Z1KR1KZF1SCHF, (M1RA1W. voor het arrondis- semeot Zierikzee. 1885. No. 2. Woensdag 7 Januari. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post *1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II, LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 6 Januari 1 8 8 5. Gedurende het jaar 1884 zijn te Zierikzee geboren 114 mannel., 96 vrouwel., totaal 210, zijnde 6 minder dan in 1883; overleden 107 mannel., 203 vrouwel., totaal 230, zijnde 66 meer dan in '1883; als levenloos aangegeven 8, zijnde 2 minder dan in 1883; gehuwd 47 paren, zijnde 3 minder dan in 1883; echtscheiding 2; er had in '1883 alhier geene echtscheiding plaats. In den loop van het jaar 1884 werd bij den Burger lijken Stand te Ouwerkerk aangegeven de geboorte Van 19 mannel. en 8 vrouwel., het overlijden van 12 mannel. en 7 vrouwel., terwijl 11 huwelijken werden voltrokken. Op 31 Dec. 1884 beliep de bevolking der gemeente 421 mannel. en 425 vrouwel., samen 846. Volgens de mededeelingen van den Geneeskundigen Inspecteur, uitgebracht op de najaars-vergadering van den Geneeskundigen Raad van Noord-Brabant en Limburg, werden sinds Juli in Noord-Brabant onge acht enkele gevallen door den geneesheer te Uden waargenomen, waarbij tevens bleek, dat aldaar meer gevallen voorkwamen waarvoor geen geneeskundige hulp werd ingeroepen, in het geheel geconstateerd 17 gevallen van pokziekte, waarvan te Ravestein 1, Oosterhout 4, Bergen op Zoom 5, Moergestel 1, Oud en Nieuw-Gestel 4 en Oudenbosch 2. Van dezen overleden 5 niet gevaccineerde personen. Alle gevaccineerden en '1 niet-gevaccineerde herstelden. De bron van herkomst der ziekte was voor Ooster hout en Bergen op Zoom, Antwerpen. Naar wij vernemen is het getal faillissementen te 's Hage, dat in 1883 een cijfer van 115 bereikte, in 't afgeloopen jaar tot 96 gedaald. Te Aardenburg had Vrijdag op eigenaardige wijze de herdenking plaats van het 25jarig onderwijzerschap van den heer G. A. Vorsterman van Oyen. In die 25 jaren heeft deze zich èn in de plaats zijner inwoning èn daarbuiten een gunstigen naam verworven, als uitnemend onderwijzer en opvoeder niet alleen, maar ook als gevierd schrijver en goed staatsburger. Op zeer onderscheiden terrein heeft de heer Van Oyen getracht te doen wat zijne hand vond, en daar door zijne gewestgenooten menigen dienst bewezen. Geen wonder dat het hem dan ook niet aan waar deering ontbrak. Aardenburg was ter viering van het 25jarig jubileum van zijn onderwijzer in feesttooi, en toen de heer Van Oyen 's middags te 1 ure met zijne huisge- nooten, door eene deputatie uit de feest- commissie begeleid, zich naar de receptie ter raadhuize begaf, bleek het den heer Van Oyen, dat ieder zijn feest meêvierde. Maar niet alleen op die wijzen gaven zijne vrienden blijk van dankbaarheidook aan stoffelijke bewijzen ontbrak het niet. Te 4 ure werd in het lokaal der Sociteit Spoor tot Vriendschap een feestmaaltijd gehouden, waaraan, met inbegrip der gasten, 50 personen deelnamen. 