hoopt dat deze zullen bewijzen, dat de socialisten onwaarheid spreken, wanneer ze zeggen: »De rijken doen als de spinnen, die de vliegen (de arbeiders) opvangen en uitzuigen en het geraamte het net uit gooien." Ongetwijfeld verdient de vereeniging aller steun, en Middelburg's ingezetenen zullen zich dan ook wel niet onbetuigd laten. De accijns van de inlandsche tabak te heffen, zal, naar het Handelsblad verneemt, volgens de voor nemens van den Minister, op ongeveer de volgende bepalingen berusten lil de eerste helft van Juni moet elk, die in een gemeente meer dan 1 are beplant, aangifte daarvan doen bij den ontvanger, die een bewijs van die aan gifte afgeeft, nadat de planter zekerheid heeft gesteld voor den accijns van de te oogsten tabak, berekend naar de gemiddelde opbrengst in dezelfde of naburige gemeenten. Wie na 15 Juni grond met tabak beplant en in gebruik heeft, zonder het vermelde bewijs, wordt door den ontvanger aangemaand binnen 8 dagen voor de verkrijging van het bewijs te zorgen, op straffe dat de planten vanwege den prov. inspecteur worden «onbruikbaar" gemaakt. Ten minste 14 dagen vóór met het oogsten be gonnen wordt, moet de planter aangifte doen van het gewicht der op de gewone wijze gedroogde nog niet gebroeide tabak, die hij berekent te zullen bekomen «zuigers" en lompen" worden steeds voor de helft gerekend. Bij gebreke van die aangifte wordt de op brengst gerekend op 30 kilo per are, behoudens de strafbepalingen. De ontvanger kan, bij twijfel, de opbrengst doen begrooten door een schatter, tegen wiens uitspraak de planter een nieuwe schatting kan vorderen. Is die laatste schatting gelijk of boven de eerste, dan betaalt de planter een vergoeding aan de schatkist. De schatters nl., die door den inspecteur, en tegenschatters, die door den Commissaris des Konings elk jaar worden benoemd, genieten hun belooning uit de schatkist. In de drie zomermaanden hebben de ambtenaren van 's morgens tot zonsondergang vrijen toegang tot de tabakslanden. Voor schade door hagel, overstrooming, ziekte, insecten, enz., na de aangifte of schatting veroorzaakt, wordt, volgens een door den schatter op te maken begrooting, afschrijving verleend. De ontvanger houdt met den planter een rekening voor den accijns. Daarbij wordt de planter gedebiteerd voor de aangegeven of geschatte hoeveelheid tabak, waarbij voor minstens y2 pCt. korting wordt toe gestaan. In credit wordt gebracht (bij hoeveelheden van ten minste 200 K.G.) wat afgeleverd wordt aan fabrikanten en handelaars tot inslag onder credit, waarvoor vervoerbiljetten worden afgegeven, of (enkel wat droge tabak betreft) in entrepot wordt opgeslagen of met consent van uitvoer naar het buitenland ge zonden. Als zes weken na de dagteekening van het biljet of consent, dit niet terug is gekomen aan het kantoor van afgifte, met het bewijs van overdracht op de rekening van den ontbieder, blijft de planter aan sprakelijk voor den accijns; evenzoo voor 't geen op den vorigen oogst nog niet is aangezuiverd. Echter kan één jaar verlenging worden toegestaan, en dan is de planter elke 3 maanden tot aangifte van den voorraad verplicht. Blijkt er minder aanwezig te zijn dan aangegeven wordt, dan is van het minde/'e accijns verschuldigd. Eindelijk wordt voor gewichtsvermindering door broeien 15 pCt. korting toegestaan. Bij inslag voor entrepót of uitvoer mag geen tabak gebroeid worden aangegeven, tenzij de broeiing volgens handelsgebruik heeft plaats gehad. Rott. Nieuwsbl. Naar wij uit goeden bron vernemen is aan de zaak betreffende de inhechtenisneming van den Nederlandschen agent Hamel, te Loango door den Franschen bevel hebber aldaar (zie Rott. Nbl. van 24 Dec. 11.) door den Minister van Buitenlandsche Zaken onmiddellijk het door de Nieuwe Afrikaansche Handelsvereeniging te Rotterdam gewenschte gevolg gegeven. Aan de afdeelingen der Ned. Pensioen-vereeniging voor werklieden is thans door het hoofdbestuur bericht, dat de verzekering met '1 Januari '1885 opengesteld wordt. De directie wordt gevestigd te 's Hage en staat, zooals wij reeds vroeger gemeld hebben, onder toezicht van vier commissarissen. Deze zullen na de inwerkingtreding tot de benoe ming van agenten overgaan. Een drietal nummers zijn reeds verschenen van een nieuw vakblad: De Vlaamsche Bakkersgazet, die ook als Journal des Boulangers in 't Fransch uitkomt. Voor zoover tot dusverre te beoordeelen valt, is de redactie aan goede handen toevertrouwd. Het blad maakt een