en citoyen Allix met hun beiden het bureau moesten uitmaken. Laatst genoemde gaf lezing van de ingekomen adressen van adhaesie van dames uit verschillende oorden van Frank rijk, waaronder een zelfs in verzen. Een ander schold de mannen voor lafaards, wat van het gebaarde ge deelte der vergadering de femme a barbe rousse" niet meêgerekend natuurlijk heftige protesten uit lokte. Nog bevond zich onder de documenten een adres aan mad. Ilugues van den «Kring der independente vrouwen" arme mannen van zulke vrouwen! van Frankrijk. Na deze taak te hebben volbracht, zette de citoyen, die scheen te meenen dat het scheld woord «lafaard" hem niet gold, in breede trekken de strekking van het bond »tot bescherming der vrouwen" uiteen, waarna mad. Hugues tot eere-voorzitster en Louise Barberousse tot werkelijke presidente gekozen werd. Het comité bestaat uit 33 mannen en 33 vrouwen. »A la borme heure", roept een grappenmaker uit den hoop, »we zullen bruiloft vieren". Citoyen Allix bewaart het zwijgen en gaat voort met aan te toonen, hoe de vrouw zich later met de politiek zal kunnen bezighouden, evenzeer als thans de man. «Wie zal dan den pot koken?" roept een stem. «Spot niet met de vrouwen", riposteert een veront waardigde oude heer, vermoedelijk een vieux gargon. In weerwil van de spotlustige stemming der «laf aards", stelde citoyen Allix voor, dat het bond een kunstvoorwerp aan mad. Hugues zou aanbieden, waarop het in 't Paleis van Justitie afgespeelde tooneel (de moord* op Morin gepleegd) zou voorkomen. Alsdan namen twee «lafaards" het woord. Een van hen gaf zijn meening te kennen, dat mad. Hugues zulk eene eer niet verdiende, omdat zij een misdaad heeft bedreven, die niet vergood mocht worden. De tweede beweerde het tegendeel. De slotscène werd geleverd door een jeugdige vrouw, die letterlijk op de tribune vloog en trillende van moordlust schreeuwde: «De vrouwen zijn niet zinneloos als zij haar rechten verdedigen. Vitriool is een verachtelijk en 1 af wapen, maar met de edele revolver in de hand, behoort de vrouw niet meer tot het zwakke geslacht. De vrouw moet moorden zij zal moorden. VERLOTING VAN ZITPLAATSEN in beide Kerken op Woensdag don T Januari 1885, 's middags ure, in de Consistorie der Kleine Kerk. 100 stuks voor 50, GO, 80 cent en één g-ulden, allen in net étui. Bovenstaande worden steeds geleverd ter Snelpers drukkerij van II. LAKENMAN te Zierikzee, alsmede door den Boekhandelaar A. C. DE MOOIJ. schalie zich aan Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Practise he methode om door zelfoefeningin korten tijd, Fransch, Duitsch en Engelscb. te leeren lezen, spreken en schrijven door II. C. Spruyt en E. Sc heffer, leeraren bij het Gymnasiaal en Middelbaar onderwijs. Uitgave van NOORDHOFF SMIT te Groningen. Men teekent in bij alle Boek kan delaren en (op plaatsen waar deze niet zijn) ook bij de Post kantoren of tegen inzending van een Postioissel a f 12,50 voor elke tacd bij cle Uitgevers. Prospectus alom verkrijgbaar. VAN bezorgt cle plaatsing' van A.dvertentiën en in alle andere bladen van Nederlandzijne Koloniën en liet Buitenland. Hooge korting bij veelvuldige plaatsingen of eenigszins belangrijke orders. Diploma vasa verdienstenZurich 1883. Gouden Medaille: Miassca 1884-, Mrems 1884. 4—200 stukken spelend; met of zonder expressie, mandoline, trommel, klokken, engelenstemmen castagnetten, harpspel enz. 21G stukken spelend; verder nécessaires, sigarenstandersZwitsersche huisjes, photographie-albums schrijfgereedschappen, handschoenkastjesbrief bezwaarders, bloemvazen, sigarenkokers, tabaksdoozen werktafeltjes, flesschen, bierglazen, stoelen enz., alles met muziek. Steeds wordt het nieuwste en voortreffelijkste aanbevolen, als bijzonder geschikt voor Kerstgeschenken, door Slechts rechtstreeksche bestelling is waarborg voor de echtheid. Geïllustreerde Prijscouranten worden franco toegezonden. •pu33[.f3A 3icu3.(d s[B 1 egg judy 08 t88 P UtfA 'U3JJ.l3AVJ33ds UBA S.lsdoOJJ 3p J3pU0 U3p.I0AV 'S.IJ QOO'OS UBA U33 TOT U3JJ.I3.VV 3j)SUOOlJOS .I3p OOP

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3