's Avonds werd in de groote zaal van het raadhuis eene bijeenkomst gehouden, waar de voorzitter der feest-commissie eene toespraak hield, Aardenburgs Mannenkoor en de leerlingen der volkszangschool eenige nommers zongen en de heer J. Z. de Buisonjé eene voordracht ten beste gaf. Verder voerde de kamer van rhetorica Burgemeester Reepmaker, onder de zinspreuk In Minnen Groenen, het blijspel Othello op, terwijl het geheel met een slotwoord van den voorzitter der feest-com missie werd besloten. Een haast ongeloofelijk bericht wordt op den toon van groote zekerheid door de Haagsche Ct. mede gedeeld »Het zal velen opgevallen zijn, dat te Rotterdam de opvoering van Richard III dezer dagen uitgesteld moest worden, wegens een kwetsuur, welke de heer Louis Bouwmeester aan het oog heeft bekomen. Thans wordt ons van zeer welingerichte zijde een voorval geschreven, dat met het bovenstaande allerwaarschijnlijk verband houdt, - «Gisteravond", zoo luidt dit schrijven, «vernam ik dat de heeren Louis Bouwmeester en A. C. Loffelt, de kunstverslaggever van het Vaderland, samen een partijtje gebokst hebben, waarbij de heer L. B. een blauw oog heeft opgeloopen en de heer A. C. L. zoo bont en blauw gestompt is, dat hij ontoonbaar is," - Nadere informatiën, ofschoon over bodig tegenover de ernstige zijde waarvan wij dit bericht ontvingen, hebben deze bijzonderheden helaas bevestigd." Volgens mededeeling van den consul-generaal der Nederlanden te Londen, is het verbod van invoer in Engeland van lompen uit Frankrijk en Italië tot den lsten Maart a.s. verlengd. Gedurende de maand December werden bij het kol. werfdepót voor het leger in Indië geëngageerd 88 Nederlanders en 49 vreemdelingen en bovendien 48 militairen van het leger hier te lande overgenomen met dezelfde bestemming. Naar Oost-Indië werden uitgezonden 216 mindere militairen van den navolgenden landaard: 153 Neder landers, 47 Duitschers, 7 Belgen, 6 Zwitsers, 2 Fran- schen en 1 Oostenrijker; terwijl uit die koloniën terugkeerden53 onderofficieren en manschappen, t. w. 30 Nederlanders, 9 Belgen, 8 Duitschers, 4 Franschen, '1 Luxemburger en 1 Afrikaan. Van deze categorie verlieten er 23 met paspoort den dienst en '14 met een voortdurend jaarlijksch pensioen; terwijl de overige 16 nog in afwachting zijn van de regeling hunner positie. Het pensioen beloopt van 100 tot 310 gulden; het gemiddeld verblijf dezer militairen in Indië bedroeg li/2 jaar. Naar wij vernemen is Prins Roland Bonaparte, die herhaaldelijk zijne levendige belangstelling in onze Indiën heeft betoond, ook blijkens zijn onlangs ver schenen prachtwerk over Suriname, door het Koninklijk Instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van N.-Indië, te 's Gravenhage, tot buitenlandsch lid be noemd en heeft Z. H. deze benoeming aangenomen. Omtrent de ongeregeldheden op Nieuwjaarsdag tusschen militairen en burgers te Ooltgensplaat, wordt ons nader van daar geschreven, dat een der militairen op barbaarsche wijze door enkele belhamels letterlijk vermoord is geworden. De gansche gemeente, die steeds in vrede leefde met de militaire bezetting, is thans ont roerd door de schandelijke bejegening, welke de zonen van Mars moesten ondervinden. Eenigen der vervolgde militairen zochten en vonden een schuilplaats op de hofstede van den heer W. Kamp, eenige minuten buiten de gemeente. De belhamels, die tot daar de vluchtelingen achtervolgden, kwamen hun tegenstanders ook hier opzoeken. Hulde aan den heer Kamp, die de woestelingen met succes afweerde. Tal van getuigen zijn in deze zaak reeds in verhoor genomen. Zijn wij goed ingelicht, dan waren bedoelde militairen 's mid dags uit Willemstad gekomen om hun overste en hun kameraden een gelukkig nieuwjaar te gaan wenschen. Rott. Nieuivsbl. Het Dagblad bevat het volgende staaltje