Alfarnerejo ingestort. Te Grenada kampeert een groot gedeelte der bevolking onder den blooten hemel en de rijken hebben de wijk genomen in hunne rijtuigen, die op de Almunecar, de openbare wandelplaats, staan. De gemeentebesturen vragen hulp. De minister van binnenlandsche zaken heeft voorloopig 60,000 frs. beschikbaar gesteld en er zijn soldaten gezonden, om bijstand te verleenen. De aardbeving is ook te Madrid gevoeld, doch daar schijnt zij weinig onheilen teweeg gebracht te hebben. Nergens heeft zij hier ter stede, aldus wordt uit Madrid gemeld, grooter schrik teweeggebracht dan in het Teatro Rea waar een talrijk publiek bijeen was, om de zangeres Sembrieh de Lucia te hooren zingen. Ook de koningin en de infanten woonden bijna den geheelen avond de voorstelling bij. Juist begon Battistini het allegro van Ashton's aria, toen er een hevig rumoer op de galerij ontstond. De kreten: kalmte! kalmte! orde! enz., waarmede men de boven- zittenden tot rust maande, verhoogden de onrust op de andere rangen. De personen in de balkons en in het parterre stonden allen op; zij dachten dat er brand ontstaan was, want, zonderling genoeg, zij voelden niets van den schok. Een minuut of vijf zweeg de muziek, en toen zij weer begon, bleef het rumoer nog geruimen tijd aanhouden. Eerst in de pauze begreep men, dat er een aardbeving geweest moest zijn. Vooral zij, die aan den linkerkant der galerij en op de hooge plaatsen gezeten waren, hadden zich onverwachts als het ware naar den anderen kant voelen werpen, en zij hadden angstkreten aangeheven, uit vrees dat de muren zouden vallen. In de Calle del Sombrerete was het noodig in allerijl een huis te ontruimen, dat dreigde in te storten, en vele gebouwen zijn door de aard beving beschadigd. X^XTsIaruI. Er wordt een proces gevoerd over een fraudeleus bankroet van de bank der stad Scopine, in het gouver nement Riazan. Het stadsbestuur had met een kapitaal van '10,000 roebels eene bank opgericht en kort daarna den heer RikolF, een koopman uit het stadje, met de leiding der bank belast. Uit de rijkste kloosters, uit de afgelegenste streken van Rusland, vloeiden als deposito's reusachtige sommen. De bank had op een oogenblik 13 millioen roebels in kas. Rikoff gaf aan zijn clientèle 6 a 7 percent interest. Officieren, die in den laatsten oorlog in het Oosten geld verdiend hadden, liefdadige instellingen, weduwen en weezen, plaatsen daar hun kapitaal. De directeur leefde als een prins van deze penningen, verspilde ze aan buiten sporige weelde of waagde ze in dwaze speculatiën. De stad Scopine bleef jegens de schuldeischers aansprakelijk, maar al bracht men al hare eigendommen onder den hamer, dan zou nauwelijks '10 percent der schuld betaald worden. De Russische ministers van financiën dei- laatste jaren en hunne ondergeschikten dachten er niet aan hun recht van controle uit te oefenen, ofschoon de verkwisting zoo duidelijk was, dat zij hunne aan dacht niet heeft kunnen ontgaan. Op de lijst dei- debiteuren van de bank vindt men, zonder veel ver wondering, generalen, gouverneurs van provinciën en andere autoriteiten. F r a n k r ij li- Zondag is in de «Salie Lévis" te Parijs, in de wijk Batignolles, weder een zeer onstuimige samenkomst van werklieden buiten verdienste gehouden. De politie had op ruime schaal voorzorgsmaatregelen genomen. Reeds vóór de eigenlijke opening der vergadering ont stond er een waar gevecht tusschen de Blanquisten, die haar hadden uitgeschreven, en de anarchisten, die met pistolen, dolken en knuppels gewapend waren. Vrij wat wonden werden toegebracht. Toen de vergadering te midden van dit alles geopend was, begon een nieuwe twist over de benoeming van den voorzitter. De