Buitenland. Engeland. Het huwelijk van prinses Beatrix met prins Hendrik van Battenberg zal niet voor het begin van den zomer plaats hebben. De koningin heeft bepaald, dat de plechtigheid te Windsor, in de St. George kapel, zal gehouden worden. Alle voorname bladen hebben beschouwingen geleverd over den toestand van het land aan het einde van 1884, maar alle slaken jammerkreten over de ont moediging, welke Engeland in het afgeloopen jaar heeft moeten ondergaan, wat zijne buitenlandsche als koloniale politiek betreft. Zij verwachten voor Engeland nog meer vernederingen en wijzen op de gevaren, waarmede het bedreigd wordt door Frankrijk, door Egypte, door den stilstand van handel en nijverheid. Engeland's eerste minister, de lieer Gladstone, is sedert eenige dagen ongesteld, Ilij bracht Donderdag een vrij onrustigen nacht door. Niettemin was hij Vrijdag toch naar Londen gekomen om den kabinets raad bij te wonen. Na afloop der zitting werd hij weder door zijn geneesheer onderzocht, die bevestigde, dat hij aan dezelfde ziekte lijdt, welke hem twee jaren geleden overviel en slapeloosheid ten gevolge heeft. Waarschijnlijk zal de 75-jarige grijsaard zich gedurende eenigen tijd aan zijne ambtsbezigheden moeten onttrekken. 1-u rank i* ij li- Een der leden van de lang in Nederland gevestigde familie Bourbon heeft te Paray-le-Monial een manifest uitgegeven, dat door hem met zijn voornaam ^Charles" is onderteekend. Hij maakt aanspraak op den troon van Frankrijk als kleinzoon van den ongelukkigen zoon van Lodewijk XVI, die algemeen wordt veronder steld in de gevangenis'van den Temple te zijn gestorven. Zooals men weet, hebben de aanspraken van dezen pretendent in Jules Favre een warm verdediger ge vonden. »En wat nog vreemder is", zegt de corres pondent der Daily News, »de graaf van Chambord was zoo weinig overtuigd, dat die aanspraken ongegrond waren, dat het bijdroeg tot zijne weifeling, telkens wanneer hij werd aangespoord zich van de kroon meester te maken. Dit heb ik gehoord van personen, die aan zijn hof waren verbonden, in den tijd dat Mac-Mahon president was." De pretendent rekent op den steun der geestelijkheid. Een dagblad, dat te Toulouse wordt uitgegeven, om zijne zaak te verde digen, heeft 6000 geabonneerden. Zijn proclamatie gelijkt in enkele opzichten op die van prins Napoleon, maar hij spoort Frankrijk aan, heil te zoeken in het katholiek geloof en het heilig hart, waaraan hij zich zelf en zijn familie heeft gewijd. Dit heeft hij openlijk eerst in de kapel op Montmartre en daarna te Paray- le-Monial gedaan. De rechterzijde van den Senaat heeft een manifest aan de kiezers gericht, waarin op den buitengewoon ernstigen toestand gewezen wordt, waaronder de aan staande Senaatsverkiezingen zullen plaats hebben. De politiek, die thans zegeviert, bedreigt aller belangen en onder voorwendsel van de vrijheid van geweten te verzekeren, vervolgt zij den godsdienst van Frankrijk met den stelselmatigen oorlog, die oprechtheid en loyauteit mist. Van de scholen is zelfs de naam van God verbannen. De onophoudelijke en kwellende ver minderingen van de begrooting van Eeredienst bereidt de geheele afschaffing er van voor. Nog één schrede verder en de Staat zal geheel van de Kerk gescheiden zijn. De geestelijke, van zijn bestaan beroofd en uit zijn woning verjaagd, zal niet meer daar zijn om de kinderen te zegenen en den stervende in zijn laatste oogenblikken bij te staan. Onder voorwendsel van de rechterlijke macht te hervormen, heeft deze politiek voorts ook de onafzetbaarheid van