van geeste lijke ontwikkeling: Gisteren kwam de nieuwe meid (van Schipluiden) bij mevrouw Z. in dienst. Het meisje staart met ver bazing naar den wand van de huiskamer. Waarnaar ziet gij zoo strak vroeg mevrouw. Ik zie op de klok, hoe laat 't is. Domme meid, dat is geen klok, het is een barometer. O, ik dacht ook al, mevrouw, zóó laat kon het nog niet zijn. Kunst, Wetenschap en Letteren. Van het Lexicon der Toonkunst, door Mr. Henri Viotta, is de laatste aflevering verschenen. Het werk, dat geroepen is aan de belangstellenden in de muziek geschiedenis zoovele diensten te bewijzen, is dus voltooid. De zorgvuldige, conscieritieuse bewerking verdient den lof, die er van verschillende zijden aan gegeven is. Het artikel Wagner", een uittreksel uit Viotta's monographie over dezen componist, is een der belang rijkste in deze laatste afleveringzij bevat o. a. ook artikelen over Waelput, Wetrens, Wieniawsky, Wilhelmj, Willaert, Widor, Wachel, enz. Op de bibliotheek van het regiment grenadiers en jagers liggen gedurende eenige dagen ter bezichtiging voor heeren officieren, teekeningen van eene nieuwe schrijfinrichting, stelsel van den len luit. der inf. Yeltman. In de Lena-delta heeft men in den bevroren grond een om zoo te zeggen volkomen wel bewaard, zeer groot exemplaar van een mammouth ontdekt. Reeds eenige jaren geleden bemerkte men, dat er op een eiland in de Lena-monding fossiele overblijfselen van dieren gevonden weiden, maar eerst in den laatsten tijd zijn onderzoekingen door het meteorologische station te Usti-Lena ingesteld geworden. Vijf mijlen vandaar is een geleerde bezig met het uitgraven van het kolossale dier, dat vijf en een hal ven meter hoog is. Het dier ligt op de rechterzijdeslechts een der voor- beenen is beschadigd. De uitgraving vereischt niet weinig moeite, doordien het dier in eene dikke laag ijs en bevroren grond ligt en - de Jakoeten uit bijgeloof alle hulp weigeren. Aan den heer Mr. Joan Bohl, den bekenden vertaler van Dante en schrijver van onderscheidene weten schappelijke werken, is door de Leuvensche Hoogeschool het doctoraat honoris causa in de wijsbegeerte en letteren verleend. Ongelukken, Rampen, Nisdaden, enz. Een inwoner van Rokanje, vader van een talrijk gezin, werd des nachts wakker en meende aan de buitendeur stemmen te hooren. Eenige jongens waren bezig om een scherm recht te zetten, dat, hetzij door den wind, hetzij door baldadigheid, op den weg was geworpen. In drift ijlde de man naar de deur, greep zijn geladen geweer en schdot een der jongens in het hoofd, met dat gevolg dat de ongelukkige '18jarige jongeling het met den dood zal bekoopen. De dader is in hechtenis. Vrijdag is een kassiersknecht in de Nationale Bank te Antwerpen een som van 12000 francs ontstolen. Nadat hij aan het eene loket 13000 francs in bank biljetten van '1000 francs had ontvangen, begaf hij zich naar een ander loket om een wissel van 1000 francs te betalen. Intusschen stak hij de overige '12 biljetten in den zak van zijn overjas. Na een oogenblik stak hij onwillekeurig zijn hand weder in de zak en bemerkte toen tot zijn schrik, dat de biljetten waren verdwenen. In een oogwenk was de deur der Bank gesloten en kwam de politie een onderzoek instellen. Niemand mocht het gebouw verlaten dan na eerst onderzocht te zijn. Het geld is echter niet ontdekt.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1