ZÏERMZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1885. No. 1. Zaterdag 3 Januari. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Buitenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTEN TI EN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. EAKENMA1*. Binnenland. ZIERIKZEE, 2 Januari 1 88 5. Blijkens mededeeling van het hoofdbestuur dei- Maatschappij van Geneeskunde aan de leden, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken aan dat hoofd bestuur op haar missiven geantwoord, dat hij met belangstelling kennis nam van de resultaten van het onderzoek, door de genoemde Maatschappij ondernomen omtrent de werking van verschillende onderdeelen der medische wetgeving en de verwoestingen, door de syphilis aangericht, zoomede omtrent de middelen, waarmede de voortwoekering dezer ziekte naar de meening van de Maatschappij van Geneeskunde kan bestreden worden. De voorstellen dienaangaande door de Maatschappij gedaan, zoowel als om de mazelen uit de epidemiewet te lichten, zullen bij eventueele wetswijziging in ernstige overweging genomen worden. De bevordering der vaccinatie houdt voortdurend de aandacht der Regeering gaande. Een kwetsuur aan het oog belet den heer Louis Bouwmeester in de eerste dagen in eenige rol op te treden. Dientengevolge kon Dinsdagavond de voorstelling van Richard III" te Rotterdam niet plaats hebben. Alle plaatsen in den schouwburg waren reeds genomen. De lieden, die willen dat ons handeldrijvend land zou gaan liefhebberen in protectie, om dus meer werk te Amsterdam te geven, hebben verleden week kunnen vernemen hoe het gezond verstand van Amsterdamsche werklieden beseft, dat dit niet baten zou. Doch indien ze willen weten hoe weinig protectie baat, zelfs in een groot, rijk, nieuw land met reusachtige hulp bronnen, dan zullen zij wel doen met na te gaan hoe ook de Vereenigde Staten van Amerika lijden door de tegenwoordige werkeloosheid in handel en nijverheid. Een grondig onderzoek is aldaar in de groote middel punten van handel en in de fabrieksplaatsen ingesteld, dat zeer ontmoedigende resultaten heeft opgeleverd. Het is gebleken dat van de werklieden, die van werk loon leven, 13 pCt. in de republiek zonder werk zijn. Van de ijzerwerkers zijn 20 pCt. zonder arbeidvan de glaswerkers 19 pCt.van de tabakswerkers 17 pCt.van de lederwerkers '14 pCt.van de katoen wevers en spinners 12 pCt. en van de wollen laken wevers 16 pCt. Ons volk beseffe dus wel, hoe algemeen de tijdelijke toostand van gedruktheid en werkeloosheid is. Voor 1885 zijn benoemd tot secretaris bij den genees kundigen raad, voor Noord-Brabant en Limburg: dr. M. J. Godefroi, te 's HertogenboschGelderland en Utrecht: dr. J. G. de Voogt, te Arnhen\; Zuid-Holland: dr. C. P. Pous Koolhaas, te 's GravenhageNoord- Hollanddr. G. A. N. Allebé, te Amsterdam; Zeeland: dr. J. P. Berdenis van Berlekom, te Middelburg; Friesland en Groningendr. S. Sr. Coronel, te Leeu warden Overijsel en Drenthedr. S. P. Iiros, te Zwolle. In vele Noordelijke en Oostelijke provinciën is de vaart gestremd. Woensdag reeds moest de stoomboot »Stad Zwolle" wegens het vele drijfijs te Zwolle blijven liggen. In het afgeloopen jaar hebben zich te Sliedrecht voorgedaan 98 gevallen van besmettelijke ziekten, als: pokken 1, typhus 51, roodvonk 24, diphtheritis 5 en mazelen 16 en zijn aan die ziekten overleden 8 per sonen, alsaan typhus 6 en roodvonk 2. Van '1 Juni tot 1 December zijn in de provincie Zuid-Holland 90 poklijders aangegeven, waarvan 16 overleden zijn. Op den 27 Dec. is te Brussel door de gevolmach tigden van Z. M. den Koning der Nederl. en van de «Association Internationale du Congo" eene overeen komst geteekend, waarbij aan Nederland worden toe gekend alle voordeelen, welke op hare tegenwoordige en toekomstige grondgebieden door de «Association" aan andere Staten zijn en zullen worden verleend, en de vlag der «Association" en van de vrije Staten onder haar beheer geplaatst, zijnde die vlag van blauw doek met gouden ster in het midden door Nederland erkend wordt als de vlag eener bevriende regeering. Het hoofdbestuur der Vereeniging voor lijkverbran ding heeft een adres aan .de Tweede Kamer gericht, waarin bij vernieuwing verzocht wordt om medewer king der Kamer tot opheffing van de wettelijke be lemmeringen, die alsnog der facultatieve lijkverbranding hier te lande in den weg staan. Burgemeester en wethouders dor gemeente Amsterdam blijken weinig op de hoogte te zijn met onze wetgeving op het Hooger onderwijszij toch ad verteeren, in eene oproeping voor een leeraar in de Staathuishoudkunde en Staatsinrichting voor het Middelbaar Onderwijs, dat hij, die benoemd mocht worden, dadelijk in het genot van een jaarwedde van 2800 kan treden, wanneer hij zich op vier dienstjaren kan beroepen als leeraar in een der bovenstaande vakken aan Nederlandsch «Gymnasia" of «Progymnasia". Volgens onze wet wordt aan geen gymnasium of progymnasium onderwijs gegeven in staathuishoudkunde of staatsinrichting. De door de firma Blooker geleden schade bij den brand, die hare fabriek vernielde, is aanzienlijk. Een voorraad van bijna 4600 balen cacao, per stuk op 80 a '100 te schatten, is voor een groot deel verbrand, en van de