Blan quisten tierden tegen de anarchisten, de anarchisten zongen de Carmagnole en eindelijk nam een Blanquist aan de voorzitterstafel plaats. Een oorverdoovend tumult verhief zich. Men trok en vocht om de tafel en weder werden verscheidene personen gekwetst. De voorzitter" verdween en zekere mate van rust keerde weder. Een voorstel om twee voorzitters te kiezen, voor elke partij één, werd aangenomen. De anarchisten kozen een metselaar, met eene kiel aan en op klompen. Nu begonnen de gewone redevoeringen, waarbij o. a. zekere Michel den aanwezigen de duitsche socialisten ten voorbeeld stelde, die, zeide hij, niet redekavelden, maar handelden. Eindelijk werden de anarchisten in de vergadering meester. Hunne motie werd aange nomen, volgens welke, daar van de Regeering en de overheden niets te wachten was, onmiddellijk tot han delen moest worden overgegaan cn daartoe den 15 Jan. eene samenkomst in de open lucht gehouden moest worden. Hiermede gingen de aanwezigen, omstreeks 6000 man sterk, uiteen. Op straat werden verschillende personen wegens beleediging der politie in hechtenis genomen, doch wanordelijkheden van eenige beteekenis hebben niet plaats gehad. De gendarmerie reed her haaldelijk langs het lodaal heen en weder en de winkels in de nabijheid waren voorzichtigheidshalve gesloten, Grroot-Br ittan j e- Over het algemeen hebben de Engelschen tegen woordig geen goed oog op Duitschland en inzonderheid op Prins Bismarck. Dagelijks worden brochures in 't licht gegeven tegen de annexatiën van Duitschland in Nieuw-Guinea, waardoor, naar men beweert, de toekomstige veiligheid van Australië in gevaar wordt gebracht, terwijl men in de vijandige houding van den Duitschen rijkskanselier tegen Engeland in zake de Egyptische quaestie de poging van Prins Bismarck ziet om het kabinet-Gladstone ten val te brengen. Gaarne zegt een inzender in de Daily News zou de Duitsche rijkskanselier hier een regeering zien optreden, die geneigd is om onbewimpeld Egypte bij Groot-Brittanië in te lijven en die bijgevolg zich zou of moest onthouden van elk protest of verzet tegen zekere annexatiën, waartoe Duitschland zoo gaarne wil overgaan. Naar aanleiding van dezen brief deelt het blad zelf eenige beschouwingen mede, waarin o. a. het vermoeden wordt geuit, dat Bismarcks vijandschap het kabinet-Gladstone eer zou versterken dan ver zwakken, evenals dit het geval met het ltabinet- Palmerston was, toen het door buitenlandsehe kuipe rijen bestookt werd. Inmiddels doet de Britsche regeering haar best om de uitbreiding van üuitschlands koloniaal grondgebied tegen te gaan. De laatste handelingen der dynamiet-mannen in Engeland hebben het Engelsche gouvernement er toe gebracht, bij het kabinet van Washington nieuwe vertoogen in te dienen, betreffende de toegevendheid der Amerikaansche autoriteiten ten opzichte van de fenians, die openlijk op Amerikaansch grondgebied aanslagen tegen Engeland smeden. Naar het schijnt evenwel heeft lord Granville, daar het tegenwoordige ministerie der Yereenigde Staten binnen twee maanden zijn plaats moet ruimen voor dat van president Cleveland, alleen verzocht de ladingen van alle schepen, die naar Engeland vertrekken, te doen verifiëeren. Zoodra echter het nieuwe kabinet zal zijn geconstitueerd, zal de in diening worden gevraagd van eene wet, waarbij alle ontwerpers van dynamiet-aanslagen streng worden gestraft. Men verwacht, dat Cleveland aan dezen, on getwijfeld billijken eisch gehoor zal geven. In afwachting zijn weder anonieme dreigbrieven aan Gladstone's adres gericht, zoodat de premier dag en nacht door agenten in burgerkleeding wordt beschermd. De heer Bradlaugh heeft zich gewend tot de burgers, die