flinken indruk en de artikelen zijn degelijk en goed geschreven. Naar de Ver zekeringsbode verneemt, wordt hier j te lande eene algemeene onderlinge verzekering maat- I schappij bij besmettelijke ziekten opgericht en is daar- j voor de Koninklijke goedkeuring aangevraagd. Het- j zelfde blad wijst op het gemis van een statistiek van zeerampen tengevolge van miswijzingen van het kompas, ofschoon prof. Buijs Ballot er niet aan twijfelt »of zeer vele rampen zijn aan miswijzing, dat wil zeggen aan slechte stelling van slechte kompassen te wijten". In strijd met de bepaling is zeker onderofficier uit een onzer garnizoensplaatsen in burgerkleeren gaan wandelen. Nauwelijks heeft hij zich in de stad ver toont, of hij ziet in de verte zijn kapitein aankomen. Fluks plaatst de strijder »in politiek" zich achter een boom, die echter ter nauwernood dik genoeg is om zijn persoon aan de blikken van den overste te ont trekken. Des anderen daags vraagt de kapitein: «Zeg eens sergeant, hoe komt het dat ik u gister in burger- kleeding moest zien?" «Omdat de boom te dun was, kapitein," antwoordde de schuldige, gevat. De kapitein was ontwapend, hij lachte, en de sergeant kwam er met eene berisping af. Naar men verzekert, is een onfeilbaar middel ontdekt, om echte van nagemaakte diamanten te onderkennen. Indien een echte diamant gedurende eenigen tijd door de zonnestralen is beschenen, dan schittert en straalt deze nog even in het duister. Nagemaakte diamanten bezitten dat vermogen niet. Een goudsmidsvrouw te Parijs veroorzaakte den dood van een kind, door op onhandige wijze gaatjes voor oorbelletjes in de oortjes der kleine te boren. Misschien zegt de Arnh. Ct. zal dit geval meewerken om een eind te maken aan die Ilotten- totsche versieringswijze. Dat een boerenjongen ringen in de ooren draagt omdat zijn grootmoeder zegt, dat dit goed is voor de oogen, heeft nog zijn verdedigbaren grondmaar dat dames zich op die wijze toooien is wansmaak en misbruik van gezag van de zijde der mode. Als curiositeit mag wel vermeld worden, dat de algemeene politie-verordening der gemeente Naaldwijk straf bepaald van eene boete van 13 gulden tegen hen die tegen openbare gebouwen leunen. De openbare gebouwen schijnen daar van bordpapier te zijn, anders is de vaderlijke zorg der overheid voor die gebouwen onverklaarbaar. De vorige week werd te Bathmen iemand, door de justitie gesignaleerd tot't ondergaan van enkele dagen gevangenisstraf, onder eigenaardige omstandigheden gevat. De gesignaleerde, iemand zonder vaste woon plaats, met vrouw en kinderen in een wagen rond reizende, was door een vereeniging aldaar geëngageerd om tijdens een comedie-voorstelling, goeddeels achter de coulisses hij zag er te gek uit om hem onder 't volle licht aan 't publiek te vertoonen den avond door zijn snarenspel luister bij te zetten. Bij zijn binnenkomen herkende de politie, daar aanwezig, aan stonds in hem den gesignaleerde, maar 't jammer vindende de aanwezigen van 't genot zijner talenten te berooven, lieten ze hem eerst dapper zijn repertoire afstrijken. Na afloop der voorstelling en ontvangst van zijn loon legde de politie de hand op hem en werd hij nog dienzelfden nacht naar Deventer getrans porteerd. De reeds zoo rijke verzameling kraanvogels in Artis te Amsterdam is dezer dagen weder verrijkt met een paar der kostbaarste soort, uit noordelijk China afkomstig. Van de 14 bekende kraanvogelsoorten zijn er thans '13 door een aantal exemplaren in Artis vertegenwoordigd. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Uit Hedel schrijft men aan het Dagblad: Man en vrouw dronken samen koffie, maar hadden geen brood. Nu ging de man brood halen. Toen hij terugkwam, wilde de vrouw wel brood eten, maar weigerde zij koffie te drinken: de koffie was voor den man alleen. Zoodra deze echter een teug genomen had, meende hij een phosphorsmaak te proeven, kreeg achterdocht en gaf dadelijk de politie kennis. Den rijksveldwachter J. P. Letschert mocht het gelukken, nog luciferskoppen in de koffiekan te vinden, en de vrouw (Helena van Loon), niettegenstaande haar aanvankelijk hardnekkig ontkennen, tot de bekentenis te brengen, dat zij het voornemen had gehad, ziph van haar man te ontdoen. Iemand, belast met het doen van herstellingen op de Brouwersgracht, in het pakhuis van de distilleerderij »de Rammenas", op den Haarlemmerdijk te Amsterdam, kon geen weerstand bieden aan de verzoeking, om zich eens te goed te doen aan punch. Hij draaide de kraan van een fust open, dronk, maaar te veel, viel bewusteloos neder en verloor het besef om de kraan van 't vat dicht te doen. Dientengevolge vloeiden een 75 liter van dat vocht weg. Na eenigen tijd vond men den liefhebber badend in 't heerlijke vocht en werd hij naar het politie bureau overgebracht. Vrijdagavond heeft er een brutale diefstal plaats gehad bij een bewoner der Josephstraat te Delftshaven, tijdens deze zich in de R.