den rechter aangetast, welke de eenige waarborg voor de justitiabelen is. Daarbij wordt gewezen op de verkwisting der regeering, die maar steeds leent en het land belast, waaraan paal en perk moet gesteld worden. Onder den druk van al deze zware lasten kwijnen nijverheid en land bouw. De maatregelen der regeering om verandering in dien toestand te brengen laten steeds op zich wachten. Ten slotte wordt nog gewezen op de avon tuurlijke koloniale politiek der regeering, die mede het land ruïneert. Alleen door conservatieve Senatoren te kiezen kan men in dit alles verbetering brengei^ Jt3 e 1 g' i e. Het herstel der diplomatieke betrekkingen met den Paus wil niet vlotten. De clericalen geven onverholen hunne ontevredenheid te kennen, maar de Paus, die zelf nuntius te Brussel is geweest, acht het geraden, zeer voorzichtig te werk te gaan. Uit Rome wordt gemeld, dat sde toestand van België den heiligen vader groote bezorgdheid inboezemt en dat, zoolang de poli tieke horizon niet volkomen helder is geworden en de positie van het ministerie niet is bevestigd, de nun tiatuur niet zal worden bezet." Sommige bladen meenen te weten, dat de nuntius niet vóór het voor jaar zal komen en inderdaad blijft de voor Brussel benoemde prelaat, de heer Rottelli, voorloopig nog te Ivonstantinopel, waar zijn tegenwoordigheid bij de daar gevoerd wordende onderhandelingen noodig wordt geacht. Italië- Omtrent de rede van den paus tot de kardinalen, waarin de mogelijkheid eèner vlucht uit Rome werd aangeduid, had de Temps vernomen, dat zij aan de pauselijke nuntii was medegedeeld, vergezeld van eene nota van den kardinaal-staatssecretaris, In deze nota zouden de nuntii uitgenoodigd zijn, de ondragelijke positie van den pauselijken stoel te Rome wel te doen uitkomen en de quaestie van een herstel der wereld lijke macht te bespreken. Dit bericht wordt door de officieuse- organen van het Vaticaan tegengesproken Zij zeggen, dat alleen eene vertrouwelijke toespraak is gehouden, die niet gelijk de allocutiën qan de consistoriën door de pauselijke kanselarij gedrukt en rondgedeeld wordt. I Initsclila nel. Aan hen, die prins Bismarck naar aanleiding van het reeds zoo dikwijls besproken besluit van den Rijks dag in zake het beschikbaar stellen van de noodige gelden voor een tweeden directeur voor hèt dep. van buitenl. zaken adressen van sympathie gezonden hebben, heeft de Elberfeldsche burgerij een uitstekend voor beeld gegeven. Niet alleen heeft zij een adres gezonden, maar tevens de'som van 20,146 Mark, door inschrij ving bijeengekregen, er bijgevoegd, met welk bedrag reeds voor een jaar de kosten van het aanstellen van een tweeden directeur gedekt zijn. Prins Bismarck heeft op ontvangst van het adres en van bovengenoemde som geantwoord, dat de offer vaardigheid van alle standen van Elberfeld hem ten hoogste verheugt en dat het groote aantal kleine bedragen beter bewijst dan woorden in staat zijn, welke indruk het votum van de meerderheid van den Rijksdag in alle kringen heeft gemaakt. Wanneer het geld niet voor het bestemde doel kan gebruikt worden, hoopt de rijkskanselier andere voorstellen te kunnen doen, waarmede de gevers zeker genoegen zullen nemen. De Norclcl. Ally. Zeit. is over het votum van deiï Rijksdag van 15 December nog niet uitgepraat. Thans noodigt Iiij alle Duitschers uit, die de adressen van sympathie aan den rijkskanselier onderteekend hebben, bij wijze van protest tegen genoemd besluit, hunne stemmen niet meer uit te brengen op die afgevaar digden, die tegen het krediet van 20000 Mark