op '1 Januari '1886 kies-bevoegdheid zullen hebben, en doet op hen een beroep, ten einde zij hem helpen in zijn strijd tegen het Parlement. Hij verwacht en vertrouwt, dat, daar hij tegen het Lagerhuis zelf niets doen kan, de bijstand, dien zij hem zullen ver leenen, hem de zege verschaffen zal. Hij geeft de hoop niet op, zitting te nemen in 's lands vergaderzaal, waaruit hij met geweld en dwang verwijderd wordt gehouden. Aan de kiezers staat het te beslissen, of het Lagerhuis, al naar het den dwazen gril heeft, aan een lid, dat wettelijk gekozen is en zich bereid verklaart alle formaliteiten te vervullen, welke de wet voorschrijft, den hem toekomenden zetel mag ont houden. Hij wederlegt in zijnen brief al de gronden, door de conservatieven tegen zijne toelating aangevoerd, en zinspelend op zijne atheïsche begrippen zegt hij »De kiezers van Northampton hebben mij gekozen om wetten te maken, niet om geloofsbeginselen of geloofs formulieren vast te stellen; om zitting te hebben in het Parlement, niet in een kerkvergadering". JEgypte. Het telegram, dat de commissie voor de schadeloos stellingen te Alexandrië aan prins Bismarck heeft gezonden om zijn hulp in te roepen, opdat de schade loosstellingen spoedig uitbetaald worden, luidt als volgt: »Het lijden, veroorzaakt door het uitstellen van de betaling der schadeloosstellingen, is ondragelijk ge worden en dreigt de bevolking met volkomen ondergang. De commissie maakt gebruik van het samenzijn der mogendheden op de conferentie te Berlijn, en smeekt Uwe Hoogheid te willen bewerken dat dit vraagstuk weldra opgelost worde. Zij vleit zich met de hoop, dat uw bij uitstek menschlievend karakter u zal bewegen dit punt ter sprake te brengen, al staat het niet op het programma der conferentie. Het is een noodkreet dien wij slaken." B e 1 g i e. De Moniteur bevat de eerste koninklijke besluiten, waarbij aan een gemeentebestuur ontheffing verleend wordt van de verplichting, bij art. 1 der nieuwe schoolwet aan elke gemeente gesteld, om ten minste ééne openbare schooi te hebben en te onderhouden. Dit voorrecht wordt verleend aan Dadizeele, in West- Vlaanderen, en aan Eynthout, in Antwerpen, »op uitdrukkelijke voorwaarde dat de geadopteerde schooi toegankelijk zij voor de kinderen van beiderlei kunne en dat er aan de meisjes onderwijs in handwerken gegeven worde." Het gemeentebestuur van Dadizeele heeft zijn verzoek, waarop eene gunstige beslissing is i gevolgd, gemotiveerd door «het geringe bezoek dei- gemeentelijke school en op het feit, dat de ex officio aangestelde onderwijzer niet het vertrouwen bezit van de hoofden van huisgezinnen." Het gemeentebestuur van Eynthout heeft als motief aangevoerd »het geringe bezoek dei- school en de ontoereikendheid der gemeente lijke inkomsten." Weldra zullen deze twee besluiten eene lange reeks van gelijksoortige beslissingen openen, daar volgens de dagbladen in een aantal gemeenten de verplicht voorgeschreven gemeenteschool feitelijk reeds sedert geruimen tijd is opgeheven. JL>ïiitschland. Keizer Wilhelm schreef aan Leopold von Ranke, bij gelegenheid van diens 90en geboortedag: »Gij pleegt uw geboortedag te gebruiken om anderen, in 't bij zonder mij, vreugde te bereiden, gelijk gij dit weder gedaan hebt door uw werk over de Arabische wereld heerschappij en het rijk van Karei den Groote. Bij elk nieuw deel uwer wereldgeschiedenis doet gij, dooi de volharding' van uw arbeid, de helderheid van uw historischen blik en de duidelijkheid van voorstelling vergeten, dat gij weder een levensjaar te meer achter u hebt. Bij mijn dank voor uw mij zoo aangename gave, waaraan gij de betuiging uwer trouw jegens mij hebt vastgeknoopt, voeg ik den wensch, dat