gebouwen, eerst bij de uitbreiding, in 4876 aan de fabriek gegeven, ontstaan, zijn slechts de muren overgebleven. De geheele inrichting met den voorraad was bij verschillende maatschappijen voor ongeveer 250,000 verzekerd. Er zal evenwel geen oponthoud in de uitvoering van gedane bestellingen plaats hebben, want de oude fabriek, welke bij de nieuwe machinale bewerking reeds geruimen tijd stil stond, is thans weer in gebruik genomen. Blijkens bericht van den consul-generaal der Neder landen, te Kopenhagen, -heeft de Deensche regeering de op 9 November 1.1. voorgeschreven quarantaine maatregelen ingetrokken voor zooveel betreft vaar tuigen, komende van Brest en de tusschen die plaats en de Belgische grens gelegen Fransche havens. Ongelukken; Kampen, Misdaden, enz. Zekere N., machinist bij den Geld.-Overijss.-locaal- spoorweg, kwam eersten Kerstdag in gezelschap van twee buurvrouwen, een buurman en den koetsier, in een rijtuig uit Neede naar Rietrnole, om aan zijn pasgeboren kind het H. Doopsel te laten toedienen. Het was omstreeks 5'/2 uur 's namiddags. Na de toediening van het H. Doopsel keerden de vader en het kind met het gezelschap weder naar Neede terug. Op den overweg van de spoorbaan gekomen, passeerde juist circa zes uur de trein van Hengelo naar Neede. De trein greep het rijtuig en sleepte paard en rijtuig over de baan, met het ongelukkig gevolg, dat een der buurvrouwen, de echtgenoote van Smit uit Neede, spoedig daarop overleed en de andere buurvrouw ernstig aan 't hoofd werd gewond. Smit zelf ligt tot nu toe buiten kennis. De koetsier is insgelijks gewond; de ander heeft zijn been gekneusd, doch het kind is ongedeerd uit de sloot opgevischt. Het paard is dood en 't rijtuig geheel verbrijzeld. Het ongeluk is niet toe te schrijven aan onoplettendheid of onmatigheid van den vader of koetsier. Doch niettegenstaande de overweg der spoorbaan een publieke gemeente-hoofdweg is naar de Broek of Rietmolen, is en wordt zij niet afgesloten door een boom; ook kan men wegens de kromming der spoorbaan en het veelvuldig houtgewas den trein uit Hengelo niet zien aankomen. Meermalen is de bevoegde autoriteit gewezen op de wenschelijkheid van een afsluitingsboom op dien overweg, doch te vergeefs. Zal men nu den put dempen, wijl 't kalf verdronken is? De justitie heeft een onderzoek naar 't gebeurde ingesteld. De verhalen van gestolen kinderen komen niet slechts in oude drama's voor, maar hebben ook nu nog grond, zöoals blijkt uit hetgeen dezer dagen is behandeld voor een dei' Fransche rechtbanken. In de maand Maart trad eene jonge vrouw, Opron genaamd, in dienst bij de echtelieden Vattier, te Fleury (Oise). Den 44 Mei moesten deze mensclien van huis, en lieten toen aan de dienstbode de zorg over voor hunne vijf kinde ren, waaronder een meisje van acht jaren, Marie Justine genaamd. Reeds den volgenden dag nam vrouw Opron de kleine met zich buiten de deur en voerde haar, niettegenstaande het kind allen weerstand bood, zoo snel mogelijk in de richting van Méru. Bij hunne terugkomst bemerkten de ouders met een zeer begrijpe lijk smartgevoel deze dubbele verdwijning, maar al hunne pogingen om de kleine Marie terug te vinden bleven zonder gevolg, even goed als die der politie. Eerst in de maand Juli werd door een schrijven van vrouw Opron, waarin zij den maire van Bronches een afschrift harer gedoorte-acte verzocht, hare verblijfplaats ont dekt, Zij bevond zich toen te Besanpon, onder een hoop marskramers. Tot dusver had zij gereisd van dorp tot dorp, zich uitgevende voor eene wees zonder hulp of onderstand, terwijl de kleine Marie Vattier voor hare jongere zuster doorging, trachtende overal het medelijden op te wekken. Den 44 Augustus aangehouden, verhaalde zij dat zij de kleine had overgedaan aan zekeren Famin-Tenant, een soort van kermis-reiziger dit bleek waar te zijn, want eenige dagen later vond men de kleine in liet wrakke voertuig van dien man, op weg naar Lons-de-Saulnier, terug. Zij had, zoo verhaalde zij, van vrouw Opron de grofste mishande lingen ondervonden, die haar niet slechts tot een treurigen staat van verval had doen komen, maar ook nog de sporen van verscheiden beten had achter gelaten. De rechtbank veroordeelde het wreede schepsel tot tien jaren gevangenisstraf. Spanje. De Indépendance beige bevat de volgende bijzonder- heden over de aardbeving. In de stad Albuqueros had men reeds 40 lijken van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Te Arenas is de ramp niet minder groot geweest; daar had men 40 a 50 lijken opge dolven. De stad Tralarranga is een puinhoop; 42 der inwoners zijn gedood. De stad Vilez-Malaga is voor de helft verwoest, hetzelfde kan gezegd worden van Canillas. Te Estepoba zijn de kerk, het raadhuis eh verscheidene andere gebouwen niets meer dan een puinhoop. De telegrafische gemeenschap, die dadelijk op de plaatsen waar de aardbeving zich heeft geopen baard, was afgesneden, was op vele plaatsen nog niet hersteld. Te Alhama zijn minstens 350 dooden. Te Sevilla en in andere groote steden zijn vele schouw burgen en openbare gebouwen zwaar beschadigd. Honderden huizen zijn te Torrox, te Alcaucin en te

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1