hebben gestemd, In zekere kringen wordt dit artikel, waarin het officieuse orgaan van den rijkskanselier dit verzoek tot den kiezer richt, beschouwd als een eindirectie be dreiging met een aanstaande ontbinding van het Parlement. Bismarck heeft aan den Bondsraad tot onderzoek en praeadvies doen toekomen zes adressen van land- bouwmaatschappijen, die beschermende rechten vragen. Zij verlangen, dat de réchten op granen, vee en wol verviervoudigd worden, en achten de opheffing van den gouden standaard noodig. Met belangstelling wordt het rapport van den Bondsraad tegemoet gezien. Alle Denen, die in 1865 geboren en in Noord- Sieeswijk woonachtig zijn, moeten vóór 1 Februari zijn ingeschreven als dienstplichtig, op straffe van uit het land te worden verdreven. Allen, die zich als zoodanig aanmelden, moeten op de recruteeringslijsten worden gebracht en zich binnen acht dagen laten overschrijven als Pruisch onderdaan. Daar er op wordt gerekend, dat de meesten deze aanmelding zullen achterwege laten, is tevens aan de burgemeesters gelast, vóór den 6 Februari eene lijst in te zenden van alle in hunne gemeente aanwezige Denen, die in de jaren 1863, 64 en 65 geboren zijn en er voort durend verblijf houden. Wanneer de regeering al die lijsten bijeen heeft, worden aan de politie de nanen medegedeeld van hen, die in gebreke zijn gebleven en tegen welke alsdan de vervolging kan worden aangevangen. Dat de Pruisische gendarmerie in Noord- Sleeswijk met '1 Januari eene aanzienlijke versterking heeft ondergaan, staat natuurlijk daarmede in verband, Wanneer vroeger degenen, die verklaard hadden Deensch onderdaan te willen blijven en daarbij het land hadden verlaten, bij de Landraden vergunning aanvroegen om de Kerstdagen en het Nieuwjaarsfeest aldaar te komen doorbrengen, dan werd bun dat nooit geweigerd. Ditmaal zijn echter al die aanvragen afge wezen. De Landraad te Sonderburg, algemeen bekend wegens zijne uiterste gestrengheid, heeft zelfs aan zijne burgemeesters gelast, alle zonen van Deensche uitgewekenen, die gedurende de feestdagen hunne familie kwamen bezoeken, te doen arresteeren, waarna zij óf over de grenzen gebracht, óf bij het Pruisische legercorps ingedeeld zouden worden. Gemengd Buitenlandse!! Nieuws. Naar aanleiding van het overlijden van den dichter en strijder voor de vrijheid, Guëlly Rente, uit Spaansch^ Amerika, wordt er thans aan herinnerd, dat hij, ruim veertig jaren geleden, te Madrid met eene zuster van Koning Don Francisco d'Assisi, de infante Josepha, in het huwelijk trad. De prinses was smoorlijk op den schoonen zoon van Cuba verliefd en zette haar huwelijksplan, niettegen staande hare familie er zich sterk tegen verzette, hardnekkig door. De echtverbintenis was zeer ongelukkig en eindigde daarmede, dat donna Josepha, welke bestendigheid niet als haar hoofddeugd kon noemen, van haar echtgenoot wegliep. In het dorp Nippes bij Keulen werd Woensdag naar alle waarschijnlijkheid een belangrijke ontdekking gedaan. Uit België kwam een kist aan, waarin zich volgens de opgave oude kleederen moesten bevinden. De kist werd aan een besteller afgegeven om haar aan het aangegeven adres te bezorgen aan een werk man, die tot in den nazomer van 1884 in het buiten land had vertoefd. Onderweg ontsnapte een zwarte stof uit een der voegen van de kist. De besteller hield er zijn brandende sigaar tegen en de stof ontbrandde. Nadat hij de kist aan de woning van den werkman had afgegeven, verwittigde hij de politie. Deze begaf zich naar de woning van den werkman en nam de kist in