gij met Gods hulp in ongeschokte kracht, het schoone doel, dat gij u hebt voorgesteld, zult bereiken. -Bixlg-erije. Een zeldzaam feit is in de Nationale vergadering voorgevallen, dat alle andere schandalen, waaraan dit Parlement zoo rijk is, verre overtreft. Een lid dei- oppositie beschuldigde den eersten Minister van knoeie rijen met den Russischen aannemer van de werken voor den spoorweg Zaribrov-Vakarel, en toen verzocht de Minister den voorzitter der Kamer, de heer Sivakoff, den aanvaller tot de orde te roepen. De voorzitter meende hieraan te moeten voldoen, en tengevolge hiervan snelden ongeveer dertig leden, tot de regeerings- partij behoorende, naar de tribune, en daar oefenden zij tegen Sivakoff de lynch-wet uit op zulk eene wijze, dat de man vermoord zou zijn geworden, indien de voorzitter en de onder-voorzitter hem niet zooveel mogelijk beschermd hadden. Het spreekgestoelte brak in splinters, en met veel moeite gelukte het eindelijk, den erg gehavenden volks vertegenwoordiger uit de zaal te dragen. Den volgenden ochtend zouden de conservatieven bijeenkomen om een protest vast te stellen, maar de ministeriëel ge zinden overvielen hen, verdreven de saamgekomenen en verklaarden vertrouwen te stellen in het Kabinet. Daarna begaven zij zich naar het paleis van vorst Alexander, die een door hen afgezonden deputatie ontving, welke hem een afschrift van het votum van vertrouwen overhandigde. Gemengd 15 uiten laiidsch Nieuws. Bij een geneeskundig examen vroeg professor v. Bam berger een kandidaat naar de behandeling der schele hoofdpijn. De candidaat verklaarde, dat hij coffeïne zou voorschrijven. Goed, zeide de professor, maar dat geneesmiddel is nog al duur. Voor arme lieden moet gij iets goedkoopers voorschrijven. De candidaat dacht een poosje na. O, ja, riep hij eensklaps uit, voor de armen tal ik chichoriine geven, Prof. v. Brücke ondervroeg een zijner leerlingen over physiologie en hoogere ontleedkunde. De student heeft v. Brücke's leerboek gedachteloos van buiten geleerd en antwoordde bijna letterlijk wat in het boek stond. Nu heeft de schrijver in zijn boek ergens mede gedeeld, dat professor Virchow het omtrent zeker punt met hem eens is. Op dat punt ondervraagd, geeft de student het gewenschte antwoord, en voegt er op stelligen toon bijDatzelfde heeft mijn vriend Virchow ook gevondenHé, dat is toevallig, zegt de prof. Is Virchow uw vriend? hij is mijn vriend ook. Men kan denken hoe de student met dien «gemeen - schappelijken vriend" voortaan in het ootje genomen werd. Er worden maatregelen beraamd tot opbeuring der Duitsche zeevisscherij. In Oost-Friesland werden vroeger jaarlijks 30 zeilschepen gebouwdthans niet meer dan 10. De scheepsvaartscholen in hetzelfde gewest, die in 1875 nog 675 leerlingen telden, waren in 1880 door slechts 320 leerlingen hezocht. In 1877 legden 73 personen het stuurmans-examen af. In 1882 niet meer dan 31. De visschersvloot der Noordzee bestaat uit slechts 12 haringloggers te Emden, 70 schelvisch- sloepen op de Oost-Friesche eilanden en 270 schuiten aan de Beneden-Elbe, te zamen met '1200 man. Tegen over die cijfers worden gesteld 32,500 vaartuigen in Engeland, met 109,000 koppen bemand; in Frankrijk 22,000 met 80,000 man, behalve nog 56,000 kust- visschers. Alleen voor haring, uit het buitenland in gevoerd, betaalt Duitschland ruim 30 millioen per jaar. Het is niet alleen om die millioenen door Duit- schers te laten verdienen (behalve nog hetgeen scheeps bouwers, kuipers, zeilmakers enz. zouden winnen), dat men de zeevisscherij wil aanmoedigen, maar ook wegens de belangen der Duitsche marine. Zelfs de handelsvloot

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2