-Kath. kerk bevond. Met een keizer heeft men zich toegang tot de woning verschaft, en alstoen een licht ontstoken, na vooraf de gordijnen neergelaten te hebben. Verscheidene kostbare voorwerpen, alsjuvveelen en goud, zijn ontvreemd. Een inwoner van Vlissingen, die Woensdagavond in volkomen welstand zijn zoon van het spoor had gehaald, viel bij zijne thuiskomst in den gang neder en was oogenblikkelijk een lijk. Woensdagavond had te Helmond een verschrikkelijk ongeluk plaats. Een oppassend werkman viel, toen hij van een ijzeren aak, die in de Zuid-Willemsvaart lag, op den kant wilde springen, tusschen het vaartuig en de hardsteenen kade, met het gevolg, dat zijn lichaam bijna dooi' midden gedeeld werd; hij bleef op de plaats dood. Verscheidene bandieten drongen Woensdagavond de woning binnen van den pastoor van Cartelos, in de provincie Galicië. Zij vroegen hem geldop zijne weigering bonden zij hem handen en voeten en wierpen hem op een hoop stroo, dat zij vervolgens in brand staken, zoodat de ongelukkige op rampzalige wijze den dood vond. In het begin van November verliet de stoomboot «Sirius" de haven van Ltibeck met bestemming naar Reval, geladen met katoen en eenige passagiers. Sedert is van het schip niets meer vernomen. Thans heeft men echter de treurige zekerheid, dat het in volle zee een prooi der vlammen is geworden. Een Zweedsch vaartuig, de »Anna", ontwaarde een groot brandend schip op de kusten van Gotland. Het brandende vaartuig kon slechts de »Sirius" zijn. Het overschot van het houtwerk spoelde aan op de Zweedsche kust bij Ostergarn. Eindelijk werd nog dezer dagen op de kust van het eiland Ruyen een zorgvuldig gesloten flesch gevonden, waarin zich een briefje bevond van den volgenden inhoud: «Geen hoop op redding meer; wij hebben den dood voor oogen. Dat de kooplieden van Ltibeck voor onze weduwen en weezen zorgen. Vaarwel vrouw en kinderen H. Mulle, kapitein aan boord van de stoomboot «Sirius." Te Cholet is een kermistent ingestort op 't oogenblik dat men voor een talrijk publiek «de Gebochelde" opvoerde. De paniek was groot. Vijftien personen zijn verwond, waaronder één gevaarlijk. Donderdagavond te 9 uur 7 min. hadden te Madrid en in 't zuiden van Spanje twee hevige schokken van aardbeving plaats. Vele gebouwen werden beschadigd; twee personen werden gedood en velen gewondte Malaga, Cordova en Grenada. Te Madrid stonden alle klokken stil; de schokken duurden 2 seconden en de richting was van Zuid naar Noord. Er dreigde in de opera een paniek te ontstaan, doch door de flinke houding van den orkestdirecteur hield men zich rustig en de voorstelling ging dan ook geregeld door. Ook in Portugal en op de Balearische eilanden is de aard beving waargenomen. Buitenland. Tuisland. Volgens een uitvoerig telegram aan de Times neemt het nihilisme in Rusland bij den dag toe, ondanks de krachtige pogingen van graaf Tolstoï, die bijna zijn ganschen tijd besteedt aan het onderdrukken der re volutionaire beweging. Graaf Tolstoï zelf ontvangt, volgens den correspondent van de Times, zooveel anonieme bedreigingen met den doocL* dat hij bijna niet meer durft uitgaan en zelfs d^wijls verzuimt de kabinetszittingen bij te wonen. Elke maal dat hij uitgaat kost het hem minstens 500 roebel aan grati ficatiën voor geheime politie-agenten, die belast zijn ora hem te bewaken. Ook moet het nihilisme veel terrein in het leger winnen. Onder den invloed van de steeds toenemende vrees voor het nihilisme, moet d<TCzaar voornemens zijn de eenige onafhankelijke instellingen, die nog bestaan in Rusland, af te schaffen en daaronder behoort ook het recht van het om de vrederechters te kiezen, die dan voort^Jfiloor de regeering benoemd zullen worden. Ofschoon de bladen er niet zoo druk over spreken; heerscht het anti-semitisme nog even hevig als voor heen, terwijl de financiëele en industriëele toestand van Rusland steeds volgens genoemden correspon dent eveneens gespannen moet zijn tengevolge der

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2