beslag; zij bevatte buskruit, dynamiet en lonten. De werkman is gearresteerd. Twee dieven gingen bij een boer, die naast het kerkhof woonde, noten stelen. Toen zij er genoeg hadden zei de eenDeel ze maar op het kerkhof, ik kom zoo bij je, eerst wil ik nog even dat schaap daar uit het land halen. Goed, sprak de ander, ging op een grafzerk zitten tellen als volgt»deze voor mij en die voor jou." Een andere boer, die juist buiten was, hoorde dit, riep zijn vrouw en zij waren het eens dat de duivel zielen zat te tellen. Op aanraden zijner vrouw ging de boer in allerijl naar den koster. De koster schonk geen geloof aan het verhaal van het zielen tellen en riep uit: Och, jongen, dat is maar verbeelding. De boer liet zich niet van zijn stuk brengen en stelde den koster voor zelf eens te gaan luisteren. »Als ik maar kon loopen", was het antwoord. »Ga maar op _mijn rug zitten", zei de boer. Dat gebeurde en aldus nadert men het kerkhof. De dief echter, meenende dat zijn kameraad met het schaap kwam, riep van verre: Gooi hem daar maar neer, ik zal hem dadelijk den kop afsnijden. De oude koster, die meende niet te kunnen loopen, liet nu den boer ver achter zich. De volgende anecdoten, die op het rooken betrekking hebben, ontleenen wij aan de Tabaksplanter. Ofschoon Lodewijk XIV een grooten afkeer van tabak had, meenden zijne dochters dat zij niet zoover verheven waren boven sommige Engelsche dames uit dien tijd, en gaven zich over aan genot om eene pijp te rooken. Wanneer de deftigheid en etiquette van het hof de prinsessen begonnen te vervelen, zoo ver haalt Mile Pardoe, waren zij gewoon in hunne eigen vertrekken na het avondmaal eene soort van slemp partij aan te richten. Ja zelfs eens toen de Dauphin des avonds laat de speeltafel verliet, hoorde hij een hevig geweld in het gedeelte van het paleis door de prinsessen bewoond. Hij ging naar binnen om hiervan de reden te weten, en vond zijne zusters bezig te rooken enkelen zeggen zelfs dat zij tegelijkertijd brandewijn dronken en kwam tot de "ontdekking dat zij hare pijpen van de officieren der Zwitserscke garde geleend hadden. Men had eens den Italiaanschen banneling Mazzini gewaarschuwd, dat een plan was beraamd om hem te vermoorden, en dat men ten dien einde lieden naar Londen had gezonden. Hij deed geen moeite om hem uit zijn huis te houden. Op zekeren dag kwamen de samenzweerders zijn kamer binnen en vonden hem zorgeloos rookende. Dadelijk verzocht hij hen een sigaar te nemen. Zij van hun kant aarzelden. „Waarom niet?" vroeg Mazzini. „Ik geloof dat het uwe bedoeling was mij te dooden". De verbaasde schurken vielen op hunne knieën en verwijderden zich ten laatste, nadat hun edelmoedig vergiffenis was geschonken, terwijl eene grootere rookwolk dan gewoonlijk de eenige ver- wensching was, die hen werd nagezonden. De laatste jaren die Mazinni in Engeland doorbracht, woonde hij te Old Brompton. De nederige kamers die hij op Onslo'w Terrate bewoonde, waren bestrooid met papieren, en de tafels bedekt met sigaren, opdat vrienden die hem bezochten, hunne keuze doen, en hem gezelschap bij het rooken konden houden. Hij liet zijne sigaar onder het schrijven nooit uitgaan. In zijne kamer vlogen kanarievogels vrij rond. Lord Montairy, in Lothair, rookte sigaren, die zoo zacht en aangenaam van geur waren, dat zijne vrouw het nooit bemerkte. Mazzini hield er bepaald ook van die Montairy-sigaren op na, want zijne kanarievogels bemerkten het ook niet of hadden er niets tegen als zij het merkten.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2